Autor Tema: WSJT vs. CW  (Posjeta: 6723 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
Odg: WSJT vs. CW
« Odgovori #15 : 11. Siječanj. 2009, 12:40:30 »
U potpunosti se slažem sa Popinim postom!

73 de krešo-9a2hm
Kreso

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #16 : 11. Siječanj. 2009, 12:51:54 »
Ima nešto u onoj Martinovoj sličici. Razvoj nosi svoje, olakšava i ono što ne treba biti lagano.

I ja sam nakalemljen na istu rašeljku kao i Popa, tih je godina još uvijek išlo sve  sporo pa ni 10 godina razlike nije bilo puno, hi.
Iako bi čovjek očekivao da u našim godinama više gledamo kako to drugi rade, vrag nam ipak ne da mira pa moramo sve sami :D

Priznajem da me počinje kopati kako bi bilo probati jednu eme cw vezicu prema jugu itd, ali kako i s kim... Možda kad se napravi što se ima dohvatim koga za jednu kratku s nogu...

Ma samo da mogu reći kako je to bezveze :D

GG
« Zadnja izmjena: 11. Siječanj. 2009, 13:16:43 9a6c »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #17 : 11. Siječanj. 2009, 13:04:38 »
Popa 10+ !

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 11. Siječanj. 2009, 13:43:50 »
Potpisujem post od Pope. Isto tako Damire nije stvar u godinama, ja sam nesto mladji pa opet mi nebi palo napamet
odbaciti CW radi tamo nekog JT moda.  I love CW  :-*

73 Davor 9A1UN

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #19 : 11. Siječanj. 2009, 14:20:12 »
Davore, kad si zadnji put kucao na pješaka, ili da upitam , da li ga uopce imate gore na lokaciji?  ;D ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #20 : 11. Siječanj. 2009, 15:10:38 »
--------------------POSTAVLJANJE ANTENE---------------------------
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #21 : 11. Siječanj. 2009, 18:56:58 »
WSJT vs. CW ?
Kakav je to uopce naslov topica?

Primam CW na uho, kucam ga preko tipkovnice, "primam WSJT na uho" - odasiljem ga PC-em. Ja klikam po onim pikovima da bi mi software to dekodirao.
Jos uvijek treba netko sjediti ispred PCa i odaslati pravu poruku da bi se napravio QSO...

Wsjt i slicne vrste rada vjerovatno ce u buducnosti prevladati i sve dok ih netko bude koristio bit ce i amatera koji ce se baviti ovim hobijem... CW ostaje za nas dinosaure i poneke nove kontestere!

Radje cu raditi CW i WSJT nego vikati cijeli kontest u mikrofon.

73 i mir s vama :)

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #22 : 11. Siječanj. 2009, 19:20:40 »

Na kraju će ispasti da su jedini pravi EME-aši vukovi...dok zavijaju na mjesec i osluškuju eho. Čisto umijeće, bez tehničkih pomagala  ;D

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #23 : 11. Siječanj. 2009, 19:53:52 »
Možda naslov teme i nije pravi, ali red bi bio, da se rađeno sa WSJT tehnikom broji u svojoj kategoriji eme veza.
Samo još jedan tip modulacije, kao RTTY,PSK,FSK,SSK :)

Offline Z35Z

• Newbie
  • *
« Odgovori #24 : 11. Siječanj. 2009, 20:44:26 »
al se nekad fino radilo.

Offline 9a2te

• Newbie
  • *
« Odgovori #25 : 11. Siječanj. 2009, 22:04:36 »
Imaju obje strane koje zagovaraju i HSCW i WSJT ispravne početne postavke ali se zaboravlja da i u jednom i drugom načinu nema random ispravne veze bez ispravno primljenog poivnog znaka. radio sam i CW sa akaii magnetofonom koji je usporaval 5/1 ali u portablu sam bio u nedoumici sa slabim signalom i sa jednom i drugom "vrstom" rada jer nedovoljno informacija obično završava ca NC QSO-m na oba načina MS rada. Ako čemo realno danas sa kompjuterom možeš dekodirat i jedan i drugi signal bez poznavanja CW-a (MixWin i drugi dekoderi) WSJT samo omogučava za isti vremenski interval prijenos više korisnih informacija, samo dekodiranje istih ako se poštuju pravila nije bitno kako se izvrši. uvijek rezultat može biti samo informacija koju druga stanica šalje. koliko sam se puta sa 7W ili sa 3TF prepirao prilikom preslušavanja slabe refleksije jer ih svako od nas drugačije primi i a samo sa dobrom refleksijom nije bilo problema. Tako je i kod WSJT-a sve ovisi o refleksiji i točnoj frekvenciji ako je sve ok signal je koristan (slušam refleksiju na dodatnizvučnik pa prema zvuku imaš procijenu) samo kod WSJT-a odmah vidiš dekodiranu poruku. Tijekom 2008 napravio sam 48 WSJT C MS QSO također sam imao oko 15 NC QSO jer nisam dobio ili kompletan CALL ili raport ili R tako da se stvar svodi samo na poštenje i poštivanje protokola MS QSO-a osobito kod dogovorenih veza HI a u randomu si ograničen samo na "dobru volju meteora da izgore za tvoju stvar"
Moj zaključak da su oba načina u redu ako se poštuje protokol
73 Stjepan 9A2TE

Offline 9a2te

• Newbie
  • *
« Odgovori #26 : 11. Siječanj. 2009, 23:13:20 »
Ah da zaboravio sam NIL-ove tj stanice koje sam slušao da rade prema DX CLUSTERU ili CATU ali nisam čuo niti ping a kamoli burs ili sam na čatu pročito da me netko sluša a ja nemam ništa od njega te pokušaje nisam niti evidentirao
Poštuj protokol vee i nema sumnje u istu 73 i dobri burstovi

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #27 : 12. Siječanj. 2009, 00:30:52 »
Evo Namibija i USA ....otvoreno sa WSJT.....aaaaaaa ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #28 : 12. Siječanj. 2009, 13:26:08 »
Nesto iz povijesti, nazalost fali mi stranica 304 pa ako netko ima RA 09 iz 1977 neka dopuni da tekst bude kompletan.

Damir

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #29 : 12. Siječanj. 2009, 17:10:43 »
Evo sad je kompletan clanak.