Autor Tema: "Stekiranje" antena  (Posjeta: 14644 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yu7ef

• Sr. Member
Odg: "Stekiranje" antena
« Odgovori #30 : 02. Veljača. 2009, 20:30:34 »
Pozdrav drustvo

Da ne bih pisao sve iznova, potpuno se slazem sa ovim sto je napisao Adam

Svakako ti je bolje imati jednu koja radi kako treba nego dve razlicite pa jos
podstakirane jer ce zaista biti samo gomila aluminija ...

Da ponovim DL6WU formulu za stakiranje    Sopt  =   WL / [ 2 * sin (BW/2) ] 

gde je

S opt   -  Optimalno rastojanje za stakiranje
WL      -  Talasna duzina u [m]
BW      -  Sirina glavnog snopa zracenja (-3dB) u [ ° ]

Treba se drzati vrednosti od 90 - 100 % izracunate vrednosti za optimalne rezultate
i kao sto rece Adam, ne zavaravaj se da ces dobiti svih teoretskih +3dB - obicno je
to od 2.5 - 2.8 dB (malo li je?)

73, Popa, YU7EF

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #31 : 02. Veljača. 2009, 22:12:06 »
TNX

slucajno sarajuci po Internet-u naletjeh na simpatican clanak o Yagi antenama za 2M iz DUBUS-a (1988)

http://www.mrs.bt.co.uk/dubus/8803-1.pdf

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #32 : 10. Ožujak. 2009, 21:56:19 »
Nesto gledajuci slike iz martovskog kontesta pade mi na pamet par pitanja...Zasto H stack od 4 antene a ne 2 u vertikali za iste karakteristike?

Recimo 7el ima oko 11dBd dobiti, 4 takve imaju oko 17dBd teoretski, u H smajujemo sirinu zracenja na pola i po vertikali i po horozontali...zar nije lakse uzeti 2 antene od 12el (oko 14dBd) i stakirati ih samo po vertikali i dobiti slicne karakteristike ka sao 4 antene u H koje meni izgleda mehanicki komplikovanije?
Sad ne znam kolika je sirina znopa zracenja pojedinih antena; ali ako je tu negdje onda smo na istom ili...?

73' Samir

Offline 9A3AG

• Newbie
  • *
« Odgovori #33 : 11. Ožujak. 2009, 05:52:30 »
Bok Samire,

kolko ti se ja u to razmem mislim da ti je bit u tome da ljudi rade i EME, MS i sl a ne samo c'test gdje je važnije da horizontalni kut zraćenja bude što širi....

ako sam u krivu bude me netko ispravil ;D

73 i do slušanja u nekom c'testu

Saša, 9A3AG

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #34 : 11. Ožujak. 2009, 07:11:41 »
I jedan i drugi imate pravo. Samir je dobro primjetio, ako ne gledamo točno tipove antena, općenito je tako, čak jedna 12 el bi mogla imati kuteve zračenja kao H stack od 4x7 el.  Ovisi o tipovima antena, no vertikalni stack od 2x 12 ima uži vertikalni kut nego jedna a jednako širok horizontalni kao jedna i to je povoljno za takmičenja.

Ako namjeravamo raditi i EME ili satelite, možda MS, uvjet dobrih veza je mogućnost elevacije antene ili sustava antena i tada je to mehanički lakše izvesti u H konfiguraciji nego vertikalni stack makar ima i toga, na primjer sustav u H ali na jednoj strani vertikalni stack od 2x antene za 2m a na drugoj vertikalni stack recimo 4x antene za 70 cm. Tada je to povoljno i za takmičenja i za EME i sl.
Ne vidim izrazite prednosti H konfiguracije za EME u odnosu na vertikalni ili horizontalni stack za EME. Mnogi imaju H konfiguracije pa nje još stackirane u horizontali x2 ili čak i više....i po vertikali...

Sve je u novcu, prostoru, želji, volji, trudu itd...
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #35 : 11. Ožujak. 2009, 07:42:54 »
Sve je to relativno i po meni najviše zavisi od konkretnih uvjeta na terenu. Ako imaš u blizini određeni broj jakih postaja koje ti mogu praviti QRM, logično je da ćeš nastojati suziti snop zračenja da se provučeš između njih bez ožiljaka. Osim ako i sam nisi tolik jak da drugi bježe od tebe, e onda naredaš jednu iznad druge i prespavaš cijeli contest na jednoj frekvenciji, a drugi neka se misle.

GG

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #36 : 11. Ožujak. 2009, 08:13:22 »
Zaboravio sam spomenuti najjednostavniji antenski sustav za EME a to je horizontalna cijev kroz elevacijski rotator i na njoj nekoliko antena ali vertikalno polariziranih.
Znači imamo u tom slučaju horizontalni stack od nekoliko antena koji je jako uzak u horizontalnoj ravnini (ovisno o broju antena) i širok kao jedna takva antena u vertikalnoj ravnini i naravno vertikalnu polarizaciju što je za EME irelevantno.

Kod terestrijalnih veza je idealno za repetitore.

Ovakvi sustavi su česti kod EME amatera pošto mehanički nisu zahtjevni...dvije duge antene i šišaj...  ;D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #37 : 11. Ožujak. 2009, 09:21:13 »
Mene ne interesuje nista drugo osim takmicenja pa sam na osnovu toga i napisao ovo prethodno...i to iskljucivo 144mhz, sve ovo iznad mu dodje kao veze preko Interneta...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #38 : 11. Ožujak. 2009, 10:21:22 »
A....sve pogrešno....? Ovdje je  TEKNIKA a ne takmičenje....! Stakirao  biš jednu 7 elem. i jednu 10 elem...? I slične nebuloze....? Evo ti stak za takmičenje bolan ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3AG

• Newbie
  • *
« Odgovori #39 : 11. Ožujak. 2009, 10:34:39 »
Samire, evo 2 sistema.... jedan za širinu, a drugi za DX...

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #40 : 11. Ožujak. 2009, 11:03:50 »
A....sve pogrešno....? Ovdje je  TEKNIKA a ne takmičenje....! Stakirao  biš jednu 7 elem. i jednu 10 elem...? I slične nebuloze....? Evo ti stak za takmičenje bolan ! M.

Martine, za slijedeću turu biraj ovo na slici, a ne onaj sa Švabicama.

73 de 9a2d

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #41 : 11. Ožujak. 2009, 11:55:18 »
Hebote...pa to je Radio Karolina....van teritorijalnih voda UK......SREDINOM ŠEZDESETIH...uz Radio Luxemburg...stalno pičili hitove...Starci...se sjećate....toga....? Vlado .....TNX..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #42 : 11. Ožujak. 2009, 12:00:23 »
Evo konkretnog primjera za takmicenja:
4x6el yu7ef stack u vertikali sa sirim kutem zracenja da bi se dobilo pokrivanje sto veceg teritorija Italije bez okretanja antena.

1x19el 14m boom jako uski snom zracenja za DX veze...

koja ce biti uskoro zamjenjena (nema je vec dugo) sa 6x14 el za EME, DX i poneki contest.

Slabost onog 4x6 systema je sto su splateri od talijana ubitacni dok sa dugom antenom je to vec podnosljivo.

Po meni sto god stavio u SM7 landu neces imati problema jer nema toliko jakih stanica kao kod nas.

2x14el - 10m boom u vertikali i to je to.

73

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #43 : 11. Ožujak. 2009, 16:00:39 »
Za conteste, zavisi gdje si, koliko si jak i kakve komsije imas , poenta je bila sto 4x krace kad moze sa 2x duze...nista drugo...u SK7MW koristimo 4 x 8el (14dbi po anteni) u vertikali (glavna antena) kao najbolji kompromis izmedju pojacanje i sirine zracenja...

Ja licno imam 4 x 7el DK7ZB za portabl ili 6el YU7EF (1.8m boom) od kuce sa balkona...

http://www.qsl.net/7s7v/antennas/6el_yu7ef_144/
« Zadnja izmjena: 12. Ožujak. 2009, 13:44:54 sm7vzx »

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #44 : 12. Ožujak. 2009, 11:05:21 »
slucajno naletje na za mene novog dizajnera antena

http://www.g0ksc.co.uk/