Autor Tema: ATV proba na 10 GHz  (Posjeta: 10349 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: ATV proba na 10 GHz
« Odgovori #15 : 13. Listopad. 2008, 16:54:53 »
Ejla pozdrav,

QRB je bio i ostao  ;D 15,61km, TX Comtech 2,4 Ghz 20-30mw na paraboli offset 80cm sa Log per feed 2-11Ghz.
Testiran i sam log per (6dbi) bez reflektora kojim se samo ponekad otvori squelch repetitora.
Testiran i 5el PCB 2,4 Ghz Yagi (6-7 dBi) koji malo bolje otvara squelch.

Na prijemu testirana lnb sa L.O. 9.1 Ghz i 9.2 Ghz i oba rade uredno, na prijemu je dosta LNB bez disha.
Testirana 2 RX, jedan dobar, kod drugog problem na SCART konektoru.

Testirane 2 kamere, ona mala made in China 12Eura radi zadovoljavajuce, ona veca sa alarmnih sustava ne radi dobro na vecim udajenostima pri jacoj svjestolosti, bez obzira na optiku u auto iris.

Eto ti situacije da vidis di sam to ustvari bio

uzivaj,
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #16 : 13. Listopad. 2008, 20:21:41 »
super posao Adame! slika je odlicna, zasigurno je zasluzan i prijemni sustav 9A0TVR za tako dobru sliku? reci mi kako si nasao žižu sa logperiodik?
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #17 : 14. Listopad. 2008, 23:48:34 »
Srecko pozdrav,

pa da ti ne pricam puno, na slikama ces sve vidjeti. Dakle držač log periodika je plastični dio (otpiljen od starih LNB) i postavljen u standardni fokus antene sa originalnim drzacem.

dakle sve sto imas za experimentirati je udaljenost log per od reflektora, da pogodis taj pravi fokus ali kako vidis sa slike to je u biti tamo gdje je i fokus LNB-a.

Jedan od razloga zasto tako dobro ide je vjerovatno dobar RX na strani 9A0TVR a drugi je taj sto ja od Comtecha do antene imam samo 10cm semirigid kabela kao sto vidis na slici, tako da su gubici minimalni i ja ne grijem kabel sa ionako premalo miliwatta. Inace to ti je moja portabl oprema koja radi na prenosne akumulatore. Neke racunice mi govore da bi trebao proci na repetitor i od kuce bez obzira sto nemam opticku vidljivost pa cemo to probatu sutra.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 09. Studeni. 2008, 16:31:39 »
10.410 Mhz iz LOC JN75BA 400m ASL
Smjer Ancona, H-pol, ali vidi se dobro i na V-pol, dakle jak signal, komercijalni link za privatnu TV na 3cm
QRB cca. 180 Km

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #19 : 10. Studeni. 2008, 06:47:46 »
Buongiorno...ala se to dobro vidi ...Adame...prava TV....ghz..ghz...! Evo vrijeme se popravilo pa malo van idem nešto narediti...one daske sklepane i posloženo sve nanovo.../dokle../...? Kako je sada vidite dole...a još radiona..uf...? Saluti .! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #20 : 10. Studeni. 2008, 08:05:51 »
aha lipo,lipo ,ca ova crvenokosa teta ti je novi komad ??????

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 26. Veljača. 2009, 19:56:44 »
Televizija, k tome još i u boji..
Oggi.. test
 IR3UBU  10.460 Mhz
 RETECAPRI komercijala 10.430 Mhz

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #22 : 16. Listopad. 2009, 19:31:02 »
 8)
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #23 : 18. Listopad. 2009, 21:44:30 »
QV , molim pomoć oko Radio Mobilie. Došao sam do trenutka kada trebam nabaviti karte ima kakva uputa? Zapeo sam na nekim serverima za karte.

Hvala unaprijed i 73s!

Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #24 : 18. Listopad. 2009, 22:57:01 »
pozdrav Luci,
na ovom linku imas lijepi turtorijal za Radio Mobile
http://www.pizon.org/radio-mobile-tutorial/
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #25 : 18. Listopad. 2009, 23:21:37 »
Pozdrav,

Evo ti još dva moja ekrana sa postavkama, ja koristim SRTM fajlove i kako imam malo brži internet, imam opciju da mi fajlove nađe na hard disku, a ako ih nema onda ih potraži ne internetu (adrese u prozoru na slici 1) i onda mi odmah napravi kopiju u direktorij gdje su sve ostale SRTM mape da pri iducem otvaranju ne treba skidati sa neta ,nego odmah(puno brže) otvori kartu.
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #26 : 19. Listopad. 2009, 20:14:52 »
Zahvaljujem , sve radi!

Još predstoji malo učenja , ali već smo operativni  :)

Strašan program...

Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #27 : 19. Listopad. 2009, 20:33:27 »
Istina, program je UFB, a još i besplatan...
Ja sam jedno vrijeme imao zakačen APRS i na njega kako bi nakrcao Unit properties sa zanimljivim lokacijama umjesto da izmišljam toplu vodu i sam ubacujem vrhove čuka.

Dobru zabavu..

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Radio mobile - postavke
« Odgovori #28 : 09. Ožujak. 2011, 20:59:08 »
Pozdrav,

U programu Radio Mobile, pod Network properties u Parameters, nalazi se Mode of variability. Kad se stavi broadcast onda se otvaraju kućice u koje se upisuje postotak za Time, Location i Situation variability.
Sad me zanima koliki postotak tu treba upisati? Ako je postotak veci, signal na mjestu prijema je puno slabiji i obrnuto ???
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
Odg: Radio mobile - postavke
« Odgovori #29 : 09. Ožujak. 2011, 22:31:21 »
Ako je postotak veci, signal na mjestu prijema je puno slabiji i obrnuto ???

Srećko, nije ??? već je to logično:

Ako ne želiš zadržati default postavke, nego postaviti neke svoje, onda treba znati što pojedino podešenje nosi sa sobom..
Evo ja ću ti objasniti prvu pa ti onda po njoj zaključi ostale..

Ako kreneš od prve postavke Time.
Dakle postotak koji se upisuje pored time predstavlja postotak pri kojem će proračunati signal imati upravo tu ili veću vrijednost (dakle nikako manju vrijednost od jačine proračunatog signala) u jedinici vremena. Što to znači? To ti znači da može doći do QSB-a gdje će signal mijenjati svoju jačinu. On može biti jači ali i slabiji od proračunate vrijednosti. Uzroci QSB-a mogu biti različiti (doba dana, temperatura, relativna vlaga, nečistoća i razne čestice u zraku itd), što je naravno povezano i sa frekvencijom koja se koristi.
Dakle ako ti postaviš vrijednost time na 70% onda ti smatraš ( ili želiš ) da na toj lokaciji imaš signal koji će 70% ukupnog vremena emitiranja imati jačinu signala upravo proračunatu ili veću od proračunate, a samo 30% od ukupnog vremena emitiranja će taj signal pasti ispod jačine koju je proračunao Radio mobile.

Naravno kako je taj QSB neizbježan, onda da bi ti pokrio to područje 100% vremena sa signalom koji je jednak ili jači proračunatom moraš imati u "rezervi" signala koji bi pokrio slabljenje uslijed QSB-a, znači da moraš imati veću snagu predajnika tj. jači signal na prijemu. Upravo zbog toga je postotak obrnuto proporcijalan, jer ti program kaže da će "ta" jačina signala (slabija) biti sigurno 100% na toj lokaciji. Jači signal od toga će također biti prisutan na toj lokaciji ali ne 100% već recimo 10% od ukupnog vremena.

Znači, jači signal - manji postotak, slabiji signal veći postotak.
Prosto rečeno, Radio Mobile "čuva svoju guzicu" kod proračuna gdje ti indirektno kaže, oćeš bolji signal kroz duži period, onda digni snagu TX-a

Eto to ti je sa time.
Location ti je slična priča ali sa profilom terena na trasi koju računaš, koja se također mijenja (ljeto-zima utječe na vegetaciju, pa vlagu itd). Tu je naravno povezano i sa gubicima uslijed  nejednolikog terena. SRTM ili bilo koji drugi model nije idealan, u praksi se taj model razlikuje, i zbog rezolucije ali i zbog short i long term promjena na trasi. Za tropo propagaciju tu su i gubici kod Longley_Rice tropo propagacije itd...

Dosta  ;D
QV
« Zadnja izmjena: 09. Ožujak. 2011, 22:43:29 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz