Autor Tema: Spremni za 10 GHz ;-p)  (Posjeta: 15130 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: Spremni za 10 GHz ;-p)
« Odgovori #45 : 27. Travanj. 2010, 20:29:06 »
u praksi se pokazalo da su kraci koji su bolji tehnicari ipak bolji,

Ma mani se ti tih intelektualnih spreha....znas kako kaze zena sa iskustvom:

Velik, Veci , Taman........

..dosla Fata u Javnu kucu za zene i kaze, ja bi nesto ali imam samo 50 Eur, dobro Fato idi kroz hodnik i prva vrata desno...dodje Fata do vrata na kojima pise...mr.soc.dr.fr.gr Johan S, gleda Fata u Titule i vrati se do recepcije pa kaze, jel bolan mora da je neka greska, neki jako ucen covjek i to samo za 50E, a kaze recepcioner: Pa sto bi ti Fato? Vozaca kamiona ili automehanicara za tu sitnu lovu :)

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #46 : 27. Travanj. 2010, 22:05:02 »
Gorane.....stvarno nisi fer !!!

MAnje bi bolilo da stavis slike najboljih komada nego ovo, vece su mi sanse zbariti neki od tih komada nego doci do ove sprave (legalno)... Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #47 : 27. Travanj. 2010, 23:04:50 »
Ovaj instrument koristi Alisa u zemlji čudesa...
Gorane imam NLB310 par komada ali to je sve low power (13dbm P1db), a fetovi me ne vole, cim ih pogledam vec ih ubijem statikom...

by the way , sa tim R&S nećeš moći izmjeriti svoj projekt od 80 Ghz, mislim da ti je Anritsu bolja opcija  ;D ;D ;D
http://www.us.anritsu.com/products/ME7828A_VectorStar-Broadband-VNA_ARSPG_ARQQSidZ1013.aspx

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #48 : 28. Travanj. 2010, 21:57:33 »
19mm je već sasvim OK. Ako se radi novi iluminator za offset dish sa okruglim valovodom
onda je ovo dobra stvar:
« Zadnja izmjena: 28. Travanj. 2010, 22:39:56 9A5AA »

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #49 : 29. Travanj. 2010, 07:46:47 »
Eeeeejjjj !
Ekipo .
 :D 8) ::)
Dobro je uzet one stare LNB ,koji imaju samo jedan oscilator ,jer su oni za donji GHz pa onda imaju još malo BW za nas ;)
Cutoff frekvencija je malo ispod pa paše  :P
Valjda ih se još nađe ,makar po buvljacima  ::)
Evo možda nekome dobro dođe  ;)
http://oz2oe.dk/radio/10ghzparabol/10ghzparabol.html

73 Mike  ;)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #50 : 29. Travanj. 2010, 11:16:38 »
Kada se čovjek jednom izgubi u mjerenjima teško je ostati "normalan".
Ja, kada vidim, da je prilagođenje veče od 10dB ne brinem puno na GHz. Važno je, da je "predajnik" sretan (mada u poslednje vreme za to brinu cirkulatori).
Kod zemaljskih veza, tih par dB ne igra baš nikakve uloge, jer su drugi faktori puno bitniji za CW ili SSB QSO. Kod marginalnih veza ( onih sa 30dB ispod nivoa šuma HI HI) valjda su i ti dodatni dB presudni, ali ja te veze još nisam savladao :( .
Kada neko onda ove stvari čita, prije nego što je odlučio na GHz, stvarno dobije dojam, da je užasno teško. Ali nije, ako ne tražimo poslednju dlaku u jajetu :) . Ja sam jednu svojih prvih veza na 10 GHz od 450km sa I1CPN napravio sa 100mW, s53ww feederom i 120cm parabolom bez pretpojačala i bez goniometra. Puno kasnije sam izmjerio, koliko gubim na kablu do feedera (nije još bio onaj pravi), kako loše je bio podešen feed i još gomilu toga.
I to što pišeš Adam, koliko u dB zapravo izgubiš na prijemu u potpun 50 ohm ulaz prijemnika kod SWR 1:3?

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #51 : 29. Travanj. 2010, 13:27:24 »
CUT OFF za 10,368GHz i okrugli valovod je:  dia=0.586 x λo ≈ 17mm. Zato treba, kao što Mike kaže, tražiti stare LNB.

73
« Zadnja izmjena: 29. Travanj. 2010, 13:59:08 9A5AA »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #52 : 29. Travanj. 2010, 18:08:41 »
Ma vidiš da se bolje razumijemo na mikrovalnim nego na 2-metarskim pitanjima  ;D ;D , znači da je lakše...
I vidiš da si ne smetamo na mikrovalovima u natjecanju, značu da je bolje... ;D ;D

Sve, potvrdjujem šta ste naveli i da su miliwati skupi, pogotovo kad ih je malo a i to da za prve veze ne treba traziti dlaku u jajetu...

No kad napravis prve korake i odradis par sezona i vise nemas sto raditi (nego blejati u mikrofon u natjecanjima i cekati koji RS) onda te crv sumnje pokrene da vidis sto se moze poboljsati u sistemu, pa pocnes mjeriti pa čitati, pa opet mjeriti pa usporedjivati i tako dok ne vidis neke zablude za koje si prije mislio da nisu toliko bitne...

Ja sam se samo htio dotaknuti nekoliko jednostavnih mjerenja i podešenja, koji uz minimalnu investiciju i vrijeme mogu dosta pomoći u optimizaciji sistema....

Realno gledajući i slušajući na uho sa swr-a 1:3 na 1:1 cca na prijemu nisam primjetio neku bitnu razliku u ovim LOS qsoima ali na predaji vidim da imam cca 20-25% veći otklon onog instrumenta koji mi mjeri snagu na izlazu QRP xvertera.

1:3 je 25% izgubljenje snage naspram swr-u 1:1, ako se to može izbjeći tako da zavidaš vijak u valovod na pravom mjestu, onda je to jednostavna modifikacija. Naravno, apsolutno mjeriti te veličine za amaterske potrebe nema smisla i nije financijski opravdano, što kaže Goran, nama je dosta od hrpe slabih feedova naći onoga koji je najmanje loš  ;D ili podesiti kazaljku kod RL na što manji otklon...

Ne znam koliko je hamova koji su na uW mjerilo Rl i SWR svojih antenskih sistema, ali ja sam to sebi napravio i da bi naučio neke stvari jer nikad ne znaš kad mi može zatrebati pa i na QRL-u baš tako nešto...

...dobro. čujemo se za Majski test...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #53 : 29. Travanj. 2010, 21:36:23 »
Ja sam se samo htio dotaknuti nekoliko jednostavnih mjerenja i podešenja, koji uz minimalnu investiciju i vrijeme mogu dosta pomoći u optimizaciji sistema....
Da ugradis voltmetar i ampermetar u onaj ispravljac na slici. Odmah si smanjio broj kablova na stolu i oslobodio instrument za neka druga mjerenja.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #54 : 29. Travanj. 2010, 22:01:05 »
Mogu ti reć da si potpuno u pravu  ;D

Ali to je kod mene već lijenost, kopati po starim projektima, ali evo već slažem jedan novi 19" rack koji će u sebi imati jedno 4-5 zasebnih ispravljača, ali i barem dva instrumenta ...

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #55 : 30. Travanj. 2010, 18:54:23 »
Snimljeno danas....! Poznati mikrovalac kraj nepoznatr antene ? Bude već izvješće iz Pordenona ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #56 : 30. Travanj. 2010, 20:38:48 »
PRIZNAJEM, KRIV SAM!!!  ;D ;D
Iako sa odličnim talijanskim, NATO vojnik me prokljuvio da sam "špijun" iz istočnog bloka po crvenoj majici LOOOL!!
Glede&unatoč tome bio je jako susretljiv u odavanju storgo povjerljivih informacija, oprema radi na tri banda, svi valovodi su pod pritiskom (ne snage)  ;D nego zraka da ne ulazi vlaga.

Malo su se modernizirali pa su uz već vidjeni Antitsu spektralac do dvadeset i kusur Giga ispod njega friško montirali i novi Agilentov digitalni mjerač snage. Od ostatka opreme, tu su 4 modema, 3 downconvertera (3 band) kompresor, mrežna oprema itd itd. Nisam stigao prokljuviti do kraja ali čudi što su filteri (povelikački filteri montirani odmah iz feedova) ?? Zašto to, ne znam, samo unosi gubitke, koliko sam uspio vidjeti za svaki band imaju zaseban feed. Uglavnom, dobra skalamerija i furda...

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #57 : 30. Travanj. 2010, 20:53:16 »
PRIZNAJEM, KRIV SAM!!!  ;D ;D
, svi valovodi su pod pritiskom (ne snage)  ;D nego zraka da ne ulazi vlaga.
Nije zrak nego neki plin, serviseri vojnih uredjaja sigurno znaju o kojem plinu se radi, ako ti kojim slucajem dodje pod ruke knjizica od prc-320 u njoj pise.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #58 : 30. Travanj. 2010, 21:08:23 »
Ne znam koji je "zrak" u PRC-320 ali ovdje mislim da se koristi Dušik..
mada ima i dehidratora koji koriste ambijentalni zrak....

Pozz
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #59 : 01. Svibanj. 2010, 10:10:02 »
"Halo Bing - kako brat" taktika nije upalila, ne može ispod stola ništa....
Ono staklo je cover za feed, i ja sam to malo gledao, i nisam do kraja siguran da li je to samo postolje za feed ili ovo drugo sto je više vjerovatnije da koristi subreflector za taj band, naime u direktnom fokusu su mu 2 feeda (banda a ovaj treći dobije eventualnim postavljanjem malog subreflectora, nešto kao što me Martin "upecao" kad sam prošlih godina kibio u jedan takav sistem-feed.

Danas malo contesta, sutra popodne već 5N/9A4QV...
Heinrich Rudolf Hertz