Autor Tema: "Stekiranje" antena  (Posjeta: 14646 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
Odg: "Stekiranje" antena
« Odgovori #75 : 23. Ožujak. 2009, 08:39:34 »
Pozdrav Dragane!
Drago mi je da se javljaš ,pa da se malo uključim , nije isto ,ali slično ;)
Naime , bilo bi fino kad bi dupli kvad koji iluminira offset parabolu skalirao za 23 cm SSB i za 9cm (3400 MHz)SSB.
To je učinio i Luci ,ali je problem sa veličinom reflektorske ploče na 23 cm, pa sam mislio da vidiš šta se da napravit :P
Pozdrav tebi i familiji
od Mike 9A2WA
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #76 : 23. Ožujak. 2009, 09:57:42 »
Mike,

U kom smislu je problem sa veličinom reflektorske ploče?
To je iluminator za offset parabole.

Dragan
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #77 : 23. Ožujak. 2009, 12:25:00 »
Pozdrav Dragane!
Na 23cm je ploča proporcionalno veća pa onda zadire i u upadni snop Offset parabole ,
jer  su one ipak dizajnirane za 10GHz pa je prostor relativno uzak :-)
Eto ,mislio sam za koliko može da se skrati reflektorska ploča bez znatne degradacije karakteristika ???
Naime možda bi moglo umjesto nje da se stavi neki dvostruki qvad sa+10% dužine koji bi glumio ploču ,a zadržao optimalnu iluminiranost parabole ( za f/D -0,7 )
Valjda sam uspio artikulirat razmišljanje ;D
Ja sam ipak stariji čovik :P ::) ;)
Mike ::)

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #78 : 23. Ožujak. 2009, 14:35:24 »
Pozdrav Dragane!
Na 23cm je ploča proporcionalno veća pa onda zadire i u upadni snop Offset parabole ,
jer  su one ipak dizajnirane za 10GHz pa je prostor relativno uzak :-)

Da, to je moguće ali se postavlja pitanje koji su gubici manji, da li oni od senke koju pravi deo reflektorske površine feed-a ili gubici usled lošije iluminacije parabole.
Mislim da ni jedni ni drugi nisu preterano veliki.
Eventualno smanjenje veličine reflektora bi proširilo ugao zračenja, a smanjilo senku. Verovatno bi i ulazna impedansa bila malo promenjena.

Citat:
Eto ,mislio sam za koliko može da se skrati reflektorska ploča bez znatne degradacije karakteristika ???
Naime možda bi moglo umjesto nje da se stavi neki dvostruki qvad sa+10% dužine koji bi glumio ploču ,a zadržao optimalnu iluminiranost parabole ( za f/D -0,7 )
Valjda sam uspio artikulirat razmišljanje ;D
Ja sam ipak stariji čovik :P ::) ;)
Mike ::)

Što se toga tiče stvari stoje prilično neobično. :)
Bikvad je neverovatno popularna antena za WiFi i veoma mnogo autora je pokušalo da napravi razne modifikacije i nadgradnje u cilju dobijanja još boljih karakteristika bikvada ili neke nove antene bazirane na njegovom proširenju.
Proširenja su bila uglavnom motivisana izuzetno jednostavnim načinom napajanja dodatnih elemenata, pa su ljudi dodavali sa obe strane po nekoliko kvad petlji. Očekivalo se da će svako dupliranje broja petlji kod ovih multikvad antena doneti 2-3 dB veće pojačanje.

Nažalost pokazalo se da je u većini slučajeva to bio prilično jalov posao iz raznih razloga.
U većini slučajeva simulacije nisu bile korektno urađene. Ljudi nikako da shvate da program NEC2 ima ograničenja koja treba poznavati ili bar pročitati u uputstvu za upotrebu. Umesto toga slepo se veruje programu, za koji se zna, i to u uputstvu jasno piše, da nije tačan u tačno određenim uslovima i da nije dobar za tačno određene namene.

Jednostavno dodavanje većeg broja petlji nije dalo očekivane rezultate barem iz dva jasna razloga. Prvi je što struje u svakom sledećem vezanom elementu bivaju sve manje, a drugi je što rastojanje između kvad petlji nije optimalno pa im se efektivne površine preklapaju, tj. podstakirani su.
Upravo iz tog razloga sam napravio Quados antene kojima je otklonjen ovaj drugi nedostatak i dobijeno oko 3 dB veće pojačanje za isti broj kvadova u odnosu na multikvad verzije antene.

Međutim ima i drugih stvari, koje nisu produkt pogreške ali su interesantne.
Na Cebikovom sajtu ima članak u kome je on analizirao bikvad i slične strukture ispred reflektorske ravni.
Između ostalog na kraju je konstatovao da nije uspeo da dobije nikakva poboljšanja sa upotrebom pasivnog direktora, a i da upotreba pasivnog reflektora takođe ne daje ni približno dobre rezultate kao kada se koristi reflektorska ravan.

Ja sam bio, kao po običaju, tvrdoglavo nepoverljiv pa sam to hteo da proverim jer mi nije bilo logično.  :)
Za reflektor se ispostavilo da je to stvarno tako. Standardne formule sa nekoliko procenata dužom petljom nisu dale očekivane rezultate.  :o

Ipak pasivini i aktivni elementi nisu ista stvar, kao što i aperiodični i rezonantni reflektori nisu ista stvar. U tom smislu je, ako se dobro sećam, jednostruka kvad petlja bila čak bolja kao reflektor od dvostruke, što baš i nije bilo u skladu sa nekim intuitivnim zaključivanjem. Nije da ne radi, ali ne radi tako dobro kao ravna ploča.  :(

Slična stvar je bila i sa par procenata kraćom direktorskom dvostrukom petljom.
Međutim, što je pomalo paradoksalno bar na prvi pogled, direktorska petlja ne sme da bude kraća, tj. manjeg obima od radijatora!
Zbog "preslikane" ili međusobne impedanse između elemenata, da bi dvostruka petlja optimalno radila kao direktor treba da bude duža nego što je to uobičajeno za direktore kod Yagi antena ili jednostrukih kvad petlji.
I zaista, ako pogledaš dimenzije tog mog 2 el. bikvad fida videćeš da su i drajverski i direktorski elemenat istih dimenzija. Koliko se sećam probao sam i za reflektor, jer sam verovatno razmišljao o toj mogućnosti da se izbegne velika senka fida, ali taj fazon ne pali kod reflektora.

Najinteresantnije je bilo kada sam članak o tom 2 el. bikvad fidu poslao Cebiku, koji je tada radio kao urednik časopisa.
Znajući da su njegova iskustva bila drugačija, odmah sam mu poslao i NEC fajl da može da proveri da mi se slučajno negde nije potkrala greška. Međutim, greške nije bilo i članak je ugledao svet uprkos njegovim prethodnim zaključcima. :)
U međuvremenu su obavljena i merenja antene tako da više nije bilo sumnje u neku veliku grešku.

Eto to ti je cela storija, a tebi ostavljam da izvučeš zaključke... :) 

Pozdrav
Dragan yu1aw

\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #79 : 23. Ožujak. 2009, 14:56:24 »
Fala Dragane na iscrpnom objašljenju!
Eto ,opet smo di smo i bili, a to oće reć na početku.
Dobro,znači skalirat sve ,a malo smanjit reflektorsku ploču  naravno samo na 23cm :P ;D
To je napravio i Luci i rezultati su više nego dobri( samo sam ja to pripisivao blizini centra aktivnosti ,a ne dobre podešenosti antene ,iako sam vidio neke simulacije koje je Luci pravio::) )
Da se puno ne komplicira tako ću i napravit  ,baš kao i on 8)
Luci moga bi pnovo poslat slikice mjerenja i dimenzije......ja san ipak lini Dalmatinac 8)
73 iz sunčanog i toplog Splita (+15C )
Mike :)

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #80 : 28. Ožujak. 2009, 16:21:53 »
Ako ima zainteresiranih za TEFLONSKE izolatore, za 10 i 12 mm Al, možemo se dogovoriti.

73 de 9a2d

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #81 : 25. Svibanj. 2009, 18:33:26 »
EF0206XS, 6el yagi za 2m izradjena od strane SM7VZX i SM7DTT, sto Sven kaze, bas je lijepo kad neko zna da proracuna antenu...