Autor Tema: 9A VHF/UHF/SHF  (Posjeta: 42915 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6R

• Hero Member
Odg: 9A VHF/UHF/SHF
« Odgovori #60 : 13. Svibanj. 2008, 13:56:09 »
Bravo Vedrane !To i ja cilo vrime govorim.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #61 : 13. Svibanj. 2008, 14:50:23 »
Na sjeveru bi opet bila pusiona, bez 2kw u par sistema mozes se samo muciti...

Znas onu lovacku: zove ti jedan moj susjed njemca na 2m pola sata, grize nokte, razbija čaše, a njemac nikako da
čuje 400w i 11el ...

Zakaj: perke je qrm va DL 59+

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #62 : 13. Svibanj. 2008, 15:23:57 »
Stanje se može popraviti (promjeniti) ako iz natjecanja u natjecanje bude sve više stanica s juga.
Tada će onima koji rade sa sjevera biti sve važnije okretati antene "put doli" - kako Mike kaže.
Pri tome ne mislim samo na 9A, S5, YU nego i na ostale.
Svjedoci smo velikog porasta aktivnosti s istoka.

Uz uvažavanje svih prirodnih prepreka, ipak mislim da UKV rad s južnih lokacija može dati posebna zadovoljstva.
Osobno sam se u to uvjerio više puta iz JN82IW.
Uvjeren sam da se s ozbiljnom pripremom i opremom može ići do 200k i s te lokacije.

Nadam se da bi to moglo i ostvariti već ove godine u IARU VHF contestu u rujnu, kada je HRS i EU organizator tog natjecanja.

73
Mate

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #63 : 13. Svibanj. 2008, 15:56:49 »
Contestiranje uopće, pa i na 2m je način samopotvrđivanja.
Očito da u startu nismo svi jednaki. Stanice sa juga su hendikepirane zbog udaljenosti, stanice sa sjevera zbog QRMa.
Stanica sa sjevera sa 11 el i 300W je hendikepirana u odnosu na susjednu stanicu koja radi sa 4x18el i 1kW. Zar bi prvospomenuta stanica trebala odustati?

Osobno, a vjerujem da govorim i u ime mojih kolega iz 9A1CIG, idemo na contest zato što nam se to sviđa.

Da nam je cilj po svaku cijenu biti prvi vjerovatno bi se davno posvađali. Svake godine idemo na brdo, napredujemo u malim koracima, uživamo u contestu i sa zadovoljstvom iznova idemo svake godine.

NHF

Rolando 9A3MR

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #64 : 13. Svibanj. 2008, 16:02:18 »
Na ovu dopredsjedničku provokaciju neću uopće trošiti riječi...

Uspoređivanje Huma i Bilogore je miješanje krušaka i jabuka. Zašto ne otići još 500 km naprijed u OK ili DL pa vidjeti onda što će biti.

Moja poanta je da se treba tehnički izgrađivati tamo odakle misliš raditi, ali u svim smjerovima. RX, TX, ANT...

I raditi ono što je realno moguće. Na Malti to su Es i EME, kod nas je izbor ipak bolji.

A onih 200K, o tome ćemo u Splitu ;D

GG

PS - u vezi 3MR posta - baš tako. Gušt je radit, ali usput i napredovat. Ako ti se ne sviđa jedna antena, uradiš drugu pa treću (to čak i Bračani rade, a skupe su im trajektne karte, znači - može se...). Ako fali snage, veću cijev u ruke pa nek se vrti strujomjer.

A bez obzira na sve, još uvijek sam mišljenja da oni koji misle da su hendikepirani životom na jugu ne bi sa sjevera napravili ni pola onoga što misle da se može i mora, da ih je nekako transplatirat i posjest za 4x18. Nije sve u tome, i operatorska vještina se računa... A tu ej najteže priznati koliko si tanak ;D

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #65 : 13. Svibanj. 2008, 16:41:32 »
Citat:
Eto tebi otoci pa odnesi te sisteme na svaki kontest ako hoćeš.Brzo bi te prošla volja.

Cekaj malo, oli si ti mislia da od doma iz Splita napravis neki rezultat  ??? To ne mozes ko ni ja iz Poreca.
Ali sta se onda zalite da nemate mogucunosti napravit rezultat? Ni ja od doma na 160m ne mogu napravit
vise od nesto malo europljana. Zato smo lipo skupili prnje i otisli 2 puta na savudriju, jednom u IV3 i jednom u nudisticki kamp. Isto tako na 2m bili smo nekoliko puta na slavniku sa S55M jednom cak i na otoku Sv. Nikola kako bi i od tamo isprobali kako ide. Nazalost ne mozemo bit qrv u iota natjecanju jer je u samoj spici sezone, a svi radimo u turizmu. 2001 smo to uspjeli postavljajuci antene od 14-17 po lokalnom vremenu ( dok je pauza na poslu) po najvecem suncu i odradili to natjecanje.

Sta se tice karata ne vjerujem da se ne moze izvuci sponzorstvo za prijevoz. Ako se javite kao radioklub
bilo jadroliniji,plovputu ili luckoj kapetaniji tesko da ce vas odbit za vas i opremu odbacit do povoljne lokacije. Mi sa pristupom na svijetionik savudrija nismo nikad imali i u plovputu su nam svaki put izasli u susret. Cak za 2 IOTA contesta uspijeli smo madjarim isposloavt lokaciju na otoku, prijevoz i smjestaj tako da nista nije nemoguce. Treba se potrudit i radit, a od zaljenja na forumu nema nista....

73 Davor 9A1UN

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #66 : 13. Svibanj. 2008, 16:52:51 »
E moj Davore...

Ma nije problem u sponzorstvu... Karta do Brača je 28 kuna... A do 670 m asl ima oko 10 km iz Splita... A do 1330 m asl još cca 2.5 h šetnje...

GG

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #67 : 13. Svibanj. 2008, 16:56:48 »
Trla baba dlan......
Martin 9A3GE

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #68 : 13. Svibanj. 2008, 16:57:09 »
 Dragi sugradani  ;D !
Daj ne zovite ove  "od gori  ;) "  da dodu doli ! !
Jos ce nam neko od njih doc ode u srid sezone sa Antencinama  :o i pustim Watima  ??? , Javornicima i sta ti ja jos znam cime i onda se mozemo mi domoroci slikat  ;D !
Liti Vam je ode velika guzva , vruce  :-\, nema mista za parkirat , nestaje vode svako malo.
napon nizak , puno turista a mi nervozni ,Dalmatina zagusena  :-[. . . . . i ko pametan moze dolazit "doli"  ??? ?

Stojte doma  i cujemo se  :D

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #69 : 13. Svibanj. 2008, 17:02:57 »
A vidi ovoooo,
Nema me pola dana, o ono, nakupilo se tu svakakvih utopijskih ideja.

Dakle Patrik je napisao nešto za čime niste išli, rekao je da me njemac ne može čuti jer ima qrm 59+
QRM vam znači smetnje od ostalih stanica, zaboravili ste Q kod ?
Razumijete, SMETNJE OD OSTALIH STANICA !
Tih ostalih stanica taj njemac natuče u prvih 5 sati kontesta cca 500 ( njemci cesi slovaci)!

Onda ostatak ,langsam, malo lupa  po englezima, malo cuje pokojeg rvata, malo kojeg zlovenca i tako on u langsam stilu svabo uradi 800 - 1000 qso-a.

A vi se mozete penjati i na 7000 metara i tegliti 5 sistema i 10 lineara i opet im mozete staviti soli na rep.
DRUGOVI!  ;D REZULTATI, GDJE SU REZULTATI?
Sve ti nasi portabl izleti su kokosarenje, daklem NHF ali jednostavno ne mozete protiv ekipe sa sjevera i gotovo.

Kad me budete razuvjerili rezultatima onda cu vam vjerovati , a do tada Duetchland iber ales.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #70 : 13. Svibanj. 2008, 17:19:32 »
Ma vidi ovoga?

Ajde lipo leć, nemoj nam ubijat volju za život.

Objasni Walteru I4KLY kako se ne može, ako si frajer... A on ti je na Monte Fumaiolo, ex GD11e, ne znam novi UL. Odatle je uzeo sve što se moglo i postavio rekorda koliko se moglo pa mu dosadilo i sad pušta nas da se prepucavamo.

U JN83 imamo na 432 QRV:

9A2WA, 9A6R, 9A7PJT, 9A1CPB, 9A7B, 9A2BW, 9A2FW, 9A6C,  a sigurno ima i još koj neprijavljeni ilegalac.

Ajmo vidit koliko će ih bit na bandu za ALPE ADRIA UHF?

