Autor Tema: ATV proba na 10 GHz  (Posjeta: 10343 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: ATV proba na 10 GHz
« Odgovori #30 : 09. Ožujak. 2011, 23:05:23 »
Kako izgleda proracun sa dvije razlicite podloge DTOPO i SRTM.
Cini mi se da bi bio realniji ovaj sa DTOPO podlogom (antene na obije strane diamond X50)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #31 : 10. Ožujak. 2011, 09:10:46 »
Hm, ja mislim da je ipak realnija simulacija sa SRTM.
Zar nije veća rezolucija SRTM od TOPO, samim time i model bi trebao biti točniji..
Kod ovog primjera dolazi do velike razlike upravo zbog one desne lokacije, koja se nalazi vrlo blizo neke obstrukcije.
Ako znaš u praksi da li ta veza ide i koliko je udaljena ta obstrukcija možeš napraviti korekciju ili vidjeti koja podloga je realnija SRTM ili TOPO.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Radio mobile - postavke
« Odgovori #32 : 10. Ožujak. 2011, 18:58:43 »
OK Adame, hvala na pojasnjenju vezano za postavke programa. Znaci najbolje je staviti 50, 50 i 70% po defaultu? Jer nemam blage veze koliko bi taj postotak trebao biti.
E sad, ako se radi o LOS vezama, kako onda moze Location variability utjecati na razinu signala ako nista ne ulazi u drugu Fresnelovu zonu?
« Zadnja izmjena: 10. Ožujak. 2011, 21:02:38 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: Radio mobile - postavke
« Odgovori #33 : 10. Ožujak. 2011, 23:20:36 »
E sad, ako se radi o LOS vezama, kako onda moze Location variability utjecati na razinu signala ako nista ne ulazi u drugu Fresnelovu zonu?

Prema mojim iskustvima RM mi daj najtocnije rezultate u praksi od puno skupljih softova na trzistu, SRTM je definitivno OBAVEZAN, kao sto ti je Adam rekao rezolucija je za Dtopo pregruba. Osim toga malo je prenaivno za ocekivati kako ce Fzona biti idealna kada stavis antenu na samo 2m visine ? Pored toga u prvoj siulaciji imas RX razinu na S3 sa signalom od -131.1 dB sto je SULUDO.. Uglavnom svi ti softovi imaju nekoliko mana a najbitnije su:

1- kote moraju biti izmjerene sa GPS-m na samoj lokaciji i sa sto vecom VERTIKALNOM tocnosti koja je skakljiva....
2- Pri izradi trase i u sitacijama sa niskim klirensom treba imati naumu da soft NE ZNA koliko je gusto i visoko raslinje na trasi, pa se moze desiti da trasa od 2 GHz super radi u jesenskom i zimskom periodu a kada dodje proljece i vegetacija se razbuja signal padne za 20 dB-a

Uzivaj....

9A5TD

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #34 : 10. Ožujak. 2011, 23:47:41 »
Srećko,

koliko ja vidm, RM nije toliko softiciran da bi mogao računati utjecaj location variability za svaku točku, jer on i u biti ne zna na koju ćeš ti poziciju postaviti TX/RX i da li će uopće biti LOS-a. Zato se i stavlja okvirni postotak i naravno uz software treba malo upaliti i mozak  ;D jer ako se iz slike vidi da imaš LOS i znaš koji sve parametri mogu utjecati na propagaciju signala, onda ti je dosta uzeti gubitke na trasi i odmah ćeš znati da li će osjetljivost prijamnika, snaga predajnika i antene biti dostatne za link koji planiras.

U tvom slučaju, je recimo potreban "tvrdi link" koji će raditi 24/7. Iz slike si ti siguran, sto je ocigledno da je utjecaj location variability skoro nikakav (naravno ,osim u slučaju da ti spred antene ne naraste neki grm ili visoka trava jer ti je antena na samo 2 m visine).

Ali pošto zaključujem što računaš i želiš postići, stavi taj location variability na 1% i to će biti ok. Snaga TX-a koja će biti potreban da se ostvari link (kvalitete koju ti odaberes) biti ce upravo ta odabrana ili veća, ali nikako manja.

Ako staviš taj location variability na recimo 50% , naravno da ce ti RM dati slabiji signal na RX strani, pa ces morati povećati snagu tx-a, s kojom ćeš ostvariti siguram link, ali isti rezultat ćeš moći ostvariti i sa manjom snagom, koju si izračunao kod 1% variabilitija.

Ne vjerujem da sam bio previše jasan, ali valjda ćeš ukapirati.
Inače za ovo što tebi treba, 1W i dvije antene od 20 dBd sa rx-om osjetljivosti -65 dBm bi trebao dati dobar rezultat.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: Radio Mobile
« Odgovori #36 : 11. Ožujak. 2011, 22:20:51 »
DTOPO rezolucija 100km manji broj manja rezolucija, obrnuto od SRTM.
Isto samo podloge BIL i SRTM1
Usporedba podloge SRTM3 i SRTM1 u centru brdo iza Zg.
Program ne uzima u obzir nikakve ljudske tvorevine, niti biljni pokrov, cista konfiguracija zemljista.
Koja je razlika izmedju DeLux verzije i ove obicne?

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #37 : 11. Ožujak. 2011, 22:45:52 »
Inače za ovo što tebi treba, 1W i dvije antene od 20 dBd sa rx-om osjetljivosti -65 dBm bi trebao dati dobar rezultat.

tako sam i ja izracunao, cca 800mW, dvije antene od 17 dBd i RX osjetljivost -83 dBm. Ovu vrijednost sam nasao na Comtechovim stranicama http://www.comtech-tw.com.tw/rfm.html#rx
50% time
50% situation
80% location

signal cca 5,5 dB iznad šuma. Bumo vidili oce li sumiti HI
« Zadnja izmjena: 11. Ožujak. 2011, 22:54:25 9A5BS »
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #38 : 12. Ožujak. 2011, 01:09:49 »
Gorane, tsunami stigao?
Za BW 5 MHZ noise floor bi trebao biti 107 dB, a kako se kod Comtecha koristi BW od 18 Mhz onda je noise floor još i niži, cca 101.5 dB ili meni ovaj WIN calculator griješi ?

pozdrav
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #39 : 12. Ožujak. 2011, 13:31:55 »
dakle za BW od 5MHz RX ima noise floor od  174dBc - (10 log BW)

istu vrijednost dobijem pomocu formule sa Boltzmanovom konstantom (kTB) .. za BW=18 MHz ispada 7,2x10-14 W, odnosno -101.5 dBm.
-Ta vrijednost noise floora je konkretno sto kod prijemnika?
-Sto je onda osjetljivost prijemnika, dali je osjetljivost isto sto i noise floor?
-Ne raste li krivulja kod FM modulacije strmije od AM (SSB), odnosno samim time i S/N ratio? Hocu reci ja iz toga onda zakljucujem, da ce mi biti dovoljno (bezveze govorim) 5 ili 6 dB iznad suma da dobijem dobar signal, dok za isto to povecanje od 5 ili 6 dB iznad suma kod AM modulacije nece biti takav signal?

-Sad mi nije jasna prica oko svega toga sa bandwidthom? Zakljucujem samo sto je siriji BW potrebno je uloziti vecu kolicinu energije (snage) da bi se dobio isti signal na prijemniku sa manjim BW i manjom snagom u predaji.

Konkretno koliko treba iznositi S/N margine kod ATV da bi se izvrsila demodulacija signala? Datasheet prijemnika http://www.comtech-tw.com.tw/pdf/fm2400rtim8.pdf
EME enthusiast

Offline 9a2po

• Newbie
  • *
« Odgovori #40 : 12. Ožujak. 2011, 19:55:43 »
Kod frekventne modulacije S/N nije jednak C/N.Kod frekventno moduliranog TV prijenosa S/N može biti do 35dB veći od C/N
Pozdrav,Željko

Offline 9a2po

• Newbie
  • *
« Odgovori #41 : 13. Ožujak. 2011, 16:14:55 »
Srećko

Iz specifikacija tvog COMTEH receivera možeš vidjeti da za input C/N (carrier to noise)od 14dB uz BW 16 Mhz na izlazu imaš video signal sa odnosom S/N (signal to noise) od 36 dB.Treshold level se kreće oko 10 dB a nakon toga je odnos C/N prema S/N linearan tj.decibel za decibel.Ispod te točke se isto dobije demoduliran signal ali jasno lošije kvalitete. Što je BW širi to je i kvaliteta bolja.Kod BW od 36 Mhz sa samo C/N 3 dB dobije se solidna slika.

Goran

Nemoj me "držati" za svaki decibel ali to sam pročitao negdje davno a odnosilo se na WB transponder.
Što se tiće "efikasnosti" AM modulacije uvjerio sam se sedamdesetih godina na SV odašiljačima u Deanovcu sa 100++KW gdje sam radio. Disipirana energija zimi se koristila za centralno grijanje.
Pozdrav,Željko
« Zadnja izmjena: 13. Ožujak. 2011, 21:12:51 9a2po »

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #42 : 14. Ožujak. 2011, 05:08:52 »
Iz iskustva u praksi, SLAZEM SE !!
Gorane, idemo spavati - vrijeme je, ja jos 50 minuta i smijena dolazi.....