Autor Tema: 23cm Xverter DJ1EE  (Posjeta: 30154 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 23cm Xverter DJ1EE
« Odgovori #60 : 19. Veljača. 2009, 14:12:40 »
Evo riješeno:
a kako funguje 4:1 ima ovdje: http://www.tinaja.com/glib/muse149.pdf
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #61 : 20. Veljača. 2009, 12:51:37 »
Daklem nema nikog ko bi štel pločice za transverter 1296 MHZ.....(onaj RUS)..? Bene ...nikom niš...isto bum naredil par komada i poslao već kome bu dobrodošlo..? Ja bum imel par transvertera za koji dan...i bumo to sprobali...? Tako...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #62 : 20. Veljača. 2009, 13:33:38 »
Ferma...
Ja bin jenega za sebe, tj. plocicu ... kad cu je finit neznan, iman nesto dijelova doma pa bi se ca moglo slozit.
Stavi me na listu za PCB... tnx.
Jos da mi Pop posalje kakav nacrt za Low Q - few elements antenu (6mm elementi) na boomu od 1m (imam za 6 antena) ::)

73

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #63 : 20. Veljača. 2009, 15:50:01 »
Evo i mene za PCB...

Samo da nije smd...

Sori Gorane ;)

GG

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #64 : 20. Veljača. 2009, 17:33:33 »
> Jos da mi Pop posalje kakav nacrt za Low Q - few elements antenu (6mm elementi) na boomu od 1m

Patrik bice i toga ako ima zainteresiranih ali svakako NE PREPORUCUJEM 23cm antenu sa 6mm elementima
i definitivno ne bih isao na vise od 5mm elemente ... sa debelim elementima modeli pokazuju ozbiljne znake
kriticnosti i zahtevaju ekstremnu preciznost da bi se dobio ocekivani rezultat (deblji elementi znace i jace
medjusobno kuplovanje i vecu interakciju)

Uradjeno je nekoliko modela ali nije objavljeno na web dok se rezultati ne provere i ne potvrde u praksi jer
nije cilj puniti server dizajnima za koje se nezna da li ce raditi vec onima koji su provereni

73, Popa

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #65 : 20. Veljača. 2009, 17:36:59 »
Pa zašto baš Yagi na 23cm? Zar nije lakše ogledalo i kanta od boje? Sigurno oprašta greške bolje od svake Yagi na bilo kakvom boom-u.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #66 : 20. Veljača. 2009, 18:20:50 »
Adi,

koliko ima pojačanje jedan pijat promjera 1m sa kantom na 23cm?
Uračunaj i degradaciju zbog promjera kante od piture koja pokriva pijat. Definitivno ne efikasno.
Skoro da je bolje radit sa samom kantom bez reflektora, jer ako zapuše odnijeti će i stup i antenu i kantu  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #67 : 20. Veljača. 2009, 18:26:45 »
Ma nećeee...Adi sjedne na nju..ak treba zove Mike-a...i mene..pa je zravnamo...! Teknika Narodu-Narod je neće).. M.
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #68 : 20. Veljača. 2009, 19:25:28 »
Onda šta ćemo, da skidamo SAT TV skrova ili?

GG

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #69 : 20. Veljača. 2009, 20:17:24 »
Mnogo ljudi nije svesno da veliki broj parabola uopste nema ono pojacanje koje se ocekuje
ili koje je deklarisano na papirima te da je njihova efikasnost vrlo cesto znacajno umanjena
zbog nepravilne iluminacije. Ako se racuna sa samo toliko gaina koliko bi mogla dati jedna
parabola od 1m to je za 23cm prilicno na granici - sasvim je druga prica ako se radi o nekoj
paraboli od 5 - 6m gde jos uvek ostaje dosta gaina i pored (nezelejnih i nepoznatih) gubitka

Ovu antenu ja planiram da pravim za sebe. Elementi 5mm, boom 2.4m

Ako se pokaze dobro onda ce verovatno biti i sistem ali idemo korak po korak

Popa, YU7EF

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #70 : 20. Veljača. 2009, 20:19:23 »
Izvinjavam se, greskom je stavljen SWR od 23 el. antene umesto 27 el. antene

Popa, YU7EF

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #71 : 20. Veljača. 2009, 21:06:01 »
A nisam mislio na svoju ;)

Kad se samo sjetim antologijskih veza YU7BCD/2 s Velebita 1980 na 23 cm... MMV432/1296 i MMC1296/28... Bez releja i preklapanja, FT901 i MMT432/28... Antena 7 el GW4CQT quad iz Dubusa, smanjen 9 puta u svakom pogledu, iskrivljen i napravljen noć prije contesta u Gojtanovom domu na Visočici - autor ideje 9A2OO, sjeckao i lemio 9A2WA, sumnjičavo gledali YU7AU&BCD gang...

Za napajanje išlo par metara RG58, jasno, odličan fleksibilan kabel koji doprinosi boljem swr-u... Prvi dan nikako pogoditrx/tx frekvenciju, iako smo imali digitalnu skalu na FT901Dm, ali kad sam ukapirao da je i 1296.000 MHz u bandu, problema nije bilo, palo 6 veza, sve s 599.

To su bili dani...kad je Drakče YU7AB od muke iz "tandžare" pucao u bukvu koja je pala preko puta i po mraku hvatao puhove u domu, nesretnici navalili da nam pojedu kupus koji smo doteglili za salatu...

Sori, totalni off topic, ali ako me razumite, znate kako je...

:'(

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #72 : 20. Veljača. 2009, 22:11:45 »
OK, evo, testiran mixer, radiiii. Kao oscilator-beacon korišten 648 MHz LO od ZIF-a...

Gorane, 20dBi sa ovim plitkim sat tanjurima je uspjeh ako se dobije, istina za feed ako je sa donje strane tj. parabola nagnuta unaprijed, inače toliko ima nešto i ona tonna 55el ako se ne varam..

Kod mene je 25el loop, 20 el loop, 10el cheap yagi wa5vjb (za roštiljanje) ali je prava za portable i testiranja.

Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #73 : 21. Veljača. 2009, 09:51:38 »
>> Drakče YU7AB

Gogo, Drakce je YU7AK a Dragan Kosic je YU7AB ... davno bese pa se zaboravilo

Posto sam ovih dana uglavnom u krevetu zbog ukocenih ledja, kad se budem oporavio spremicu
podatke za gradnju ove 27 el. antene pa ko voli i zeli moze da proba da je realizuje i testira ...

Popa, YU7EF

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #74 : 21. Veljača. 2009, 10:31:34 »
Sori, izmijenili smo mailove prije koju godinu pa mis e malo pomiješalo, tvoji su i sigurno bolje znaš...

Onda je imao neki drugi znak, ali se ne sjećam koji, je li NZA, ne znam. samo znam da je rješavao svu mehaniku i klopu za BCD, hi. Jedino puhovima nije mogao ništa.

Ko se sjeća Rodena s Povlena kad je "stup vajni cecnuo" ;D i stršljena s Vršačkog brega, taj je pravi amater, a ne ovi današnji mikrokirurzi :P

Idemo mi na 23 cm pa nek se svi misle!

Znam da nije pristojno,a li ove yagice za 23 cm su mi puno zgodnije s elementima od 4 mm... nabavio u Italiji neke obujmice za kabele za cijev 16 mm i to bi legloooo... u biti već su izbušene i čekaju penetraciju.

Aj Martine, ne sekiraj se zbog zelenjave, lako ćemo mi za to, koncentrirajmo se na SHF.

GG