Autor Tema: Nova ina?ica WSJT programskog paketa  (Posjeta: 2703 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Nova ina?ica WSJT programskog paketa
« : 18. Srpanj. 2008, 01:18:33 »
Jučer je Joe Taylor, K1JT izbacio WSJT 7 - novu inačicu ovog popularnog programskog paketa za digitalne komunikacije. Radi se o posljednjoj beta verziji koja će uskoro zamijeniti još uvijek službenu WSJT 6.
Pored niza sitnih poboljšanja i manjih kozmetičkih zahvata, najveća novost u ovoj novoj inačici je implementacija novog protokola pod nazivom WSPR. Izgovaran kao "whisper", WSPR je akronim od "Weak Signal Propagation Reporter". Nastao je u ožujku ove godine i do jučer je bio zaseban program. Testiran je na kratkom valu i dao je fantastične rezultate kod veza sa malim snagama i antenama. Veze Europa - Novi Zeland su na 7 MHz uspostavljane sa samo 500 mW i dipol antenama!

Glavne karakteristike ovog protokola su:

-Zauzimanje bandwidth-a od samo 6 Hz (1/60 od bandwidth-a koje zahtjeva JT65B i 1/4 koju zahtjeva CW)

-Mogućnost ostvarivanja veza koje su na nivou od -32 db (CW zahtjeva -18 db a JT65B -24 db)

-Zbog malih zahtjeva za bandwidth-om u nekoliko stotina Hz može komunicirati nekoliko desetaka radio postaja bez međusobnih smetnji i kolizija.

Mane su izmjena T/R perioda od 2 minute uz 100 % -tni TX ciklus što jako opterećuje izlazne stupnjeve. Drugi problem je uzak bandwidth koji radio postaje starije generacije čine neupotrebljivim za ovaj način rada zbog driftanja predajnika.
Još jedan problem uskog bandwidth-a je problem održavanja EME veza na frekvencijama višljim od 432 MHz zbog prisutnosti Dopplerovog efekta, Faradejeve rotacije i libracionog fedinga koji su jače izraženi nego na nižim frekvencijama.

Najnoviju inačicu WSJT 7 možete skinuti sa web stranice http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/

« Zadnja izmjena: 18. Srpanj. 2008, 01:29:47 9a4ew »
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Nova ina?ica WSJT programskog paketa
« Odgovori #1 : 18. Srpanj. 2008, 05:08:25 »
Kako se ovaj uputio, za koji dan neće trebati ni TX ni antena...

A dooobro...

GG

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : 18. Srpanj. 2008, 05:35:35 »
Super ali...
Sa 6Hz bandwidth-a nece raditi niti novi uredjaji bez lokovanja na visoko stabilne
referentne oscilatore, rubidium ili GPS standard.
Problem je i sa oscilatorom u sound karti koji cesto prilicno frekventno odstupa,
tako da ni sampling frekvencija konvertora nije tacna.
Neopodno je sve sinhronizirati sa stabilnim referentnim klokom
da bi stvar radila kako spada

ad6iw
« Zadnja izmjena: 18. Srpanj. 2008, 06:00:20 AD6IW »

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 18. Srpanj. 2008, 15:35:15 »
Super ali...
Sa 6Hz bandwidth-a nece raditi niti novi uredjaji bez lokovanja na visoko stabilne
referentne oscilatore, rubidium ili GPS standard.
Problem je i sa oscilatorom u sound karti koji cesto prilicno frekventno odstupa,
tako da ni sampling frekvencija konvertora nije tacna.
Neopodno je sve sinhronizirati sa stabilnim referentnim klokom
da bi stvar radila kako spada

ad6iw

Pozdrav Gorane,

U pravu si ali nije baš tako strašno kao što se na prvi pogled čini ;D. FSK441 i JT65 "slušaju" raspon od max. 400 Hz dok je to kod WSPR-a suženo na svega 100 Hz. Znači dokle god su prijemnik i predajnik u ovim okvirima nema problema.
Ja sam koristeći prvu verziju WSPR 0.5 vršio neke tropo testove na 144 MHz sa LZ1BB. Koristio sam FT-290R II koji ima užasan drift. Uz malu pomoć RIT-a tokom veze stvar je funkcionirala s time da smo obojica mijenjali T/R cikluse od full beacon, preko 25%  sve do idle načina. Obojica smo emitirali sa 5W, LZ1BB je koristio 4 el. a ja 10 el. antenu. QRB je 455 km a LZ1BB ima veliko brdo u mom smjeru. Za CW tropo vezu nam je trebalo sa svake strane po 200W i jedva smo se čuli !

Vidio sam da na KV-u kalibriraciju svojih uređaja rade uz pomoć jednog trika koji se koristi slušanjem difuznih radio postaja. "Sjednu" na njenu frekvenciju, odu 1 KHz u minus i prebace na USB. Tada bi se trebao čuti signal frekvencije 1000 Hz. Pogledaju rezultat s nekim programom za spektralnu analizu i po offsetu koji on pokaže podese RX/TX.

Najveći problem WSPR-a je grijanje linearnih pojačala tijekom dvominutnog TX perioda. Na KV-u to ne predstavlja nikakav problem jer se koriste maksimalne snage do 500 mW.

Sada treba izvršiti prve EME testove na UKV-u i vidjeti koji je donji limit snage s kojom je moguće ostvariti vezu.
Možda nam niti na ovim frekventnim područjima više neće trebati lineari  ???

73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #4 : 18. Srpanj. 2008, 16:29:26 »
Pozdrav Hrvoje,

OK sada mi je jasno. Znaci BW je 100Hz. Daljnim suzavanjem BW
bi se povecao S/N ali i integration time, kao i problemi sa moduliranjem.
Deep space radi na par Hz BW.

ad6iw

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 19. Srpanj. 2008, 00:42:28 »
Pozdrav Hrvoje,

Deep space radi na par Hz BW.

ad6iw

Joj, joj... Gledao sam film Contact sa J. Foster, ako je vidiš pored tog velikog tanjura pozdravi je pse od moje malenkosti.  :-* for Jodie...
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #6 : 19. Srpanj. 2008, 05:53:58 »
CQ de W9GFO...

GG

s56a

• Gost
« Odgovori #7 : 21. Srpanj. 2008, 09:04:33 »
9A4EW: Pogledaju rezultat s nekim programom za spektralnu analizu i po offsetu koji on pokaže podese RX/TX.

Usput kalibrisu i zvucnu karticu!  Hamradio TCXO su +/-2 Hz.  Signal peak i AFC je verovatno implementirano unutar 100 Hz?