Autor Tema: Lajner amplajfer  (Posjeta: 120489 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3mr

• Full Member
Odg: Lajner amplajfer
« Odgovori #45 : 16. Ožujak. 2010, 06:48:23 »
Martine kod YU1AW pojačala fali shema ispravljača da bi se razumjelo što je pisac htio reći, minus VN nije na šasiji nego na katodi. Naponi su "izvrnuti" ali svaka elektroda ima prednapon kako treba. Plus ug2 je na masi a minus na katodi, zajedno sa minusom od VN. Slična filozofija je i s Ug1.
Rešetka je uzemljena ali cijev radi u spoju uzemljene katode. Hehehehe.
YU1AW je na taj način uštedio na podnožju i izbjegao bypass cap na g2.

Pozdrav
Rolando 9A3MR
« Zadnja izmjena: 16. Ožujak. 2010, 07:06:29 9a3mr »

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #46 : 06. Travanj. 2010, 23:07:25 »
Jes tako je ...dobio odgovor od autora...kako stvari stoje sa tim....Ali kod 9A2PT ima lajner sa tri 4CX250B sagrađen po Gos Dobričiću.....(ono objavljeno u RA prije 25 let...) I daje 1500 W na dva metra....? Nego evo nešto interesantno...? Po PA0FRI....puno dobrih stvari je tu ..za lineare i visokonaponske ispravljače ....dotična šema je od njega....NEMA NAPON ZA G2  I ZA G1....sve generira RF....? Baš zgodno....samo grijanje te anodni napon...! Cijev je dobro poznata QQE06/40...čudo od cijevi ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #47 : 19. Listopad. 2010, 15:12:50 »
Hola....evo nešto......KAKO SE NE GRADI LINEARNO POJAČALO ! cccccccccccc ! M.
Martin 9A3GE

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #48 : 19. Listopad. 2010, 16:54:19 »
Probably made by MMM :)

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #49 : 19. Listopad. 2010, 18:06:47 »
Pozdrav Martine!
Simpatična shema od PA0FRI ...  ALI!
G3SEK je toliko truda uložio u stabilizaciju G1 i G2. Kolege su ovdje dosta pisali o tome da bi i anodni
napon trebao biti prilično stabilan, što mislim da nije sa ovim umnoživačem. Ovako mi se čini, da baš ništa nije osobito stabilno, naprotiv, sve "pliva" u ritmu modulacije. To bi bio G2DAF pristup ali
neznam što o svemu tome misle bolji znalci , a posebno, što o tome misli "spektralac" i najbliži
susjedi !? HI!

73! Božo,9a2vr
Bozo 9A2VR

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #50 : 19. Listopad. 2010, 21:19:24 »
Vauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.....

Kako dobra sprava, ovako nesto sam vidio kod Hamova u srcu Istre, no sto je najgore mislim da su za to jos i platili, umjesto da smo ulozili u nokog Janjca i par kaseta piva.....

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #51 : 25. Listopad. 2010, 12:40:08 »
Ajmo nadalje.....loše vrijeme ..jugo te bura ....ne znaš što je gore...počelo se sređivati neke stvari...za početak HV.....elektroliti su iz Pordenone-a 680 mF 400 V crvene boje...? To bude gonilo onaj traf iz mikrovalne a ima još par visokonaponskih trafoa...? Dole je "štampa" na vitroplastu te jedan zgotovljeni....najprije se nacrta u razmjeru 1:1 na papiru...pa se prenese pomoću indiga na vetronit te se "dalo" flomasterom iscrta u u kiselinu...malo vode ...solne te peroksida ...onaj iz apoteke...30 % i za čas izgrize....opere se pod vodom...očist nitro razređivačom..opet opere vodom i deteržentom očist se finim "šmirglom" ...lakira se lot-lakom sa donje strane te bezbojnim sa gornje    ... i spremno za ulotavanje....jednostavno i brzo...? Teknika narodu - narod je neće ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #52 : 25. Listopad. 2010, 22:04:43 »
Evo ga....2SS me natjerao da prilotam spravu ? Niski tlak pa to djeluje na nas ...starije...tja...! Tako ...nastavak sljedi..kompletne mašinerije ..pa dokle se stigne ? Maybe cijela mašina u deluxe izvedbi....ovi elektriliti su 1 E. komad...dok kod nas su slični i po 10 E....cccccc ? Diode su iz istog izvora Pordenone...prodaju se u kesicama po dvadesetak komada..isto za male novce...puno se toga nađe za konstruktore na sajmovima u Italiji ? Se va avanti....šempre ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #53 : 28. Listopad. 2010, 16:49:10 »
Evo ga ! U međuvremenu sređen podešen i zamjenjena cijev na jednom veteranu ŞE 200 XL-B ....od prije abaut 40 godina ..solidno napravljen ima čak i predpojačalo....uz drajv od 5 W. daje solidnih 120 W a sa nešto većom pobudom u vrhu i 150 W ...sasvim ok za njega ?  Jak zgledi ..tu je ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #54 : 08. Studeni. 2010, 20:22:52 »
Progres ! Razna tiskovina za ispravljač i ostalo ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #55 : 08. Studeni. 2010, 21:04:53 »
Izvađena GS31B iz one kante ružičaste.....konstruktor je jednostavno zalotao na cijev priključke...grijanje ...bias ...pobudu....alal mu vjera ! CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #56 : 09. Studeni. 2010, 23:56:28 »
Ala kiše...potop...i gadno jugo puše......lemiljic vazda ukopčana ? Nego ...postavljen linear sa jednom GI7B na stol....spojen visoki napon iz mikrovalnog transformatora...onaj najveći.....daje 2300 ac na sekundaru ..pa u ispravljački dio (for 9A3BIM)...i brez opterećenja daje 2900 volti...pod opterećenjem solidnih 2200 i pobuđena GI7B sa 30 Wati....rezultat je tu....(spojeno na Bird opterećenje od 250 W ....koji se lagano zagrijao ) cijelih 500 W ide van...samo se dosta zagrijava cijev...nije dovoljno hlađena za tu snagu...? Jedan Papst 220 volti ventilator ! Isto i transformator je zagrijan..nešto više   .....rukom mjerena temperatura....tamo negdje do 45-50 gradi se može opipati bez posljedica...tj ne peče....stari štos ....iz elektroteknike brodske...po strojarnici obiđeš pogon ...i pipenzi elektromotore...na kojem možeš zadržati ruku....taj je ok...abaut 4o gradi...ako se koji previše grije a nema se rezerve ili se nemože promjeniti odmah...stavi se veliki ventilator da ga hladi...i sve u redu...do daljnjeg....! Držim to u pogonu već sat vremena i nije ništa puklo...? A prije je "pukao" ispravljač u kojem se napon učetverostručuje.....jaki traf  i na izlazu ima 500 volti pa puta četiri plus elektroliti ...."držao 10 min. pa riknulo par elektrolita....bez pucnjave...sam pšššš i bijeli dim...9A2SS oma utekao kroz vrata..! Davao je 3400 volti dc...a lanac elektrolita je premali...za taj nadrukani napon...napravljeno po PA0FRI Dutch radiomateru ...dobra stranica ! budem probao i ona dva manja trafo-a ? Čini mi se da je dosta šperimenta sa GI7B....treba probati sa jačom cijevi...aaaa...? Ok....lep pozdrav fantje ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #57 : 10. Studeni. 2010, 08:37:12 »
Bravo Martine,slična iskustva sa tim trafoima(i motorima na ex-poslu kod mene).
Imam jedan amp.sa GI7B na dobrih 2200V, snaga normalna, a dešavalo se da mi na prijemu poraste šum do S7 kada je amp. podešen.To sam slučajno primjetio vrteći Plate gumbić na prijemu.Sve uredno odrađeno,probao mjenjati tranzistore u regulaciji(umjesto BD24... stavljao svašta nešta,pa i ono sa zenericama)uvijek ista priča.Na kraju zamjenio lampu i stvar radi OK.Stara daje full snagu, dobra mirna struja,ali nešto oscilira na 2m.Probat ću na 6m vidjeti kako se tamo ponaša,
Nego,sviđa mi se ta mala klupčica(šamlica,skemlija...)ispod PA.Ako mi dozvoliš ja bih napravio par kopija za internu upotrebu.Rad na drvu je moja opsesija još dok sam krao trešnje i jabuke po komšiluku!Hi.
Gudlak de sb
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #58 : 10. Studeni. 2010, 09:17:06 »
Nego,sviđa mi se ta mala klupčica(šamlica,skemlija...)ispod PA.Ako mi dozvoliš ja bih napravio par kopija za internu upotrebu.Rad na drvu je moja opsesija još dok sam krao trešnje i jabuke po komšiluku!Hi.
Klupčica= istarski škanjić, škanj... etc

jedna od ružnijih izvedbi ;)
Nekad u masovnoj upotrebi ... ne zaboravi na dasci za sjednje napraviti RUPU  ;) 30mm  ;D

73 i sri za offtopic ;)

Offline 9a2ss

• Newbie
  • *
« Odgovori #59 : 11. Studeni. 2010, 15:47:01 »
A prije je "pukao" ispravljač u kojem se napon učetverostručuje.....jaki traf  i na izlazu ima 500 volti pa puta četiri plus elektroliti ...."držao 10 min. pa riknulo par elektrolita....bez pucnjave...sam pšššš i bijeli dim...9A2SS oma utekao kroz vrata..!
Naravno da sam utekao, podrum se pretvorio u plinski krematorij...cccc!

Trenutno u XV land, Hanoi, Vietnam. Vruce i vlazno. Ostaje se nekih 2-4 mjeseca. Martine cuvaj brkove!! ;D

73, 9a2ss