Autor Tema: O APRS-u  (Posjeta: 1304 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5baa

• Newbie
  • *
O APRS-u
« : 27. Veljača. 2009, 12:26:21 »
Ako neko ima priliku komercijalizirati svoje radioamatersko znanje i iskustvo vezano za navigaciju i praćenje vozila, a misli da dolazi u sukob s autorskim pravima i dozvolama, evo jedne zanimljive činjenice!

Budući da je i mene osim za radioamatersku primjenu zanimala i upotreba APRS sistema za privatne mreže pitao sam jednog jako dobrog poznavatelja APRS-a (Scott Miller, N1VG www.argentdata.com) što misli o tome? Evo njegovog odgovora!

Bob Bruniga owns only the APRS trademark.  That means he controls the name APRS
and nothing more. His APRSDOS software and the APRS specification
document are covered by copyright law, but that has no bearing on anyone
using other software or using the protocols. APRS is used for commercial purposes all over.
Here's an article I wrote that addresses some of the issues related to commercial APRS use:

www.argentdata.com/support/design.html

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: O APRS-u
« Odgovori #1 : 27. Veljača. 2009, 12:56:18 »
Sve je to istina, kao i kad čitaš suprotnu stranu  ;D
I jedan i drugi su u pravu, Argent Data ima stvarno jeftine i dobre trackere i jeftine GPS uređaje.

Dobro si napisao, svoje radioamatersko znanje, ali koliko vidim u ovom slučaju se ne radi o svojem nego o njihovom znanju, naše znanje se bazira na plug and play, dakle na nečemu što su oni izmislili. E sada je drugo pitanje, za ono što si ti pošteno platio imaš pravo koristiti za koje god ti potrebe želiš (dok si u zakonskima granicama) bio to APRS ili điđi miđi PRS..

Argent Data je lukav i dobro pravno potkovan, uostalom on i sam kaže, ja ti dam hardware koji sve to može, a ti se snalazi sa SW. On je tu čist. A da li ćeš ti koristiti APRS SW u komercijalne svrhe ili ćeš sam složiti aplikacije, to nije njihov problem, oni su ti prodali HW koji nema Copyright sa strane Bruninge.

Uostalom, tko danas zna je li APRS Amateur position reporting system, ili Automatic position reporting system ili packet reporting system itd, itd.

Treba probati, inače Argent Data ima ideju oko timeslot za poboljšanje efikasnosti, pametniji to rješavaju pseudorandom kodom, npr kod AIS sustava koji je profesionalno izveden sustav koji sliči APRS-u....

GL  ;D
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: O APRS-u
« Odgovori #2 : 27. Veljača. 2009, 23:39:32 »

Budući da je i mene osim za radioamatersku primjenu zanimala i upotreba APRS sistema za privatne mreže pitao sam jednog jako dobrog...........snip.

Sto znaci Privatne mreze ??? Ideja je dobra ali ima nekoliko detalja koje si mozda zaboravio:

1. Integracija APRS-a u neciji postojeci sistem radioveza NIJE legalna, svaki PMR korisnik ima TOCNO specificiranu VRSTU emisije za koju ima valjanu dozvolu izdanu od HAKOM-a.

2. Oni koji to zele neka plate opremu i aplikacije koje su napravljene za tu svrhu.

3. Ubacivanjem APRS-a u postojecu PMR mrezu napravio si nekoliko velikih prekrsaja, da li namjerno ili ne ali ONEMOGUCIO si normalan i pouzdan rad sustava radio veze nekim korisnicima...igra teska cca 100.000 KN bez puno rasprave..

Naslo bi se toga jos zato bolje neka se radioamateri bave radioamaterizmom jer ovo spada u neku drugu ligu...

73.....