Autor Tema: Buducnost paketa...  (Posjeta: 17047 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LI

• Sr. Member
Odg: Buducnost paketa...
« Odgovori #15 : 21. Listopad. 2008, 22:29:21 »
Da ne citiram sve ..

Dakle, brza "paket mreža" nam ne treba jer imamo internet !???

Pa onda nam ni prijemnici ne trebaju jer iste imamo na internetu.
Netrebaju nam ni kontesti jer se veze i tako dogovaraju internetom.
Ne treba nam ništa !
Skresani bandovi, znam da si načitan i školovan onda znaš i zašto su
skresani i tko ih kreše !!
Živijo nam dolar i internet !
 :P

Ja sam karakter pa odustajem po 345ti put !
 ;D

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: Buducnost paketa
« Odgovori #16 : 21. Listopad. 2008, 22:51:24 »
Osobno ne radim sa PR i ne bih se petljao u to no imam stav za PR kao i za svaku drugu opremu koju vidim po razno raznim lokacijma:

1. Ako je vec nesto montirano i zauzima prostor onda neka bude funkcionlano.

2. PR oprema nije preskupa i steta bi bilo zapustiti sistem koji moze raditi neovisno o internetu, pa makar i sporo, no opet dovoljno brzo za cluster.

3. Ako se PR planski gasi sirom WW ili EU onda ni mi ne moramo bacati sol u more.

4. SVU-Neispravnu-nekoristenu-zastarjelu opremu treba poskidati i zamijeniti je ispravnom ili oslobditi lokaciju za nesto novo ili barem novije !

Kada bi sve u praksi barem bilo tako jednostavno kao napisati ovih par redaka !!

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #17 : 21. Listopad. 2008, 22:55:01 »
Ovdje u Splitu i okolici još sam samo ja aktivan na PR.Od 1987 god.Malo nas je al nas ima....

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 22. Listopad. 2008, 07:55:16 »
Ljepota radioamaterske ljubavi je prilagođavanje novim vrstama rada, tehnologijama i idejama.
Od paketa pa do interneta sve je to samo asistencija kvalitetnijem radu na opsegi i pri gradnji.

Uvazeni Damir je rekao zlatnu istinu i preporuku, sve sto zauzima prostor a sluzi radioamaterizmu mora da radi i bude pod profesionalnom kontrolom tehnicke ispravnosti i licencirano.

Ljubav je neunistiva-radioamaterizam je vjecan!!!!!
Ruže za obitelj i stisak ruke.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #19 : 22. Listopad. 2008, 09:21:45 »

Ja sam karakter pa odustajem po 345ti put !
 ;D

Pa ne trebas odustajati, ovo bi trebala biti pozitivna rasprava, nikakvo negativno suceljavanje misljenja i uzimanje tih suprotnosti osobno.
Lijepo bi bilo imati brzi paket radio, ali ne spread spectrum, to sam mislio. Kako za sada bolje nista nije izmisljeno a da je pistupno masi, bolje je drzati tog "zmaja" po strani da nam ne poždere i ovo malo banda sto je ostalo...

Nego, vidio sam negdje da si trazio neki simple x-verter za gradnju za 23cm, jesi nasao sta u medjuvremenu, pa da otvorimo drugi topic?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5ng

• Newbie
  • *
Odg: Buducnost paketa
« Odgovori #20 : 22. Listopad. 2008, 09:34:39 »
3. Ako se PR planski gasi sirom WW ili EU onda ni mi ne moramo bacati sol u more.

Nisam shvatio ovaj "Ako" dali je to pretpostavka, ili tvrdnja, jer, ako je to tvrdnja, onda bi objasnilo stanje nase paket mreze, u suprotnom mi vise nista nije jasno. Samo znam da, dok je jedna grupa radioamatera odrzavala digipitore i uredjaje, paket je radio, svi smo sudjelovali u tom, davali hardver i setali se po brdima, danas nemam pojma tko to uopce radi, cast izuzetcima, i drago mi je cuti da je slozen novi digi. Cinjenica je da nas je sve manje aktivnih na paketu, ali bih volio znati ima li tu buducnosti. I nevidim razloga da se odrzava samo 1k2, zasto ne i vece brzine, mi smo experimentirali i sa 1m22 i stvar je radila, internet je ipak nesto drugo... Pozdrav,
Nenad

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 22. Listopad. 2008, 18:44:01 »
Pa ne trebas odustajati, ovo bi trebala biti pozitivna rasprava, nikakvo negativno suceljavanje misljenja i uzimanje tih suprotnosti osobno.
Lijepo bi bilo imati brzi paket radio, ali ne spread spectrum, to sam mislio. Kako za sada bolje nista nije izmisljeno a da je pistupno masi, bolje je drzati tog "zmaja" po strani da nam ne poždere i ovo malo banda sto je ostalo...
Da, misljenja se razlikuju, moje misljenje je da trebamo duplo siri "spread spectrum" i da trazimo prosirenje bandova
jer su nam ovi preuski a desit ce nam se da zbog nekoristenja bandova ostanemo bez njih.  :(
Za sada nema pristupacnijeg masama od ovog sto se nudi a na nama je da to prolagodimo za nase potrebe.
I tako OFDM postaje neki standard za sve i svasta, hi.

Nego, vidio sam negdje da si trazio neki simple x-verter za gradnju za 23cm, jesi nasao sta u medjuvremenu, pa da otvorimo drugi topic?

Malo sam stao sa "projektom", nestasica vremena i volje, no to mi je i tak trebalo za RX/TX IF podici na 1g2 jednog
tebi omrazenog uredjaja pa bolje da ne krenemo sa temom, hihi .

73 !

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #22 : 23. Listopad. 2008, 16:21:55 »
 Evo u ST-u ,21X proradia paket posli XXX :P vrimena ! !
Ipak se nesto krece . . . . . nabolje  ;D  .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a5ng

• Newbie
  • *
« Odgovori #23 : 24. Listopad. 2008, 21:30:51 »
Danas stiglo pa koga zanima ....

Pozdrav svima.

Sukladno informacijama koje sam tijekom dana zaprimio, a mogle bi dovesti do
neželjenih posljedica za korištenje lokacija firme Odašiljači i Veze
d.o.o. te problema
koje nitko vjerujem ne želi molim da se HITNO organizira i izvrši
inventura opreme HRS-a
koja se nalazi na lokacijama firme OiV d.o.o. Za lokaciju Sljeme ovo
treba provesti
najkasnije tijekom ovog vikenda, budući će sa strane OiV d.o.o. isto
biti izvršeno tijekom
idućeg tjedna te će sva oprema za koju HRS ne posjeduje valjane dozvole
ista biti
isključena i uklonjena s lokacije.
Navedeno se odnosi na sustave repetitorske, digipiterske i ATV mreže.
Svi eventualno WiFi
access pointi (2.4, 5.7 GHz) i sl., odnosno bilo kakvi sustavi bez
valjane dozvole za rad trebaju biti
evidentirani te uklonjeni s navedene lokacije. Napominjem da sukladno
dogovoru s OiV d.o.o.
na lokacije isključivo može biti postavljana oprema s važećim dozvolama
za rad.
Oprema koja ostaje na lokaciji treba imati važeću dozvolu za rad, te
istu treba valjano označiti
s oznakama vlasnika i frekvencija na kojima oprema radi. Ostalu opremu
obvezno ukloniti s
lokacije do nabavke valjanih dozvola za rad iste.
Nakon ovog vikenda, molim odrediti ovlaštene osobe za ostale lokacije
OiV d.o.o. gdje se nalazi
oprema u vlasništvu HRS-a, te na svim lokacijama provesti identičan
postupak.

Za koordinaciju inventure zadužena je tajnica, za logističku potporu u
smislu slanja zahtjeva za
pristup lokacijama će vam pružiti Ljilja, managere molim da budu na
raspolaganju tajnici oko
izvršenja inventure, bilo osobno i/ili uz pomoć trećih lica kako bi ovo
izveli u što je moguće kraćem
roku, budući bi trebali biti upoznati s opremom na navedenoj lokaciji.
Plan akcije uključujući popis izvršitelja molim do sutra u 12.00h, kako
bi se zahtjevi za pristup
lokacijama s imenima izvršioca mogli na vrijeme proslijediti u OiV.

Dodatno, Igora molim da se isti postupak tijekom idućeg mjeseca provede
i u prostorijama FER-a,
budući prema mojim saznanjima na istoj lokaciji postoje i dio opreme
koja nema veze s HRS-om
te smatram da ne bi smjeli dovoditi u pitanje položaj HRS-a na FER-u
zbog opreme koja je tamo
postavljena bez znanja i dozvole vodstva Fakulteta ili je isto izvršeno
pod "pokrićem" HRS-a.

Molim da ovo shvatite najozbiljnije jer bi se u najgorem scenariju moglo
desiti da ostanemo bez
mogućnosti korištenja lokacija OiV d.o.o., a pretpostavljam da vam je
jasno što bi to značilo za
repetitorsku, digipitersku i ATV mrežu.

Pozdrav,

Krešimir Kovarik
Predsjednik HRS

Ovo puno objasnjava sto se desava i sto ce se desiti s obzirom da vecina tih uredjaja nema dozvole i ateste, nadam se da se ipak varam....

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 25. Listopad. 2008, 09:40:51 »

.....Ovo puno objasnjava sto se desava i sto ce se desiti s obzirom da vecina tih uredjaja nema dozvole i ateste, nadam se da se ipak varam....

NE varas se na zalost, bilo je pitanje vremena kada ce se to desiti a ne da li ce se desiti. Slicna situacija je svuda okolo, tj. i na cukama koje nisu pod OIV-m. No svako zlo za neko dobro, ono sto bude ostalo radit ce kako treba, znat ce se tocno gdje je sto montirnao a i sve novo sto se bude stavilo imat ce svoju glavu i rep. Sa druge strane savez ce moci dobiti i dodatna sredstva za modernizaciju, siguran sam da ce Kreso i ekipa vec naci nacin. Ima i nekih olakotnih okolnosti po pitanju Atesta i dozvola za HAM opremu u postojecem zakonu o telekomunikacijma, a posto se pripremaju i neke velike izmjene tog zakona po pitanju certifikata, teh.pregleda itd. ne bi bilo lose da se vazne stvari po pitanju HAM-a ugrade u to !!!

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #25 : 25. Listopad. 2008, 09:58:43 »
Ovo puno objasnjava sto se desava i sto ce se desiti s obzirom da vecina tih uredjaja nema dozvole i ateste, nadam se da se ipak varam....

ne varas se, ovdje si mozete pogledati koji uredjaji repetitori digipitori i ostale radioamaterske postaje imaju vazecu dozvolu za rad http://www.telekom.hr/Default.aspx?art=48
samo oznacite Vrstu na AR
EME enthusiast

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #26 : 25. Listopad. 2008, 21:33:27 »
Navedeni link nije pouzdan, na popisu nema dvije postaje koje sigurno imaju dozvolu, 9A3MR   ;)  i 9A0VBR (R2 na Vidovoj Gori). Lako je moguće da ima još postaja i repetitora koji imaju valjanu dozvolu a nisu na popisu.

Pozdrav
Rolando 9A3MR
« Zadnja izmjena: 28. Listopad. 2008, 21:19:23 9a3mr »

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #27 : 26. Listopad. 2008, 07:02:38 »
Kod ljudi se uvuklo  da preolako odbacuju uporabljive stvari pa je tako i kod PR-a.
Tehnologija ide naprijed i treba je pratiti koliko je moguće ali ne i olako se odricati onoga što vrijedi i služi svrsi.

73,9A6R

P.S na paket radiju od A.D.1987
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a5ng

• Newbie
  • *
« Odgovori #28 : 27. Listopad. 2008, 06:58:42 »
 Vrijeme inventura opreme je vjerojatno zavrsena, pa bi bilo vrlo interesantno da netko stavi i ovdje rezultate, da vidimo stvarno stanje. Isto tako bi bilo interesantno viditi planove za dalje, ako takvih uopce ima. Dok to ne vidimo, uopce nema smisla bilo sto dalje komentirati, pozdrav svima.
Nenad

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #29 : 27. Listopad. 2008, 20:03:38 »
Tko je uopce menadjer za digitalije (ako se ukljucio u raspravu u dosadasnjem tijeku ispricavam se sto ga prozivam), sto on ima za reci po ovom pitanju?
Kakva je strategija (plan) HRS-a po ovom pitanju?
9A6R je dobro primjetio da se olako odbacuju provjerene i funkcionalne stvari. Danas skoro svaki novi uredjaj ima integriran u sebe TNC na 1,2 ili 9,6k. Pitam se zasto se to prodaje ako to nitko ne koristi kako neki kazu.
Bilo je dosta pisanja na ovu temu ali se nista nije promijenilo, a kako stvari stoje izgleda da i nece.
Za proslog predsjednika osnivala se nekakva radna skupina za pitanje razvoja paketne mreze.
http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=1&id=110&Itemid=2

Na kraju krajeva svaka aljkavost i nemar u poslu jednom dodje na naplatu, rezultat dosadasnjeg rada u HRS-u (mislim na dozvole za rad za uredjaje) je to sto imamo danas.

Damir