Anketa

Mislite li da radioamaterski modularni predajnici (na tržištu), nakon kupovine i uvoza u 9A, trebaju tehni?ki pregled radi dobivanja dozvole?

da
ne

Autor Tema: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja  (Posjeta: 6663 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja
« Odgovori #15 : 31. Listopad. 2008, 08:51:05 »
Mislim da si malo pretjerao sa 90dB potiskivanjem. Ne poznam
9A norme, ali siguran sam da nije 90dB, jer u tom slucaju niti jedan uredjaj nebi prosao.
Kuhne ima srecu da ga nitko nije tuzio, inace stvar nije tako jednostavna.
Po zakonu trebao bi imati certifikat za svaki uredjaj koji prodaje u DL i Eu.
U Njemackoj  Deutche Bundespost  je nadlezna za ova pitanja
tehnicka mjerenja i certifikate.
Adam ti je odlicno objasnio proceduru, on je strucko za ovu materiju  :)
Kada si polagao amatersku klasu onda si vjerovatno
imao slicna pitanja u testu na ovu temu.
Na srecu nije sve tako crno. Amaterski uredjaji imaju samo
minimalne zahtjeve za spektralnu cistocu, koje nije tesko
realizirati, a dobro je i znati kako uredjaj radi.
Pitaj Damira pa da ti on a-testira uredjaj sa svojim satovima  ???
Adame vidim da si odlicno infrormisan u vezi sa 70cm repetitorima,
citas crnu rubliku 8)

73 & gl
ad6iw

tako je Gorane, malo sam pretjerao sa brojkama, kolko je potiskivanje neznam tocno, Adam je vise upuceniji u te stvari i mislim da je iznio brojke u svom postu. ali sam htio samo dat predodzbu. Kad si spomenuo zahtjeve za spektralnu cistocu radioamaterskih uredjaja, s tim si mislio da se radioamaterski uredjaji ne podvrgavaju tolikim mjerenjima kao profi uredjaji ili su brojke tj neke granice za radioamaterske uredjaje i profi uredjaje drukcije?
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #16 : 31. Listopad. 2008, 09:01:57 »
Mozda je bolje stvari postaviti ovako. Ako se vec radi o ozbiljnom proizvodjacu bilo koje opreme te vrste onda je taj proizvodjac napravio sve potrebne certifikate prema nekoj ETSI / EN normi za navedenu klasu uredjaja, to znaci da postoje test reporti koji su izradjeni na osnovi mjerenja prema uvijetima i proceduri iz norme i koje je odobrilo-prihvatilo neko nadlezno i certificirano tijelo npr. u EU. Bez tih dokumenata tesko da ce ti uredjaji dobiti dozvolu za rad pogotovu u DL. Hrvatski zakon o telekom... je u pocecima dobrim djelom prepisan bas od DL zakona

Damire, u pravu si, na to sam i mislio, i pisao u prijasnjim postovima. Ja vjerujem da je Kuhne ozbiljni proizvodjac i da ga nista ne razlikuje od ravikanijeg proizvodjaca Kenwooda. Ako je nas zakon dobrim dijelom prepisan od DL zakona, pitam se onda cemu sva ta petljancija. Mene nitko ne pita da izvrsim atest za neki Kenwood, (a kad smo kod CE nisam bas vidio na svom Kenwoodu tu oznaku), ali me pita kad kupim tam od "nekog Kuhne".
EME enthusiast

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #17 : 31. Listopad. 2008, 09:05:53 »
Adame imam i ja Ibizu koju pro"dajem" za 1000kn pa neće ju nitko :(
Zašto jer ne može proći teh. pregled.
Tako će biti i kod mjerenja homemade RTX i sl. cijena nikakva, naravno ni uredjaj ne prolazi na testu.

Ali zato ima tu zeljeznih polica kao kod Sailor-Moona gsp. 3GE i za takvo nesto ce se naci mjesto.
Adame pretpojacalo je vrhunski slozeno bez SMD-a pa ne oscilira :)

73
ps. pozdravi TVI susedu  :P

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #18 : 31. Listopad. 2008, 09:08:44 »
5cw pitanje sam postavio predsjedniku saveza ,a ne tebi .

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #19 : 31. Listopad. 2008, 09:17:51 »
sad jos jedno pitanje... ajde ako se mora, mora se izvrsiti mjerenje, ali tko ce meni izmjeriti mojih 10 GHz modul i sve ono sto se trazi, od frekvencije, snage, potrosnje, vrste emisije (prihvatljivo), pa sve do potiskivanja i snage druge i trece harmonicne komponente?!  ??? zar postoji netko u 9A tko to moze napraviti, i onda da me ocepa po dzepu za par tisuca kuna, i na kraju i ako platim za ta mjerenja, ona cu biti nevazeca, jer moraju biti izvrsena od strane Saveza. WTF?!
Precjednik je nesto govorio da ce raspisati javni natjecaj za to mjesto. brojim dane od onog dana kad je to rekao...
Ljudi ipak je sve tako crno (ne i bijelo), jako sam razocaran...sta reci
EME enthusiast

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #20 : 31. Listopad. 2008, 10:31:01 »
E, pa sad  ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;D ??? ::) :P :P :P :P

1.

2.

3.

4.

Ali naravno postavlja se pitanje izdavanja certifikata :o ??? ::) :-\ :-\ :-\
Možda treba provat na FER-u  ???

Mike 9A2WA ;)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 31. Listopad. 2008, 11:36:34 »
5BS

Evo Mike ti je odgovorio glede mjerenja  ;D ;D pogledaj pazljivo i vidjeti ces da ona "kutija" ide do 22Ghz, i to center frequency pa ako mu jos dodas polovicu spana onda to ide i preko 24 Ghz dobrano .....

Ima tamo jos jedna kutija, neki generator koji vrti do 20ghz, pa eto "ima se para - ima se s cim ponekad .......

A sto se tiče CE oznake ona je potrebna za sve kupljeno u Europskoj zajednici ali od drzava koje jesu u EU, mi cemo to sacekati jos desetak godina  ;D
Dakle ti si to kupio kod Kenwood (mixeri, mikrovalne, autoradio) Zagreb koji su pri uvozu napravili atest pojedinih modela uređaja koji sada vrijedi za sve koji to uvoze. Dakle kad bi ti prvi uveo neku opremu koja nije kod nas atestirana trebao bi napraviti to sto je Kenwood napravio, naravno to i košta, te upravo stoga nemas kod nas prodaje svega i svacega jer treba vidjeti ekonomsku opravdanost investicije. To je malo drukcije nego prodaja zelenjave na trznici od neke babe  ;D

A ti evo skoci do Mike u Split, on ce ti drage volje izmjeriti te kutijice za par tisuća kuna  :D :D
Mike, dobar ti je onaj instrument na slici 1 odmah pored glave, da nije na skali ostala radio Geneve
;D a vidim, dobro se koristi i 250w dummy od NMT-a , very nice...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #22 : 31. Listopad. 2008, 12:50:53 »
ma nema problema, ja bi vrlo rado uredjaje odnio do nekoga i oslobodio dzep od par tisuca kuna, da se radi o nekim profi vezama od kojeg bi imao koristi. ali zasto to nebi HRS napravio? ipak ako bi HRS kupio uredjaje za neki npr. ATV repetitor, mislim da se i on treba pobrinuti za to.
Patrik je postao i certifikat od OM power, znaci li to da taj uredjaj netreba ici na atest u 9A? cisto sumnjam. mozda se i varam. mozda ga je netko ispitao kod nas, pa su daljnja ispitivanja nepotrebna kako si naveo Adame.
Povucimo analogiju sa Kuhneom. Damir je naveo da takvi ozbiljniji proizvođaci ham opreme napravili sve potrebne certifikate prema nekoj ETSI / EN normi za navedenu klasu uredjaja, to znaci da postoje test reporti koji su izradjeni na osnovi mjerenja prema uvijetima i proceduri iz norme i koje je odobrilo-prihvatilo neko nadlezno i certificirano tijelo.
Kako saznati da li Kuhne ima certifikat na svoje uređaje?

PS. nevidim slike od Mike-a  :(
EME enthusiast

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #23 : 31. Listopad. 2008, 13:07:48 »
dobro dosta filozofija makar sto se tice atv repetitora 9a0tvr na Ucki .
mi smo taj repetitor napravili odnosno Darko 0e7dbh/9a6rzn  ga je napravio i donirao svim radio amaterima u Hrvatskoj da budemo do kraja jasni,znaci HRS nije dao NI LIPE  (a bogami nitko covjeku nije rekao ni hvala ) za taj repetitor niti smo mi to trazili da napravi !!!!

pitanje je vrlo jednostavno :

da li nam VI predsjednice HRS-a mozete osigurati da se na tom rpt izvrsi mjerenje i da se za isti dobije valjana dozvola ???????

73 de 9a3xz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #24 : 31. Listopad. 2008, 13:21:14 »
mislim da je odgovorio na to pitanje u drugoj temi o digipitorima. treba napraviti javni natjecaj za osobe ili fimu koja ce to obavljati i biti u nadleznosti Saveza. ja samo brojim dane od te izjave!
EME enthusiast

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #25 : 31. Listopad. 2008, 14:05:32 »
dobro dosta filozofija makar sto se tice atv repetitora 9a0tvr na Ucki .
mi smo taj repetitor napravili odnosno Darko 0e7dbh/9a6rzn  ga je napravio i donirao svim radio amaterima u Hrvatskoj da budemo do kraja jasni,znaci HRS nije dao NI LIPE  (a bogami nitko covjeku nije rekao ni hvala ) za taj repetitor niti smo mi to trazili da napravi !!!!

pitanje je vrlo jednostavno :

da li nam VI predsjednice HRS-a mozete osigurati da se na tom rpt izvrsi mjerenje i da se za isti dobije valjana dozvola ???????

73 de 9a3xz

Mladene, pitanje nije za preko foruma,
podnesi sluzbeno pitanje predsj. HRS ili ti ga struc. sluzbi HRS.
Tj. Kreso ti je napisao kamo treba sto podnesti ili priupitati....

73

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #26 : 31. Listopad. 2008, 14:50:07 »
ma kad malo bolje i razmislim nebi bilo lose da od gore navedenog nista i ne bude ,makar cu vise vremena posvetiti svojoj najdrazoj cerkici i zeni !

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #27 : 31. Listopad. 2008, 14:55:16 »
Mladene, naravno da od toga nece biti nista, zato sam i stavio ATV repetitor 9A0TVZ na prodaju u oglasnik. no da nebude sve tako crno, moduli se mogu iskoristiti i za druge aktivnosti osim ATV. npr. za RS na 10 GHz...  :P
zivjeli vi meni!
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #28 : 31. Listopad. 2008, 15:21:53 »
Imam osjecaj da se nije mnogo stvati promjenilo kod nas ???,
ili sam zastranio na zapadu. Birokracija je ostala ista ili postala  gora.
Na kraju to je samo papir koji ne znaci nista, a komplicira zivot bez potrebe.
Za licni QRP uredjaj ne vidim razlog za atest, covjek je sretan kada mu radi
oscilator, pa i ako smeta ljute se samo ukucani ???
I tako ga niko ni cuje, da ne citiram Rolanda.

Nego, uzmi ti svoje kutijce pa u Split kod sjor Mike-a,
pa uz pivo testirajte na onim lijepim strojevima.
Adam ti moze "ispeglati" kakav hoces sertifikat.
I EU je zastranio sa CE, to je vec i perverzija na temu.
Fudbalska lopta mora imati CE sertifikat ???

Damire, cestitke na promociji :)

73 & GL

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #29 : 31. Listopad. 2008, 15:40:14 »
Uskoro cu obilježiti pedeset godina življenja u amaterskoj obitelji u kojoj ste mi svi i ocevi i sinov, djeca i unuci.
Ucio sam od starih i prihvacao ideje od mladih, radovao se i tugovao ali ovakav pesimizam nisam još doživio...ma ruže moje,  nema odstupanja, gonilana sje UDBA i milicija , pljenili su nam lanpe,šasije, dektetore, predajnike i nikome nista, mi smo ustrajali i ustrajacemo.
Nema predaje, nema prodaje, ATV ide dalje, povezacemo gradove i imati ATV na internetu, repetitore na brdima, jer ako može Europa možemo i mi u skladu sa zakonima a zakone pišemo mi....

Ljepotu tvoje obitelji, moj prijatelju Mladene doživio sam na ekranu TV prijemnika, rados sureta u Istri doživio sam prijatelju Darko na tv prijemniku...tko bolje može opisati rados Lukine djece nego TV....plivacki maraton, izrada prijemnika...regate...gradnje...Adamov pokus...ma nema prodaje i predaje..ATV ide dalje.... garancija su Istarski, Kvarnerski i Zagrebacki atevejaši.

Trenutak je da se prisjetimo pokojnog Matije Klauzera ATV pionira u Hrvata.
Zbog njega ne odustajem, laka mu zemlja.

Vaš ATV ratone Eduard.
Ruža za obitelj. 73