Autor Tema: UCKA R4 VHF - CTCSS 250 Hz  (Posjeta: 7772 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
Odg: UCKA R4 VHF - CTCSS 250 Hz
« Odgovori #15 : 29. Listopad. 2008, 16:30:35 »
 A  CTCSS tonova ima 39, i nije neka filozofija nac  ???  onoga koji
"otvara" repetitor . . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #16 : 29. Listopad. 2008, 19:49:48 »
Ovdje je izrečeno mišljenje kako neki stranac nemora znati subton za regionalni repetitor. Možda je to mišljenje u redu, a ja sam u krivu. Svejedno i dalje mislim kako bi subton morao biti objavljen na stranicama HRS-a, ali bi i repetitor nekako trebao dati taj podatak. Možda moje mišljenje nije više popularno i većina ga ne podržava. Ali ja i dalje mislim kako su SVI radio-amateri prijatelji i otvoreni jedni prema drugima. Zato i mislim da bilo koji namjernik radio-amater bi trebao nekako znati otvoriti repetitor.
Uvijek kad odem na more nosim i vokac sa sobom. I uvijek ostanem začuđen koliko kilometara mogu prebaciti do nekog repetitora. A ako neznam subton, ništa od toga.
Damir

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #17 : 29. Listopad. 2008, 22:07:11 »
Too much noise   :'(
slazem se CTCSS nije bauk, a sluzi da zastiti repetitor od
slucajnog (namjernog) ukljucivanja, smetnji i nepotrebnog trosenja,
i potrosnje struje.
1750 Hz ton samo pravi nepotrebni QRM, dok se CTCSS ni ne cuje.
Novi HT i mobilni FM uredjaji imaju ugradjen dekoder tako da automatski
pronadju subton, ili ga pokazu na displeju  :)
Nije potrebna posebna edukacija, potrebno je samo znati citati.
Nisam siguran da Krka ima ovu opciju ???
ali kao sto je Damir naveo subton se moze i
na Krku naknadno ugraditi.

ad6iw

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #18 : 12. Studeni. 2008, 22:12:09 »
1750 Hz ton samo pravi nepotrebni QRM

Ne bih se s ovim slozio. Nasa KA "nula" se aktivira putam 1750 tona i nema problema sa "pistanjem", ako se ne stisne predugo, sto se ne radi jer to nema smisla. Uglavnom, stvar funkcionira korektno.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #19 : 21. Studeni. 2008, 12:38:13 »
Zasto netreba stavljati nikakve subtonove ili neznam vec sto, je upravo sutrasnje dogadjanje (subota 22.11) neznam detaljnije (problem razmijene informacija radioklub clanovi)

Damir

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 25. Svibanj. 2009, 18:16:41 »
Posto se demokracija pokazala kao prilicno nezahvalna i nekonstruktivna prelazimo na drugi oblik drus. uredjenja.

Situacija na R4-Ucka je u zadnje vrijeme NE izdrziva, od susjeda nitko vise nema mira, neki namjereno a neki i ne namjerno lupetaju dan i noc na R4 pa sam odlucio primjeniti malo Autokracije, sto znaci da ce ulaz u R4 biti zakljucan sa nekim standardnim subtonom. Svi detalji biti ce objavljeni na web-u.

73.....

PS: Nije ovo samo moja odluka nego je ispalo da se sa time slazu korisnici R4 !

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 25. Svibanj. 2009, 19:56:14 »
Nije točno da se slažu korisnici R4.
Ja se ne slažem jer nemam postaje sa subtonom te ce mi biti onemoguceni rad via R4.

Napominjem da su mi postaje tehnicki ispravne i posjedijem valjanu dozvolu za rad.
Eto jedan je protiv..
Ruze za obitelj 73 Eduard.

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #22 : 16. Lipanj. 2010, 21:35:43 »
Pozdrav kolege.

Vrlo interesantna ali zaboravljena tema.

Ja sam pobornik subtona samo zato što sam svijestan kako recimo ja iz svojeg qth (Dugo Selo-kraj Zagreba)

otvaram sigurno 3 repetitora a čujem 4 na 145.700(R4).Mrzlicu mogu iskopčati jer je aktiviram sa subtonom,Učku gasim tako što smanjim snagu.Uglavnom kada komuniciram preko Slovenske Mrzlice sa 5w aktiviram i Bosansku4 to ne mogu nikako izregulirati.

Veći mi je recimo problem Velebit R7 gdje sa 5w aktiviram Slovenski Krim i naš Velebit i onda se dešavaju interesantne situacije kada kolege iz Ljubljane slušaju moj monolog.

Ima još nekih situacija.Vlašić R3 i PlešivecR3 oba aktiviram sa 5w.

Ovo je jako dobra tema i šteta što je pala u zaborav.
 ???

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 17. Lipanj. 2010, 01:08:44 »
Ovo je jako dobra tema i šteta što je pala u zaborav.

To ti se samo cini, nista nije palo u zaborav i sve je pod kontrolom. Ucka ima za sada puno vecih problema od Subtona ali kada se sve stavi u red sami korisnici ce moliti na koljenima da se ukljuci subton. Subton je upravo zato i napravljen tj, da olaksa komunikaciju a ne da je oteza....

73.............

Offline 9A3AEL

• Newbie
  • *
« Odgovori #24 : 17. Lipanj. 2010, 07:12:56 »
Posto se demokracija pokazala kao prilicno nezahvalna i nekonstruktivna prelazimo na drugi oblik drus. uredjenja.

Situacija na R4-Ucka je u zadnje vrijeme NE izdrziva, od susjeda nitko vise nema mira, neki namjereno a neki i ne namjerno lupetaju dan i noc na R4 pa sam odlucio primjeniti malo Autokracije, sto znaci da ce ulaz u R4 biti zakljucan sa nekim standardnim subtonom. Svi detalji biti ce objavljeni na web-u.

73.....

Ja sam ZA,možda moje glasovanje ne mora ništa značit ali mišljenja sam da bi zaključavanje dalo rezultata,73!
Elmo,73

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #25 : 17. Lipanj. 2010, 23:45:29 »

73.....

Ja sam ZA,možda moje glasovanje ne mora ništa značit ali mišljenja sam da bi zaključavanje dalo rezultata,73!
rijetko koristim R4 ... moja postaja nema opciju subtona... ukoliko damir smatra da je to adekvatno riješenje (a mislim da je dovoljno stručan za to, ako ne trebalo bi argumentirati suprotno mišljenje), a većina novijih uređaja ima subton, ja sam isto ZA ...
naravno da mi nije drago što ću sad morati "izmišljat teplu vodu" ča bi se reklo... ali mislim da moja lijenost nije pravi protuargument tome ...

bravo damire, odradi najbolje i ne zamaraj se pojedincima, da je više takvih entuzijasta svima bi nam bilo zabavnije  8)

toliko
73
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)