Autor Tema: UCKA R4 VHF - CTCSS 250 Hz  (Posjeta: 7823 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UCKA R4 VHF - CTCSS 250 Hz
« : 23. Listopad. 2008, 19:29:21 »
Samo za info: Posto ponekad susjedi postaju nemoguci na R4 prije nego pomislite da Repetitor ne radi probajte aktivirati Rep. sa subtonom. Frekvencija je 250 Hz, dovoljna je devijacija od 0.6 a moze i do 0.9 KHz.

Ovo se ne desava cesto ali stvarno znaju zatupiti po par sati sa svojim ribarskim pricama u okolici Ancone i dolazde uredno na vrh Ucke.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: UCKA R4 VHF - CTCSS 250 Hz
« Odgovori #1 : 24. Listopad. 2008, 07:16:52 »
Nisam neki FM-aš ali mi se čini da će dosta njih pop....
Pogotovo oni sa Krkama i sl. xtalnim/PLL uredjajima bez CTXZQV-a.

E sad ili talijani ili onih par sa xtal TXevima ? Izaberi...

73

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 : 24. Listopad. 2008, 08:31:07 »
khmmmm ?!

budi dobar Paco kad si tako lip :)))

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 24. Listopad. 2008, 09:48:56 »
Pogotovo oni sa Krkama i sl. xtalnim/PLL uredjajima bez CTXZQV-a.
73

Ma svaka cast svima, ali sve te Krke i uredjaji stari >20g bi trebali  biti samo exponati, nikada uredjaji nisu bili jeftiniji i pristupacniji nego su danas, plan je dodati i predpojacala na oba repetitora na Ucki kao i na one na Velebitu, a sto onda ???

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 24. Listopad. 2008, 10:21:59 »
ZA.....ZA........
molim za stare uredjaje semu, plocicu....lemilicu u ruke i....imam CTCSS na trofejni uređaj...ah..kako vam je sada..
ko umije njemu punica kupi mobitel...

podastrite scheme i onda škljoc...ruža za nju a Vama stisak ruke 73 eduard
Ko nemma brzi internet ima sporog ali dragog prijatelja.....lele što sam pametan...

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 : 24. Listopad. 2008, 10:35:58 »
ne vjerujem da jos netko ima krke (ali znam da si to rekao cisto simbolicno) ,ali ako i ima ,evo jedan od milijun siteova koji rijesavaju taj problem za jedno popodne ,
http://users.picknowl.com.au/~wavetel/pic.htm

naravno da je to mozda cak i jednostavnije rijesiti sa kakvim avr-om (serija attiny itd...)

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 27. Listopad. 2008, 21:18:04 »
Kako Patrik kaze nisam neki FM-eas niti koristim repetitor, ali ako je repetitor u vlasnistvu HRS-a onda bi svi clanovi trebali imati nesmetano koristenje repetitora (moje misljenje) to bi doslo kao radioamatersko javno dobro.
Moji poceci sa ovim hobijem sezu u 78 i koliko se sijecam uvijek je bilo talijanskih postaja koje su upadale u repetitor, putevi radiosignala su nebeski uvijek ce netko nekome smatati. Ne tako davno jedan rovinjski kolega je zamjerao jednom kolegi sa ove strane da mu smeta na rovinjskoj nuli. I sto bi on sad trebao napraviti, a cini mi se da radi bas sa Krkom za koje mladen kaze da ih vise nitko ne koristi?
Damire sto se tice starosti uredjaja i sam dobro znas kakva je ekonomska situacija i da nema bas nekog viska sredstava da bi se kupovalo nove uredjaje.

http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=180.0

Damir

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 27. Listopad. 2008, 21:44:25 »
Damire sto se tice starosti uredjaja i sam dobro znas kakva je ekonomska situacija i da nema bas nekog viska sredstava da bi se kupovalo nove uredjaje.

Hy,

Ma sve to stoji i sjecam se dobro onoga sto sam napisao za UHF, no na svu srecu dosta se stvari u HRS-u pomaklo na bolje od tada. Moja zelja je repetitore u ovom podrucju dotjerati do maximuma po svim pitanjima, to znaci, Antena, osijetljivost, UPS, i ako treba da izdrzi rad u TX-u 24/7/365. Smisao repetitora je da rad sa rucnom stanicom bude zadovoljstvo a ne tlaka. CTCTSS je nuzan radi toga sto nasi susjedi imaju neku svoju furku po pitanju raspodjele frekvencija i sebe smatraju dominantnijim cak vise vrijednim nego mi ostali radioamateri iz HR,  no posto su oni veliki katolici podsjetit cemo ih na jednu od 15-zapovjedi da vide kako to izgleda u stvarnosti.

Kako vecina odluci tako neka bude....

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 28. Listopad. 2008, 15:47:21 »
Dali postoji mogucnost da se repetitor aktivira tonom 1750Hz? Ta opcija postoji na velikoj vecini ako i ne na svim dvometarskim radioamaterskim uredjajima. Nekoliko talijanskih repetitora (meni dostupnih) se aktivira na taj nacin.
Dali bi to smanjilo smetnje?

Jos jednom napominjem da su ovo moja razmisljanja da nebi netko pomislio da Damire omalovazavam tvoj trud i vrijeme koje ulazes oko ovog.

Damir

9A3IV

• Gost
« Odgovori #9 : 28. Listopad. 2008, 16:11:15 »
Ja sam za to da se stavi CTCSS. Svaka 2m modernija stanica to ima, a za moj FT411 20 godina star platio sam pločicu 100 kn. Nedavno je bio na oglasniku neki Alinco sa svima za 500 kn. A ako netko ima Krku prepravljenu na 2m vjerojatno se ne boji upaliti lemilo i napraviti si subton.
CTCSS je i napravljen zato kako bi se smanjile smetnje. Mogu postojati dva repetitora na istom kanalu koja istovremeno otvaram, ali ako imaju različt subton otvorit ću onog kojeg izaberem. Apsolutno sam za subton. Ali ima tu jedan problem. Kako znati koji subton otvara repetitor? Možda da se u znaku koji šalje svakih 10 min telegrafijom da pošalje i obavijest o subtonu? Ali danas možeš imati najviši amaterski razred a da neznaš telegrafiju. Neznam, sve mi je to zapetljano, a možda i odstupa od topica
Damir

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #10 : 28. Listopad. 2008, 16:28:43 »
Damir

ovdje su svi repetitori sa subtonom. Ni jedan ne daje info o frekvenciji
subtona osim svojim korisnicima. Frekvenciju subtona nije tesko naci,
ali zasto je davati javno. To mu dodje kao "free lounch" za one koji
smetaju na repetitorima.
Na zalost i susjedi imaju uredjaje sa subtonom  ???

73
ad6iw

9A3IV

• Gost
« Odgovori #11 : 28. Listopad. 2008, 20:33:29 »
Nemogu se složiti sa tobom. Možda amateri u USA drugačije razmišljaju, ali moje razmišljanje je ovakvo. Korisnici repetitora su svi amateri. Zašto onda ne dati subton javno? Pa nije valjda da u USA moraš platiti da bi koristio repetitor (bio korisnik)? Ako ne platiš onda nisi korisnik? Sve što amateri rade mora biti (pročitajte pravilnik ako drugačije mislite) javno, nekriptirano, otvoreno tako da svatko može razumjeti. Subton je samo da se smanje smetnje. Protiv kretena se nemožeš cijepiti pa će on pronaći subton ako hoće. Ali koliko ja pratim ARRL-ove stranice sjećam se da su ljudi kažnjeni novčano, zatvorom, oduzimanjem uređaja zbog smetanja amaterima. Po meni ni jedan razlog da se subton ne uključi.
Imam računalo i koristim ga, ali ne radim digitalnim vrstama rada (probao i dosadne su mi, to mi nije amaterizam), ne koristim elektronske logove i QSL-ke, pristalica sam CW, SSB i papira u svim oblicima. Ali subton je komadić tehnologije koji nije postojao prije 30 godina ali mislim da je jako koristan i za njega sam. Poštovanje svima, dosta sam pisao, idem raščistiti stol i zalemiti ona dva kondenzatora što sam ih danas kupio.
Damir

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 29. Listopad. 2008, 07:27:22 »
Jos jednom napominjem da su ovo moja razmisljanja da nebi netko pomislio da Damire omalovazavam tvoj trud i vrijeme koje ulazes oko ovog.

Cilj je konstruktivna rasprava koja bi trebala dati neki pozitivan rezultat, steta je otkrivati toplu vodu kada se vec sve zna. No ako po starom dobrom obicaju cekamo na dogovore i odgovore, proci ce i koja godina bez rezultata. Ja mislim da bi to bilo dobro iz vec navedenih razloga:

1. Manje smetnji, smetnju ne smatram kada se repetitorom NAMJERNO koriste  radioamateri, no kada netko prica par sto kilometara daleko svoje lokalne pricice i otvara 2-3 repetitora u isto vrijeme onda je to problem.

2. Upotrebem subtona mozes izbjeci bas to paralelno otvaranje vise istih Rep. i smanjiti nervozu na kanalu.

3. Ja sam za to da svi podaci o svim repetitorima budu na HRS-m web stranicama, i da svi Rep. imaju isti subton na podrucju RH, ako se ne preklapaju po zoni pokrivanja.

73...de 9A5TD  

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 29. Listopad. 2008, 07:30:14 »
Damire TD ,
cilj R4 je da svi koji ga cuju rade na njemu, na HF-u nemam "skvelch"...
Ili ti ili on... ako ti smeta maknes se...
Zasto bi ja ili neki stranac-turist trebao znati sub ton za regionalni r4?

14.195 MHz znaju svi, Nina IT9RYH znaju svi - jos uvijek svima smeta ali nitko da ga "makne" ? :o

Alora, po meni ono ča je privatno - moze se kodirati, ono ča je "naše" od svih nas "free" za svih pa makar to bili ribari iz Italije ili kao u vecini slucajeva tisina na ekoloskom repetitoru by 9a2ko.

73
« Zadnja izmjena: 29. Listopad. 2008, 07:49:08 9a5cw »

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 29. Listopad. 2008, 15:22:49 »
Damire svakakvih komentara se cuje po bandu.
Ti si strucnjak za ovo podrucje, zar se to nemoze rijesiti da se repetitor aktivira tonski 1750Hz?

Damir