Autor Tema: Buducnost paketa...  (Posjeta: 17075 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Buducnost paketa...
« Odgovori #30 : 27. Listopad. 2008, 20:26:22 »
Ili kako bi se to nekad reklo - došla maca na vratanca ;D

Iako, nešto se mutno sjećam kako je netko umjesto nekoga obnovio dozvole za naše repetitore i digipitore... Izgleda ne baš kako bi trebalo...

Ali glavno da se sređuje, da našim domaćinima ne pravimo više problema nego treba i da to isto vrijedi i za nas.

GG

Offline 9a3px

• Newbie
  • *
« Odgovori #31 : 28. Listopad. 2008, 10:59:43 »
Nekada davno smo sa proracunom 20.000,00 kn - 30.000,00 kn / godinu, a za nekoliko godina uspjeli napraviti relativno dobru PR mrezu. Vjerojatno je bilo 10 - tak entuzijasta po tome pitanju koji su se puno naradili. Planovi HRS-a su po mome misljenju bili preveliki, a proizasli su iz zahtjeva clanstva da se napravi i odrzava na zivotu skoro profesionalna mreza u cijeloj drzavi povezana sa susjednim.  Za tako nešto proracun bi trebao biti vjerojatno nekoliko stotina puta veci. Danas, kada takova mreza egzistira skoro besplatna bolje je novac HRS-a koristiti u druge svrhe. Mislim da je danas razumno koristiti internet, a tko zeli neka si lokalno izgradi pristup sa brzinama i protokolima po zelji. Usput receno ne znam osobu koja je danas u stanju pokrenuti linux SV (mozda 9a4nf?).

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #32 : 28. Listopad. 2008, 11:22:33 »
.......a tko zeli neka si lokalno izgradi pristup sa brzinama i protokolima po zelji.....

Hy, sto bi onda po tebi bilo bolje? Postojecu PR odrzati da radi ili je ugasiti ? Tehnika ide dalje a mi tapkamao u mjestu, moje osobno misljenje je da bi radioamateri mogli imati svoju data-mrezu koja ne bi ovisila o internetu i kojom bi se mogli povezati sve magistralne "CUKE". Na kraju krajeva i sam D-star sistem za punu funkcionalnost trazi gateway prema internetu ? MOZDA BI IPAK TREBALI RASCISTITI SAMI SA SOBOM STO TOCNO ZELIMO NAPRAVITI U npr. NAREDNIH 5G ????   

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #33 : 28. Listopad. 2008, 12:14:14 »
da li postoji "strategija razvoja " u HRS-u po pitanju bilo cega ??????

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #34 : 28. Listopad. 2008, 13:09:26 »
Meni se čini da nekakva strategija HRS prema nečemu ipak postoji, jer bi u suprotnom stvar bila jako ozbiljna.

Osobno nisam ni korisnik ni interesent paket radija, pa moćda baš zbog toga - hajdemo problem osmotriti sa strane.

Radi se dakle o jednoj tehničkoj usluzi koju davatelj (HRS) pruža konzumentima (aktivnim PR korisnicima i onima koji bi to mogli postati).

Osim same činjenice da mreža kao takva postoji, treba imati u vidu i to da ona i košta, te da osobito košta njeno održavanje, budući da se mnogi čvorovi nalaze na mjestima čija nepovoljan klimatološka pozicija neminovno dovodi do kvarova i svih mogućih troškova i zavrzlama s tim u vezi.

Ako ne osporavamo činjenicu da paket radio kao takav postoji, možemo na trenutak s nogu analizirati kakve s einformacije prenose tim putem. Ako sam dobro razumio, priključak na DX cluster ovog ili onog oblika manje-više je jedina ili dominantna funkcija paket radija.

Ako je to zaista tako, a budući da se ne radi o interaktivnoj komunikaciji, dakle o pasivnoj komunikaciji, moguće je tu uslugu ponudit članstvu i drugim putem i za manje novaca - recimo preko teletext stranice koju možemo pratiti na TV ekranu.

Istina, mi smo radioamateri i u osnovi eksperimentatori, što je sigurno jedan od razloga korištenju ovih mreža.

Analiza može pokazati koliki su troškovi održavanja, osuvremenjivanja i bavljenja PR općenito, a koliko alternativni putevi.
Jer s druge strane, internet je ipak preuzeo značajno mjesto u međusobnoj komunikaciji - u kategoriji veza bez neizvjesnosti.

Ako pak postoje neki momenti koji podržavaju postojanje takve mreže, poput potrebe da imamo i repetitore, iako vrlo često na njima ne radi doslovno nitko ili propovijed uvijek drže 2-3 ista lika, onda bi trebalo iznaći dostatnu količinu marketinških vještina pa te mogućnosti prezentirati službama van HRS koje bi mogle i financirati sve to, ako u tom pronađu svoj interes.

GG

PS - ako se ne varam, baš je na posljednjim susretima u Kraljevici kao jedna od tema bila i strategija razvoja komunikacijskih mreža HRS, prema tome, odricanje postojanja bilo kakve strategije o bilo čemu - bar u ovom slučaju - ne drži vodu, ali zato u nju pada.

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #35 : 28. Listopad. 2008, 14:02:46 »
Nema budućnosti...ovo ne 1200...? Prije 7-8  godina sam bio u Škofjoj Loki ..kod S51RM...Francija....dijdem u Loku i zovem ga mobitelom....Franci ..koja je ti ulica ..kako se zove....? ...A Martine ne znam...pitati ću susjeda...? Toliko je zakupljen našim stvarima da mu je ulica nepoznata...! Ok najdem ulicu i kuću...gledam antene...nema samo TV ...i jedna parabola uperena negdje u brdo....najdemo se i uvede me u svoje  "carstvo" ! Radiona PPS i sve ostalo je tu...uređaje  malih velikih svega....par PC-ija i monitora....pogledam u jedan monitor...skida se nešto...../bio onaj Download dodatak na ekranu../ ..Pogledam brzinu...ono 100 Kb ...? Kako ..šta....to Internet..? Da internet ...hitri packet radio...tamo na GHZ...ne sjećam se koji 1.2 2.4 5  Ghz.....tu negdje...radi ko ludo ..ZRS je imao najbolju i najbržu packet mrežu u Svijetu.../ne znam kako danas/....tako kada sam došao doma rijetko sam išao na packet....ovo naše prema onome je bila prahistorija....vremenom je došao ADSL...i gotovo sa packet-om.....i čini mi smetnje na 144 Mhz...perce upada u prijemni sistem za Mjesečinu...? iako sam smanjio snagu na 1 W.   ..! Toliko o packet-u..! A da....kada se pojavio ZX od Sir Steve-a...koja godina....81 83...TKO SE SJEĆA....čini mi se da tada packet nije bio još izmišljen ili nismo čuli za njega..ili je već to bilo...? Bah....uglavnom izvršen je eksperiment izmedju mene i pokojnog Lea...on je sve sredio ..priključiti ZX na FM trx...i probali....i pokušaj USPIO od prve...je dobio njegovu poruku on moju ..sve napisano na monitoru...tako izmjenili par poruka....nije me to baš privlačilo...osjećao sam da će ti KOMPUTRI i ostale vrste rada na frekvencijama shebati klasične veze i radnje na Ra bandovima.../što se i desilo manje više/ ...? Toliko....brzi packet internet preko njega ..besplatno...to može a kako...? Da li ima interesa....ima...svi bi bili povezani na packet mrežu i internet...smatram da je ti jedino....ovo sadašnje nema svrhe...ako od abaut 500-600 aktivnih Ramatera u državi njih 10-ak koristi postojeću mrežu....tja....Saluti a tutti quant....aaa via Moon...dosta slabo ..loša propg. i nema nikoga...ali tropo je bilo dobro prije ove kiše...farovi se čuju izvrstno..i uradjena veza sa BG.  ...YU1EV...Momo....sa cijelih 8 Wata...goli FT 817 i naravno grupa new coax naštimani LNA i obostrani raporti 59 ...čudo ..ča ne...?...Dole je slika kako me vidi protivnik iz Japana..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #36 : 28. Listopad. 2008, 15:41:10 »
AA...SIR Clive Sinclair...ZX81...ispravak netočnog navoda..! M.
Martin 9A3GE

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #37 : 28. Listopad. 2008, 16:16:05 »
evo jos jedno misljenje o PR  :)
Bez obzira na brzinu prenosa mislim da se nebi trebalo lako
odricati PR. Mozda je vaznije imati
gotov i operativni network, koji se moze adaptirati i za druge potrebe.
PR se moze tehnoloski poboljsati i unaprijediti, u buducnosti.
Mnogo je teze napraviti novi network nego odrzavati postojeci.
PR je IDEALAN u 9A kao liason za mikrovalove :)
Bez obzira na internet PR jos uvijek radi u US.
Nisam korisnik ali PR ima svoje mjesto u ovom hobiju.
Imam prijatelja koji je postao RA zbog PR, samo se i bavi
digitalnim komunikacijama.
Analogne komunikacije odumiru CW/SSB ???
Kako stvari stoje sa Galileom moguce je da EU izgubi
23cm band  ???

73 & GL

ad6iw

« Zadnja izmjena: 29. Listopad. 2008, 01:22:49 AD6IW »

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #38 : 28. Listopad. 2008, 21:42:09 »
Za one koji nisu bili u Kraljevici i nisu upoznati: na u planu je izgradnja okosnice 54Mbit/s između svih važnijih "čuka". U proračunu za ovu godinu je predviđeno 200000 kuna za to. Novaca ima, ljudi koji bi to napravili ima a problem je iskrsnuo pri stavu OiV da se na njihovim objektima ne mogu koristiti uređaji bez valjane dozvole.
IO je pripremio promjene Zakona o telekomunikacijama i ako prođu one koje se tiču WIFI-ja bit će moguće  registrirati i koristiti Wifi kartice u amaterske svrhe . Tak tada ćemo moći pristupiti izgradnji mreže.
Paket mreža se neće gasiti već u budućnosti spojiti na TCP/IP okosnicu, kao i repetitori, D-star repetitori, ATV repetitori, videokamere, APRS digiji i tko zna šta još...
Mreža će također biti na raspolaganju amaterima "u lokalu" i to preko pristupnih točaka (AP) koje će biti "ulinkane" na obližnju "čuku", naravno, ako bude intresa za to.
Ovo sam napisao po sjećanju, moguće da sam nešto krivo čuo ili zapamtio...al mislim da sam pokrio ono najvažnije.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #39 : 29. Listopad. 2008, 05:05:48 »
E sad, ko zna je li ovo strategija ili nije, ali ima nešto ;D

GG

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #40 : 29. Listopad. 2008, 07:16:12 »
dobro je dobro Gogo ,ironija ili ne !?
200 000 kn ,lijepo bogami ,ja samo znam da za nas ATV RPT na Ucki koji spaja Austriju,Italiju,Sloveniju i Hrvatsku nismo dobili ni lipe ,da ponovim jos jedanput radi lakseg razumijevanja NULA KUNA (0 kn ) !!!!!

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #41 : 29. Listopad. 2008, 07:27:00 »
Mladene kad budes ishodovao valjane dozvole za svu onu skalameriju na Ucki. Iz povjerljivih izvora bližih Zagrebu, čujem da možda i neće trebati dozvole  ???
Bit će čistkaUostalom od 1.1. TV prelazi  kompletno na Digi pa nebi bilo lose i o toj soluciji razmisljati... MPEG over 10GHz  ;)

73

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #42 : 29. Listopad. 2008, 09:25:49 »

200 000 kn ,lijepo bogami ,ja samo znam da za nas ATV RPT na Ucki koji spaja Austriju,Italiju,Sloveniju i Hrvatsku nismo dobili ni lipe ,da ponovim jos jedanput radi lakseg razumijevanja NULA KUNA (0 kn ) !!!!!

Nekakav red bi se trebao znati, ti novci su planirani za izgradnju već spomenute okosnice i stavka je kao takva usvojena na Skupštini HRS-a u Kraljevici. Trošenje novca van plana nije stil rada sadašnjeg IO. Ukoliko želite ući u program financiranja za iduću godinu organizirajte se.

S druge strane, oprema bez dozvole se neće montirati na objekte OiV, bez obzira koliko se ATV momci ljutili na to.

Pozdrav

Rolando 9A3MR

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #43 : 29. Listopad. 2008, 12:43:45 »
S druge strane, oprema bez dozvole se neće montirati na objekte OiV, bez obzira koliko se ATV momci ljutili na to.

ne ljute se ATV momci zbog toga sto se ATV repetitori nece moci montirati na objekte OiV-a, ali mislim da bi HRS mogao pomoci oko ishodovanja dozvola za iste. ATV momci se ljute zbog nepravde, opet postavljam pitanje na koje nisam i nismo dobili odgovore: zasto nisu skinuti digipitori koji nemaju dozvole?!  ??? molim nekog kompetentnog da odgovori na to pitanje!
EME enthusiast

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #44 : 29. Listopad. 2008, 12:45:46 »
.................S druge strane, oprema bez dozvole se neće montirati na objekte OiV, bez obzira koliko se ATV momci ljutili na to.
Rolando 9A3MR

Pustimo mi da se oko dozvola i objekata dogovore oni koje to mogu dogovoriti, jer ako se pocmemo cupati oko dozvola i onoga sto pise u njima, jako malo toga ce ostati u eteru....znas kako se kaze ne mjesaj g..v..a jer .....!!!