Autor Tema: IARU UHF/SHF...2008  (Posjeta: 9423 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: IARU UHF/SHF...2008
« Odgovori #15 : 30. Rujan. 2008, 08:34:19 »
Konačno stiže IARU UHF SHF!

Nadam se da se čujemo u kakvom oblaku ili tropo 23 cm.   Kod mene više manje sve po starom : ulijećemo u kontest bez nekih priprema ( nadam se da stup u goricama stoji ) i što bude. Oprema  1W @ 75 cm on 3cm i 2W @ 1,2 m on 23cm.

Bit će mi drago za svaku vezicu!

P.S. Kolege iz OK , OM već podižu temperaturu i agitiraju.. nadajmo se dobrom kontestu. Prognoza ne pokazuje još preciznu situaciju, ali počele su jutarnje magle ( čitaj tropo ) , pa ako neće biti oblaka biti će bar koje dalje tropo veze.

GL!

73s de Luci , 9a1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #16 : 01. Listopad. 2008, 19:39:27 »
Aloha, evo kod mene puške spremne,
na 70cm 14el yagi,
na 23cm 25el loop i ova mala 11el.
Snaga qrp, ft-817 i x-verter za 23cm

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #17 : 02. Listopad. 2008, 07:35:36 »
puške se tek spremaju... 20el pronto, 2x15 u finoj doradi i dvije žlice vegete  :P ::) ;D ;D
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #18 : 02. Listopad. 2008, 08:31:36 »
Kratka ti je ta antena 3BIM ... imas puno oksida na konektoru i na spoju kabla/matcha ;)

73
p.s. na 2000m ce raditi sigurno dobro

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #19 : 02. Listopad. 2008, 09:12:24 »
Kratka ti je ta antena 3BIM ... imas puno oksida na konektoru i na spoju kabla/matcha ;)

73
p.s. na 2000m ce raditi sigurno dobro

po čemu to zaključuješ? 20el 23cm ... oksidi ... HM, hm hm.... WD40 ?  :D

kakvih 2000m?

73
p.s. vidin da redovito obajdeš ča je novega...
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #20 : 02. Listopad. 2008, 11:43:21 »
1m antena mi se cini previse kratka ;)

Ovo gore bilo nekad davno kod s55m - GHz setup na Slavniku...

73 i GL svima u takmicenju

Offline 9A5M

• Newbie
  • *
« Odgovori #21 : 03. Listopad. 2008, 19:09:33 »
Evo ekipa 9A6K se polako ustimava ali ovog puta iz radio kluba ( JN95HN ) a ne sa Papuka!!! Nazalost. . .Na stupu antene za 10, 2.3 i 1.2Giga

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #22 : 04. Listopad. 2008, 20:15:54 »
Danas testirao malo u kontestu....
Bura je deralaaaa, dobro da nije sve finilo sa JN74BX u tvornici cementa nekih 450m niže  ;D antenu za 70cm nisam mogao odmah postaviti, no kasnije je nekako islo.

Talijani definitivno podbacili na 23cm, S53N razbija, S50C takodjer.
Odradio samo 9A7P i to sa 150mw, u jednoj ruci antena u drugoj mikrofon, ali sutra se ide sa 1w  ;D
Antene rade ok, mozda bude sta susjeda sutra više a manje bure.

Dakle transverter u boxu preko večeri i dodan taj jedan famozan, međustupanj pa ćemo vidjeti sutra, sta se moze napraviti.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 05. Listopad. 2008, 21:53:47 »
Društvo kako je prošao kontest?

Moja ekipa i ja smo pauzirali - nemamo još u potpunosti složen setup za 70 cm i višlje opsege...ali radi se i na tome ;).
Nadam se da su propagacije bile bolje nego moj jučerašnji/noćašnji/današnji ribolov na Dunavu - maloprije sam se vratio a uši me gore od vjetra (košave). Od ribe ni R :-[.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #24 : 06. Listopad. 2008, 18:30:22 »
eto, 9a7p ekipa se još jednom okušala u nečem novom... kontest započeli jedno sat sat i pol kasnije, zezala nas dionica za stackiranje 2 antene na 70 cm... loš swr uređaj daje samo 5W ... pa skinuli jednu antenu i radili samo na 15 el... na 1.2 tek drugi dan skužili da smo uzeli jedno 35m rg-213 tako da je još i dobro da smo uopće napravili koji qso... :) ant 20 el za atv (1236 mhz  :) )... sve u svemu jedno 4-5 sati rada na bandu...
bilo je zanimljivo upaliti uređaj na 23 cm, mrtva tišina, dogovorili kao sked s adamom, on je najbliže kad ono talijan iw3igm/2 preko 200 km! od ostalih 9a4qv, s53n i s50c ...
na 70 cm skromnih 18 veza uz mnogo problema... odx543km neki talijan...
za ozbiljniji rad bi valjalo opremu posložiti...
nadasve zanimljivo iskustvo, dogodine valjda opet u HLJK !?

73 mirko
« Zadnja izmjena: 07. Listopad. 2008, 08:17:36 9a3bim »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #25 : 06. Listopad. 2008, 22:42:26 »
Evo da se i ja oglasim sa par utisaka.
Najprije, sam pop....o nakon sto sam uneso sve veze iz papirnatog loga (sva sreca da ih je malo) u Hrvatski 9A VHF Contest program, kako bih ga malo testirao i javio autoru sto bi se trebalo doraditi, a kad na kraju kad treba napraviti EDI fajlu, on lijepo po ekranu šara napredak u postocima ali EDI fajle ni od korova....
Ne trebam ni spominjati, količinu psovki, kojoj ni Ivanišević nije ravan  ;D

Dakle, situacija na terenu, buraaaaa i drugi dan malo manje bureeeeee.
70cm, zanimljivo, dosta QSB-a, cuo par OK i OM stanica ali osim QRZ i 9A4?? ništa, ipak treba malo više od 4w i 14el iz neke ne bas specijalne pozicije da se dobaci do JO60 koji su dolazili jako lijepo. Slusano jos i DL, pa TK, HA, HG od kojih su neki i uradjeni... Ukupno dojam aktivnost dosta slaba. Iako je bilo jakih susjeda, nije bilo spricanja po bandu, puno kulturnije nego na 144, vjerujte... Ukupan score 17 qso, mainly back up channel za 23cm dogovoranje qso-a...

And the fun start here...
23cm, vatreno krštenje samogradnje, prvi dan samo 150mw i 10m RG-214 sa 25el loop i jedna veza sa 9A7P. Preko veceri, zalemio malo pojacalo i drugi dan spreman sa 1w. Ujutro kod pakiranja opreme, zaključim da mi fali pola antene za 23cm i otidjem na lokaciju gdje vrvi od nekih tzv. planinara, crvene im babure i ispucane kapilare po licu, bit ce od bure  ;D
Kad tamo nema moje polovice antene, ekipa ocistila odmah rano zorom, bacim pogled naokolo po granju i nadjem taj famozni dio, jer mislim se, pa lijeni su oni to tegliti kuci, mogu samo neku stetu napraviti i gotovo, i tako je i bilo.
Ukupni score 6 veza, 2 kom 9A, 2 kom Zlovenaca, i 2 kom Talijana. Sto se culo, to se i napravilo. Uglavnom "TS-2000x"  ;D je polozio ispit, idemo dalje.

17+6 qso, not bad, za 3 sata rada, oprema (FT-817 i xverter sa antenicama) je radila bez greske. CU next year...
Naravno pohvale susjedima iz Pazina za ponovno aktiviranje na 23cm, uspjesno su se dakle pojavile dvije stanice iz Istre na 23cm, jesi vidio Luci, jos malo i gotovo vam je, sad kad naoruzam susjede sa hrpom jeftinih transvertera  ;D iznad 23cm....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #26 : 07. Listopad. 2008, 12:16:28 »
Odlično .. dečki to se traži! Najgore je kad je dosadno na bandu. A ovaj put je bilo dosta čudno. Slabe propagacije pogotovo na 10GHz. Tropo nikakav , a samo jedan oblačić na početu kontesta iznad mene ( 10 deg elevacije) i par kišnih kapi.  23 cm malo bolje .. više stanica i malo veća aktivnost, ali i pred  kraj kontesta ipak malo bolji tropo prema OK i OM.
Naravno da se čulo svašta, ali isti problem kao i kod QV-a: slabo pobuđujemo eter!  Pogotovo kada transverter od 1,6 W oscilira  i pokazuje stalno cca pola snage kao da sam na FM i nikog da dozovem. Ovaj problem me mući već više od godine dana ( DB6NT transverter ), od kada sam uređaj stavio u feed prime fokus antene. Radi to odlično , ali predaja divlja.  Rastavim , prelotam, mjenjam antene, simuliram poslije kontesta i  sve OK. U kontestu pak opet  isto. Odlučim sve rastaviti na živo  i bez veze pomaknem ulazni trimer na maksimum pobude i sve proradi ko zmaj. Kazaljka zabija do daske i sa osjećajem kao da imam 100 W radim do kraja kontesta.
Za mene kontest za zaboraviti , a glavni rezultat  bolje podešen transverter i popravljen rotator koji je imao zašmercane kontakte na tipkama i pregorjele žaruljice na skali ( LED je cool!).

Inače, već od Pohorja na dalje, svi   /p su bili na snijegu, a u DL je bilo gadnog vjetra. Najbolje propagacije su bile u pravcu HA, istok 9A, ali ja se ne mogu tamo okrenuti. HA5 čuo refleksijom od OE brda. Šteta što se nismo čuli iz JN65. Drugi puta obavezno! Bar da pokušamo.

Pozdrav svima i čujemo se na proljeće.

73s de Luci

P.S. Rezultati su na robotu : 23cm 25 veza , a 3cm 12 veza.

Luci, 9A1Z

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #27 : 13. Listopad. 2008, 14:10:58 »
Evo zadnjeg Mohikanca koji komentira IARU R1 UHF/SHF contest.
Dakle, ništa posebno. Subota hladno i kišno; nedjelja nešto bolje. Takve su promjenjive bile i propagacije. Kao da sam znao, pa sam radio samo na 70cm. Rezultati na robotu.
Evo par slika za ilustraciju:

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #28 : 14. Travanj. 2009, 19:55:35 »
Evo gledam malo rezultate natjecanja:

http://www.vhfcc.org/results/08/IARU-UHF-2008.pdf

i nikako da vidim niti jednu 9A postaju ???

Najprije su zaboravili staviti u ukupan rezultat Talijanske i Češke postaje i to su ispravili, ali nas opet nema.
Je li uopće netko sa našeg robota poslao rezultate za ukupan plasman??

R O B O T
 :D
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #29 : 15. Travanj. 2009, 14:03:04 »
U stara dobra vremena bio je obićaj prvo objaviti neslužbene rezultate ( s rokom žalbe na iste ), pa tek onda objaviti službene rezultate !!!  Tek ti službeni rezultati mogu onda ići u daljnju distribuciju !!! ... za međunarodno ... objavljivanje u časopisu i na nekom mjestu gdje se objavljuje arhiva KONAČNIH rezultata !!!
U to staro doba na sastanku UKV komisije listali smo papirnate dnevnike, računali, kontrolirali i u većini slučajeva objavili rezultate za cca mjesec dana poslije ctesta...
Danas uz novu tehniku ( edi logovi & robot ) ipak netko ( UKV komisija ) treba pregledati sakupljeno u robotu , ali i poslano poštom na privatnu adresu ( moguće prema propozicijama )  i proglasiti neslužbene rezultate + žalbeni rok , pa onda sve ostalo kak se šika...... 
Ma sve je to davno izmišljeno !
73!