Autor Tema: Spremni za 10 GHz ;-p)  (Posjeta: 15076 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LI

• Sr. Member
Odg: Spremni za 10 GHz ;-p)
« Odgovori #60 : 01. Svibanj. 2010, 15:37:13 »
"Halo Bing - kako brat" taktika nije upalila, ne može ispod stola ništa....

Drugi put na crvenu majicu zlatno žuti srp i čekić pa tražiš glavnog i odgovornog "kolektora"
ako ga nema onda to više nije NATO kao nekad.
:)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #61 : 08. Svibanj. 2010, 12:46:32 »
Ha ! Krede se ko James Bond...i tu u stranjskoj zemlji ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #62 : 12. Svibanj. 2010, 08:09:49 »
Bando Provokatorskaaaaa!
Pa valjda je dopušteno malo industrijske špijunaže ;D ;D ;D ;D ;D
Ni Japanci ne bi bili di su nsada da nisu sve slikavali i onda kooooooopiiiiiirrraaaaallllliiiiiiii  :P ::)
Ipak je ono bio jedini aktivni uređaj na 47GHz na ovim prostorima :o 8)
Sapientis sat!

73 Mike :)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #63 : 12. Svibanj. 2010, 08:27:21 »
Kazne su drastična za tu vrstun rabote ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #64 : 12. Svibanj. 2010, 12:39:30 »
Evo jednog rješenja za mikrovalni c'test. Samo treba naći sponzora u kakvoj građevinskoj firmi.

73
            Željko 9A2EY

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #65 : 12. Svibanj. 2010, 16:54:12 »
Odlično .. sad bar ima dosta parkiranih dizalica ( nem posla). I vatrogasci su dosta često kooperativni.  Samo treba uračunati dopler od micanja kabine  ; )

73s de Luci  iz LZ   , gledam čuku od 2100 m potpunu čistu na vrhu 360 deg ( Černi vrh , Sofija). Ne nedostaje ni gromova, munja tuče  i ostalih RS nepogoda.

Luci, 9A1Z

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #66 : 06. Lipanj. 2010, 19:32:37 »
Eeeeejjjj !
Ekipo .
 :D 8) ::)
Dobro je uzet one stare LNB ,koji imaju samo jedan oscilator ,jer su oni za donji GHz pa onda imaju još malo BW za nas ;)
Cutoff frekvencija je malo ispod pa paše  :P
Valjda ih se još nađe ,makar po buvljacima  ::)
Evo možda nekome dobro dođe  ;)
http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/10ghzparabol.html

73 Mike  ;)

koliko treba iznositi razmak izmedju probe i prvog šrafa za štimanje i da li je taj razmak bitan?
http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/offset_feed.jpg
TVRO feed za offset dish ima unutarnji promjer 18 mm, pretpostavljam da bi ga bilo dobro istokariti bar na 19 mm?

pozdrav!
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #67 : 07. Lipanj. 2010, 07:29:46 »
koliko treba iznositi razmak izmedju probe i prvog šrafa za štimanje i da li je taj razmak bitan?

A million dollar question...
To ti je najbolje odrediti eksperimentalno.
Vise od dva sarafa nije bas preporucljivo koristiti, jer ce gubici u njima biti veci nego gubici zbog neprilagodjenja pa ce krajnji efekt biti losiji nego sa tuning screws...

P.S. A mislis da je lako potrefiti fazu signala....magnet i kuglica...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #68 : 07. Lipanj. 2010, 07:37:45 »
Evo kako smo to napravili Pepi i ja:

Bakarena cijev za grijanje  fi 20. Otraga zalemljen. Ubod je napravljen sa originalnim SMA koji ima duži cenralni pin koji je samo odrezan na pravu dužinu. Da se naći u ponudi ( ali može i zalemljeni produžetak). Cijeli SMA zalemljen na cijev( lemilica i puhalica vručeg zraka). Vijci nisu imali bilo kakav utjecaj na RX. Na TX ne mogu izmjeriti SWR. Izboj je bio isti ( DC TX monitor) bez obzira na položaj vijaka . Na kraju vijci izbačeni.
Na cijev je montiran odpiljen Horn feed sa TV sat konvertora. Da bi se mogao nataknuti istokaren je iznutra da paše na bakrenu cijev.Zadržan je jedan od X koji je dao najbolji prijem  ;).

Dobra gradnja! I čim prije na čuku slušati farove. Na njima najbolje isprobati set up. ( ako je potreban izvor 3cm kod kuće , usmjeriti feed u šparnu žarulju cca 30 cm od nje se čuje jaki šum. Dovoljno za podešavanje prijemnika i antena. Bitna napomena : žarulju upaliti  ;D

73s

Luci, 9A1Z

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #69 : 07. Lipanj. 2010, 10:15:20 »
Razmak do prvog vijka treba biti oko 40mm.

Dimenzije na slici http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/offset_feed.jpg vrijede za  okrugli valovod promjera 18mm.
Ako je promjer valovoda (rupe u SAT TV LNB-u) neki drugi tada je i λ/g različit pa treba preračunati razmake.
Može se koristiti formula iz slike http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/scalar_feed.jpg
Zgodno je pročitati sve što o tome piše u http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/10ghzparabol.html kako je Mike preporučio.

Inače ako se nema čime mjeriti SWR, bolje je vijke izostaviti. Ako se koriste, vijci za podešavanje moraju biti od mesinga, po mogućnosti posrebreni, ili od aluminija. Za silu može od inoksa.

73, Dragan
« Zadnja izmjena: 07. Lipanj. 2010, 10:24:58 9A5AA »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #70 : 07. Lipanj. 2010, 14:41:34 »
Hvala svima na odgovorima vezano za iluminator za 10 GHz. Napravit cu nekoliko komada razlicitih iluminatora od TVRO, pa cu vidjeti koji ce najbolje raditi.

Inače ako se nema čime mjeriti SWR, bolje je vijke izostaviti. Ako se koriste, vijci za podešavanje moraju biti od mesinga, po mogućnosti posrebreni, ili od aluminija. Za silu može od inoksa.
inace Dragane, sto se tice "SWR metra"namjeravam napraviti po onoj shemi za 10 GHz pojacalo (pokazao sam ti u klubu), samo bi jos dodao reflektirano na drugu stranu voda isti taj clan za mjeriti reflected power. Evo i plocica u prilogu. Znam da ce sve to biti idimi-dodjimi ali kad se nema opreme..  :-[
« Zadnja izmjena: 07. Lipanj. 2010, 14:50:49 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9a2mi

• Newbie
  • *
« Odgovori #71 : 20. Lipanj. 2010, 11:25:56 »
Evo kako smo to napravili Pepi i ja:

Bakarena cijev za grijanje  fi 20. Otraga zalemljen. Ubod je napravljen sa originalnim SMA koji ima duži cenralni pin koji je samo odrezan na pravu dužinu. Da se naći u ponudi ( ali može i zalemljeni produžetak). Cijeli SMA zalemljen na cijev( lemilica i puhalica vručeg zraka). Vijci nisu imali bilo kakav utjecaj na RX. Na TX ne mogu izmjeriti SWR. Izboj je bio isti ( DC TX monitor) bez obzira na položaj vijaka . Na kraju vijci izbačeni.
Na cijev je montiran odpiljen Horn feed sa TV sat konvertora. Da bi se mogao nataknuti istokaren je iznutra da paše na bakrenu cijev.Zadržan je jedan od X koji je dao najbolji prijem  ;).

Dobra gradnja! I čim prije na čuku slušati farove. Na njima najbolje isprobati set up. ( ako je potreban izvor 3cm kod kuće , usmjeriti feed u šparnu žarulju cca 30 cm od nje se čuje jaki šum. Dovoljno za podešavanje prijemnika i antena. Bitna napomena : žarulju upaliti  ;D

73s

73 da i ja nešto pitam. "SMA koji ima duži cenralni pin koji je samo odrezan na pravu dužinu." koja je to dužina i kako si došao do nje, s obzirom na debljinu stjenke na koju je montiran SMA. Ima li utjecaj unutarnji promjer cijevi na tu dužinu ? Vidio sam sliku http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/offset_feed.jpg, govori o 6mm dužine pin-a 3mm promjer i ukupnoj dužini od SMA 8mm ali ne spominje debljinu stjenke cijevi?
Još mi nije jasno što je lambda g=86.54, za lambda 0=28.94 sam skužio ...300000/10368.100=28.93 .

Miljenko 9A2MI

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #72 : 21. Lipanj. 2010, 20:20:59 »
U konkretnom slučaju za koji pitaš:
- lambda g je lambda waveguide koji ovisi o dimenzijama i obliku valovoda
- po slici koju si vidio stjenka valovoda (LNB-a)bi trebala biti debela 2mm, L/4 sma konektora debljine 3mm bi trebao biti dug 6mm, dakle ukupno 8mm od mase SMA konektora

p.s. meni baš i ne leži ova konkretna modifikacija, osim za "prvu ruku", puno toga je napravljeno oko x pi (odokativno) i ako nemas cime mjeriti swr, rezultat može biti uvjerljivo loš

Evo slike prijelaza SMA/round waveguide, calculation 9A4QV, handwork Lučano, 9A7RV, i naravno podešavanje 9A4QV. Sa jednim vijkom "lijepo" se ugađa prijelaz na minimalni RL /SWR, ali dodavanjem TVRO corugated horn antene situacija postaje katastrofalna, ni sa 2 vijka nisam uspio podesti RL/SWR na prihvatljivu vrijednost.
Gdje je god moguće koristim square waveguide, ovaj okrugli jako komplicira stvari...

GL,
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2mi

• Newbie
  • *
« Odgovori #73 : 23. Lipanj. 2010, 13:42:21 »
Hvala na odgovoru.
Ako sam te dobro shvatio, stjenka 2mm, pin je dug 8mm (od SMA) sa nalotanim proširenjem 3mm dužine 6mm.
Dakle unutar LNB-a ostaje 6mm dugačak zračeći element.
To bi odgovaralo mojim kalkulacijama L/4=7,25mm * faktor skračenja 0.84 i onda bi to bilo tu negdje.

Molim te za potvrdu ove kalkulacije.

Miljenko 9A2MI

Offline 9a2mi

• Newbie
  • *
« Odgovori #74 : 25. Lipanj. 2010, 17:20:20 »
Ovako sam napravio. Dugačak je 6mm, pri dnu fi2,5mm a na vrhu 3,5mm.
Još samo da mjerenja budu pozitivna.