Autor Tema: Lajner amplajfer  (Posjeta: 119822 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Lajner amplajfer
« Odgovori #420 : 05. Siječanj. 2013, 10:06:30 »
Evo ako mogu i ja primjetiti, koliko se da jer Mirko vec tradicionalno to slika sa mobitel kamerom pa se vise toga ne vidi nego vidi ali ajde...

Mislim da Gogo ima praf  ;D trebalo bi one trakice zamijeniti limom, po meni ce se time smanjiti "parazitni"induktivitet koji postoji sa tim trakicama izmedju resetke i uzemljenja. Naravno, veci broj trakica poboljsao bi stvar jer bi ukupan induktivitet bio manji ako se dodaju paralelno. Koliko vidim, cijev je malo spustena u katodni departmnet pa se dodavanjem tog ravnog lima cijev malo podigla iz onog anodnog prstena, taman toliko da mozes nataknuti teflonski tuljak na nju za odvodjenje zraka.

Dakle, trebalo bi napraviti novi dio donje ploce gdje bi otvori bili izrezani vise po strani cijevi i sto ih je moguce vise.
Pitam se takodjer, da li je potreban onoliko debel prsten na anodi, on takodjer unosi neki kapacitet i mijenja proracun.
Naravno, tu je i teflonski dimnjak koji slijedi, za kojeg preporucujem da pogledate kod 5TD kako je napravljen u profi pojacalima, sa tankom teflonskom (duplom) folijom, kao karton i spojen klamaricom.
I za to postoji dobar razlog, zato nemojte tokariti takav dimnjak, to nije bolje nego losije.

GL
( i nece vas ubiti struja, salio sam se - ubiti ce vas visoki napon  ;D )

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #421 : 05. Siječanj. 2013, 11:42:53 »
Mali OT - ja sam mislio da ipak struja ubija, a ne napon?????

Inžinjeru?

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #422 : 05. Siječanj. 2013, 11:54:56 »
@9a6c: da cudno je to podnozje od starta, ali sve si nešto računam da koliko sam vidio slika lineara gdje su autori "ispoštovali" sva temeljna pravila gradnje koje je 1aw objavio, da bi ovo moglo "drzati vodu" ... zasad pustimo tako ako proradi super - ako ne naravno da će se preraditi u neku razumniju varijantu... Inače original kućište je bilo od pocinčanog feromagnetnog lima ??

@9a4qv: nije ni bilo u planu tokariti dimnjak nego ga omotati od teflonske folije ... anodni prsten se spusti dolje i taman ima dovoljno mjesta za uhvatiti dimnjak šelnom na cijev (opet dodatni parazitni kapacitet?) ;)

Inače najveća zamjerka podnožju je da je anodni hladnjak odokativno nekako preblizu masi ... ?
Vidjet ćemo, time will show ...

73

p.s. - ne znam di mi je usb kabel od digitalca pa je lakše mobitelom :p
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #423 : 05. Siječanj. 2013, 13:46:12 »
Želim ti sreću, trebat će ti :D

Po meni ti je lakše odmah ovo uraditi ,nego poslije kad sve pospajaš i uvališ unutra, bit će ti teško.

Za FeZn lim no comment...svega ima.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #424 : 05. Siječanj. 2013, 14:11:41 »
Evo original skatule ;)

https://plus.google.com/photos/112817352089526499564/albums/5223491711472067457?banner=pwa&gpsrc=pwrd1#photos/112817352089526499564/albums/5469914166789381521

Ako je link pre-dug onda kucaj u google pat ham 9a5cw :P odaberi Galerije...

https://lh5.googleusercontent.com/-34VzYYqsICc/S-kKSMa_onI/AAAAAAAADR8/-eSVNogy5Jw/w401-h301-n-k/SAM_0156_1.jpg

Naravno amp je bio bez kamina, poklopaca i sl... made in Italy ... (tavog sam ga ja dobio)kamin sa zakovicama su bas talijani montirali dok kod alphe i drugih je to lijepi "gumeni" dimnjak (najcesce crvene boje)

Lep pozdrau  - Pa3k

p.s. talijani ko talijani  8)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #425 : 05. Siječanj. 2013, 14:43:35 »
Gogo, ma naravno struja ubija, tu nema dileme...
Upravo sam cekao jednu takvu opasku da postavim kontra pitanje:
zasto onda svugdje vidimo naljepnice i upozorenja visoki napon kad on ne ubija nego struja?

pozz
QV

vorsicht spannung!!
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #426 : 05. Siječanj. 2013, 15:38:00 »
Jel ima neko ideju ili zna gdje kupiti sarafciger sa keramickim vrhom? Kada stimam ulaz u GS35B linearu (2m), trimeri su reda 1-10pF, "smelca" izmedju vrha odvijaca i trimera a i SWR pobudali kad se tako stima na vruce...ide nekako pomalo na hladno ali bi se na vruce moglo izvuci jos malo vise  :P, garant moze vise...SWR sam sveo na 1:1.2...

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #427 : 05. Siječanj. 2013, 15:43:40 »
Gogo, ma naravno struja ubija, tu nema dileme...
Upravo sam cekao jednu takvu opasku da postavim kontra pitanje:
zasto onda svugdje vidimo naljepnice i upozorenja visoki napon kad on ne ubija nego struja?

pozz
QV

vorsicht spannung!!

Valjda zato što iza te naljepnice ima dovoljno struje da te i napon ubije ;D

A iz istog razloga naljepnica nema na svjećicama za benzinske motore :D

Jesan proša?

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #428 : 05. Siječanj. 2013, 16:20:11 »
Jel ima neko ideju ili zna gdje kupiti sarafciger sa keramickim vrhom? Kada stimam ulaz u GS35B linearu (2m), trimeri su reda 1-10pF, "smelca" izmedju vrha odvijaca i trimera a i SWR pobudali kad se tako stima na vruce...ide nekako pomalo na hladno ali bi se na vruce moglo izvuci jos malo vise  :P, garant moze vise...SWR sam sveo na 1:1.2...
Ima ba u Holex Rijeka, ja kupio tamo za stimanje fer. jezgrica... usput se najeli sa Martinom prije par godina !

73

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #429 : 08. Siječanj. 2013, 14:23:36 »
Helou fantje ! Oblačno i zimsko...pa se slaže sprava sa GI46B ? Malo ova malo ona BUNKER PA...i nešto bude ? Neke napomene za ove stvari ? Promjenljivi kondezator ...ne smije biti preblizu šasije-mase normalno je rotor na masu...a stator u "zraku" i kod ovih iz BC panela ako izlaz nije pravilno podešen...RF napravi luk od statora na masu i evo belaja....tj ploče statora su preblizu masi...i preporuča se staviti komad teflonske folije ISPOD istoga ...za svaku sigurnost....ja ne koristim antenski promjenljivi kondezator......koji treba biti sa velikim razmakom između rotora i statora i kapacitet treba biti par pF....nego koristim par fiksnih visokonaponskih blokova....kojim je kapacitez 6 pF ...dva u seriju daje 3 pF i pravo na antenski izlaz...i izlaz se podešava sa anodnim promjenljivim kondezatorom ....jedno veliko dugme na prednjoj ploči ...pr. kondezator je spojen na prenos....1-6 je omjer i tako se fino postigne maximum izboja ...snage u antenu....janput se naštima i više ne treba to dirati...pokrije par stotina Khz....u mene je poslje lineara "dvocjevni" USA filter koji ima na sebi podešavanje te tako podesim maximalnu snagu i najbolji SWR prema anteni ! Veoma važan je i SWR u pobudi....treba biti što manji da ne bi se uništio izlaz iz transivera.....FT-ejci imaju ugrađen SWR pokazivač na sebi i podešava se pobuda da isti bude što manji....čak i stari vrhunski dvometarski uređaj...IC 275E ima isto to ugrađeno...za druge uređaje ne znam ....Kenwood da li ima to....valjda ima ? Khune transverter drajvam sa 5 mW....pet mW ....IZ BAZNOG UREĐAJA...ic 703 ..koji ima jedan od naj prijemnii dio.....pogledajte malo na Net-u RECENZIJE I NAPISE o njemu ? Tako...slaže se GI46B....kako zgleda ..tu je ? Boh....grem po auto kod Kovačića tu u ulici...polupauo branik pa je to majstor udesio ! Ala boh ! Martin
« Zadnja izmjena: 08. Siječanj. 2013, 15:55:32 9A2HM »
Martin 9A3GE

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #430 : 09. Siječanj. 2013, 13:41:31 »
Evo bila nabavka poslijednih dana - poharao skladište 5CW-a, 1UN-a i trgovinu elektronikom u Poreču (SIP Electronic) ...
Namotana RF prigušnica (1UN ustupio štapić) ... kako je to urađeno vidi se na slici... slijedi još flapper te štimanje anodnog kruga "na hladno" sa miniVNA ...
73 Mirko
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a4wy

• Newbie
  • *
« Odgovori #431 : 10. Siječanj. 2013, 07:15:10 »
Mirko pozdrav...
koji su to elektroliti u PSU?? "ITALCOND" ??

Kiko

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #432 : 16. Siječanj. 2013, 12:37:30 »
Ejla Kiko :) @Itelcond, upravo provjerio. Valjda neće stvarati problem razlika u ESR-u ?

Ugl skoro zgotovljen triode board. Problem se javlja u instrumentima koji su mi dostupni - 500mA i 1A , koje sam otvorio i skinuo unutarnji shunt da bi došli na niži raspon kao što piše u triode board manualu (100uA , 1mA ili 10mA). Instrument od 500mA sa otklonom na 100% skale je 40mA (mjereno sa digitalnim unimerom u seriju) dok je ovaj od 1A mjeren na 25mA. Unutrašnji otpor im je 3R5 i 3R. Zanima me dali je netko imao iskustva sa takvim instrumentima i ima li tu lijeka?

Evo i par slikica kako to polako napreduje, unaprijed se ispričavam za lošu kameru na mobitelu i pepeljaru :)

73 Mirko
« Zadnja izmjena: 16. Siječanj. 2013, 12:51:23 9a3bim »

Offline 9a4wy

• Newbie
  • *
« Odgovori #433 : 16. Siječanj. 2013, 13:09:55 »
nebi bilo loše izmjeriti ESR svih elektrolita na kvalitetnom ESR metru.
Mi u firmi smo imali velikih problema sa njima...ESR se jako razlikuje od konda do konda,čak u istoj kutiji
U ispravljaču naših invertera od 0,5 do 150kW ima ih ovisno o snazi, a po dva su u seriju...kod tebe je onoliko puta gora situacija koliko više ih imaš u seriji ;D.
uglavnom, uzmi šemu ispravljača ,olovku i papir pa pokušaj izračunati šta se desi ako se ESR elertrolita puno razlikuje i tu "bateriju" od 10 kondenzatora isprazniš(KS).
uglavnom....trebalo bi ih izbjegavati...svakako u spojevima više kond. u seriju.
ovo je moj savjet  graditeljima i budućim graditeljima AMP.
73 Kiko 9A4WY  :)

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #434 : 16. Siječanj. 2013, 18:08:50 »

Rs=Ra/n-1

Rs= otpor shunta
Ra=unutarnji otpor instrumenta (trebalo bi na njemu negdje pisati)
n= broj za koliko se puta želi povećati osnovno mjerno područje instrumenta, puni otklon skale

Slike su dosta mutne tako da se ne vidi što piše na instrumentima