Autor Tema: DK7ZB 5L  (Posjeta: 2548 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
DK7ZB 5L
« : 08. Lipanj. 2007, 17:59:32 »
Odlucio sam napraviti DK7ZB antenu sa 5L. Posto je boom svega 2M (tolike se duljine cijevi ovde mogu nabaviti) odgovara mi za balkon. Inace imam 9L od WIMO (takodje DK7ZB design ali sa savijenim dipolom) tako da mogu koristi izolatore za elemente od istih. 9L je za portabl rad.

Interesuje me dipol (radijator), koliki treba biti razmak izmedju polovica (jeli bitno ???) i da li taj razmak ulazi u duljinu radijatora od 958mm (svi elementi ce biti sa promjerom 10mm).

Pozdrav
Samir, SM7VZX (7s7v)

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: DK7ZB 5L
« Odgovori #1 : 08. Lipanj. 2007, 18:51:15 »
Pozdrav Samire.

Ja sam sagradio tu antenu i stoji mi na krovu. Dimenzija zračećeg elementa mjeri se od kraja do kraja, a ja sam u sredini ostavio razmak od 10 mm i onda spojio koaksijalce za prilagođavanje kao na slikama. Za pravilan razmak sam koristio istokareni komadić sipasa, nekakve plastične mase koja se kod nas može naći, ali može za prvu ruku i središnji izolator od RG213 (bolje RG214, tvrđi je) iz kojeg se izvadi srednji vodič koaksijalca. Na kutiji je zbog stablnosti dipola poželjno koristiti pvc kabelske uvodnice.

Ne znam kako će ta antena raditi na balkonu, budući da se radi o anteni koja ima impedanciju 12.5 oma, a te su dosta osjetljive na blizinu bilo čega, ali jednostavna je i kratka pa se isplati probati. Po mom sudu, čak i 50 omska antena pa makar s pola dB manje radila bi jednako dobro uz manje mogućih problema.

Mislim da je i Adam 9A4QV imao nekakva iskustva s tima antenama pa može reći.

Kako god okreneš, sve su te antene sjajne, ali DL6WU je majka...

Javi se kad završiš antenu da napravimo vezu...

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 08. Lipanj. 2007, 18:58:53 »
Pa kad me Go-Go prozivas  ;D

Samire pozdrav,
Evo potvrdjujem sve sta je Gogo rekao,
dodao bih da je 12.5 oma (aku nju gradis) preosjetljiva na okolinu (cak i komarci ti mogu poremetiti SWR)
Ja sam slozio dvije takve i nisam bio zadovoljan, upravo jer to varira sa visinom, okolinom, i ne znam cime god.
Ako radis 28 oma, onda je to manje podlozno utjecaju okoline.
Duzina dipola preko svega i u mom slucaju, razmak u sredini 10 mm, znaci svaka polovica dipola kraca za 5mm, otprilike.
Ajde pozuri, sad ce Es iz tvog smjera.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #3 : 08. Lipanj. 2007, 19:07:48 »
Na ovu antenu sam mislio.
http://www.dk7zb.fox28.de/2m-short/5-ele.htm
Svi elementi 10mm, boom 15x15mm, rg-59 za balun. RG-213 FOAM za napajanje.

ts-850s + xv144 + zz-145 + balkon na drugom spratu otvoreno prema jugo zapadu..., bice gotova za vikend, zena mi je sa djecom u Goginim krajevima pa sad imam vremena za experimentisanje

TNX & CU

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 08. Lipanj. 2007, 19:15:30 »
OK

Sve jasno, raditi ce to izprve, ako ne zeznes sa balunom od 75 oma, hehe
To ce ti ici super, ja sam radio sa 4 i 6 elemenata isto dia 10mm i nema greske.

GL i cujemo se onda u MS, tj, poslusaj ovaj vikend eme, samo to nagni prema mjesecu i dobro je, bas ti nekako mjesec dolazi u pravcu gdje si otvoren

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 08. Lipanj. 2007, 19:57:55 »
Ma to će raditi, sve si čuo i upri, dok se xyl ne vrati, hi.

Pogledao sam malo kod df9ic taj Xv144, ako je to taj...

Ja sam za prilagođenje stavljao 343 mm kabela RG58 ili 59 zavsno od impedancije i to je išlo OK. Mislim na 343 mm ispod opleta plus oko 15 mm za lemljenje ili čak manje, zavisi koliko is spretan.

Ja sam već upalio na 144.300 i slušam prema SM7 landu...

GG

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #6 : 08. Lipanj. 2007, 21:12:30 »
Nece se ona vratiti nego cu ja doci, kontaj da mi radimo Talijane dok drugi rade otoke...tek mjerim...znas onu, triput mjeri i pogresno odsjeci...

svabo je testirao xv144 sa K2 koji ima los LO tako da je to sve to malo subjektivno ali kad malo bolje sagledam mjenjao bih tu kombinaciju ts-850s + xv144 za ic746/ic746pro zbog jednostavnosti a i zz-145 trazi oko 60w za punu snagu...

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 09. Lipanj. 2007, 04:42:55 »
Ima i  puno bojih tvtr od XV144, javornik recimo ili TR144h by DB6NT, sve zavisi kakva je gužva u SM7 na 2m. A mali tranzistorski qro  rješava problem ZZ145 (UY5ZZ?). treba raditi s onim što čovjek ima, inače nikad kraja kombinacijama,a u logu vakuum.

Kao kod mene.

NA kraju ispadne FT480r majka svih uređaja, hi.

Srećom, uz YU1AW i Sm5BSZ puno se može promijeniti na bolje.

A gledam na funburzi u DL FT221 s MUTEK pločicom samo 200 eura. To je tek prava kombinacija za male pare. I sM5BSZ  ideje.

Samo radi, mi čekamo...

GG

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #8 : 15. Lipanj. 2007, 20:43:47 »
konacno, sve gotovo i radi, samo se nista ne cuje osim obliznjih farova... ::)

http://www.qsl.net/7s7v/photo_big.html