Autor Tema: Buducnost paketa...  (Posjeta: 17076 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5ng

• Newbie
  • *
Buducnost paketa...
« : 19. Listopad. 2008, 21:00:12 »
 Postavio bi jedno pitanje znalcima, ako takvih ovdje ima, kakva je buducnost naseg paketa. Svi znamo da paket ne pokriva cijelu drzavu, istok i jug su odsjeceni od zapada, prema procitanom na hrs-ovom forumu na puno mjesta nema dozvola za postavljanje digipitora, mnogi uredjaji su home made proizvodi koji nemaju nikakav atest, vjerojatno ce zbog navedenih razloga mnogi digipitori biti ugaseni, nadam se da se ipak varam, ali situacija uopce nije bajna. Ja spadam u rijetke koji rade paket sa wbfm-mom i sada jednostavno neznam sto i kako dalje. Zbog toga pitam odgovorne za paket radio u HRS-u imaju li kakvu viziju ili planove sto dalje, ako je to vec negdje napisano, onda bih molio adresu da to mogu procitati. Dali uopce ima smisla odrzavati stari paket u odnosu na nove vidove digitalnih komunikacija, dali bilo tko zna nesto o tom problemu, unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom odgovoru, uz srdacan pozdrav svima!
9a5ng-Nenad.

Offline 9a3mr

• Full Member
Odg: Buducnost paketa...
« Odgovori #1 : 20. Listopad. 2008, 07:23:32 »
Plan:

-stvoriti uvjete za legalno korištenje WLAN opreme u HAM svrhe
(čitaj: dobiti dozvola)
-povezati sve istaknute točke u WiFi okosnicu (za to već postoji plan)
-lokalne HAM pristupne točke bi se potom povezale sa najbližom točkom okosnice

To bi sve skupa činilo 9A amatersku digitalnu mrežu. Paketna se neće još gasiti ali je očito da već duže vremena nema nekog većeg napretka na tom planu.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

s56a

• Gost
« Odgovori #2 : 20. Listopad. 2008, 08:58:35 »
Dezela ima odlicnu PR mrezu pa sam pre desetak godina upitao sysope sta misle prenositi preko te infrastrukture?  Jedina radioamaterska uspesna aplikacija je bio i ostao DX Cluster.  S53MV je neko vreme prenosio vremenske slike sa planinskih ccuka.  A onda se rasirila mobilna telefonija i internet pa je PR koristan kao CW  ;D  Kod nas vojska finansira repetitore koji su takodjer minimalno iskorisceni ukljucno sa APRS i Echolink.  Zadnja ARRL knjiga ima naslov:  1930-1980, zlatne godine radioamaterske tehnologije.

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 20. Listopad. 2008, 21:40:29 »

To bi sve skupa činilo 9A amatersku digitalnu mrežu. Paketna se neće još gasiti ali je očito da već duže vremena nema nekog većeg napretka na tom planu.

Ajde da netko osim mene krene sa istom pjesmom, hi.
Meni već glupo..
No moram komentirati ono prvo
"-stvoriti uvjete za legalno korištenje WLAN opreme u HAM svrhe"
To sad ne razmem, kaj ?

Istih bajki sam se naslušal kad smo krenuli u povezivanju PR mreže sa WBFM uređajima,
baš istu, ja te "amatere" stvarno ne razmem.

Jel to radio uređaj sa prijemnikom, predajnikom, antenskom sklopkom, modulatorom, demodulatorom,
interfejsom za vezu sa PCjem itd ..
Isti ti "radio uređaji" sigurno imaju i atest, nema prodaje bez toga.
Da li to radi u amaterskom bandu, radi !
Da li ima serijski broj, ima !
Da li amateri smiju to koristiti, da !
Mogući problemi bi bili korištenje kriptiranja a to nije nikad bio cilj amatera da nešto sakrivaju
pa se ne mora ni koristiti.

U čemu je problem ?
(osim u glavama)

73 !

Darko

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 21. Listopad. 2008, 01:11:06 »

U čemu je problem ?

Mozda u vrsti rada, modulacije, a možda sam u krivu?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 : 21. Listopad. 2008, 07:11:34 »
slazem se sa Darkom .kad nismo bili u stanju iskoristiti pamet velikog Matjaza(blago Slovencima sta imaju  takvog velikana u svojim redovima) jedino sto nam preostaje po tom pitanju je wireless koji by the way u nekim sredinama vec jako dobro funkcionira .

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 21. Listopad. 2008, 07:24:43 »
offtopic: Mladene imamo i mi svoje velikane  ;D

Inace mislim da bi sva ta WIFI oprema sto je sad na trzistu prije pocrkavala nego stari modem na 1200 i neki Vokac na vrhu 1200m čuke.

73

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
  • Proud member of 9A1CRS contest team.
    • 9A1CRS wep page
« Odgovori #7 : 21. Listopad. 2008, 10:10:41 »

Ne smatram se kompetentnim za diskusiju u ovoj temi, ali po mom mišljenju netreba previše miješati moderne informatičke tehnologije sa radioamaterizmom. Po struci sam informatičar, i kao i velika večina radioamatera svakodnevno se intenzivno koristim računalom, internetom, mobitelom, itd..., ali ipak mi je gušt kada navečer upalim radiostanicu i eventualno se nekad spojim na PR mrežu na 144 MHz brzinom 1200 bps. Tako da pri pomisli na D-star, WiFi, e-QSL, itd.. mi se diže i ovo malo kose na glavi ? Na što će radioamaterizam izgledati za 10-ak godina: dozvole će se izdavati za računalo sa WiFi karticom, i položenim ECDL ispitom ? Pa zar će i ovo malo pravog old school radioamaterizma nestati ?

73 de 9A5ALC
Proud member of 9A1CRS contest team.

s56a

• Gost
« Odgovori #8 : 21. Listopad. 2008, 10:12:51 »
MIT's Marin Soljacic je verovatno najpopularniji ziveci Hrvatski velikan koji blefira ceo svet sa Teslinim bezicnim prenosom energije!  Uspeo je sa 300W TX da upali 60W sijalicu na 1 m rastojanja.  Veliki HRS urednik 9A6C je davno postavio pametno pitanje: Gdje je nas Matjaz?  Skupno dobro nam je veliki broj Generala  ???

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 : 21. Listopad. 2008, 12:34:16 »
5alc

to sto se tebi dize kosa na glavi je ipak samo tvoj problem ,no dobra je stvar da ti se dize !

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 21. Listopad. 2008, 19:05:33 »
Što ili šta je "wireless" ? (recimo 1935te godine)

Što ili šta je WiFi kartica ?

Što ili šta je radio amaterizam ?

QV, bi li bilo SSBa da ga amateri nisu "izumili", sigurno ga nije bilo u pravilniku/zakonu !?

Digitalne komunikacije su samo dio radio-amaterskog hobija, svako može naći nešto
što ga zanima, mašta nam je limit.

CW, WIFI oprema? kakva je to, pa jel misliš da je današnji vokac bolje kvalitete od
nekih drugih radio oprema ?
Ma, šteta tipkovnice da je trošimo, PR mreže neće biti jer WiFi nije radio, to je mehanika.

Staru PR mrežu nitko ne koristi pa je nitko ni ne održava itd ..
Novu nema tko napraviti jer nije u pravilniku (koka ili jaje?)
itd itd ..

Offline 9a5ng

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 : 21. Listopad. 2008, 20:15:08 »
           Dakle, iz svega do sada ovdje napisanog sam uspio izvuci neke zakljucke. Paket mreza ostaje i dalje u istom stanju kao i do sada, rascjepkana na nekoliko dijelova, dok se vremenom i ti dijelovi ne ugase. U perspektivi se ocekuje nova tehnologija na vrhovima nasih brda, no, obzirom da ce do tog perspektivnog vremena vecina paketasa i zaboraviti sto je to paket, nije mi jasno tko ce i za koga to uopce raditi. Ovo je, po svemu sudeci, najlaksi nacin da se paket definitivno makne iz radioamaterizma. Uostalom, a sto ce tu paket, kada postoji internet... Pozdrav svima.
Nenad

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #12 : 21. Listopad. 2008, 21:00:37 »
 :)

Nema od priče velike koristi.

Večeras je proradio packet node 9A1CIG-1 na 144875 zahvaljujući trudu 9A8RA, 9A7IJV i 9A6KWN. Trenutno radi DX cluster (preko TCP/IP) a kad se popravi SV 9A0XST (i pribavi dozvola za njega  :)  ) ista ekipa će pokušati oživiti južni krak digipitorske mreže.

Pozdrav
Rolando 9A3MR
« Zadnja izmjena: 21. Listopad. 2008, 22:10:06 9a3mr »

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #13 : 21. Listopad. 2008, 21:16:56 »
Večeras je proradio packet node 9A1CIG-1 na 144875 zahvaljujući trudu 9A8RA, 9A7IUV i 9A6KWN. Trenutno radi DX cluster (preko TCP/IP) a kad se popravi SV 9A0XST (i pribavi dozvola za njega  :)  ) ista ekipa će pokušati oživiti južni krak digipitorske mreže.

Čestitke !
Barem nešto !
 :)

Evo kako večeras izgleda popis SuperVozljeva vidljivih sa 9A0XKZ

KAL:9A0XKZ>
9A0BBS.10 9A0CSI.12 9A0DXC.10 9A0TCP.10 9A0TSI.12 9A0XDA.27 9A0XFE..9 9A0XNG.27
9A0XOS.32 9A0XPK.22 9A0XSI.11 9A0XSL.17 9A0XZA.12 9A0XZB.11 9A0XZD.16 9A0XZG.11
9A0XZP.11 9A0YSI.12 9A1CFM..7 9A1CRA..8 9A4VS..15 CFM.....7 CRA.....8 DBCSV..14
FERSV...9 KAL.....8 KRK....15 MSGATE.15 OE6XSR.12 PAPUK..22 S50DBC.14 S53M...15
SIB....11 SLA....17 SOPOT..11
*** Ogranicenje dometa 50 X 3000ms ... KAL:9A0XKZ>

Puknuo link prema S5 (na krovu kod 9A3PX) i nema slovenskih i talijanskih čvorova.

Na ovoj listi je zanimljiv KRK !
Tj. hardveraj koji koristi za pogon SuperVozlja (kao SV, hi)

KRK:9A4VS>
HW: Router Edimax BR-6104K, 16MB RAM, 2MB internal FLASH
-------- http://midge.vlad.org.ua -------

===========================================================================
                     ***** Linux SuperVozelj Help *****

COMMANDS:

A             - Fixed auto routing list
C call       - Connect call
C n call    - Connect on channel n
D            - Date, time
G            - Ex. user status report
G call       - Last user connect
H            - Show this text
I            - Info
N            - News
O            - Recall
S call tekst - Send text to call
S * tekst    - Send text to all
P            - Heard list - beacon
R            - SV status report
%            - Show advanced statistics
U            - User list
U <n>        - User list on channel n
V            - Auto routing list
W            - Show neighbour SV
Q            - Disconnect - quit

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 21. Listopad. 2008, 22:16:24 »
3LI,

To sto je Wi-Fi, i cemu sluzi , vise manje nam je poznato.
Dakle, nisam ja protiv experimentiranja i novih tehnologija, ali OFDM spread spectrum sa multicarier načinom rada nije zgodno imati na ionako vec "potkresanim" bandovima. Pravilna i smislena upotreba ovakvog nacina rada - DA ali i sami znamo da tu vise nema ni granica ni kontrole. Svi oni koji pokusavaju nesto petljati na 1,2 i visim podrucjima, mogu jednostavno ugasiti svou narrow band opremu , uostalom, nek nam netko iz Zagreba kaze kako izgleda 13 cm podrucje rada, polako ali sigurno i 6cm podrucje se puni sa Wi-Fi.

Mislim da Wi-Fi ne treba mijesati sa radioamaterizmom, to neka ostane ono sto i je. Ako zelimo vece brzine, ugledajmo se na susjede koji su to odlicno izveli. Ako nemamo resursa za samogradnje, uzmimo D-star na 23cm i problem je rijesen.

Ne vidim potrebu za vecim brzinama na Paket radiju, jer nam on danas sluzi u preko 90 % slucajeva za DX cluster koji dobro ide i na 1200, dobro dignimo se na 9600 gdje ce i najobicnije zvucne kartice raditi zadovoljavajuce. Za sve ostalo tu je brzi internet. Kao veoma dobra alternativa paket radiju otvara se APRS koji je puno kvalitetniji i jednostavniji. Ne znam koliko ljudi danas prenosi vece podatke, programe i slike preko paketa, sve to ide preko interneta, zato neke velike potrebe za vecim brzinama na paketu i nema...

Ako pogledamo realno, danas je vise ljudi na ATV-u koji je jos u povojima (u 9A) nego na paket radiju, tako da vrijeme polako gazi, kako telegrafiju tako i paket radio....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz