Anketa

Mislite li da radioamaterski modularni predajnici (na tržištu), nakon kupovine i uvoza u 9A, trebaju tehni?ki pregled radi dobivanja dozvole?

da
ne

Autor Tema: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja  (Posjeta: 6711 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja
« : 30. Listopad. 2008, 19:21:15 »
Ljudi... da li je potrebno vršiti tehnički pregled modularnih radioamaterskih uređaja, tipa "Kuhne elektronik"? Naime, ako se ti moduli spoje sa semirigid kablom ili nekim drugim, dobivamo kompletni uređaj. Sa druge strane dobivamo i samogradnju, a samogradnje trebaju tehnički pregled i mjerenja da bi se taj uređaj mogao registrirati.
Sad mi nije jasno, ako su ti moduli namjenjeni za međusobno spajanje i ako je nad njima vršeno mjerenje i tehnički pregled, jer bez toga vjerujem uređaj nebi mogao na tržište, zašto onda to raditi još jedamput, kad ti moduli stignu nakon kupovine u 9A?!
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: Tehni?ki pregled RA modularnih ure?aja
« Odgovori #1 : 30. Listopad. 2008, 21:19:21 »
Kuhne nema atest za svoje uredjaje, samo navodi podatke koji su interesantni za RA,
kao frekventni opseg, NF, power, potrosnja struje, koji su irelevantni, ali cine amatere sretnim.
Ne navodi potiskivanje harmonika, spurijuse
i druge produkte mjesanja koji su znacajni.
Da bi njegovi amaterski uredjaji bili OK, onda on treba da dobije atest od njemacke poste
za svaki produkt posebno koji prodaje, (sto bi ga prilicno kostalo) i u tom slucaju bi dobio i naljepnicu na uredjaju
koja to potvdjuje.
Bez obzira i da su njegovi moduli ok, ne znaci da ce uredjaj koji je sastavljen biti OK.
Evo ti primjer njegove tehnicke specifikacije  ???

Typ KU PA 1401 A
Frequenzbereich 1300 ... 1400 MHz 
Eingangsleistung  50 ... 80 mW 
Ausgangsleistung  typ. 1 W

Sättigungsleistung
 min. 1 W

Verstärkung typ. 13 dB 
IM3 @ 500 mW PEP  min. -32 dBc
VSWR der Last  max. 1:1,8

Gehäusetemperatur max. +55 °C
Versorgungsspannung +12 ... 14 V DC

Stromaufnahme  max. 500 mA

Ruhestrom
 typ. 350 mA

Eingang SMA-Buchse, 50 Ohm

Ausgang SMA-Buchse, 50 Ohm

Gehäuse  gefrästes Aluminium

Abmessungen (mm)
 50 x 30 x 22 
Gewicht  70 g

73
ad6iw

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #2 : 30. Listopad. 2008, 21:50:46 »
Kuhne nema atest za svoje uredjaje, samo navodi podatke koji su interesantni za RA,
kao frekventni opseg, NF, power, potrosnja struje, koji su irelevantni, ali cine amatere sretnim.
iskreno nikad me ti podaci nisu uveseljavali, samo su mi davali potrebne informacije o uređaju, da bi na kraju na temelju tih podataka mogao napraviti gotov uređaj.

Ne navodi potiskivanje harmonika, spurijuse
i druge produkte mjesanja koji su znacajni.
tocno, ti podaci su znacajni, ali ne za nas radioamatere

Da bi njegovi amaterski uredjaji bili OK, onda on treba da dobije atest od njemacke poste
za svaki produkt posebno koji prodaje, (sto bi ga prilicno kostalo) i u tom slucaju bi dobio i naljepnicu na uredjaju
koja to potvdjuje.
neznam kako to u Njemackoj ide i tko ima pravo vrsiti mjerenja i ispitivanje uređaja, ali zar Kuhne nema dovoljno dobru mjernu tehniku da on ucini to isto?

Bez obzira i da su njegovi moduli ok, ne znaci da ce uredjaj koji je sastavljen biti OK.
onda je to po meni kupovanje macka u vreci, ako taj uredjaj nece proci atest u 9A. Nije li to tocno?!

samo navodim jedan primjer radioamaterskog uredjaja kojeg su razvili nizozemski radioamateri strucnjaci u digitalnom obliku emitiranja signala http://www.d-atv.nl/datvpcb.php i koji je napravljen po svjetskom DVB-S standardu...
kako to da taj uredjaj prolazi nizozemske zakone i nizozemski radioamateri uredno mogu registrirati takav uredjaj, zasto bi ja to isto morao napraviti u 9A?! zar kod nas postoje druge tolerancije na mjerenja ili je to u svijetu nekako normirano?!
« Zadnja izmjena: 30. Listopad. 2008, 21:59:22 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 30. Listopad. 2008, 22:31:23 »
Pozdrav,

Srećko, zastranio si  ;D
Sad kad ti objasnim, da nisi u pravu, nećeš se ljutiti na mene  ;D

Da krenemo od kraja, dakle gledaj na stvari jednostavno, primjer kupovine automobila u inostranstvu (novoga), dakle i to vozilo mora proci homologaciju kod nas u 9A, bez obzira sto u njemačkoj ili Švicarskoj to isto vozilo ne trebas voziti na tehnički pregled dvije ili koliko već godina, kod nas se moze desiti i da ne prođe homologaciju, a kupio si nov auto!!

Idemo na problem, dakle mjerenja, mogu vrsiti samo ustanove koje su za to certificirane ili imaju dozvolu tj. rezultati mjerenja se priznaju od ustanove koja izdaje dozvole za rad pojedinih uređaja. Recimo nesto kao atest...
Sad, kad bi ti znao koliko to košta, ne bi vjerovatno "čačkao mečku"  ;D Dakle, nije dovoljno da imas opremu za mjerenje i nešto znanja i pročitati uputstva kako upaliti frekvencmetar, nego je za takvu djelatnost potrebno imati suglasnost ministarstva i nadležne ustanove.

Preneseno u normalni (neamaterski zivot  ;D ) i ja znam zakon ali mi to ne daje za pravo da nekome sudim i presudim, za to postoje sudovi sa svojim sucima...

Sve one podatke koje je Khune naveo možeš i kući sam izmjeriti, sa najjednostavnijim instrumentima, pogotovo težinu i dimenzije kutije  ;D

Ono što je veoma bitno, je ono što je Goran napomenuo, a fali u specifikacijama, a ti si olako okarakterizirao da to nama radio amaterima ne treba. Eto u tome je najveci problem nas radio amatera. Upravo to je ono bitno. Jer kad bi ti npr. smetala kablovska televizija i upadala ti u pola kanala koje koristis na ham bandu vjerovatno bi ih otjerao u P.M. , a oni su samo koristili opremu na kojoj uredno pise 50w i težina 20kg. Tebi ne smeta ni 20kg ni 50W ali ti smetaju njihovi spurijusi, mozda drugi harmonik, koji veci nego sto bi trebao biti, ili fazni sum koji ti dize s-metar na s-9 itd.
Vidis, to je ono, što nama smeta, a ti kazes da to nije vazno. Tako i nasa amaterska oprema, pogotovo samogradnje mogu zagorcati zivot sluzbama i djelatnostima koji imaju dodijeljene frekvencije na primarno korisštenje, a mi se u vecini slucajeva, preko 90 posto pojavljujemo kao sekundarni i kao takvi moramo trpiti smetnje.

Kao svjez primjer, procitaj na stranicama ARRL, kako su određene službe odlučile pozvati 40 vlasnika 70cm repetitora u USA u samo jednoj državi jer su svojim repetitorima smetali u određenom projektu. Naravno slijedi ispiranje ušiju, a to je najmanje što im se može desiti, jer ako ih FCC opali po džepu bit će im do "pjevanja".

To što je Khune proizvođač neke opreme ne daje mu garanciju da je ona i dobra, ostala mi je u sjećanju Goranova izjava da su oni navedeni decibeli samo na kutiji (poklopcu) a unutra je sasvim nešto drugo (manje tih dB)  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #4 : 30. Listopad. 2008, 22:53:53 »
Ma ne ljutim se Adame, samo mi neke stvari nisu jasne. Ti si sad potegao analogiju sa autima. ajde nemozemo sve povezivati sa drugim stvarima. kod nekih stvari da kod nekih ne.
dov...ga meni nije bitno dal je potiskivanje drugog harmonika 60 dB ili vec kolko.. nisam rekao da nam netreba nego, evo primjera meni nije bitno, ali ne kazem da nije vazno! ali zasto to nisu mogli pojednostaviti za nas amatere. Pa nije đavo da u Nizozemski zakon nalaze potiskivanje drugog harmonika za 60 dB, a Hrvatski za 90 dB. I di smo onda?! Kupis Kuhne i onda kad se razocaras stavis ga u oglasnik.
Mislim da oni podaci o modulu, frekvencija, potrosnja struje, vataža, izlazni konektor, vise znace?! ipak smo u skoli ucili ohmov zakon i frekvenciju.
Da se jos vratim na Kuhne... on je vjerojatno, ma 100 posto sam siguran da zna sto radi i da je upoznat sa zakonskom regulativom, i siguran sam da nebi radio uredjaje koji se ne uklapaju u taj zakon regulativu ili vec stogod. e sad problem nastaje u tome sto ti kazes da on nije ovlasten za mjerenja. pa dobro, netko je to napravio vec u Njemačkoj. Opet postavljam pitanje, zar je potiskivanje drugog harmonika u Njemackoj 60 db a u Hrvatskoj 90?
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #5 : 31. Listopad. 2008, 00:56:22 »
Mislim da si malo pretjerao sa 90dB potiskivanjem. Ne poznam
9A norme, ali siguran sam da nije 90dB, jer u tom slucaju niti jedan uredjaj nebi prosao.
Kuhne ima srecu da ga nitko nije tuzio, inace stvar nije tako jednostavna.
Po zakonu trebao bi imati certifikat za svaki uredjaj koji prodaje u DL i Eu.
U Njemackoj  Deutche Bundespost  je nadlezna za ova pitanja
tehnicka mjerenja i certifikate.
Adam ti je odlicno objasnio proceduru, on je strucko za ovu materiju  :)
Kada si polagao amatersku klasu onda si vjerovatno
imao slicna pitanja u testu na ovu temu.
Na srecu nije sve tako crno. Amaterski uredjaji imaju samo
minimalne zahtjeve za spektralnu cistocu, koje nije tesko
realizirati, a dobro je i znati kako uredjaj radi.
Pitaj Damira pa da ti on a-testira uredjaj sa svojim satovima  ???
Adame vidim da si odlicno infrormisan u vezi sa 70cm repetitorima,
citas crnu rubliku 8)

73 & gl
ad6iw
« Zadnja izmjena: 31. Listopad. 2008, 01:13:20 AD6IW »

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 31. Listopad. 2008, 01:46:57 »
Ljudi... da li je potrebno vršiti tehnički pregled modularnih radioamaterskih uređaja, tipa "Kuhne elektronik"?

Bok..
Pa kada se vec ceskas tamo gdje te ne svrbi onda je odgovor DA.

Mozda je bolje stvari postaviti ovako. Ako se vec radi o ozbiljnom proizvodjacu bilo koje opreme te vrste onda je taj proizvodjac napravio sve potrebne certifikate prema nekoj ETSI / EN normi za navedenu klasu uredjaja, to znaci da postoje test reporti koji su izradjeni na osnovi mjerenja prema uvijetima i proceduri iz norme i koje je odobrilo-prihvatilo neko nadlezno i certificirano tijelo npr. u EU. Bez tih dokumenata tesko da ce ti uredjaji dobiti dozvolu za rad pogotovu u DL. Hrvatski zakon o telekom... je u pocecima dobrim djelom prepisan bas od DL zakona i bio je jebeno rigorozan po svim pitanjima, sada je stav ipak malo olabavio i priznaju se cak i certifikati izradjeni od proizvodjaca ukoliko imaju sve podatke prema gore navedenom. U Zakonu o EK ima par stavaka koji se ticu HAM opreme i cine mi se sasvim OK. Cak je zakon isao na ruku HAM pojedincima za razliku od obaveza koje je nametnuo uvoznicima iste takve opreme, da ne davim sada sa tim jer nema smisla.

U svakom slucaju bi barem jedan primjerak od takvih TX/RX uredjaja u KIT formi trebalo izmjeriti nakon sto ga sastavi prosjecan HAM da znamo na cemu smo, ne radi zakona nego radi ISTINE, jer kada je QV vec usporedio aute ......npr. Opel Corsa istog tipa i opreme za DL trziste i za HR trziste su na prvi pogled iste, no kada ih  pogleda netko tko kuzi aute onda se ustanovi da za DL ima bolje plastike, mekani cokpit, finiji tapecirnug itd,,, dok za HR ima sve to isto samo puno losije kvalitete i u CHEAP verziji....!  Dakle ?????   

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #7 : 31. Listopad. 2008, 04:56:48 »

Ja sam protiv sluzbenog atesta za samogradnju, ali za zdrav razum.
Treba biti svjestan da uredjaj moze praviti smetnje,
pa bi bilo pametno da se testira samo zbog vlastite sigurnosti.

U mojoj dozvoli za rad izdanoj od FCC nije naveden nikakav
uredjaj, niti ima bilo sto u vezi sa tim.
Smatram da bi to trebalo izbaciti iz dozvole ako jos postoji?
To je nepotrebna birokracija, jer uredjaje mozes da
mjenjas kao cipele, a nikog se ne tice cime radis ako ne pravis
probleme u eteru. Za dokaz o vlasnistvu uredjaja,
zadrzis racun.
Treba biti praktican i u skladu sa vremenom  :)
Za repetitore, farove i slicne masine mislim da je potreban atest, jer su postavljeni
zajedno sa profesionalnim komunikacijama i na prominentnim lokacijama
gdje smetnje mogu biti kobne.

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 31. Listopad. 2008, 07:10:40 »
Dobro, sad kad smo te izbombardirali sa hrpom pravnih i tehničkih zahtjeva, istini za volju, istina je uvijek negdje u sredini, kako se kaže.

Ovo kako je FCC uredio stvar sa radioamaterima je dosta praktično ali to je mač sa dvije oštrice. Dakle on te ne pita puno stvari i zahtjeva za dozvolu ali zato kad zastranis, budi spreman na dizanje kredita za otplatu kazne, a postoje cak i zatvorske sankcije. Eto, demokracija svima, pa sad vidi koliko je kod nas ljudi tako kaznjeno a koliko kod njih. A u prekrsaj je veoma lako otići.

MAlo sam prolistao navedenu stranicu od Kuhne i sve je to lijepo složeno, lijepe cijene  ;D, prekrasni instrumenti, radna atmosfera kao da su japanci....... samo što ne rade gimnastiku pod gablecom  ;D

i onda kad malo strucnije pogledam te njegove kutije, vidim da na većini njih fali oznaka EC. Inače u Europi se ništa ne smije prodavati bez te oznake. Da sad ne tupim sto to ustvari znači, htio bih ti reći koliko je prodavač / proizvođač ozbiljan.

I na kraju, zasto je do svega toga doslo, upravo zbog smeća koje se postavlja na objekte naših dragih domaćina. Zamisli ovo, ustvari nemas sta zamisljati, to je praktični ovako: ON na objektu postavi Rhode predajnik koji cepa nekilo destaka Kiloeura a ti postavis Wi-FI karticu od 125 kuna, on postavi Andrew antenu a ti postaviš gridicu za 385 kuna i radi i njemu oprema dobro a i tebi. I sad se pitaš tko je tu lud ? Pa vjerovatno ON jer je za istu stvar utukao hrpu para a mogao je to napraviti za "500 kuna"   :D :D

No, nije sve tako crno, onaj tvoj predajnik je u boji  ;D do gledanja na ATV

QV

P.S. A sto se tice zahtjeva, čini mi se da se kreću za nas amaterčine -60dBc do Ghz i -50dBc za mikrovalnu kramu , Damire ispravljaj ako griješim
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 : 31. Listopad. 2008, 07:18:22 »
sve pet ,sve odlicno receno od strane Gorana,Adama,Srecka i Damira no idemo konacno nesto zakljuciti i toga se drzati daljnjih 20 godina .Znaci treba npr.jasno i glasno reci Damir ce raditi "atest" za samogradnje u ovom dijelu Hrvatske ,a HRS ce se pobrinuti za repetitore i naravno atv repetitore ,jel se mozemo barem oko toga sloziti ,predsjednice ?????

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 31. Listopad. 2008, 07:36:15 »
Mladene, upravo to, alkarski u sridu.
Gorana,Adama,Srecka i Damira su podastrli argumente, ti nudiš riješenje i nema cekanja...s rijeci na dijela.
NIKADA BRŽE NIJE POSTIGNUT KONCENZUS ZA ATEST MENA!!!!
Ruže za ljepši dio obitelji jer sam vas gledao na monitoru...73 ATV ratone Eduard

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #11 : 31. Listopad. 2008, 08:13:06 »
sve pet ,sve odlicno receno od strane Gorana,Adama,Srecka i Damira no idemo konacno nesto zakljuciti i toga se drzati daljnjih 20 godina .Znaci treba npr.jasno i glasno reci Damir ce raditi "atest" za samogradnje u ovom dijelu Hrvatske ,a HRS ce se pobrinuti za repetitore i naravno atv repetitore ,jel se mozemo barem oko toga sloziti ,predsjednice ?????

Šjor niman niš protiv tebe ali...
Satnica profi uredjaja je minimalno 200kn minimum minimuma (mjerenja), QRP TX za 14MHz vrijedi 150kn sa dijelovima iz furde.

Ča sad?

A da ne govorim o glednju kroz prste kad je rijec o travici na spektralcu ;)

73

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #12 : 31. Listopad. 2008, 08:25:43 »
Ajmo majstori evo za "pregled" ...poslje sljedi marenda.....! Ono "CE" certivikato....šta to nije samo za robu van Jurop....Europska valjda ne podleže tome...ta napravljena je u  Europi...nisam siguran...? Kada imam priliku kupim pivo i radensku u Sloveniji....odlično...kod nas imitacija ..skoro sa svom robom je tako...perce..?  A tamo čak i jeftinije...! Bah....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 31. Listopad. 2008, 08:28:33 »
5CW

I ja kad otpeljen "Yugića" kod majstora, njegova satnica je 165 kuna (gore - dole, više gore  ;D) i ča sad?
A ja prodajem svoju neregistriranu "srebrnu pticu" Fiat UNO za 700 Kn i ne mogu ga prodati i opet ča sad?

Uostalom niki te ne tjera, da ti sa tim QRP-om delaš, lijepo ga staviš u vetrinu  ;D.
Odmah da ti odgovorim na tvoje pitanje koje bi postavio a cemu onda gradim QRP, to pitaj sve one SWL amatere koji imaju kvalitetne TRX-e a samo su na prijemu, gušti su gušti....

Ali moram ti reć da si u pravu, zamisli da ti je proosciliralo ono tvoje vrhunski izrađeno pretpojačalao i nedajbože spalilo mjernu opremu kod tvog suseda, malo bi ti bila ona Ibizza  ;D ;D ;D

Martine polako s tom policom, ta takodjer nema CE, nesto mi se savija ona srednja polica, da ne fini tutto a terra, come giornalini  ;D vidim reorganizacija laboratorija, very good, danas skinem beacon, ide na mjerenje, kratko....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #14 : 31. Listopad. 2008, 08:44:06 »

Zato ovi imaju certifikat ;)

73