Autor Tema: ATV TX na 2,5 GHz  (Posjeta: 9800 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
ATV TX na 2,5 GHz
« : 12. Studeni. 2008, 22:16:43 »
Evo da ne zagađujem temu o "magig tee" odlucio sam pokrenuti novu temu vezano sa ATV TX na 2,5 GHz. pretrazivajuci internet i magazin CQ-TV, nasao sam zgodan clanak o 2,5 GHz ATV TX-u. dijelovi su lako nabavljivi i htio bi zapoceti projekt izrade uređaja. e sad...da nemam pitanja vezano za taj uredjaj nebi otvara novu temu na forumu.
tekst se nalazi u casopisu broj 199, na stranici 32. http://www.batc.org.uk/cq-tv/archive/2002.html

zanima me, kako se moze promjeniti frekvencija tom uredjaju, jer kolko sam shvatio uredjaj radi na fiksnoj frekvenciji od 2516,25 MHz, ali promjenom dip switcheva na PLL-u mozemo dobiti drugu frekvenciju? ako sam u pravu kako pomaknuti promjenom switcheva na recimo 2537,5 MHz.

na kraju teksta postoji i tablica za dvije frekvencije, ali nisam nasao neku logiku, PSE help!
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: ATV TX na 2,5 GHz
« Odgovori #1 : 12. Studeni. 2008, 22:26:32 »
malo mi je zafrknut onaj faktor N, tj. koliki on treba biti za zeljenu frekvenciju. pretvaranje iz decimalnog oblika u binarni znam :)
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 12. Studeni. 2008, 23:38:26 »
2537,5 Mhz = 01111110111000 (postavke dip switcheva)

Ma nema problema, ti kad moras promijeniti frekvenciju, nazovi na mob pa cu ti izracunati  ;D

QV

P.S. A matematiku sam uvijek imao jedva 2
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 13. Studeni. 2008, 07:28:40 »
............. pretvaranje iz decimalnog oblika u binarni znam :)

Da da...od kada je kalkulator u prozorima znam ja i iz HEX-a u Bin samo sa par klikova !!!

- Mala sala da ne budete PRE-ozbiljni
- Vidis da te Adam pali ..hahahhahah... Uzmes frekvenciju koja ti treba, i podjelis sa 312500, dobit ces broj N, koji onda pretvoris u BIN..Thats IT !!!
« Zadnja izmjena: 13. Studeni. 2008, 07:46:28 9A5TD »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #4 : 13. Studeni. 2008, 09:49:19 »
huh, koje li matematike. neke stvari koje se cine teskim, su u stvari lagane i obrnuto (za pocetnike kao sto sam ja). sad sam skuzio stvar, decki hvala na pomoci!

e sad malo sa tehnicke strane pitanja. onaj band pass filter sa zavojnicama i kondenzatorima u audio sekciji. dal se on moze izvesti sa keramickim filterom od 6 MHz?

druga stvar je onaj ASC buffer (op-amp) koji je umetnut izmedju vido pojacala i BPF od 6 MHz. nevidim njegovu oznaku, a u tekstu ne pise...koji bi tu op-amp mogao staviti?

i treca stvar, na sto trebam paziti kod konstrukcije? plocica od audio PLL-a je odvojena od VCO-a i pojacala. dal bi to mogao staviti sve na jednu plocicu, ili treba paziti na to?

tnx
EME enthusiast

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 : 13. Studeni. 2008, 11:06:14 »
5bs

1.moze ,ali stavi 6,5 mhz (za gubitke ne odgovaram i treba malo detaljnije vidjeti ulazno-izlazno prilagodjenje )
2.npr .NE 592
3.mozes ,bitno da namjestis da audio ne bude vise od 18-20db ispod video signala

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #6 : 13. Studeni. 2008, 22:08:27 »
...treba malo detaljnije vidjeti ulazno-izlazno prilagodjenje

sto si pod tim tocno mislio?

ljudi jel tko posjeduje MC12079 preskaler?? kupujem 1 komad samo!
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #7 : 14. Studeni. 2008, 11:07:39 »
nitko?! ??? :(
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #8 : 04. Prosinac. 2008, 15:58:50 »
evo, sve komponente su kupljene, sad cekam postaricu da donese pakete :)
najkriticnije komponente su MC12079, komponenta sisla sa trake prije 10 godina, no eto jos uvijek je ima na ebayu po razumnoj cijeni. Sljedeca komponenta je VCO JTOS-3000, moze se kupiti kod Franca Rotte (malo skuplja varijanta), za vise od duplo jeftinije se moze kupiti u Mini Circuitsu. Atenuatori PAT-3 su kupljeni u Heros Technology no takodjer ih ima i u Mini Circuitsu. PLL MC145151, izlaz VNA25 po razumnoj cijeni kupljeni kod Franca. OP-amp AD810 i EL2020 kupljeni iz Farnella. Sav ostali materijal kod nas.
u medjuvremenu napravljene su pripreme za plocice, koje idu u izradu uskoro.
shemu ATV TX sam malo modificirao i umjesto audio modulatora sa PLL-om, iskoristio sam audiomodulator iz S51KQ 23 cm TX
« Zadnja izmjena: 04. Prosinac. 2008, 19:20:25 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #9 : 09. Prosinac. 2008, 19:25:09 »
da li je pametno stavljati lot lack na plocicu SHF modula? pitam to iz cistog razloga da zastitim plocicu od oksidiranja, a opet koliko i da li bi taj lot lack negativno utjecao na cijeli SHF sklop?
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #10 : 09. Prosinac. 2008, 20:22:08 »
e vidis, tog se nisam ni sjetio da plocicu zastitim sa slojem tinola. tako ce biti i ucinjeno. SHF microstrip plocica ide pod tinol. PLL loop filter mi se nalazi na onoj drugoj vecoj plocici koju cu takodjer staviti pod tinol. Gorane, hvala na savjetu!
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #11 : 15. Prosinac. 2008, 19:08:33 »
pozdrav,

molio bih za pomoc oko izvoda transformatora. danas sam kupio u chipoteki 12 VA trafo (za tiskanu plocicu) koji ima u sekundaru 15V + 15V. izvodi su kao na ovoj slici

e sad, ja trebam spojiti kraj prvog sekundara i pocetak drugog u jednu tocku koja bi mi bila common ground. da li je netko imao iskustva sa takvim trafoima za plocicu? neznam odrediti sekundare  ??? slika sa izvodima mi je nerazumljiva

EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #12 : 16. Prosinac. 2008, 15:17:49 »
TNX, probat cu tako kako si rekao.
namece mi se jos jedan problem, bolje reci neznam da li je ovo ispravno spojeno kao na slici ispod. Naime, da li je ispravno spojiti sve ground izlaze zajedno. Dvije plocice ispravljaca su, dva transformatora. Jedan ispravljac daje +12V, -12V i GND. Druga plocica sadrzi dva ispravljaca koji daju dva puta po +5V.
Sad me na kraju to sve zbunjuje, ti silni volti  :)
Pitanje da li se moze sve to spojiti kao na slici ispod?

a tu je i pojednostavljena shema

ljudi zao mi je sto vas gnjavim u ovo vrijeme sa ovak stupidnim pitanjima iz elementarne elektronike, koju zna svaki radioamater (osim mene), ali voljan sam nauciti  8)
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: SHF modul
« Odgovori #13 : 19. Prosinac. 2008, 14:35:48 »
OK, problem ispravljaca je rjesen. Ostao je jos jedan problem vezan za SHF modul ATV predajnika, a radi se o onim malim metaliziranim rupicama sa front side plocice koje vode na masu na back side. Ovako to izgleda u originalu...

a ovako kaze datasheet...preporuka za VCO

a ovako za izlazno pojacalo

a ovako sam ja to iskombinirao na plocici

pitanje za znalce SHF microstrip board tehnike...da li je ovo dobro napravljeno kao na zadnjoj slici? Materijal plocice je FR4 kao u originalnoj izvedbi. Na prvoj slici autor bas i nije radio metalizaciju ispod izlaza VNA25.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #14 : 20. Prosinac. 2008, 19:27:27 »
Gorane, evo sredio sam dio ispod MMIC-a i napravio po preporuci datasheet-a i jos sam dodao via's na mjestima ostrog prijelaza. nadam se da je sad ovo dobro napravljeno. promjer je 0,7mm, a ispod MMIC-a 0,5mm.
reci mi kako, odrediti to rastojanje izmedju via's? da li postoji neka formula po kojoj se to izracunava ili neki dizajnerski software?

EME enthusiast