Autor Tema: IARU I.Reg 6m  (Posjeta: 13378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6R

• Hero Member
Odg: IARU I.Reg 6m
« Odgovori #15 : 03. Lipanj. 2007, 13:11:40 »
Kefa moj samo sam tija reć da za svaku ranu ima i lijek.Nemam ja ništa protiv CQ-a i kontesta ali u svemu triba imat miru i malo HAM SPIRITA.Šta je najgore ova dva su me to i učila prije nekih 25 g.!Ali Bože moj,godine idu..krečana radi...
Jel u redu da jedan u gradu zove po vas dan CQ a ostali ništa ne mogu čuti te moraju čekati dok se on ne umori ili mu dosadi?Ili je to po onoj Ja volim samo sebe a druge ko j....i tako dalje?
Dobar DX i do slušanja.Pozdrav u Daruvar.

DD

ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #16 : 03. Lipanj. 2007, 13:25:15 »
Dođi u Daruvar, poslušaj pa se tješi, niste vi najgori na svitu. To sam želio reći.

73 de 9a2d (CU on 4)

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #17 : 03. Lipanj. 2007, 14:19:10 »
Pitam se kakvi su to prijemnici u gradu Splitu koje u cijelosti može onemogućiti uređaj standardnih karakteristika i izlazne snage koja je u okvirima Pravilnika ili tek neznatno odstupa od njega, za razliku od unesrećenih koji debelo prelaze zakonski limit u pogledu snage, ali su na to godinama navikli do te mjere da to smatraju posve normalnim.

HAM SPIRIT? U to valjda spada i namjerno ometanje susjeda kao protumjera...

Jedan od načina da se uspostavi veza jest i pozivanje CQ na opsegu, a kad se radi o nekom tko je tek nedavno osvojio taj ban, ima i smisla. Jasno, netko tko desetak godina gudi na 6m i godišnje ima priliku odraditi manje od 5 novih zemalja godišnjke, ima posve drugačiji pristup radu, a taj se sastoji od gledanja u cluster i birkanja neurađenih postaja, polja ili zemalja.

Netko voli kvalitetu, netko količinu, to je stvar slobodnog izbora valjda.

A radovati se tome da netko ne radi ili rijetko radi na bandu, opet spada u psihološki profil pojedinaca koje smo kao mali upoznali kroz pripovijetku "Pale sam na svijetu", pri čemu svakako treba imati na umu i završetak priče - čemu sve to kad se nemaš komeni pohvaliti kako si lijep, mlad i uspješan...

Ne znam zašto, ali pade mi naum ona od DUBROVAČKIH TRUBADURA: Svaki grad uz naše more ima svoga Lera...

Antena je na krovu, a ostalo tek dolazi.

U boj, u boj...

GG

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 03. Lipanj. 2007, 15:12:55 »
E iz sličnih razloga sam se ja prebacija na 4 metra, za sada je tamo mir.

73 de 9a2d

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #19 : 03. Lipanj. 2007, 16:03:56 »
Pale sam na svijetu.Upravo se o tome i radi.Nekima valjda nije jasno da nas još ima na bandu dok bjesomučno pozivaju CQ i da bi i mi htjeli nešto čuti.Prije 25 g u Splitu je više op.zvalo CQ na 2m i malo je tko što čuo osim hrpe QRM-a.Jedan od aktera si Gorane i sam bio pa se valjda sjećaš ti radosnih trenutaka?!
Za kraj da kažem i ono što mi je bila nakana od samog početka.Manje CQ- iranja,više slušanja,što kraće veze da i drugi mogu nešto odraditi.Iz sveg izrečenog se jasno vidi da ne mislim samo na sebe jer nismo dvojica na bandu!
Kad sam prije 14 godina započeo rad, tu u Splitu nije bilo nikoga pa sam i mogao više zvati.Čim je došao jedan kolega mog CQ-a gotovo i nije bilo.A što se pojačala tiče(za 50 MHz) daj molim te nemoj me vući za jezik,više si ih ti napravio i valjda prodao nego što ću ih ja vidjeti u snovima.Jel i to spada u onaj Pravilnik,ha?
Zato se ne istrčavaj,promisli prije negoli nešto napišeš.Svako dobro tebi i obitelji.

9A6R

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 03. Lipanj. 2007, 17:37:13 »
Svi mi u životu kršimo neka pravila, to je jasno. Ne želim polemizirati, činjenica je da je oduvijek među lokalcima bilo i smetnji i naravno da je uvijek onaj drugi "kriv". Treba se ljudski dogovoriti, kada se band otvori onda treba razumno postupati u interesu svih a ne unositi zlu krv. Do tada, ako netko želi isprobavati svoju pjevalicu, neka radi to do mile volje. Moje osobno mišljenje.
U mom kraju je najgora stvar kada se odradi veza za neki klub, onda dolazi još bar 5-6 drugih veza sa iste stanice za kojekakve ličnjake raspoređene po lijepoj našoj, to je najtragičnije. Od svih antena većina njih ima samo TV antenu na kući a svaki DX je njihov. Stvarno zanimljivo.
Mladići, svijet je mali a život kratak (prekratak za QRP). Uživajte u tome. Ja sam davnih dana to shvatio i ne dozvoljavam da mi hobby postane opterećenje. Sada radim samo ono u čemu pronalazim zadovoljstvo.

73 de 9a2d (CU on 4)

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #21 : 03. Lipanj. 2007, 18:29:57 »
Mora da smo na 2m radili u različito vrijeme, je meni u sjećanju nije ostao nikakav lokalni qrm vrijedan pažnje. Kamo sreće da ga i danas ima bar pola.

Sjećam se jedino nezaboravnog mikrofonskog pojačala Nikše YU2RIT koje je odlično radilo za DX, a u lokalu smo znali da je to on po tome što ga nismo razumjeli.

Sjećam se da je i FT221R  u YU2CBM imao dosta kliksova koje sam otklonio po savjetu 9A2AY iz RADIO AMATERA.

I dalje smatram da se dobar dio lokalnog qrm može otkloniti boljim prijemnicima i antenama.
Apstinencija je po mom sudu najgora kontracepcija, pa i na bandu.
Zahtijevati NO CQ mode s pozicije 200 odrađenih zemalja ima smisla, ali ne mora nužno biti i prihvaćeno, a prijetiti smetnjama zauzvrat, to je neka druga priča. Ako se na to odnosi onaj spominjani konj...

I jesam napravio i prodao dosta 6m pojačala, sve osim jednog koje sam odbio prodati. A da sam dobro uradio, potvrdilo se nedugo potom kad je isti nesuđeni vlasnik jednog drugog pojačala to morao vratiti natrag konstruktoru. Ni A kategorija nije mu pomogla da savlada podešavanje PI filtera...

Variteas delectat, rekli bi stari Rimljani, što u prijevodu na hrvatski znači "batina je iz raja izašla...".

Pa da zaključimo ovaj off topic B.S.

CU SIXC

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 03. Lipanj. 2007, 20:03:06 »
Imam ja jedan prijedlog.

Budući da za ovaj contest neću biti u prilici učestvovati (100 - godišnjica mature mi je pala baš taj weekend) a i drugi članovi mog kluba ne mogu preuzeti obavezu učešća cijelo vrijeme (a u dogovoru sa njima):

N U D I M O

Contest lokaciju Radio kluba "DARUVAR" (tkzv. KUKURUZI), JN85OO,  isključivo za rad u ovom CONTEST-u pod slijedećim uvjetima

- sve ovo je BESPLATNO ( i struja)
- zidani PPS  (3,5x3,5 m) sa trofaznom srujom, JEDNO spavaće mjesto, ventilator
- ruski teleskopski antenski stup 12 m, postavljen, cca 15 m od od PPS-a, treba cca 25 - 30 m kabla
- bez uređaja, PC-a, PACKET-a (za to je antena OK - 2m), antena i rotatora, donosite i postavljate sami (uz našu podršku)
- lineračić ME-1500 F po potrebi (BESPLATNO)
- transverter za 70 MHz (isto kao i za 6 m, drugi stupac), 10 W - 28/4
- postoji mogućnost odlaganja opreme (kontejner, frižider) a bogme i postavljanja šatora za cijeli bataljun
- vode i WC-a nema ali je ravnica velika, (ako ste sa vozilom neke stvari se mogu obaviti i u klubu, cca 3 km dalje), prva trgovina je oko 700 metara dalje
- logistiku vodite sami (uz našu podršku)
- mogućnost daljnje suradnje

NAŠI UVJETI:
- da imate važeću dovolu za rad u 9A (50 MHz)
- da niste član niti jednog kluba u Daruvaru
- da ste spremni prihvatiti moguće smetnje u prijemu na ovoj lokaciji
- da ne ometate druge učesnike u natjecanju
- dolazak moguć u četvrtak, poslijepodne
- da se pridržavate HAM SPIRIT- a i uobičajenih pravila ponašanja

Samo OZBILJNE ponude na 9a2d@vip.hr , fotografije lokacije šaljem odmah.

