Autor Tema: ES sezona 2009  (Posjeta: 27708 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5cy

• Jr. Member
  • **
ES sezona 2009
« : 03. Svibanj. 2009, 10:56:25 »
(kad već nitko neće otvoriti ovu novu temu za ovu sezonu, onda ću ja..... ;-)

Pozdrav ''lovatori'' na sporadike. Sezona je polako počela, a mi šutimo kao da nas to ne zanima.
U ovu sezonu ne računam ES otvaranja na 6m koja su se već događala ove godine u siječnju (3.1. na središnju DL i 12.1. uvečer na Sj. EA)
Pratim MUF već nekoliko tjedana unatrag i bio je klasično nizak do pred kraj travnja. No, tada je iz dana u dan počeo rasti na pojedinim krajevima EU, uglavnom iznad Mediterana, što je 30.4. predvečer urodilo prvim ES otvaranjem na 6m prema EA5,7 (8 stanica). 1.5. je popodne bilo novo otvaranje, ovoga puta prema SV1(ali i 8,9) i TA (10ak stanica).
2.5. su oko podneva krenuli Ukrajinci, prvo sa Krima, a onda i krajnji Sj.Istok UR. Popodne je u 16h počeo kontest i u samom početku se probio gdje koji GW, ali su prevladali EAs s kojima su se takmičari na 6m veselili skupljajući bodove sve do iza 18h.
  Kao zanimljivost bi spomenuo da je  1.5.zapaženi MUF u polju IN84 (uz Atlantsku obalu F) bio čak 328!!!!!! Mislio sam to spotirati kao potencijalnu najavu ES na 2m, ali sam odustao jer mi ionako nitko ne bi vjerovao (dapače, ismijali bi me) za tako rano razdoblje u godini (nisam vjerovao ni ja, mislio sam da je nekakava greška). MUF je opadao oko pola sata do graničnog MUFa za ES na 2m od 144 i u to vrijeme je zabilježena samo jedna veza između Sj. EA i Sj.Zap. F. Valjda ljudi nisu bili spremni na to. Kada bi nam to bila najava za ovogodišnju najavu ES, to bi trebala biti plodna godina za nas, lovce na ES....hi (u Nadi je spas.....a Nada dobra...... ;) )

Ajde dečki, dajte malo i svojih iskustava pa da ovdje o tome razglabamo....

73
Dean, 9A5CY

Offline 9a2d

• Sr. Member
Odg: ES sezona 2009
« Odgovori #1 : 03. Svibanj. 2009, 15:30:14 »

Ajde dečki, dajte malo i svojih iskustava pa da ovdje o tome razglabamo....

73
Dean, 9A5CY

Iz mog iskustva, MUF mi se čini jako daleko.

73 de 9a2d

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2 : 03. Svibanj. 2009, 19:34:23 »
Jučer od kuće JN83FM urađene 29 veze EA,GW,9A,F sve sa kontest brojevima.Sve u 2 sata aktivnosti.Danas sam nastavio kao 9A1CBM,HI.
RIG:IC-706MK2G solo i 5el.yagi NBS design.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 04. Svibanj. 2009, 07:09:35 »
Deane kako si dosao do max uporabive qrg od 328MHz? Pretpostvaljam iz nekog 6m spota, ali taj dan je bio i ducting izmedju G i EA1 tako da je mozda krivo protumaceno prostiranje.

73 Davor 9A1UN

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 04. Svibanj. 2009, 08:26:39 »
Slažem se da je vrlo zanimljiv početak Es sezone. Jedan aspekt je visina MUF-a i rad na 2m npr. Ali isto tako i rasprostranjenost. Prije dan dva počela su otvaranja između USA  i Japana na 6m. Ne sjećam se kada je to bilo tako rano u godini. Otvaranje između USA i JA kao i JA i EU te EU i SAD do sada je bilo vezano uz višestruki Es za vrijeme ljetnog solsticija ( najduži dan na sjevernoj polutki). . Izuzetno zanimljivo mada može biti vezano uz polarni tip  propagacije.(U 20 godina bilo je samo jedno otvaranje trans polar iz 9A prema zapadnoj Kanadi). Samo da se zna, Es sezona je u pravilu jača kad je slabija Sunčeva aktivnost.

73s de Luci  9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #5 : 04. Svibanj. 2009, 12:48:02 »
Slažem se da je vrlo zanimljiv početak Es sezone. Jedan aspekt je visina MUF-a i rad na 2m npr. Ali isto tako i rasprostranjenost. Prije dan dva počela su otvaranja između USA  i Japana na 6m. Ne sjećam se kada je to bilo tako rano u godini. Otvaranje između USA i JA kao i JA i EU te EU i SAD do sada je bilo vezano uz višestruki Es za vrijeme ljetnog solsticija ( najduži dan na sjevernoj polutki). . Izuzetno zanimljivo mada može biti vezano uz polarni tip  propagacije.(U 20 godina bilo je samo jedno otvaranje trans polar iz 9A prema zapadnoj Kanadi). Samo da se zna, Es sezona je u pravilu jača kad je slabija Sunčeva aktivnost.

