Pa sa Mosfet tranzistorima na VHF/USF/SHF

Started by 9a3tn, 21. March. 2008, 15:13:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

9a3tn

Kakva su iskustva sa Mosfet-ovima na 50MHz i višim opsezima.
Nedavno sam posjetio osašiljač Papuk, i na moje iznenađenje nema više ni jednog odašiljača sa cijevima, sve Pa Mosfet-ovi.
Da li je cijevima i u radioamaterizmu  došao kraj?
Evo jedan link  http://www.i0jxx.it/ na kojem se mogu vidjeti radioamaterski Pa sa Mosfet-ovima.   

Boris 9a3tn

9a5cw

Dobio jednog za 4m band ...
yu1aw ima shemu za 70MHz na njegovom siteu...

73

s56a

Profesionalci prelaze na sve manje snage zbog EMC i malosumnih RX, radioamateri na IP (illegal power) sem EME WSJT. 

Pri vecim snagama je glavni problem odvodjenja toplote sa malih povrsina tranzistora pa jos ima mesta za lampe.

AD6IW

Lampe?
Nema vise, zaboravi, samo jos za radio amatere  :'(
Gotovo da ih vise niko i ne proizvodi, osim Rusa i Kineza.
Prednosti solid state amps su ocigledne (service, maintance,
realibility) ekonomske.
Mogu se ostvariti velike snage sa SSPA.
High power MW i SW BC takodje idu u istoriju.



s56a

Iz tvojih usta u Bozje ussi jer sam ja vec slusao price o kraju SW BC posle pada Berlinskog zida.  Na proslogodisnjem WWYC obilasku DL SW TX pored Minhena sam postavio pitanje buducnosti i oni misle da ce raditi jos dugo.  Glavni potrosac je Crkva sa emitovanjem ka Africi i Juznoj Americi.  A i siromasne vojske vole da se igraju sa OTHR.  BY rasturaju, RA ugasili.


9a2d

Quote from: 9a5cw on 21. March. 2008, 17:12:00
Dobio jednog za 4m band ...

Ja taj PA "šacam" već duže vrijeme, jeftin je ali mi se čini da tu treba još malo poraditi za cw/ssb način rada.

73 de 9a2d

9A5TD

Quote from: AD6IW on 21. March. 2008, 19:07:56
Lampe?
Nema vise, zaboravi, samo jos za radio amatere  :'(
Gotovo da ih vise niko i ne proizvodi, osim Rusa i Kineza.
Prednosti solid state amps su ocigledne (service, maintance,
realibility) ekonomske

NE slazem se sa tobom, i Lampe i SS imaju svojih prednosti i nedostatke. Dosta sam vezan uz FM broadcast i sto sam sve vidio po terenu ne mozes ni zamisliti, u uvijetima u kojima rade jos dan danas neki lampasi bolje da i ne znas, od -10 pa sve +50, prasina, veliki SWR, losa uzemljenja i slicno. SS ne bi prezivjeli ni mjesec dana na lokaciji sa takvim uvjetima. Osim toga jedno pojacalo od 10KW sa SS ili Lampom u cijeni se razlikuju 100% pa se racunica odmah pokaze. Noramalan period za zamjenu opreme novom je od 5-7g ( zali boze posla ako se ne amortizira u tom vremenu), na SS opremi je predvidiv barem jedan veci kvar od cca 10% investicije u tom periodu dok na Lampasu znas da ces promjeniti 2-3 cijevi i ventilator u periodu od 5g.

Voli se pricati o losem iskorisetnju lampasa u odnosu na SS, no u praksi se pokazalo da kod vecih snaga situacija cak ide u korist lampasa, pored toga sam izlazni krug omogucava bolje prilagodjenje lampasa na antenske krugove od SS sa svojom BB konstrukcijom.

Cijevi se jos uvijek rade ( Eimac, Siemens itd) ali cinjenica je da ce ih se istisnuti iz upotrebe za neke dogledno vrijeme, no mislim da je pravi razlog cista trzisna ekonomija kojoj nije u interesu da nesto radi jako dugo, pouzdano i bez odrzavanja a pored toga da je jeftino u startu.

Znas li koji je stvarni problem nastao kada se usavrsila proizvodnja el.cijevi ? Pokazalo se da TRAJU PREVISE dugo...

9a3tn

U razgovoru sa ljudima iz Odašiljača i veza stekao sam dojam da će ova nova generacija PA prije tehnološki zastariti nego se pokvariti HI, ali na objektima (odašiljačima) imaju sada ozbiljan problem sa grijenjem prostora (nema lampi) pa ugrađuju kombi bojlere na struju HI.

Linearnost ne bi trebala biti upitna (tv signal je SSB) a i cijena će vjerovatno još ići dole.

pozdrav
Boris 9a3tn

s56a

Evo ja se odlicno grijem sa GS31B na KV RTTY!  Morao sam kapacitivno blokirati ventilator iznad anode jer se zaustavljao od VF.  Zovem CQ vec 15 minuta sa 50% RX/TX.  Mislim da su Rusi zadrzali lampe u nekim vojnim uredjajima zbog vece otpornosti na EMP.  A nisu ni gromovi za zanemariti na FM chukama.

9A5TD

Quote from: 9a3tn on 22. March. 2008, 14:17:38
.......PA prije tehnološki zastariti nego se pokvariti HI, ali na objektima (odašiljačima) imaju sada ozbiljan problem sa grijenjem prostora (nema lampi) pa ugrađuju kombi bojlere na struju HI. Linearnost ne bi trebala biti upitna (tv signal je SSB) a i cijena će vjerovatno još ići dole.

Ma pusti ti te price, pitaj koliko FAULTA trebaju resetirati u periodu od 7-dana, a u ljetno doba da i ne govorimao.

- Sto se tice grijanja ponasaju se kao pijani bogatasi, razbahatili su se pa sav topli zrak izbacuju izvan prostora umjesto da ga recikliraju u zimsko doba, da ne mislis mozda da imaju manje topline viska nego kada su radili sa cjevasima ? Nova generacija Engineera umjesto da se ponasa racionalno i da stedi energiju jednostavno ju rasipa preko one stvari.

A sto se tice cjene to je vec neka druga prica, mislim da nju ipak odredjuje namjena .....

sm7vzx


9A2WA

Evo i mene !
Ja tj. štetočinja je uspio "srediti " solid state linear sa MOSFET 350W ,dvostepeni.
Linear je doveden u linearni režim ,tj u blagu A klasu ,i uz 100mW drivea na 2m je davao 250W........
Baš fino !
Ali ne lezi vraže znajući da je po defoultu širokopojasan pokušao sam i na 70MHz ,ali.................... :o :o :o :o :o :o :o
Pojavio se bijeli dim i izabran je papa ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
E pa sad , praf mi bud....... ??? :o >:( >:( >:( >:( >:(
Napajanje na 54 v sa 30A svičerom !!!!


73 Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

9a5cw

Vidjeh to splićo kod 5TD-a - dvista wati out ka iz puske ... bez bilega dima.. ;)

73

p.s. ik0bzy prodaje 2/4/6 linear sa mosfetovima 300w kontakt na PM (IK0BZY) tko zna zasto ga prodaje?

9A5TD

Quote from: 9A2WA on 26. March. 2008, 13:24:07
.........pokušao sam i na 70MHz ,ali.................... :o :o :o :o :o :o :o
Pojavio se bijeli dim i izabran je papa Napajanje na 54 v sa 30A svičerom !!!!
73 Mike

Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.........pa treba ti za kaznu naplatiti x-porcija cevapa i isto toliko pive... Sto uradi covik moj ? Ovaj paging PA je jeb..konstruiran i ako se predje 48V sve postaje kriticno. Samo driver daje >30W a 278-ci je dosta 3W da dobijes >250W. No se sto se moze.....?

9A2WA

Ma štaš ????? ;) ;) ;)
Situacija sa naponom nije baš tako kritična ,perke su svi ti uređaji radili u puferu na 48V baterije ,gdje se napon za vrijeme rada drži konstantno na 54,4 V.................................(13,65vx4=54,6v) ;D ;D ;D
Stvar nije ni u prepobudi jer sam ga drajva sa promjenjivim izvorom iz HP swipera 8) 8) 8)
Stvar je u tome šta je PA širokopojasno napravljen ,šta me je i ponukalo na pokus,ali pobudni stupanj je klasičan sa zalivenim zavojnicama(SMD),i on je generira loš SWR na spoju i u žaru podešavanja sam na njega zaboravio  :-\ ::) ???
Eto sad tražim tranđu ,pa ću drugi put (valjda) bit pametniji  :D :'( :'( :'(
73 iz Splita, od Mike
Kad se vidimo čavape i pivuša će da bidne ,pa ponovo eeeeee ::)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa