Autor Tema: Lajner amplajfer  (Posjeta: 122541 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: Lajner amplajfer
« Odgovori #165 : 11. Siječanj. 2011, 06:32:46 »
Ka krene limarija...krene dobro....prste izrezo....nespretnjaković jedan ! U "starom " linearu mi je jedna GI7B "riknula" ? Previše bio tjeran ovijeh dana ...tako da sade samo jedna cijev u pogonu ? Uz 40 W. pobude daje solidnih 400 Wati out-a ! Za zamjeniti treba mi brusilica....loše tekničko riješenje ..ali nove konstrukcije su bolje izvedene ? Evo kutija zadnja ..za GI46B....! Puno "elegantnija" trioda...dosta jača ! Kiša i dalje ..."život" dosta nisko ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #166 : 11. Siječanj. 2011, 14:13:17 »
A ča da ti kažem nego: "Dva loša ubiše Miloša".

Samo naprijed, ti spaljuj a mi ćemo skupljati znanje.

73 de 9a2d

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #167 : 11. Siječanj. 2011, 21:22:14 »
Martine kalmaj malo, vidiš da tići padaju saki dan se bliže!

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #168 : 19. Siječanj. 2011, 15:23:41 »
Ha ! Primjena vodovoda i kanalizacije u amaterskim gradnjam ? Po ideji Ljubiše E73LM urađen je prototip promjenljivog kondezatora...flapera...za anodni krug linearnog pojačala za 144 i li 432 Mhz......dunque....na komadu teflona je montiran komad bakrene pločice (može i rezonator direktno ) a na drugoj strani je isto bakrena pločica koje izigrava rotor...tj. približuje se i udaljava od statora-rezonatora ili zavojnice i mjenja se kapacitet koji iznosi par pF ILI VIŠE..ZAVISI OD DIMENZIJA...elemenata...treba postaviti još komad teflona na pločicu od rotora ili gumu oko vijka koji je drži te staviti odgovarajući vijak ..utorni...ili zavariti elegantno sve skupa te tijelo osovine isto zavariti....izvede se sve od bakrenoga lima od 1mm...ovo je pokusni model...? Na prednjoj strani gdje dođe dugme stavljena je cjevasta podloška od 20 mm i postojećim vijkom fiksirana na osovinu..tako da se može staviti na nju dugme za podešavanje...nije potreban nikakav prenos...? Ok ...teknika Narodu -Narod je neće ! M.
Martin 9A3GE

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #169 : 19. Siječanj. 2011, 21:12:49 »
Martine, zagrijaj malo taj kondenzator industrijskim fenom, a za to vreme meri kapacitivnost.... :-\

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #170 : 19. Siječanj. 2011, 21:47:21 »
Na zapovjed Gs. Adi ! A kao da se oni "fabrički "bolje ili lošije ponašaju...sve je to irelevantno....za prototip ponaša se dobro...ruknuo fen u njega i normalno da se kapacitet pomiče...nagla promjena temperature..jeli...djeluje na sva pa tako i to....ali u prostor gdje se nalazi taj kondezator hladi se konstantno sa zrakom pa sa time "drži" neku vrijednost ? Uporabljiv ! Treba probati ? Evo sa mjeračem kapaciteta..je neki "kung-fu" ali što je tu je...? Ima li boljih riješenja..? Ajmo naprijed ! M.
Martin 9A3GE

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #171 : 19. Siječanj. 2011, 22:37:46 »
Guy's

Ne vidim razlog zbog cega bi se kapacitet drasticno mijenjao? Termalna ekspanzija
metala i izolatora postoji kod svih tipova kondenzatora. Zrak kao dialektrik je izvrstan (ako nema vode)
i koliko mi je poznato ovaj tip kondenzatora radi dobro u PA. Veca je promjena dialektricke konstante Teflona sa temperaturom, nego zraka. Visi Er-losiji Tc. Kod ovog dizajna kritican je samo spoj sa masom !!
Rotor je mozda bolje uzemljiti direktno na sasiji -elasticna berilij bronza pa ga shaft samo gura, naprijed/nazad.
Martinovo rijesenje uopste ne izgleda lose ako je shaft dobro uzemljen  :)
Mislim da taj kinez-metar mjenja kapacitet i  bez kondenzatora sa promjenom okolne temperature?
Ako se vec testira temperaturni coefficient kondenzatora onda se isti moze spojiti na VHF-UHF oscilator pa mjeriti frekventni drift sa promjenom temperature, iz cega se lako izracuna kapacitet i ppm/C.

ad6iw
« Zadnja izmjena: 20. Siječanj. 2011, 04:47:20 AD6IW »

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #172 : 20. Siječanj. 2011, 07:10:17 »
Ovako smo mi napravili:
Negledaj on ruzinu u RFdecku, mora bi to pobojati necim ;)
73

Offline s52ei

• Newbie
  • *
« Odgovori #173 : 20. Siječanj. 2011, 07:35:18 »
Martine, možda bi bilo bolje da nisi promenio "C" sa dugmetom!
Vidi fotki; na prvi zatvoren a na drugi otvoren ;)

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #174 : 20. Siječanj. 2011, 07:36:13 »
Odlično Martine!   ;)
Jedino mi se ćini da bi bilo bolje da si ostavio originalni botun za podešavanje.... :P ::)
Obzirom na temperaturu možda bi oni sa crvenom tačkom bio bolji 8) ;D ;D ;D
73 Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #175 : 20. Siječanj. 2011, 10:33:37 »
Gorane, zavisi u koju svrhu koristiš kondenzator sa Martinove slike. U VHF linearu takav C bi bio skoro pa i neupotrebljiv, ako se nekako ne stabilizira temperatura oko njega, jer če se na predaji non stop razdešavati. Rješenje je valjda u upotrebi što debljeg lima ili u držanju temperature u nekom području. Video sam i neke varijante, gde se raztezanja obiju strana kompenziraju, pa je tako promjena manja.
"Chief electrician", baš mi je drago, da si izmjerio! TNX!

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #176 : 20. Siječanj. 2011, 11:25:42 »
Hm, nije ni loše ovakva temperaturna karakteristika kondenzatora, samo ako je još suprotna u odnosu na izlazni kapacitet cijevi (ovih ruskih koje se koriste) onda je to pravi pogodak, ne treba konstantno podešavati linear  ;D, pogotovo na 70cm.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #177 : 21. Siječanj. 2011, 00:08:33 »
Mike jel može ovako ? Dodan je i antenski flap-kondezator..koji se mere naštimati...sada mu je kapacitet oko 2 pF...PRECIZNI KUNG-FU INSTRUMENAT ? Stavljena je solidna masa ..traka...tako da je pomično dio uzemljen kako treba ! Bene...bura dere a biti će i snjega ! Ovo je sve urađeno po ideji E73LM Ljubiše te "skinuto" sa češke stranice gdje opisuje gradnju lineara i izvedeno je na ovaj način ! Izlaz ! Još to treba u praksi primjeniti...ako se bude grijalo previše...stavim malo veći "točak" za dovođenje sistema u rezonanciju ? Beeeeeee ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #178 : 21. Siječanj. 2011, 08:09:46 »
Bravo barba Martine  ;)
Eeeee može i ovo ,ali ja sam mislio na plastični  ;D
Bit će ovo dobar linear.....
Samo naprid
Puno pozdrava iz kišnog Splita
Mike :)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #179 : 02. Veljača. 2011, 23:16:12 »
Mike ..koji plastični...volantin to zovu....ali sam uvalio jedno veeliko dugme ..ono je jedino za podešavanje ..dok je antenski kondezator fiksni...tj pločica od bakra koja je sa druge strane "vodovodne špine" i podešava se fino...nije potreban nikakvi prenos   abaut 1:6 je normala ..da bi se kondezator fino naštimao ! Ova špina-slavina-loza po Splitski ...radu fajn ? Izgodno je što se stavi na prednju ploču....ono sa strane me non pijače....perke je malo nezgodno baratati i podešavati sve skupa.....u ovom slučaju odostraga je ..naponi za ventilatore (2 komada..jedan vrti amo drugi tamo patent od Nikole 9A4QI ) i pušu bolje nego turbina...uz nešto veću buku ? Te ulaz pobuda ..izlaz RF i visoki napon i 12 v. za relej i signalizaciju ! Sve je smješteno u vitroplast kutiju još kada se opitura kako treba bude ličilo na nešto ? Dimenzije su ..dubina 35 cm  visina 20 cm i širina 12 cm...kompaktno...neko je pitao ..može manje....može bolan ? GI46B vuče oko 600 do 800 mA i uz pobudu od 40 Wati ide van oko 700 Wati....to je full ...previše ? Za tu cijev idealno je oko 500 Wati out-a uz manju pobudu ali u ovom slućaju hlađenje je izvrstno pa se mere opteretiti i više ? Gonio sa to cijelu večer pa do sada ..test ! Inače izlazni krug i lamijera od bakra "skinuta je sa jedne Češke stranice...samo je postavljeno drugačije ..kako je to u orginalu urađeno ? Ok ..tuliko za sada ! M.
Martin 9A3GE