73 de 9a2d (CU on 4)

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #23 : 03. Lipanj. 2007, 20:55:25 »
Nisam protiv uporabe pojačala ni na kojem bandu jer neke veze jednostavno nije moguće uspostaviti bez njih.
Ali kao što sam i prije izrekao u svemu pa tako i kod toga treba imati mjeru.Istima je sjećam se tog 221 i poj.sa QQE06/40 koje su neki u CBM-u cenili do krajnjih granica i onda bi nastao show program.Također se sjećam kad bi ga ti pobuđivao sa tim 221, tada bi signal bio podnošljiv.Znači da su ga drugi momci prepobuđivali.Nisam ja protiv da bilo tko pozove CQ,ali ako se band otvori a signali jedva čujni(čest slučaj)onda treba prestati sa CQ-om u lokalu jer ima još RA koji su na prijemu.
Moje poimanje DX-anja je 90 posto prijema i 10 posto predaje....ili tu negdje.Kontesti su druga priča.Tamo je ko nabije taj i dobije.Zato se i ne natječem(uz još nekoliko razloga).
Što se tog lineara tiče imao je neki BUG jer ga ni sam konstruktor nije uspijevao uštimati.Kasnije sam saznao da ga je pokušavao prodati nekome ali bez uspjeha.Što je kasnije bilo sa pojačalom niti me briga niti me zanima.
Zasigurno znam da je i jedan tvoj morao na doradu....ali dobro,tko radi taj i griješi.
Ja neznam latinski pa se ne mogu u svakom drugom postu razbacivati umotvorinama tog tipa.A Latinima sam sigurno bliži od tebe,po porijeklu a i zemljopisno.I ne palim se na te face. Ali reći ću onu poznatu "sva sila za vrimena".

9A6R

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #24 : 03. Lipanj. 2007, 21:53:21 »
Evo da uskocim,

I repliciram  ;D Reniju,

Dakle, koliko me moje iskustvo naucilo, a mogu slobodno reci da sam vjerovatno prvi koji je napravio vezu na 4m u 9A, i to jos onda kad u 9A nisu ni razmisljali o 4m (crossband qso itd) samo iz razloga jer sam imao cime i raditi bez petljanja sa transverterima, FT-847 je bio dovoljan u Es otvaranjima, bez obzira sta je gluh, ali i tropo je islo dobro.

Reni, rad na 2m u Es otvaranju ili Ms ili Aurori je sasvim nesto drugacije, nego rad na 6m. Iako je i kod mene zadovoljen taj uvjet koji si naveo da je 90% slusanje a 10% pozivanje iz razloga sto je meni 2m uredjaj upaljen nekih 15 sati dnevno, ponekad i vise.
Znaci, ako ja vidim da ima naznaka Es otvaranju, pa normalno da cu se maknuti malo gore ili dolje od .300 i zvati ko izbezumljen dok se netko ne javi, ili nitko ne javi. Zasto, upravo zato jer kad bi svi bili na RX-u ne bi nista cuo od sporadika. Nemoj reci da treba slusati beacone, jer u 9A nema beacona i ono sta je radilo je stalo, pa kako ce onda DX znati da je otvaranje u nasem smjeru, nikako. Tj, samo ako neko zuji i zove CQ.

Primjera ti mogu navesti bezbroj.
Evo prije neki dan, CT1HZE na .305 razbija, normalno odradim ga, istovremeno stanice iz I1, I2 na istoj toj frekvenciji rade drugog portugalca kojeg ja uopce ne cujem. Svi radimo i nitko nikome ne smeta!! jer se ni ne cujemo, hehe.

Evo primjer drugi, 9A3ASF prekjucer radi EA, a ja istovremeno CT na istoj frekvenciji, kasnije obratno, ja cujem EA a on ne, on cuje CT, naravno sve u isto vrijeme na istoj frekvenciji. 9A3ASF i ja smo udaljeni samo 40km.

Dakle od slusanja nema koristi kod ovakvih otvaranja, treba pozivati i ne smetati susjedima, naravno.
I ja se cudim, kakvi su to uredjaji u ST-u, moj susjed 10km od mene radi sa KW preko mjeseca, ja ni neznam da je on na bandu, istovremeno i ja sa 400w radim takodjer EME i on ni nezna da sam na bandu, vidi to na dx clusteru.
Ne treba spominjati da koristimo pretpojacala i barem 13db  u anteni.

Ovo sta se desilo na bandu izmedju mene i 9a5cw je nesto drugo i nije vezano za problem koji si ti naveo. Konkretno, ja sam pozivao na .303 a 5cw se dosadjivao i testirao neke svoje zice i qrp, kako nije cuo nikoga na bandu, onda je mene nasao zaje..... jer je to jedino sta je i cuo na bandu. Kako sam ja zvao CQ dx je je bilo otvaranje, pa naravno da nemam vremena za njegovo kemijanje, pa je onda malo poceo zvizditi telegrafiju, kako cuti cu ga jasnije itd.
Nepotrebno je raditi takve gluposti kad je vrijeme za napraviti neki dx. Njemu je to uzaludno, jer ne cuje, dok nama nije uzaludno ,a to pokazuje i broj odradjenih DXCC na 2m (vjerovatno vise nego sto neki imaju i na KV  ;D ).

Dakle, ja postujem ham spirit, i kulturno pitam jeli frekvencija slobodna, i opalim CQ, dok ne nestane struje. Kako zovem CQ na bilo kojoj frekvenciji koja nije nije stby ili pozivna, tako mogu i ostali isto tako uraditi, ili slusati sta god zele. Ne vidim gdje je tu problem, ako trebam samo biti na RX, onda mi je dosta i prijemni pozivni znak YU2456377779988545-A  ;D

Eh kad bi netko barem u mom susjedstvu po cijeli dan zvao CQ, barem bi mi ustedio vrijeme, i ja bi jednostavno dosao i parkirao se pored njega nekih 5khz i kad on nesto odradi ja samo pokupim plod njegovog 2-satnog pozivanja.
Ali takvih nema, nazalost, kod mene.

Pozdravljam vas, i spremam jedan mix snimaka sa 2m, da cujes sta se sve moze desiti i kakvih smjesnih situacija ima.
Evo susjedi S5xC navalili na .300 pa CQ CONTEST a pola Evrope im govori da je Es i da se maknu sa .300, ali ovi ne trzaju, kako nemaju cluster (osim za selfspoting)

Reny, ajde malo pozovi u Es, da odradimo vezu Backscatterom, ide to dobro.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #25 : 04. Lipanj. 2007, 04:52:45 »
A i taj koncept pozivne frekvencje 144.300 je po mom sudu kontraproduktivan, svi se nabiju na jednu qrg i slušaju, nitko ne zove, a na bandu mjesta kao u priči. Isto kao ona 80 m gdje se hrvatski govori samo na 3675, a i  tamo ponekad bolje da se šuti.

Sve više smo postali gotovani kojima treba servirati vezu: pozivna frekvencija, cluster, LIVE MUF, SMS ALERT... Sliči na sportski ribolov u ribogojilištu...

U stara dobra vremena mogao je čovjek malo upotrijebiti mozak pa poslušati na 28 mHz, ako čuješ short skip onda na 100 MHz FM pa onda 144 i šta bude. Naglasak je na mozak... To je vjerojatno zastarjela metoda i nije u modi. Možda koja veza manje, ali veselja malo više.

Još pamtim one krkljance na 2m kad bi se band otvorio pa bi slušači odradili 5,a ostali po 30-40 veza, hi... S tim da taj CQ manijak nije sjedio na 144.300 gdje čuči pola EU, već bi se makao dovoljno daleko i gle, veza ide... Iz tih vremena još se vuku traume i kompleksi, iako treba reći da su neke od njih izazvane vrlo vjerojatno prevelikim udjelom MIC GAIN dugmeta u predajnom signalu.

Ako se ne varam, u ST se radi o IC706, TS690 i FT897, dakle klasika i dobar prosjek od kojeg odudara jedino jedan home made tranverter čiji se vlasnik uglavnom ne buni na smetnje koje su dio života. iako nije osobito aktivan, znajući da ga ni IE500 ni BF891 ne mogu spasiti od napasti...

Krive informacije amigo, no BUG, linear prodan odavno, ali ne u Splitu... Pravimo novi, a snaga... Vijdet ćemo... Bit će nešto pa makar 10W... 

GG

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #26 : 04. Lipanj. 2007, 06:33:14 »
Idem na posal pa nemam vremena Adame.Hvala za poziv na tu vezu ali ne bih je rado održavao jer sam te dosad radio X puta,poslao QSL -ke a ni na jednu mi u ovoliko godina nisi odgovorio.Smatram da to nije kolegijalno od tebe.Na koncu nije ni kulturno.Dosta toga u životu polazi od kućnog odgoja.  Nisi ti jedini iz 9A,naravno.Ima tu poznatijih znakova od mog i tvog.U svakom slučaju bez obzira na to želim ti puno dobrih veza.

9A6R

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #27 : 04. Lipanj. 2007, 07:28:45 »
Smajo sa istim zicama si i ti neko vrijeme radio... 4el.dk7zb
Kad sam ti se prvi put javio sve sta si rekao kad si skuzio da sam to ja : "imas slab signal".
Da si ti mene zvao usred da ES-a ja bi normalno porazgovarao sa tobom... jedna veza vise ili manje meni u zivotu ne predstavlja nista.

Sorry za qrm ...  a da nisam cuo nikog osim tebe ... jesam cuo sam iznad tebe 2TK kako zove.

ZZ
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj. 2007, 09:09:12 9a5cw »

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #28 : 04. Lipanj. 2007, 08:44:05 »
QRM u JN83 hihi ;)

73 Davor iz malo naseljenog JN65

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #29 : 04. Lipanj. 2007, 10:33:33 »
 Cekajte dragi sugradani jos malo da ja proradim kako triba  ::) !
Jedva cekam se ukljucit u taj cirkus   ::) . . . . .

73                     9A7PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =