Autor Tema: ?lanske diskusije  (Posjeta: 35465 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: ?lanske diskusije
« Odgovori #30 : 12. Prosinac. 2008, 22:55:00 »
Čak je moguće da je na 72 Mhz...

Da ti budem iskren ja sam prvo pomislio na cca 70 MHz, bez da gledam u kond, i to cisto onako PI x OKO. Na prvi pogled fizicki me podsjeca na zavojnice iz 4m uredjaja pa max do 3m. Za 2m i vise je definitivno prevelika za CB premala. No mozda sam promasio i balun i gol i igraliste... Hahahhahahahah

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #32 : 13. Prosinac. 2008, 02:25:56 »
Item...senza Dip-metro...? Mala pomoć ..trimer je max 30 pf a zavojnica ima 5 (pet zavoja) ..! Eeeee ...sa tim kapacitetom....rang je veoma velik...od-do...vidim..niste nikada to probali ili mjerili...zato što nemate nitko od vas Dip-metar....a gradite ili ste gradili puno stvari.....par pF na Vhf frekvenciji je jako puno...JOŠ PODATKOV...dotični krug je u rangu 100 -150 Mhz....ovakav kakav je pokriva te frekvencije..? Vjerovali ili ne..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #33 : 13. Prosinac. 2008, 03:28:38 »
Martine lupežu jedan, nije da nismo baš nikad imali dip metar u rukama, ali sad ga nemamo...
Sad kad si vidija da smo se svi približili radnoj qrg uvatila te trka, a?
Ne jedemo mi svi ko RA manekeni 4QV i 9R, ima nas koji možemo potegnut...

Ajde sad, mučija si me dva dana, uzeja san tablice i redalicu i ti meni od 100 - 150 MHz... Sad moran ponovo... Ali rano je pa 150 nH i 9 pF i koliko bude...

Zijev, zijev u ranu zoru...

GG

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #34 : 13. Prosinac. 2008, 11:44:19 »
Ma tko se približio..? Nitko.....jedan obični krug...L/C.....! Tko nije sa time radio -gradio...nemože samo tako pogoditi...uzalud vam sve te tablice i proračuni te Inter-net programi što je ponudio Goran...teorijski ste manje više u redu...ali praktično ste slabi....za ovo...ne za drugo...Ovaj krug je bio davno postavlje na jednom skupu It. radioamatera..pa su pogađali...i dosta ih je približno pogodilo...ah...drugo vrijema..kada smo svi bili praktičari ...sve sami radili i gradili....glavni instrument uz AVO-M je bio Grid -dip -metar...sagradio par komada ...sve dok krajem 60 - tih nisam našao ovaj koji i sada koristim...u Italiji u Bologni ( išao doma sa ladje iz Taranta pa ostao par dana ) TE malo obišao dućane sa našim stvarima..u to doba je u svakom malo većem mjestu i It. bio GBC....lanac dućana sa dijelovima kitovima i instrumentacijiom raznom..prava Ali - Babina pećina ..tu je bilo SVE...? Inače prvi tvornički GDM je doneo iz USA krajem 50 -tih  Gunther Imper...vježbenik RTG na brodu..(Gos. Pavlica ga poznavao) te je ga donesao u klub...ala čuda ...šarena skala osvjetljena...pa smo išli na neboder Riječki gdje je bio PPS ...KV i UKV...a u KV sekciji je bio jedan odličan prijemnik "Halicrafters" ne znam tko ga je donio u klub...velik i sa lijepom skalom polukružnom u boji i išao je sve do 60-70 Mhz...pa smo na njega slušali audio It. TV...RAI...bio je jako dobar ...zapravo odličan RX za KV....! Na tom prijemniku je se probao taj GDM....Koji događaj....elem tu počinje to sve....ovaj Dip -metar koji sam kupio u GBC koštao je onda 100.000 itl.  jako puno novaca je to bilo tada....i evo još bezprijekorno radi...posuđiva sam ga okolo..za razna mjerenja i gradnje..ali nikad niko nije završio ili napravio dotičnu gradnju..pa ga nisam više nikom dao..nemere bolan...neš napraviti ništa..odbij...tek prije par godina sam ga posudio Silvanu...da nešto izmjeri i poslje je kupio on jedan cijevni GDM na nekoj fieri u Italiji..? Čini mi se da i GOS. Pavlica ima jedan GDM...? Te Gos. Franić Rajko ..9A2CK ...je imao isto GDM...inače odličan konstruktor  i UKV-jaš....naprasno je ostavio sve.? Događa se..? A vi ste radili-gradili a...? bez Dip-a...može i to...samo ide malo teže a...šta...?  Pogledajte malo na Net-u....kako ljudi to grade baždare...dan danas...naročito Italijanske stranica...naravno ako vas zanima..ako ne ..nikom ništa...Ta demokracija je ..jel tako...i onaj tamo "demokratski" odbija naš časopis te vrijeđa Glavnog Urednika i da će časopis baciti u smeće....i nikom ništa..lik radioamatera....? Ma nije to R.amater...nego eto zalutao amo..isto može ići u Foto-klub ili skupljat salvete...ili biti biciklista...bah..! Svašta zbilja se nadje....? Ajmo izračunajte to več jednom..? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #35 : 13. Prosinac. 2008, 12:38:01 »
E diko moja, kad sam ja bio mali, nije bilo love za velike zahvate, a poslije uvijek nešto fali pa sam ti se zadržao na pojačalima i antenama, to se mere i bez GDO...

Ma pusti te galame oko časopisa i urednika, pa skoji laje ne grize. taj bi se prije ubija nego nešto bacija, još ako je platija posebno. Nema tu - ni važno ko će platit, važno je, nego šta nego je važno. A obično najviše galame oni koji sami u stanju nisu sastavit dvi suvisle rečenice i uvijek znaju zašto im nešto ne valja, a nikako da naoprave nešto što valja. Za sagradit kuću triba završit vakultet, a srušit će svako s 2 razreda osnovne. Šta ćeš.

Ajde da ne širimo temu, lako ću ja za nervozne i neispavane, ali daj brate s tim LC krugom si pretjerao... Jutros u 4 sata ja po Metzgeru kopam formule i nomograme, redalicom po ekranu mjerim promjer i dužinu... Sin došao u zoru pa me gleda i  šuti, a šta misli bolje da i ne znam... pametan momak , on je sigurno bolje od mene proveo noć...

Kad će točna frekvencija?

GG

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #36 : 13. Prosinac. 2008, 13:59:00 »
Pas= Brek po Istrijanski-Liburnija..Mošćenice...Mjesto na morem....godine 50-ete....izbori...(svi na izbore)..vrše se u mjesnoj sali zvana "dopolavoro" ostatak It. uprave...(bio čak i "azilo per bambini" )....Nedelja...ljudi došli na izbore...(poslje maše-mise)...naveče prebrojavanje listića.....bila u komisiji isto moja Majka te par ugledniji mještana (bivši državni činovnici K&K Monarhije ...uvijek odjela kravata dotjerani) ..ja se motao negdje tu....čujem..(tada nisam svatio...tek poslje..? )...kaže moja Majka ...Danijelu presjedniku komisije izborne...tu ima puno listića i na njima piše kod imena kandidata..brek...? Šta je to....? Au Meštrica dajte to ovamo da spalimo..dok netko ne vidi...svi ćemo nastradati...! Yes....danas ima instrument..jednostavni..oscilator...utakne se zavojnica ....petlja... a izlaz u frekvencmetar...i...? očita se radna frekvencija dotičnog kruga ..petlje...zavojnice...jednostavno..bila i objavljena šema u HRS časopisu..davno (mali plavi)...taj oscilator...dušu dao za mjerenja ..naročito kada se radilo sa toroidima...ne treba praviti link da se spregne sa Dip-metrom...lijepo pokaže na displeju od frekvencmetra...! Znate za to...vraga znate..? Kada se radi nešto..visokofrekventno....malo duži vodovi na "štanpancu" povećavaju kapacitet...naročito kada se to radi "ručno" kao ja....ne volim nikakve "kitove" sve predviđeno...čovjek sa nauči samo lotati..ako i to...? Dobro ...natječaj traje do daljnjeg...? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A2BW

