Anketa

Mislite li da radioamaterski modularni predajnici (na tržištu), nakon kupovine i uvoza u 9A, trebaju tehni?ki pregled radi dobivanja dozvole?

da
ne

Autor Tema: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja  (Posjeta: 6712 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3ty

• Newbie
  • *
Odg: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja
« Odgovori #30 : 31. Listopad. 2008, 17:48:44 »
Citat:
zar postoji netko u 9A tko to moze napraviti, i onda da me ocepa po dzepu za par tisuca kuna, i na kraju i ako platim za ta mjerenja, ona cu biti nevazeca, jer moraju biti izvrsena od strane Saveza. WTF?!
Precjednik je nesto govorio da ce raspisati javni natjecaj za to mjesto. brojim dane od onog dana kad je to rekao...
Ljudi ipak je sve tako crno (ne i bijelo), jako sam razocaran...sta reci

Ako se ne varam "precjednik" nije mjerodavan za izdavanje ovlasti osobama / tvrtkama za certificiranje uređaja.
To spada u nadležnost Agencije za poštu i elektroničke komunikacije a popis do sada ovlaštenih tvrtki nalazi se na http://www.telekom.hr/Default.aspx?sec=23
Ili za radiomatere vrijede drugačija pravila ? Može li neki link gdje to piše?

Citat:
A sto se tiče CE oznake ona je potrebna za sve kupljeno u Europskoj zajednici ali od drzava koje jesu u EU, mi cemo to sacekati jos desetak godina

Kamo sreće da to nikad i ne dođe do nas. Ja bih htio i dalje jesti krastavce i rajčice različitih oblika i dimenzija (ali izvrsnog okusa) a ne da svi budu isti (a bezukusni). Također bi i dalje htio biti u mogućnosti kupiti low-cost alate i opremu koja mi omogućava da napravim ono što prije 10tak godina nisam ni sanjao da ću moći jer mi je financijski bilo nedostupno. No ono što je puno bitnije je da se ostavi šansa malim domaćim tvrtkama koje neće moći plaćati raznorazne certifikate da i dalje ostanu u poslu - a dobit krajnjeg potrošača zbog tih certifikata je jako upitna. Što se tiče "CE" oznake mislim da ste svi imali u rukama neki uređaj koji je bio teško smeće ali na sebi je imao "CE" naljepnicu.

Što se pregleda tiče, mislim da je svima jasno da se ipak (uglavnom) radi samo o birokraciji i punjenju državne blagajne. Naime, da je nekoga briga za stanje u eteru onda bi radio uređaji kao i automobili podlijegali tehničkom pregledu svake godine. Što npr. ako atestirate uređaj kojem nakon toga izgori izlazni tranzistor pa ga neki "majstor" zamjeni jefinijom "adekvatnom" zamjenom pa uređaj nakon toga šprica na sve strane?! Imaš dozvolu, imaš atest - sve je u redu??

Pozdrav,

Ivo.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #31 : 31. Listopad. 2008, 17:59:51 »
Ako se ne varam "precjednik" nije mjerodavan za izdavanje ovlasti osobama / tvrtkama za certificiranje uređaja.
To spada u nadležnost Agencije za poštu i elektroničke komunikacije a popis do sada ovlaštenih tvrtki nalazi se na http://www.telekom.hr/Default.aspx?sec=23
Ili za radiomatere vrijede drugačija pravila ? Može li neki link gdje to piše?

govorim samo ono sto je precjednik napisao: "...Što se tiče mjerenja, želja IO je da se isto vrši na više različitih mjesta, po mogućnosti na više različitih regija.
S novim Pravilnikom, ne bi trebalo biti riječi samo o uređajima u samogradnji, već i o drugačijim tipovima uređaja, namijenjenih ne samo za radioamatersku uporabu. Tko točno i po kojoj regiji bit će određeno javnim natječajem
na koji će se moći javiti svi koji imaju adekvatnu opremu za mjerenje i dobit će ovlaštenje od HRS-a na određeni
rok za provođenje protokola mjerenja za ovakove postaje."
EME enthusiast

Offline 9A5K

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #32 : 31. Listopad. 2008, 18:28:43 »
Da se ne ponavljam..

Članak 12. Stavak 3. trenutno važećeg Pravilnika:

Dozvola za amaterske radijske postaje u samogradnji izdaje se samo uz potvrdu o tehničkoj ispravnosti, koju izdaje Savez.

Svatko tko raspolaže adekvatnom opremom imat će se prilike javiti na spomenuti natječaj i dobiti priliku obavljati protokol mjerenja, cilj kojega je utvrditi tehničku ispravnost uređaja u skladu s važećim zakonskim propisima, na temelju čega Savez izdaje gore navedenu potvrdu o tehničkoj ispravnosti.
Povjerenstvo koje će pratiti provedbu natječaja predložit će IO odluku o ovlaštenim osobama/firmama koje mogu ovaj protokol izvršavati, vodeći pri tome računa o regionalnoj pripadnosti, da se ne desi npr. da imamo 5 osoba iz Zagreba, a niti jednog iz Splita. Naravno da to ovisi o ljudima koji će se javiti za ovako nešto, no, da stručnih i opremljenih ljudi imamo u našim redovima, to je sigurno. Već smo bar dvojicu ovdje ranije spomenuli, zar ne?

73,
9A5K

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #33 : 31. Listopad. 2008, 18:40:25 »
9A5K
uff koji mirakuli ,ca bi tek bilo da sam te pitao da nam das 5 kuna za atv aktivnosti !!!!

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #34 : 31. Listopad. 2008, 19:09:16 »
da li ce spomenuti natjecaj uskoro stupiti na snagu? mislim da je ovo goruce pitanje oko registracije "homemade" uredjaja i trebalo bi u najbrzoj mogucoj mjeri povuci prve korake oko toga.
EME enthusiast

Offline 9A5K

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #35 : 31. Listopad. 2008, 19:17:03 »
9A5K
uff koji mirakuli ,ca bi tek bilo da sam te pitao da nam das 5 kuna za atv aktivnosti !!!!

Ako misliš mene osobno, to je jedna stvar, ako misliš na novce kojima raspolaže HRS, isti se raspoređuju sukladno financijskom planu, napravljenom na temelju plana rada, koji se predlažu Skupštini i koja isto odobrava ili ne.
Podloga za izradu plana rada su podaci i zahtjevi od pojedinih managera, a sredstva se dalje namjenski troše sukladno odobrenom financijskom planu na Skupštini.

73,
9A5K

Offline 9A5K

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #36 : 31. Listopad. 2008, 19:19:09 »
da li ce spomenuti natjecaj uskoro stupiti na snagu? mislim da je ovo goruce pitanje oko registracije "homemade" uredjaja i trebalo bi u najbrzoj mogucoj mjeri povuci prve korake oko toga.

Da. Konkretno, tekst natječaja je pripremljen pred određeno vrijeme, a natječaj će tijekom idućeg tjedna biti objavljen na web stranicama HRS-a, kako bismo ubrzali proceduru.

73,
9A5K

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #37 : 31. Listopad. 2008, 20:03:19 »
5K oke zahvaljujem na brzom odgovoru i razumijevanju !

73 de 9a3xz

Offline 9a3ty

• Newbie
  • *
« Odgovori #38 : 31. Listopad. 2008, 23:09:56 »
Citat: 9A5K
Članak 12. Stavak 3. trenutno važećeg Pravilnika:

Dozvola za amaterske radijske postaje u samogradnji izdaje se samo uz potvrdu o tehničkoj ispravnosti, koju izdaje Savez.

Svaka čast. Posipam se pepelom ...

Citat: 9A5K
Da se ne ponavljam..

Moje isprike ako sam propustio pročitati tu informaciju u nekom od prethodnih postova. No, nadam se da se ne očekuje od novih korisnika foruma da najprije pročitaju SVE postojeće poruke, dobro ih memoriraju (po mogućnosti ponove u glavi par puta) i tek onda postave pitanje ili daju osobni komentar.  :)

No, kad smo već kod toga da se mnogi ne bi ponavljali predlažem da HRS malo poboljša komunikaciju s članovima na način :

- da na službenim stranicama objavljuje popis svih stvari (akcija, zadataka, ...) na kojima rukovodeće strukture HRSa trenutačno rade s informacijama o zacrtanim terminima, ciljevima, trenutačnom statusu i napretku pojedinog zadatka i to ne u obliku jednog prolaznog posta na forumu već u izdvojenom, stalno lako "dohvatljivom" dijelu

- da na službenim stranicama objavljuje stvarno korisne informacije kao npr. u slučaju rješavanja dozvola za radio stanice da osim linkova prema Narodnim novinama (tj. šturog nabrajanja) objavljuje i primjere (predloške) ispravno popunjenih obrazaca, te svih eventualno potrebnih dokumenata koje je potrebno priložiti npr. dijagrami zračenja najčešće uporabljenih antena, ... kako bi svom članstvu olakšao djelovanje - jer priznat će te, nema smisla da svi otkrivamo iznova toplu vodu i da se ponavljamo

- da na službenim stranicama objavljuje u lako dohvatljivom obliku sve informacije o HRSovoj infrastrukturi i mogućnostima koje se nude članovima, a ne da moramo npr. tražiti podatke o frekvencijama digipeatora na web siteovima susjednih država jer link na HRS-u za UKV digitalne komunikacije upućuje na http://www.hrvhf.net/hrvhf.php?id_kat=13 a tamo pak dobijemo malu sličicu s koje klikom dobijemo http://www.hrvhf.net/upload/9apr082007.jpg gdje se vidi samo bjelilo bez iti jednog jedinog podatka (a posebna je priča što pod KVom uopće nema digitalnih komunikacija), ili kad načuješ da imaš mogućnost uporabe Carnetovih usluga (a ne znaš niti kojih) ali ti je potreban "AAI@EduHr elektronički identitet" o kojem nemaš pojma jer nigdje ništa na HRS webu ne piše (osim možda negdje duboko skriveno u forumu) 

- da se naslovna stranica bolje upotrijebi a ne da sadrži zastarjele vijesti (volio bih vidjeti neki ozbiljni web site koji se nada posjećenosti a koji će 1.11. još na naslovnici držati vijest "U razdoblju 11. - 20. 1 najviše će se prašine na opsezima podignut....". Ako već nemate što staviti na naslovnicu bolje je da nema ni toga - to spada samo u rubriku "Pismohrana". Ako ništa drugo olakšat ćete učitavanje stranice i postići bolju čitljivost

- .... ima toga još ali poruka će ispasti preduga pa se smanjuje vjerojatnost da će biti pročitana

Živi mi i zdravi bili .....

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #39 : 01. Studeni. 2008, 11:06:43 »
No, kad smo već kod toga da se mnogi ne bi ponavljali predlažem da HRS malo poboljša komunikaciju s članovima na način :

Svi znamo cemu sluzi "selektivni poziv" tako je i sa informacijama ne samo saveza nego i radioklubova

Damir