Autor Tema: WiFi  (Posjeta: 1523 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
WiFi
« : 19. Veljača. 2009, 17:07:43 »
Molio bih za par odgovora ako netko ima vremena i volje. Odmah priznajem da o microwave području nemam apsolutno pojma 8 nisam baš ni s KV jak ali se snalazim ).
Imam par pitanja o WiFi karticama. Prvo je pitanje o kartici DWL-2100 koja se da proširiti s freq i pojačati do 1 w ( barem tako piše na http://www.wifihr.net/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=103. Kako proširene freq ulaze u RA područje da li se taj uređaj može koristiti za kakav oblik RA komunikacije na tim freq ?

Drugo je pitanje da li se wifi kartica koja se inače ugrađuje u računalo kao npr. WF-511 može na neki način ugraditi blizu antene izvan računala, na način da se spaja mrežnim kablom i napajanjem ?

Imam još hrpu pitanja, ali neću da vidite u kojem ne znanju živim  ;D idem učit da riješim još dva ispita koja su ostala do diplome (nažalost na faksu nema nijedan predmet vezan uz RA  ::) )

Offline 9a6jrz

• Jr. Member
  • **
    • 9a6jrz - osobna prezentacija
Odg: WiFi
« Odgovori #1 : 19. Veljača. 2009, 17:59:56 »
USB kabel do 5 m' + USB adapet + nešto malo pingtail-a do antene je bolje rješenje nego išta eksperimentirati poput toga s wf-511. I dalje je najbolje riješenje kupiti AP i sve to napraviti kako spada kroz LAN kabel.

73 de 9a6jrz

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 19. Veljača. 2009, 20:28:24 »
Znači treba uzet AP. koja preporuka? D link 2100 (našao ga u jednom dućanu tu kod mene za cca. 530 kn) ? Ili nešto drugo?

U slučaju da uzmem karticu za u PC (i stavim je tamo,a ne ona ideja oblizu antene) koliko je max dužina antenskog kabla i koji je dobar? Mislim da bi mi trebalo do prvog pogodnog mjesta za antenu cca. 5-6 m. Koja preporuka za karticu ? Canyon wf511 za cca. 120-130kn ili nešto drugo?

U biti sve mi je to za "eksperimentiranje"  ;D jer imam t-com adsl kojega se ne mogu rješti idućih 20 mjeseci  :-\

Offline 9a6jrz

• Jr. Member
  • **
    • 9a6jrz - osobna prezentacija
« Odgovori #3 : 19. Veljača. 2009, 21:26:40 »
Maher za to ti je 9a6nvi.

Ja sam radio mrežu za firmu (laptopi), tako da ti ja ne znam oko kablova (LMR 400 i tako tih).
Ja kad zapnem pitam kolege iz www.bswireless.hr :)

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 19. Veljača. 2009, 21:30:11 »
Kao polaznu točku trebao bi znati krajnji cilj svojih Wi-Fi planova. S kim se planiraš spajati? Napisao si da imaš pristup internetu preko ADSL-a, znači to otpada. Možda spajanje u neku lokalnu wireless mrežu? Ako je to u pitanju onda bi kod nabavke kartice trebao obratiti pažnju koja oprema se koristi u toj mreži radi kompatibilnosti.

Ovdje u Vinkovcima smo krajem 2002. godine napravili svoju gradsku mrežu i osnovali wireless udrugu (VK-Wireless) skoro u isto vrijeme kad je osnovana i prva takva udruga u 9A (ZG-Wireless).
Puno smo eksperimentirali i igrali se s tim stvarima a mreža funkcionira i dan danas.
Ubrzo nakon osnivanja te mreže podigli smo u gradu jednu pristupnu točku za nas radioamatere koju smo koristili za bežični pristup internetu preko Carneta. To je bilo u vrijeme dok su još harali dial-up modemi a ADSL je bio nešto o čemu smo samo čuli i čitali da će jednoga dana doći u 9A :D. Također i ta pristupna točka je i dan danas QRV.

Što se tiče opreme u svakom slučaju preporučujem neki AP + UTP kabel. I naravno antena... a koja, to opet ovisi o onome što sam napisao u prvoj rečenici.

73 de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 23. Veljača. 2009, 11:47:08 »
Malo sam razmišljao i probao bi Wifi da bude u službi pocket radio mreže ovog novog tipa. Koliko sam vidio pristupne točke su Kalnik i Sljeme i ?? pa ne znam da li ja iz JN85UK imam kakve šanse se spojiti na bilo koju pristupnu točku koja podržava ovaj oblik PR.
Na UKV otvara Psunj i Kapovac (Papuk) te VClašić i druge R u BiH. Kakvo je stanje u BiH s PR na 2.4.