• Newbie
  • *
« Odgovori #37 : 13. Prosinac. 2008, 16:57:32 »
E moj Martine, tri zavoja na fi 15 mm, žica od 1mm i dvostruki kondenzator od 2x11 pF
spojeno na ECC85 davali su onih prekrasnih 144 MHz superreakcijskog šuma..
Prvi takav uređaj napravio sam sa svojih 15 godina, 1960 u Pionirskom domu u Rijeci pod budnim okom profesora Pasarića (YU2HL). A onda sam svim zainteresiranima u Srednjoj tehničkoj brodograđevnoj školi napravio po jedan, i svi su radili i svi smo bili na skedu navečer, iako većina UNLEES, ali išlo je, to je bio pravi amaterizam. A čuli su se i Talijani kroz ona uska južna vrata. HI
A kad je trebalo raditi jači uređaj trebalo je napraviti pravu šasiju od al. lima. A njega smo
krali u UKV PPS-u na vrhu nebodera, odmah do KV PPS-a gdje je bio onaj famozni
Halicrafters i davač (ormar) od famoznih 100 W sa dvije 807 (danas je to QRP hi ). A tek antena!"
Kosi LONGWIRE do zgrade Jadrolinije, preko svih trolejbusnih električnih žica, nikad nije pala ( mislim da je davno skinuta ). Eeee, dobri stari ARS, tko zna što je danas sa njim ?
Ja sam napustio Rijeku davne 1964 i došao u Split jer je trebalo Miki (9A2WA) pokazati kako se izrađuju jednostavni UKV primopredajnici. Napravili smo ih dosta, moj i danas dobro radi samo što svi čuju kad ga upalim hi..
A onda je krenulo sa jednom EL84 pa sa dvije EL84 u puš-pulu, pa neko je imao QQE a neko ništa, pa u vojnom otpadu su se pojavile 2C39BA , pa se navalilo na 100W i što dalje pričati nego stati i plakati kad vidiš što naša djeca danas (ne) rade......
Mike mi je bio dobar đak, možda sam mu ja kriv što je otišao u smjeru visokih frekvencija ,
uvjek kad se sretnemo (jučer   hi ) pričamo o tome.
A onih tvojih 5 zavoja i 15 pF me natjeralo da ti se javim. Imam dva griddip metra a i jedan sa EM 80 kojeg sam kopirao baš od profesora Pasarića. Radi, a imam i apsorpcioni valomjer (na žaruljicu, onda nije bilo instrumenata ) jer sam dosta radio na KV davačima, spravica od pomoći za samograditelje...!!
A što se tiče frekvencije, obzirom na slabu rezoluciju fotke, moglo bi stvarno biti negdje oko 150 MHz ako ne i više..???
Martine, ne mogu te pronaći u svojoj memoriji nikako, možda si se na neboderu pojavio kasnije nakon mog odlaska iz Rijeke..??? ili mi stvarno krečana radi punom parom HI..
Nadam se brzom rješenju ovog zamršenog slučaja..73 de 9A2BW

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #38 : 13. Prosinac. 2008, 17:28:35 »
E moj Ivane..koja vremena a..? Točno...sve kako si napisao....? Kod Pasarića sam bio sam par puta tamo u Domu..inače sve tečajeve obavio u ARS....bio Viktor....dobar ..držao nam UKV....poslje otišao u Ameriku....? Ja sam se ozbiljnije počeo baviti oko ..68 god....do tada samo sa pendlerima i lokalne veze.....! Sjećaš se Vivode...stalno je visio u UKV prostoriji...? Tu i bila na stolicama jedna Yagi ..u pravcu Opatije..pa svaku veče su držali vezu...nas klince nisu baš rado puštali unutra..mamlazi jedni....ali već u to doba sam radio doma audione i pendlere za 2 m. BEZ NIČJE POMOĆI....(napredno dete) ......? Kopam po memoriji...ne mogu te pronaći..? A možda smo se mimoišli...tu a daleko...tja..!Ako se sjetiš još kojih stvari ..napiši...jesi li "radioaktivan"...? Ovaj slučaj sa trimerom i zavojnici rezonira tu i tu...?..? Pogodiš...? KADA BI TO BILO SA CIJEVI..(U REŠETKI ILI ANODI...? Trebalo bi biti manje zavoja....TOČNO 3 (TRI) sa kapacitetom od 10 pF...ovo vrijedi za EL84....a za ECC85 dođe 4 (četiri)zavojka.....da bi radilo to na 144 Mhz.....ne zna puno o tome ova mlađarija..? A kladim se da nisu ni koristili Leherov vod..? A zato su maheri za ove nove stvari...svaka čast..! Idemo dalje...M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #39 : 13. Prosinac. 2008, 17:30:22 »
140 Mhz ,drugi put?
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #40 : 13. Prosinac. 2008, 17:32:22 »
Voda...voda...nema vatre...? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #41 : 13. Prosinac. 2008, 18:03:17 »
Vidim ja da moram vaditi tajno oružje

73 de 9a2d

(A nešto me zeza ovo prebacivanje slike)

Offline 9a2ss

• Newbie
  • *
« Odgovori #42 : 13. Prosinac. 2008, 18:04:05 »
135 MHz

Saluti da Khartoum...ST2... land.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #43 : 13. Prosinac. 2008, 18:06:15 »
120 Mhz, treći put i prodano
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #44 : 13. Prosinac. 2008, 18:13:38 »
AAAAAA......Vlado....komplimenti....prave sprave nama šta....IMA NAS..! Redom.....sada ćete već lakše pogoditi...ali u Megaherz....? Gos Stiv ...9A2SS.....vatrica....(e što je stari mačak na VHF-u) i on koristio moj Diper..! Adame ...vatrica....E sada vam je lako a...? M.
Martin 9A3GE