73s de Luci  9A1Z

Bok,
mislim da ne treba slijepo vjerovati MUF programima... trebalo bi pogledati TROPO mapu, IONO TEC sonde, FoEs/FoF2 sonde
pa bi se vidjelo da na odredjenim dijelovima nema uopce sporadika vec je prisutan highmuf u F2 sloju.
Recimo PR8ZX tvrdi amerima da ispod equatora uopce nema sporadika, no medjutim tijekom Aracuria contesta
ovog vikenda doslo je do sasvim druge tvrdnje... ipak nesto postoji... da bi jucer jedan USA analizirao sonde
i visine layera i dosao do "njegovog" zakljucka da je vecina NA stanica radila Es+F2 do Amazone (PU9 stanica). Neki od njih
su nakon 30 godina rada prvi puta na 6m napravili Brazil ! ?

Jos nije bilo otvaranja izmedju USA i JA i obrnuto... nesto si pobrkao Luci, pogledao sam bazu spotova i nevidim nista ;)
Volio bi tu stanicu u svom logu ;) (vidi sliku)...

Ovo o SSSP mislim da ima puno faktora, najvise od geografskoj poziciji i o PIPE-u pojedinih stanica prema odredjenim
lokacijama u svijetu, te odlicnim antenama i nesto vecoj snazi. Za USA  SSSP ide preko sjevernog pola dok kod nas mora preci cijelu Aziju... lani sam slusao do kasno u noc ali nisam cuo nista, USA su tada istovremeno radili JA i EU, nama je tada falio skip
prema OX, JW ... ili pak link na Brazil pa na drugi kraj svijeta... ;)

Polarna propagacija, bilo bi super kad bi bilo vise aktivnih stanica u tim dijelovima kugle zemaljske pa bi sigurno bilo i vise otvaranja.

Neki dan sam naisao na skew path (6m) mape iz 2000 godine kad je nekolicina USA radila  EU stanice sa antenama okrenutima na Afriku i Karibe bilo je to 2000 godine po ljeti, jel netko radio tada nesto slicno ?
Skew path dobro radi na 21MHz, primjetio sam u zadnih par kontesta... radeci istocnu obalu NA okrenut na Brazil.

Biti ili ne biti Es na 2m? Pitanje je sad?! (prvi vikend u 6mj. garant)
Misterija se nastavlja...

p.s. TN5SN je aktivan - TJ video se povremeno cuje...(4800km)... nadam se kojem otvaranju.
73

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 04. Svibanj. 2009, 13:52:32 »
Izvinjavam se ipak je bilo otvaranja prema zapadnoj obali...

KE7V      50105.7 JE1BMJ      weaks sigs, no Qso            0817 02 May

KE7V      50115.0 JA7QVI      weak signals, but there!      0816 02 May

VE3CDX    50105.7 JE1BMJ      CQ 339 with QSB in DM26       0808 02 May

VE3CDX    50027.1 JE7YNQ/B    329 heavy QSB in DM26         0756 02 May

VE3CDX    50115.0 JA7QVI      CQ 339 in DM26                0748 02 May

73

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 04. Svibanj. 2009, 16:18:06 »
Patrik bilo je u tom vremenskom priodu 2000-2002(odprilike) skew veza sa amerima i karibima.
Ja i Reni smo ti svjedoci.Antenu u EA8 i peglaj.Samo je onda sunce bilo aktivnije.
Još jednom sam radija JA preko juga,e to je bilo divota...čini mi se oko ponoći!
73 de 9A5ST
Zeky

Offline 9a5cy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #8 : 04. Svibanj. 2009, 16:29:40 »
E jesam vas............  super,
otvorila se diskusija o ES, a to volim.

Citat:
Deane kako si dosao do max uporabive qrg od 328MHz? Pretpostvaljam iz nekog 6m spota, ali taj dan je bio i ducting izmedju G i EA1 tako da je mozda krivo protumaceno prostiranje.
73 Davor 9A1UN

Do tog MUF podatka došao sam prativši onu stranicu  na www.vhfdx.net/spots/map.php meni je ona 'simpa'' iako nije uvijek baš 100% pouzdana. Tu je na karti i bio taj podatak. E sad, ovaj ''ducting'' između G i EA bi volio da mi objasniš što bi to ustvari bilo ?  Ja, iskreno, ne znam.

Citat:
mislim da ne treba slijepo vjerovati MUF programima... trebalo bi pogledati TROPO mapu, IONO TEC sonde, FoEs/FoF2 sonde pa bi se vidjelo da na odredjenim dijelovima nema uopce sporadika vec je prisutan highmuf u F2 sloju.
5CW

Da, iako su oni meni često puta pokazali smjer mogućeg ES otvaranja, nisu uvijek vjerodostojni (kao i danas, recimo).
Ove druge ne-''ES'' mape odaš nam web stranicu pa da i mi pogledamo. Iako mislim da si tako nešto slično već i bio objavio u nekim od brojeva HRS-a ?

Danas po klasteru vidim otvaranja prema OZ, Sj. DL, SM, LA u trajanju od podneva pa do negdje 17h. Nakon 15h čuo sam par DL i OZ koji su već stari znanci sa 6m, kasnije odradio 7 SM (jedan SM3 - JP71) i 3 LA od kojeg bi istakao LA6OP iz JP67WJ iz Helligvaer (Lafoten Isl) od 2434km QRBa.

Dečki, pogotovo vi iskusniji, samo pišite o svemu što znate o ES-u kako bi mi ''gušteri'' na 6m opsegu nešto i naučili.

73, Dean 9A5CY

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 04. Svibanj. 2009, 18:57:17 »
Bio je otvoren tropo izmedju EA1 i G, sto je vjerovatno robot te stranice protumacio kao ES na 6m. Takav kratak qrb daje
visoki muf....

73 Davor 9A1UN

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 05. Svibanj. 2009, 07:04:46 »
Dečki pozdrav!

Moje zadnje otvaranje ( mislim 2001)  prema JA na 6m je bilo skew  .. okreneš se na VK i čuješ JA. To je u principu odbijanac od F2 ekvatorijalnog pojasa .. s naše strane obično ulazak kroz Es prema 4X , OD i slično.   

Samo za podsjetnik : 6m se zove magic band.

73s de Luci , 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9a5cy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #11 : 06. Svibanj. 2009, 22:38:53 »
Citat:
Bio je otvoren tropo izmedju EA1 i G, sto je vjerovatno robot te stranice protumacio kao ES na 6m. Takav kratak qrb daje visoki muf....

73 Davor 9A1UN

Ako se ne varam, na toj stranici se često brojkom prikazuje visina MUFa, iako još uvijek nema nikakvih upisa spotova koji bi pokazivali ostvarenu vezu između A i B stanice s MUFom u sredini. Mislim tu na spotove s klastera, ne one crvene crte na karti koje pokazuju ES veze.   Iako se pitam kako se taj MUF uopće mjeri, pa onda i prikazuje na toj karti ?

Vidiš, vidiš, a da odem sad malo pročitati kako ta stranica uopće radi....?  hi

CUL, 73

Dean 

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #12 : 07. Svibanj. 2009, 07:40:00 »
Bok,
postoje FoEs sonde koje u odredjenom vremenskom intervalu daju "visinu" ili pak kriticnu frekvenciju kojom se racuna
FoEs MUF... mozda sam i pogrijesio ali tako nekako se to kaze ;)
One frekvencije na mapi su dobivene od tih stanica sto salju svoje podatke na net a ea6vq ih samo pokuplja.
Na slici  se vidi Foes u Jn80 prelazi 8, ja znam da kad je FoEs na nekoj tocki veci od 5.5 -6 -7 da tada mi je 50MHz tamo
otvoren tj. u toj tocki postoji mogucnost Es skipa. 8 u jn80 znaci sigurno da je muf preko 70MHz.

Googlajuci mozda naidjes na FoEs tablice iz cijeloga svijeta...
Evo ti malo stiva za citanje:
http://www.earth-prints.org/bitstream/2122/3675/1/15pezzopane.pdf

73

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 07. Svibanj. 2009, 08:33:08 »
Evo kako izgleda TXT sa iono sonde u Rimu:

http://www.swpc.noaa.gov/ftpdir/lists/iono_day/Rome_iono.txt

Evo od kuda EA6VQ, KST dobijaju trenutni info:

http://www.swpc.noaa.gov/ftpmenu/lists/iono_day.html

Netko pametan je napravio skriptu koja pokupi zadnji ionogram i uploada ga na mapu ili neku web stranicu.

Dodao bih i ovoaj pdf..
73

p.s. mjerno vozilo:
« Zadnja izmjena: 07. Svibanj. 2009, 09:39:43 9a5cw »

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 07. Svibanj. 2009, 10:11:14 »
Meni se cini da ona stranica sa mapom racuna max uporabivu freq na bazi spotova sa nizih bandova.
FoEs mjerenja jos uvijek se ne prikazuju na toj mapi.

73 Davor 9A1UN