Autor Tema: HLJK 2008  (Posjeta: 30911 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
Odg: HLJK 2008
« Odgovori #30 : 07. Srpanj. 2008, 12:57:17 »
Upravo sam pricao sa SK7JM, koji pozdravljaju 9A5Y i kazu da ovi odlicno cuju. Inace SK7JM je po prvi put imao QRM u contestu od strane SK7CY koji je udaljen svega 18km, i ima problema sa podesavanjem "drive" za transverter...

CU

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #31 : 07. Srpanj. 2008, 15:21:11 »
Manje više svi imamo iste ili slične uređaje.Znači svi radimo sa kantama koje ništa ne vride?

9A6R

« Zadnja izmjena: 07. Srpanj. 2008, 15:37:22 9a6r »
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #32 : 07. Srpanj. 2008, 15:49:09 »
Teško je reći koliko naše kante valjaju ili ne valjaju, ali da mogu biti bolje - mogu. To što koštaju ne znači i da valjaju.
Ono što možemo je držati parametre predajnika u okvirima preporuka proizvođača, ali jasno da vlasnik ne može odgovarati za konstrukcijske propuste. Pravilnik predviđa ograničenja štetnih emsiija van radnog opsega, ali ne spominje kliksove, WB šum, fazni šum i tome slične stvari.

Sjetimo se samo FT1000MP koji  je imao katastrofalno tastovanje i prouzročio gomilu problema na bandu zbog kliksova. Pa i međunarodnih, hi.

Sad je samo stvar dogovora bliskih susjeda kako živjeti s tim, a da ne padne krv na bandu i van njega...

Sjećam se dreke na sebe samog kad sam 1981 s vrha Mosora zagadio čitav 2m band u bližoj okolici ne znajući da novougrađeni CW monitor iz IC202 frekventno modulira predajnik... Jasno, na analizatoru spektra kod 9A3QD (nw SK) sve je bilo jasno kao dan, hi. Monitor out.

Drugom zgodom, prokleli su me mnogi kad sam u po bijela dana radio MS s FT221R, a taj ej imao CW kliksove ko pikamer, što naravno čovjek ne može znati dok mu netko to ne kaže. A problerm je riješen zahvaljujući 9A2AY koji je nekako u to doba u časopisu RADIO AMATER objavio članak na tu temu.

Izgleda je najbolje što čovjek sad može uraditi da kod nabavake uređaja prouči i dostupne informacije, jer no što se vidi po oglasima se sve kreće u istom kolu - 100W snage, osjetljivost 0.25 microV itd. O IP3 prijemnika i faznom šumu predajnika nitko ne govori.

Ali ima ljudi koji su o tome napisali par pametnih, a sve zainteresirane upućujem na stranice SM5BSZ da se razočaraju u svoj novi uređaj, hi. A ima i mjerenja kod DF9IC po kojima su se neke stare kante pokazale za dva koplja bolje od novih all inclusive kutijica od 100W i 2 kg.

Volio bih da na ovu temu nešto napišu i ljudi koji su u ovom stručniji od mene.

Spomenuti IE500 u mješaču 6m transvertera zamijenio je BF961 koji se nije mogao nositi sa lokalnim signalom 9A3FT i odradio svoje. Ali tu je problem bila sposobnost mješača da u okvirima svoje linearnosti obradi toliko jak signal. Mislim da nema mješača koji bi pomogao po pitanju splattera ili faznog šuma. Ako griješim, pardoniram.

Čak bih rekao da je u tom slučaju problem pravilno detektiran i otklonjen na pravom mjestu. jednostavno, imao sam loš prijemnik i toga sam bio svjestan.

Žao mi je što više nije živ FT220 s kojim smo radili na 2m 1975, to je trebalo čuti... U mješaču običan tranzistor, neću reći BC109C, ali tu negdje... mamma mia...

GG

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #33 : 07. Srpanj. 2008, 16:39:28 »
pozdrav ukavejaši
ja 9a9c radio sam na klubskoj stanici 9a1n.sječam se u jednom periodu contesta na oko 144270 pozivao sam jedno sat vremena u pravcu ok sp da bi se na kraju okrenuo prema dl.i.odjednom na moju frekvenciju dođe 9a1w i pusti nekoliko puta papagaja da zove cq conest de 9a1w.ja ga pitam šta mu to znači i kažem pa šta ti misliš da ti nesmetaš ,pa ja kad okrenem antene u pravcu 9a1w šum banda se diže nekoliko s jedinica.toliko o poštenju 9a1w
ima stanica u mojoj blizini koje rade na cw a ja ih slušam na 144350.dođem čovjeku na frekvenciju i lijepo mu kažem da mi smeta po čitavom opsegu a on mi odgovori u smislu meni je jako žao ali šta da radim i meni smetaju i dalje poziva cq contest.šta sam ja treba napraviti,jedino da ugasim stanicu ili...ali ja sam i dalje zvao cq i radio veze.tako je to u contestu.
oprema 9a1n..ts690s + javornik antene 4x 8 elemenata oblong linear 500w sa 180v napajanja
operatori 9a1n....9a9c 9a3ru 9a2n
od ekipe 9a1n puno uspjeha u daljnim ukv takmičenjima

Offline 9A3WP

• Jr. Member
  • **
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #34 : 07. Srpanj. 2008, 16:47:23 »
...šta sam ja treba napraviti,jedino da ugasim stanicu ili...ali ja sam i dalje zvao cq i radio veze.tako je to u contestu...
...od ekipe 9a1n puno uspjeha u daljnim ukv takmičenjima

BEZ KOMENTARA - NO COMMENT
"Mir s vama"

Goran, 9A3WP (9A1W ekipa)

P.S.
Molim da me na vrijeme obavijeste o svojim planovima rada svi kojima 9A1W eventualno smeta na
opsegu, a kako bismo mogli na vrijeme odustati od rada - jer ne bih želio da bilo koga ometamo.

Ubuduće do slušanja na svim opsezima na kojima ne rade (i dok ne rade) ometači nego radioamateri.
« Zadnja izmjena: 07. Srpanj. 2008, 17:14:43 9A3WP »
@9A3WP @DK3WP

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #35 : 07. Srpanj. 2008, 17:24:51 »
Djuro pozdrav, mozda je problem u onih 180V napajanja... sta se desava kad imate 230-240V ?

73, Pa3k

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #36 : 07. Srpanj. 2008, 17:25:34 »

oprema 9a1n..ts690s + javornik antene 4x 8 elemenata oblong linear 500w sa 180v napajanja

Izgleda da smo sve biliže otkrivanju problema...ovo izgleda kao jednadžba sa 1 nepoznanicom...500W i 180V, to nikako ne može raditi dobro!!!!
BTW
Nije mi jasno kako 9A5Y sa udaljenosti od 138 km i sigurno malo večom snagom od vaših 500 W ne smeta toliko kad se okrene prema I i to direktno preko nas!!!!!
A opet s druge strane kako to da 9A5AB koji je od nas udaljen samo 6 km radi dobre veze uz naše smetnje ili kako 9A2TK dodje na svega 5KHz i uredno poziva CQ?!?!?!?!
Kreso

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #37 : 07. Srpanj. 2008, 18:53:31 »
pozdrav
9a3wp je napisao da 9a2tk i 9a1n najviše smetaju a 9a2hm je napisao da 9a2tk radi 5 khz i da nesmeta....to mi sad nje jasno
što se tiče lineara.......napon u kučici je 220v ..ts690s i javornik rade ok
napajanje ts690+javornik je razdvojeno od lineara
kad je linear na predaji / profi instrument 300v/ napon padne na 180v.tj znači da samo pada napon na linearu sve drugo radi na oko220v
.........................................................9a9c................................................................................................

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #38 : 07. Srpanj. 2008, 19:02:48 »
9A9C
Blago tebi.Ja na Velom Drveniku sa 100w iden na predaju,a napon ode na 170-180V
Prova san i linear pa pari američka naponska mreža.
Ne daj bože da neko po selu vari...HI !
73 de 9A5ST
Zeky

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #39 : 07. Srpanj. 2008, 19:09:39 »
pozdrav
9a3wp je napisao da 9a2tk i 9a1n najviše smetaju a 9a2hm je napisao da 9a2tk radi 5 khz i da nesmeta....to mi sad nje jasno
.........................................................9a9c................................................................................................
Pozdrav Đuro!
Treba čitati sa razumijevanjem!
Napisao sam da 9A2TK dodje na 5KHz do nas i poziva CQ, pritom sam htio reči da ako smo mi toliko široki i smetamo kako ti kažeš, onda on ne bi mogao doći tako blizu i zvati!!!!!
Kreso

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #40 : 07. Srpanj. 2008, 19:12:49 »
U tome je i poanta - napon na linearu ne bi smio padati...(ne tako drasticno) po meni taj linear vise ne radi u linearnom rezimu rada i sprica tj. radi ukratko sranja po bandu (oprostite na izrazu)...

Isto je kad talijani rade sa nekog brda sa agregatima...

73

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #41 : 07. Srpanj. 2008, 19:26:01 »
Ha...konacno nesto....pravo....teknika ....? Vako...jemam dva svijedoka....9A0BVS...oko dvajst km. od mene...signal 59+++++++ i jos...na FT 857 ...817....dolazi....frq. 144.478....jeli...a na 144.485 je far iz Dezele....koji se jedva cuje /kako kad/ ali BVS "davi" okolo sve...! Next....IC 703 + Transverter /home-made naturlich/ nesto bolje...ali BVS  "davi" isto...nemere se cut kako treba....i onda naj-sistem   TR-7 DRAKE Transiver + transverter ....CISTO ...nema BVS-ja nego CISTI SIGNAL  doticnog fara iz Dezele......HA...? Perce...? A perce TR-7 bez vf pojacala ..nego poslje band pasa DIREKTNO U SCHOTKY MIXER.....pa XTAL filter te MF sa velikim pojacanjem te produkt detektor isto sa schotkijem....i tu smo fantje..^ Schotki mix ne cini cuda ali sa ponasa bolje nego svi mixeri koji se danas /prije / ugradjuju i te nase lijepe sarene kante.....? Sotky je Pasivan mijesac....te dobar i cisti signal iz LO.... i to onoliko dB KOLIKO STOJI ZA DOTICNI....ni manje ni vise.....i tu smo ...narode....Sempre gradim -radim - prepravljam RAZNORAZNR rx-ove .....i odnos signal-ssum mi je glavna stvar....to je osnov na UKV-eu ...na prijemnoj strani...te naravno dobra/e antene....!A sto se tice smetnji....nemam uopce od snagatora iz lokala 2PT 1.6 KW ...3HJ 1 KW 3GBO...2 KW... 6PSM O.5 KW TE "Dottore" 4QV 0.4 KW....samo 9A1BJK kada izadje na Ucku i sa nekih 20-30 W. dere po 50 khz gore-dole../  a ta je stvara stvar jer vec decenijama uvijek isto...NIKAD im nije bio dobar signal...bas NIKAD....? Jedna nasa kanta  obicna danasnja dojde od 450-1000 Eura...A vrhunski transverte od Heer Khunea za 2 m. kosta 1250 Eura....cccc uvijek bilo ..kolko para tuliko muzike.....! Ma dobro to i radi ljudi moji...? Saluti kroz /MM...na Ibizu zdere se neki gamberi ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #42 : 07. Srpanj. 2008, 19:35:58 »
Prima di aviare lingua inserisi cervelo   ...nema to veze....Pada snaga a na LINEARNOST.....BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE...M.
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #43 : 07. Srpanj. 2008, 20:04:13 »
Dobre su ove priče ko kome smeta, ali je zanimljivo da 9A1W i 9A1N smetaju samo jedan drugome ???

Šta ostali kažu?

I nije prvi put.

A bilo je dosta vremena da se to dovede u red, pri čemu je istjerivanje pravde na bandu u toku contesta namjanje produktivno rješenje.

Budući da se ne radi FM, očito da mrežni napon oscilira u ritmu opterećenja pa me zanima, ako bi netko od upućenih mogao pomoći, kako se u tom kontekstu ponaša radna točka pojačala snage, koja bi po meni trebala šetati iz klase u klasu, obzirom da je ista vjerojatno zenericom zakucana na neku definiranu vrijednost.

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #44 : 07. Srpanj. 2008, 20:24:41 »
Šta ostali kažu?

Meni nisu smetali, ni jedan ni drugi, bit ce da uopce nemam prijemnik, izgleda  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz