Autor Tema: TS2000 i 23cm  (Posjeta: 8749 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A3IV

• Gost
Odg: TS2000 i 23cm
« Odgovori #30 : 15. Listopad. 2008, 15:55:50 »
Pozdrav svima!
Neznam da li je moje razmišljanje u redu, ali biti će odgovora. Kad se radi o monobanderu, a transverter je u načelu monobander, neznam zašto se nebi napravio uređaj na principu IC202. Jedno miješanje pa na međufrekvenciju. Oscilator nemora biti širok pa netreba PLL. Dovoljno je malo nategnuti kvarc (ili dva kao 7n3wvn) pa je i šum niži. Dovoljno stabilno i čisto. Neznam zašto ići transverterom na KV uređaj ako se želi najbolje. Monobander, i to bez kompromisa. Dosta sam pisao, idem upaliti lemilo.
Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #31 : 15. Listopad. 2008, 16:03:53 »
Što se mog razmišljanja tiče, ja bi radije vidio što manje miješanja, na putu do NF. Najviše mi se sviđa SM5BSZ princip sa super HI FI čistim POWER LO i jednim miješanjem, filtriranjem posle toga i sa I Q signalima na PC obrađivanje. Što manje škalamerije u RF putu, to manje problema i šuma.

Adi, potpuno pravilno razmisljanje, slazem se sa tobom. Ali da bi ti takav prijamnik dobro radio, u okruzenju moras imati postaje sa sto manje izrazenim ili potisnutim faznim sumom. Naime, fazni sum super SM5BSZ oscilatora u prijamniku se nece mijenjati bez obzira koliko stupnjeva predpojacanja dodavao, ili npr. ako prije mixera dodas 40 db pojacanja, fazni sum koji L.O. je uvijek isti i on nece utjecati na prijem.

Nasuprot tome, fazni sum predajnika sa druge strane ce se pojacavati dodavanjem linearnih stupnjeva pojacanja, te ako pojacas osnovni signal za 40 dB , pojačati ćeš i fazni šum pri tom istom signalu. Tih primjerom govoreci 40dB pojacanog faznog suma ustvari zagorcava zivot i "tebi" sa super SM5BSZ prijamnikom jer je koristan weak signal maskiran sa faznim sumom okolnih predajnika. Jasno je i iz prakse vidljivo da neke postaje odradis prije kontesta sa lakocom dok se u kontestu moras dobro namuciti da bi kompletirao qso (bez ON4KST chata :-)

Ako se zadrzimo u nasem okruzenju, gdje postoji veliki broj postaja na malim udaljenostima (USA je druga situacija), jedini nacin je smanjiti izlaznu snagu i time na jednostavan nacin smanjiti fazni sum. Sve ostalo je po meni pricam ti pricu, jer ako upalic uredjaj i na 2m imas sum po bandu 59, ne znam da li ima uopce koristi ista raditi...

Dakle uz super prijamnike, potrebni su ti jos bolji predajnici , naravno po mom misljenju koje moze biti i pogresno.  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #32 : 15. Listopad. 2008, 16:10:57 »
Damir

dobro razmisljanje.
Kristalni oscilatori u transverterima su odlicni (ako su dobro dizajnirani)
i cak bolji od IC-202 oscilatora. Kristali u ovom opsegu frekvencija su
odlicni, i obicno se koriste kao referentni.
Fazni sum je u nivou -135dBc @ 10kHz. Za nase potrebe bi trebalo imati
bolji oscilator od ovog i sa nizim sumom, jer smo dostigli limit.
Potreban je oscilator i sa nizim out of band sumom ili > -165 dBc @ 100 kHz.
I sa dobrim faznim sumom u transverteru ne dobijes nista ako je fazni sum u TRX-u los.

SRD je jos uvijek u pelenama, problem je ADC,  dinamika i IP3.
SRD ima djecje bolesti, i trebat ce jos vremena da se izjednace sa
analognim.
Performanse analognog prijemnika (dinamicke) su jos uvijek bolje.

ad6iw

« Zadnja izmjena: 15. Listopad. 2008, 16:23:06 AD6IW »

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #33 : 15. Listopad. 2008, 17:44:02 »
Hello boys,

Želim Vam samo reći da pratim ovu UFB diskusiju s uživanjem, ali mislim da se tema "razvukla" na nekoliko strana (što bi se reklo off-topic). Kao moderator moram reagirati ali Vas molim za pomoć. Dakle, želim da npr. Goranova/AD6IW mjerenja stavimo pod jedan naslov a ostale postove pod drugi ili treći... Sve u cilju da i nakon nekoliko godina možemo naći "stare novine" ;D. Tražio sam svojevremeno jedan post ovdje na forumu ali sam se napatio dok ga nisam pronašao jer je ustvari bio off-topic.

Loš sam moderator, priznajem ;D.

Dajte prijedloge, hvala unaprijed!

73 de 9A4EW, Hrvoje

73 de 9A4EW, Hrvoje

s56a

• Gost
« Odgovori #34 : 15. Listopad. 2008, 20:47:18 »
S55M napisa: Najviše mi se sviđa SM5BSZ princip sa super HI FI čistim POWER LO i jednim miješanjem, filtriranjem posle toga i sa I Q signalima na PC obrađivanje.

SM5BSZ Linrad ide sa tri mesanja na 70/10,7/2,5 MHz upravo zbog cistoce lokalnih kristalnih oscilatora! 

SDR Perseus je vec sada bolji od analognih KV prijamnika.  K3 je postigao izvanredne performanse.  Orion-II takodje.  Hilberling preterao sa cenom. 

S53MV je davno predlagao 10W max za radioamatere!  Nedovoljno za pobudu GS35B :-)

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #35 : 16. Listopad. 2008, 07:27:54 »
Pozdrav Hrvoje i ekipo! 8)
Evo predlažem da raspravu staviš pod High Tech Transverteri
pa ću i otvoriti post pod tim imenom ,a Goran neka predloži za mjerenja naslov........  ;)
Pozdrav i trčen na Biokovo 1768m dok nije pa snig ( nekidan je pada zadnjih 300m).
Idem naravno poslom ,ali napravit ću koju fotku, a i pogledat šta je sa RPT 8)
Pozdrav Mike :P
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #36 : 16. Listopad. 2008, 14:20:50 »
Smanjivanje snage? Jeste, to je najlakše rešenje, ali u njemu nema dosta smisla, jer možda vodi korak nazad (kao možda WSJT ili SDR znači korak napred uz manje snage).
Zar nije bolje razviti takav prijemnik i takav predajnik, koji mogu to da podnesu bez večih poteškoča?
A sa druge strane još vrijedi ova:
"The further devolopment of the candle wasn't the reason for the invention of the light bulb!"

s56a

• Gost
« Odgovori #37 : 16. Listopad. 2008, 23:19:18 »
Smanjenje snage itekako ima smisla u ovo vreme globalnog zagrevanja!  Svemirska letilica sa Jupitera se javljala sa 20 W.  Spread spectrum je jedno od kvalitetnih resenja.  Radioamateri uglavnom sami sebe ometamo...

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #38 : 17. Listopad. 2008, 06:54:15 »
Globalno zagrijavanje je največa nebuloza poslednjih 20 godina.
Nekada davno je cela EU bila pod ledom.

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #39 : 17. Listopad. 2008, 07:41:32 »
bilo bi jako dobro da s55m i s56a svoju dugogodisnju osobnu netrpeljivost rijesi u cetiri oka ,mislim da ovaj forum bas i nije pravo mjesto za takve stvari .

73 de 9a3xz

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #40 : 17. Listopad. 2008, 07:43:37 »
osim ako globalno zagrijavanje mozda utjece na sumne karakteristike navedenog uredaja :)))

s56a

• Gost
« Odgovori #41 : 17. Listopad. 2008, 10:19:23 »
bilo bi jako dobro da s55m i s56a svoju dugogodisnju osobnu netrpeljivost rijesi u cetiri oka ,mislim da ovaj forum bas i nije pravo mjesto za takve stvari .

73 de 9a3xz

Mladene, da li ti to stitis "drzavu i poredak"?  Profesionalna deformacija? 

Tech nivo diskusija na ovom forumu je drasticno opao pa se zato retko javljam.  Najmaje bi to cinio, da kontriram S55M.

Puno srece svima sa TS2K na 23 cm.  Ja sam dva komada nedavno koristio na 3V8BB na KV RTTY.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #42 : 17. Listopad. 2008, 18:28:36 »
Mladene, možda si u pravu. Bolje, da ništa ne pišem, kao i do sada.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #43 : 17. Listopad. 2008, 19:24:00 »
Adi, nisi u pravu.

Jedini je problem što si zaboravio pravila koja vrijede na slovhf i drugim mjestima - ignorirati ono što treba ignorirati.

Za razliku od onih koje je korisnije ignorirati, od tebe čovjek može nešto pametno čuti, vidjeti i naučiti.

Malo su ti popustili refleksi, inače - sve pet, hi!

GG