Autor Tema: Es sezona 2008  (Posjeta: 17304 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5cy

• Jr. Member
  • **
Odg: Es sezona 2008
« Odgovori #15 : 18. Lipanj. 2008, 15:46:25 »
.......9A2SB šef bande radi sa pjatom od 1,2m ....(by 2WA)

....što nam onda drugo preostaje nego da se svi ES-lovci sjate kod 2SB, skinu tu pjatu te je iz (polu)horizontale spustimo u horizontalu, usput bacimo nešto krmenadli, carskog mesa i slanine u nju te imamo pravi UKV sporadik.

Kada bi se inacce dogodilo da se svi nadjemo na istom mjestu i malo podruzzimo  -  ES, ES, ES. . . ! ! !

;-)

pozdrav svima koji čekaju, a i onima koji čitaju ovaj off-topic :-)

Dean 9A5CY

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #16 : 18. Lipanj. 2008, 16:19:04 »
 A Zeky moga bi nam sad ti pocet slat ALERTE  kad si doma  ;D ! !
  " Dok se jednome ne smrkne - drugome ne svane "

Stoj mi dobro !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #17 : 19. Lipanj. 2008, 07:17:10 »
Navali narode!
ALERT BY ZEKY !

Preplatite se na rano otkrivanje bilo kakve Esporadične
ili bilo kakve neprijateljske aktivnosti ;D
Dovoljno je da uplatite neku svoticu za ladno pivo
i SMS ALERT je pod hitno na vašem mobitelu ;D
Ne čekajte Esporadik,neka on čeka VAS...........

Navali narode!
ALERT BY ZEKY !
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 19. Lipanj. 2008, 11:17:12 »
Evo vrač je bacio grah i pileće kosti, nije loše....
Sutra sporadik na 2m ali bas nekako točka refleksije iznad nasih krajeva.
Budemo vidjeli

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #19 : 20. Lipanj. 2008, 06:20:19 »
QV,evo san zorom abain na 2m,pošto si zadnji put pogodija(tj.vrać).
Nek se malo makne od nas i eto ga!
73 de 9A5ST
Zeky

P.S.ima li koji indijanac u STu da nam malo heja,heja?Da zazove malo RSa za AA UHF/SHF!

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 20. Lipanj. 2008, 17:23:03 »
QV...ništa od tvog indijanca!
73 de 9A5ST
Zeky

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 20. Lipanj. 2008, 20:39:09 »
Je slazem se, trba mu slomiti te pilece koske  ;D
Ali evo gledam neke zanimljive stvari:

13:45    IH9GPI    144300.0      DK1FG   [AF] Italy (Africa)    31 jn59op/jm56xt 1450km

Pozdrav
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 20. Lipanj. 2008, 23:41:50 »
Je slazem se, trba mu slomiti te pilece koske  ;D
Ali evo gledam neke zanimljive stvari:

13:45    IH9GPI    144300.0      DK1FG   [AF] Italy (Africa)    31 jn59op/jm56xt 1450km

Pozdrav
QV

Hej susjed!

Znam ja da se ti ne konzultiraš sa nikakvim vračevima koji bacaju fažol i koske nego samo sa egzaktnom naukom...Ovo "sedlo" je bilo vrlo zanimljivo ali nije prošlo jel se nije uklopio još jedan ili dva ključna elementa za Es.
Gornji spot je zanimljiv, i ja sam ga primjetio jer danas nije bilo puno "prometa" u LiveMUF-u, čak je i 6m bio mrtav do večeras u cijeloj EU. Najvjerojatnije Mediteranian tropo oliti sea-ducting? Who knows...iako bi po raportu rekao da je to Gerhard samo sanjao  ::)
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #23 : 21. Lipanj. 2008, 00:12:57 »
Ojla susjed, come va?

Slazem se, bio je to vjerovatno neki sea duct, evo slusam malo beacone u ovu sitnu uru i vidim da dolaze 10db jace nego obicno, naravno ovi preko puta mora.

Jedno 3 godine sam svakodnevno pratio sea duct ( podrucje juzni mediteran ) na 120 mhz, 160 mhz i 900 mhz i mogu ti reci da je to bilo zanimljivo, jako zanimljivo.

Na kraju toga sam slucajno susreo jednoga Francuza (iz jn 23 ili jn33) i slucajno smo dosli do potpuno istih zakljucaka, tj primjetili smo iste pojave. Sea duct je jako izrazen kod juznog vremena ,kad puse juzni vjetar. Veoma brzo prestaje, okretanjem smjera vjetra propagacija se gubi kao da je netko sklopkom isklucio band. Sea duct je pogotovo izrazen na visim frekvencijama ja sam pratio 900 mhz analogni signal sa Pantelerije. Kod tih visih frekvencija mijenjanje visine za samo 5 metara (vise ili nize) oslabiti ce signal za 20 db. kod sea ducta je tada dovoljna i minimalna snaga za qso. itd itd.... zanimljivo je da kad je more mirnije, sea duct je takodjer bolji.

Francuz je to pratio iz smjera Alzira prema njemu u jn23/33 a ja sam to pratio iz lokacije jm55 (granica prema jm65) prema Libiji, Tunisu, Panteleriji, Siciliji, Malti, Grckoj i ponekad Sanjolskoj.

No treba to sve staviti na papir ali nema se vremena, a volje je sve manje.
Evo slusam 9A0BVS, danas mi se pozalili cujem susjedi talijani a i neki nasi da je signal nekako presirok, pa sad kontroliram i ne vidim problema. Pa se mislim 4w i horizontalni dipol na 425 m visine, sta tu ima bit siroko, i sad bi takve stanice radile u nekakvom UKV kontestu, da mi je samo znati sta bi rekle da upalim kilowat i neki stack na toj lokaciji ?

Hm, da je to neki bezvezni setup ala moj 756pro3 i LT2s jos bi mi bilo i jasno, ali Javornik pa da mu smeta taj komarac od  beacona na 40 km udaljenosti, to je vec malo cudno.

A dobro, samo nek se more zagrije, da se pocnemo kupati, a sporadik ce doci, kad stigne  ;D

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 21. Lipanj. 2008, 00:22:41 »
Fala na iscrpnom i poučnom odgovoru...Da ne ispadnemo off-topic poslat ću ti na mail prepisku koju vodim sa jednim OM-om, radi se o river + sea ductingu...  ;)

Ajmo Es otvaranja, još nije kasno da ne obrukate sezonu!!!  ;D
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #25 : 21. Lipanj. 2008, 06:32:07 »
Čitajući vaše, malo sam prelistao i svoje utiske iz davnih 70/80 godina i prisjetio se nekih situacija oko tropo propagacija.
Kako u Splitu nemaš baš puno izbora, a sve ti smeta, uglavnom smo antene držali prema zapadu (dok nisam otkrio da ide i YU7 preko kliškog sedla...). I dobro se sjećam da se redovito znalo događati da bi prije ljetne nevere , ne uz jugo, ali uz nepodnošljiv tlak zraka nastupilo kratkotrajno razdoblje dobrih tropo ili nekih drugih prostiranja u kojima je kao žrtva redovito padao I1MFS iz ondašnjeg ED01f, a to bi danas bilo nešto kao JN43. veza od 696 km iz Splita nije svakodnevna, a samo polje dosta rijetko naseljeno, samo NW kutić kopna.

Početkom nevere prilike bi nestale, a tropo via mare također. Za nas u JN83 i bura bi posve prekinula prekomorski promet, ali bi zato na njenim refulima znalo doletjeti ponešto sa sjevera, kakav HA8 i slično. Od IT9 redovno smo radili jedino IT9TDN koji višenije baš qrv, a ostale teško jer nam je smetao Marjan. Ovaj je bio najistočniji, hi, QTH oko 500 m asl iznad Messine.

GL GG

Offline 9a5cy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #26 : 22. Lipanj. 2008, 09:33:55 »
ES danas mora prasnuti ! ! !   Vrijeme mu je

od ranoga jutra na 6m idu skoro svi smjerovi, ima i dobrih short skipova (DL1MAX, YU..., W-YO.......)
oko 10:30 local je bilo visokih MUFova iznad JN95, JN85, JN76, KN07 ... sve iznad 145 !!!
Sladili su se DL sa SV, ajde da malo poguramo taj MUF u stranu od naših lokatora pa da i nas štogod usreći....

GL 

Dean  9A5CY

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #27 : 25. Lipanj. 2008, 07:17:53 »
A bože sačuvaj( i indijance)!
Ja sredija nogu da buden doma zbog-radi sporadika,a ono...
TRUBA,METLA...
73 de 9A5ST
Zeky

P.S. svaki dan od 05:00 do 23:59 UTC QRV i ništa!

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #28 : 25. Lipanj. 2008, 09:32:21 »
Sporadik čeka da ja uzmem GO.Polako !

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #29 : 25. Lipanj. 2008, 15:07:15 »
Nije problem sto nema sporadika za radio-amatere ali je problem za zemljoradnike ovdje u Slavoniji pa gosp. 9a2sb ima novi naziv zovu ga elementarna nepogoda. A nije ni onaj Mike doli puno bolji taj od HTZ dobije podrsku da ni doli nema oblaka zbog turista.
73 marko
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater