Autor Tema: LEGALAN nacin dobacivanje interneta do "CUKA" - Koji ?  (Posjeta: 1738 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
LEGALAN nacin dobacivanje interneta do "CUKA" - Koji ?
« : 05. Studeni. 2008, 18:09:12 »

Evo teme da malo pokrenemo "ganglije" u pravom smijeru, ocito je paketu kao takvom "odzvonilo" da li na mala ili velika zvona ne znam ali tako mi se nekako cini. Ima li nacina da napravimo LEGALNU TCIP mrezu koja bi povezivala sve vaznije CUKE u HR (na kojima se nalazi HAM orpema), naravno sa brzinom > 10 MBs ?  Pri tome mislim na opremu koja moze dobiti sve potrebne dozvole za rad.

Posto su nase potrebe relativno male, mozda se moze razmisljati i o najmu kojeg kanala na postojecim optickim vodovima od OiV-a, mislim da bi to ministarstvo kulture relativno lako moglo prebiti sa njima.....

Sto bi to tehnoloski znacilo za nas ne moramo ni komentirati, pitanje je samo je li moguce ?

Offline 9a3mr

• Full Member
Odg: LEGALAN nacin dobacivanje interneta do "CUKA" - Koji ?
« Odgovori #1 : 05. Studeni. 2008, 19:23:19 »
Postoji plan povezivanja, kad se poslože karte, tj odobri novi pravilnik i bude moguće registrirati wifi kartice to će se i napraviti.

Nisam siguran da su OiV povukli optičke niti između svojih objekata, vjerovatnije je da su iznajmili niti od HT. Koliko znam, od državnih poduzeća koja su povukla svoje niti tu su HAC i HEP...možda i HŽ, nisam baš siguran.

Dobiti par niti je nemoguće, tj. vrlo skupo. Kapacitet prijenosa optičke niti je ogroman i to se treba platiti. Uređaji raznih tehnologija kao PDH,SDH, TCP/IP se spajaju na niti. Može se nakačit i DWDM (dense wavelenght digital multiplex) pomoću kojeg se po različitim valnim duljinama voze gorespomenuti uređaji (čak do 160) i na taj način povećava prijenosni kapacitet niti.

E sad, TCP/IP...da će nam dozvoliti da gurnemo Gbit router na niti...malo vjerovatno. Pretpostavljam da OiV imaju svoj LAN i da su switchevi ili eventualno routeri postavljeni na čuke...to je poslovni LAN koji je za komunikaciju unutar firme i IP adrese su privatne. Ukoliko ima gateway za internet on je zaštićen maksimalno a jedini otvoreni port je 8080.
Tehnički je izvedivo da se napravi VLAN za HRS unutar poslovnog LAN-a, međutim, da će OiV to napravit besplatno teško je za povjerovati a da nam iznajme tako da to netko drugi plati ili eventualno HRS da plati, postoji jedna pravna prepreka, firma mora biti registrirana za prodaju telekomunikacijskih usluga a OiV, koliko ja znam, nije.

I još jedan problem, ima RA opreme koja je montirana i objekte drugih firmi i ustanova.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 21. Studeni. 2008, 12:24:53 »
-Pristup internetu (Centar tehnicke kulture Kraljevica ili elektro skola pri kojoj djeluje radioklub)
-MB TNC (e-TNC)
-PSK postaja 1,2 ili 2,4GHz

-link prema Ucki

-SV 9A0XRI sa pripadajucim postajama

-korisnicki ulazi 2m i 70cm
-opcija http://www.usmartdigi.com/

Sve se ovo bazira na "prastaroj" opremi na kojoj su slovenci izgradili svoju mrezu.
Sutra cujem imate druzenje u Kraljevici pa razmotrite to, tebe vjerojatno to neinteresira zbog paketa nego zbog D-stara

Damir

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 21. Studeni. 2008, 12:54:21 »
Mene znaima radi SVEGA, sto zanci:

1. Gateway za D-star
2. Echo link 2m + 70cm
3. APRS
4. ATV In/Out
5. Paket Radio
6. WiFi kao optional

Kolike su sanse da sve ovo radi preko onoga sto si naveo da budem iskren NE ZNAM ?

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 21. Studeni. 2008, 13:40:49 »
Tu nastupaju inžinjeri i ćuke svog zanata (hobija) kako to sve uklopiti u jednu cijelinu. Od kuda krenuti?
Radioamateri svih zemalja (radioklubova) ujedinite se.

Damir

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 23. Studeni. 2008, 08:37:55 »
Kad pogledam ovo jasno mi je o cemu razmisljas
http://hb9ok.hb9odp.ch/docs/2007_dstar/D-STAR_Advanced_V0.7_ron.pdf
http://www.tapr.org/pdf/DStar_brochure.pdf

Mozda netko dobije na lotu pa donira neku sicu.

Damir