Autor Tema: PA za 2m  (Posjeta: 4485 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
PA za 2m
« : 10. Ožujak. 2009, 19:57:30 »
Jel ima ko iskustva sa Madjarskim linearima za 2m? Ko pravi bolje, HA8UG ili HA1YA? Kakvi su u odnosu na Linear Amp UK ? Izgleda da svi oni koriste tkz. "voltage doubler "?

Offline s55m

• Hero Member
Odg: PA za 2m
« Odgovori #1 : 29. Ožujak. 2009, 18:11:50 »
I jedan i drugi ne valjaju.A UK amp je (barem za vreme Discoveryja) još gori od njih.
Za sada, na žalost, još nisam video "fabrički" linear, za kojeg mogu reči, da je dobar.
Sve iz vlastitog iskustva!!!

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #2 : 29. Ožujak. 2009, 18:17:57 »
I da nastavim..... jer i u svakodnevnom životu radim još uvijek i sa cijevnim pojačalima.
Designovi, koji rade več više od 25 godina su baš onakvi, koje je Dragan opisao u RA u 80. godinama (YL1056 ali može da se primjeni i za bilo koju drugu cijev). Besprijekorno "teraju" 3 do 5kW 24/7.
Svi home made "profesionalci" štede. Na transformatoru, na hlađenju, na izolatorima (teflonu) i još na puno tih stvari. (HA8UG čak sam izrađuje coax releje, pa treba imati puno sreče, da bi ovi radili besprijekorno.
Po meni je jedini način, da bi imao bezuslovno dobro pojačalo, opet na žalost (ili sreču), samogradnja.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #3 : 29. Ožujak. 2009, 18:41:23 »
Svojedobno sam natrčao na članak GD0TEP o mukama koje je imao sa svojim 6m ampom s GS35b... vrijedi pročitati - točno ono što je Adi rekao.

Npr - ako cijev treba 80 kubika zraka na sat, trubina unutra daje 60. I tome slično.

Razumijem da treba zaraditi lovu, ali koji put se malo previše štedi gdje ne treba.

GG

Offline S58M

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 29. Ožujak. 2009, 20:37:56 »
Pozdrav!

Da, sve je tačno to, kako je napisao Adi. Ali na žalost nemamo svi znanja, da linearac sami uradimo, zato nam ne preostane ništa drugo, da izvadio eure i to kupimo. Bar kod mene je tako... A šta se tu može, ako hočeš imati to, onda moraš to kupiti, HI...

73 & GL

Dare S58M (JN76ID)

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #5 : 29. Ožujak. 2009, 20:50:15 »
Pogledao sam što piše GD0TEP, dobra prilika da se vidi kako Discovery izgleda unutra.  ;D

Po meni je u tom pojačalu daleko veći problem to što se ne hladi katodni dio.

Ta stvar sa turbinama je malo kompliciranija nego što bi se reklo na prvi pogled. Podaci o cijevima su uglavnom dati za CAS režim, 24/7/365. Korištenje u ICAS režimu znatno smanjuje srednju disipaciju topline na anodi. Recimo, dobro ugođeni ham linear koji daje 1.5kW outputa ima otprilike  1.3kW disipacije..što na prvi pogled izgleda puno ali u contest radu srednja disipacije je otprilike 1/3 tog i to u bjesomučnom pozivanju, znači oko 400W. Nisam pobornik minimalističkih pristupa hlađenju cijevi viđenih na ovom forumu ali ne treba pretjerivati sa turbinama. Mislim da bi turbina montirana u Discovery-u zadovoljila ICAS režim rada da uopće može isporučiti tih 64CFM, kvaka je što to malo vjerovatno jer njen motor nema dovoljnu snagu da protjera toliko zraka kroz linear. Da ne spominjem da se onakav motor nakon 30 minuta toliko zagrije da mu snaga padne upola.
Ukoliko kupujete turbine nemojte se zaletiti, kubikaža nije jedini parametar, bitan je pritisak kojeg turbina daje što proporcionalno ovisi o promjeru turbine i snazi motora. Veći promjer turbine-veći pritisak. Veća širina turbine-veća kubikaža. Osobno, više volim turbine koje daju dobar pritisak nego one koje imaju veliku kubikažu.

Turbina koju je stavio GD0TEP je definitivno prevelika...a ipak nije "provjetrio" katodni dio !?! Onolika turbina ima opravdanje jedino ako izlazni krug ima visok Q-faktor pa cijev treba držati hladnom da se linear ne razdesi  :)

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 29. Ožujak. 2009, 23:41:00 »
I da nastavim..... jer i u svakodnevnom životu radim još uvijek i sa cijevnim pojačalima.
Designovi, koji rade več više od 25 godina su baš onakvi, koje je Dragan opisao u RA u 80. godinama (YL1056 ali može da se primjeni i za bilo koju drugu cijev). Besprijekorno "teraju" 3 do 5kW 24/7................

Hy Adi,

Neko vrijme .(na srecu vrlo kratko), me drzala euforija da napravim par Lineara za HAM na 2m ali prema pravilima ovih sa kojima se ti i ja susrecemo dosta cesto....no kada sam stavio na papir sav materijal koji sam zelio upotrebiti za cca 2KW OUT-a + rad za slaganje, podesavanje i testiranje... i naravno da ostane koji EUR u djepu ispalo je da bi prodajna cijena takvog AMP-a bila 4000 Eura...Jos uvijek nisam 100% odustao od ideje jer sam uvijeren da svaka roba ima kupca,, pogotovu ako je vrhunske kvalitete.......

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 30. Ožujak. 2009, 05:42:56 »
Pogledao sam što piše GD0TEP, dobra prilika da se vidi kako Discovery izgleda unutra.  ;D

Po meni je u tom pojačalu daleko veći problem to što se ne hladi katodni dio.

Ta stvar sa turbinama je malo kompliciranija nego što bi se reklo na prvi pogled. Podaci o cijevima su uglavnom dati za CAS režim, 24/7/365. Korištenje u ICAS režimu znatno smanjuje srednju disipaciju topline na anodi. Recimo, dobro ugođeni ham linear koji daje 1.5kW outputa ima otprilike  1.3kW disipacije..što na prvi pogled izgleda puno ali u contest radu srednja disipacije je otprilike 1/3 tog i to u bjesomučnom pozivanju, znači oko 400W. Nisam pobornik minimalističkih pristupa hlađenju cijevi viđenih na ovom forumu ali ne treba pretjerivati sa turbinama. Mislim da bi turbina montirana u Discovery-u zadovoljila ICAS režim rada da uopće može isporučiti tih 64CFM, kvaka je što to malo vjerovatno jer njen motor nema dovoljnu snagu da protjera toliko zraka kroz linear. Da ne spominjem da se onakav motor nakon 30 minuta toliko zagrije da mu snaga padne upola.
Ukoliko kupujete turbine nemojte se zaletiti, kubikaža nije jedini parametar, bitan je pritisak kojeg turbina daje što proporcionalno ovisi o promjeru turbine i snazi motora. Veći promjer turbine-veći pritisak. Veća širina turbine-veća kubikaža. Osobno, više volim turbine koje daju dobar pritisak nego one koje imaju veliku kubikažu.

Turbina koju je stavio GD0TEP je definitivno prevelika...a ipak nije "provjetrio" katodni dio !?! Onolika turbina ima opravdanje jedino ako izlazni krug ima visok Q-faktor pa cijev treba držati hladnom da se linear ne razdesi  :)

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Yes, jasno da je pritisak presudan kod cijevi koje traže forsirano zračno hlađenje, poanta je bila ukazat kako se po defaultu stavljaju impotentni elementi pa se ne može ni očekivati dobar sex na bandu. O tehničkim rješenjima ne treba ni posminjat.

Od UK AMPS posebno me oduševljava KV linear u kojem nema pregrada, osim onih za usmjeravanje zraka koje su od izolatora. Kvragu i blokiranje VF-a.

Dobar mi je i UY5ZZ čiji interijer frapantno sliči na YU1AW lazy builder konstrukcije, što fični proizvođač nigdje baš izrijekom ne psominje io ija nemam dovoljno dobre naočale? U skladu s tim vjerojatno ide i isplata zantijema ???

Dok god ima kupaca, bit će i linearaca.

Očito se ne isplati investirati u kvalitet, jer ti konkurira roba komatozne kvalitete i za plasman dobre robe treba se dobro namučit.

Iako, ima ljudi koji znaju što kupuju i kao imaju dovoljan budžet nije im problem.

GG

Ali HA8UG mi je još bolji - ima brand, ima web, ima cijeli niz pojačala - ali nema firmu, just a friendly HAM, hi.

Živila EU ;D

GG

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 30. Ožujak. 2009, 06:44:31 »
Silazim sa teme, vi očito niste radili sa daruvarskim "Obrovcima".

73 de 9a2d

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #9 : 30. Ožujak. 2009, 07:24:47 »
Kefa, kaj ti je to???
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 30. Ožujak. 2009, 07:39:28 »
Jutar. To su ti lineari (za KV) koji su se u mom kraju masovno proizvodili sa furdom koju svatko godinama prikuplja a onda dolazi na svoje. Poznate cijevi tipa PL509 (519).

73 de 9a2d

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #11 : 30. Ožujak. 2009, 08:02:58 »
I tako jedno 3-8 komada u njemu ....a na 28 paprika....
I smeca okolo kolko volis...
73's de Leon 9A9L

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 30. Ožujak. 2009, 08:15:55 »
Koliko para toliko muzike.

73 de 9a2d

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 30. Ožujak. 2009, 12:20:31 »
Ako dopusti vlasnik 2m ampa , budem vam slikao 1YA amp nedostatke... a do tada svi u QRP kategoriju ili u oglasniku
imate seriju ampova by jedan nas ham ;)

73

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #14 : 30. Ožujak. 2009, 16:22:28 »
Jutar. To su ti lineari (za KV) koji su se u mom kraju masovno proizvodili sa furdom koju svatko godinama prikuplja a onda dolazi na svoje. Poznate cijevi tipa PL509 (519).

73 de 9a2d

Ponegdje od milja znani i kao Lukrecia Borgia, čuvena trovačica (banda ;D)

GG