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #71 : 13. Svibanj. 2008, 17:40:22 »
 ;D ;D ;D

Bas ste luzeri  ;D
Gogo, taj šalter, ups Walter I4KLY iz nekog lokatora, koji se koristio prije ... godina, ne pušta sad da se ostali igraju na bandu jer njega je strah pojaviti se u kotestu jer bi bio negdje u sredini tablice. Isto tako nekad slavni I4XCC, nekada su oni sa 4xshark harali, ali sad kad svatko moze dignuti takav ili bolji sistem sad ih nema nigdje, sad tamo pinplaju na 10ghz, Claudio se tu i tamo pojavi na wsjt, kad ga zove ekipa na ssb, nema ga ni blizu.

U vrijeme koje ti spominjes, na ukv-u u Italiji je bilo masa postaja, to je bila manija isto kao i na CB-u. dakle hrpa stanica, isto ono sto se danas desava u DL i OK. I tada je naravno lakse bilo odraditi takav rezultat. A da je bilo puno postaja, to ti moze i Martin 3GE potvrditi koji je u DL kupovao Kristalne filtere za rx od 2m.

Ima u Italiji jos slicnih ekipa, koji sa uglavnom katastrofalno prljavim signalima pokusavaju nesto ali jednostavno im ne ide, iz razloga koiji sam naveo.
Ovaj zadnji kontest bili su i neki cesi u Italiji i prosli kao bosi po trnju, ako usporedis taj njihov rezultat sa onim koji rade u domicilnom qth vidjeti ces ogromnu razliku. Dakle ista ekipa, ista oprema samo drukcija lokacija, znaci da ne valja lokacija, sto juznije to tuznije, cisti primjer.

Gogo, evo iz kurioziteta, ja cu se za alpe adrina uhf popesti na 450 m ovdje do mene i raditi sa 25 wati i jednom yagicom ,a ti operi sa max snagom koju imas i nalozi sve antene i opremu, i na kraju neces postici bolji rezultat, samo iz cinjenice da sam ja sjevernije i blizi centru aktivnosti.

Kakvi bakraci, kakvi YO, LZ, od toga nista, to je sve djecja igra, mislim da je Laci prije neki dan stavio post snimke qso sa OK stanicom na 3cm koja daje nr 058, ej 058, pa toliko nase stanice ne naprave ukupno kroz cijelu godinu na 3cm.
Evo zbrajam sve qso u zadnjem 9A VHF UHF SHF kontestu i sve postaje zajedno na 3 cm su odradile 47 qso-a, dakle svi skupa zajedno  ;D
A nis, gren spat, ovo je izgleda samo jedan cudan san  ;D

QV
« Zadnja izmjena: 13. Svibanj. 2008, 17:48:48 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline oe1ems

• Newbie
  • *
    • Contesting
« Odgovori #72 : 13. Svibanj. 2008, 18:19:15 »
za QV....po tvom nacinu razmisljanja niko od nas nije trebao postati radio amater, a kamoli probati uraditi neku vezu na VHF/UHF....da SHF nepominjem!

73 de OE1(4)EMS/E77DX
Braco

p.s.
pored JN77XX i JN87BH
QRV iz JN84IX, JN84US, a uskoro i iz JN84GJ.....pa se sad mislite sto ja odoh na "jug"

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #73 : 13. Svibanj. 2008, 18:36:59 »
Aj ti Braco, ne unosi nemir...

Adaminho, ja i ne mislim d aću biti bolji od tebe, a ti ćeš opet biti lošiji od Slovenca, oni od OK, OK od Dl itd.

Koliko znam GD11 je danas JN63 odakle sasvim dobro rade IK5ZWU i njegova banda killera, a mi smo na istoj razini... Samo ljudi  rade, ne cvile... Sve im je daleko ko i nama..., a nešto i dalje...

Ja ću također raditi s 25 W i 32 el dj9bv pa se sigurno čujemo, ako na JN83CO sve bude OK... kažu da ima smetnji, ali vrag zna, veći problem će biti dobiti struju iz objekta... POmogao bi i dobar BPF, ali kako čujem, konkurencija me minirala ;D

Ako napravimo vezu, možda ti ipošaljem qsl kartu...

GG

PS - Ne zaboravite i JN83SO... Nije baš u 9A, ali je lokacija, jug itd...

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #74 : 13. Svibanj. 2008, 18:51:55 »
Rješenje je jednostavno.  ;D

Nekadašnje mW, sada W pretvoriti u kW, dodati antenu tipa:

http://www.73.ru/news/144_64.jpg

sve to iznjeti na vrh Pelješca, i to je to!  :)

Naravno, potrebno je nabaviti i dozvolu za rad, e to je malo kompliciranije.  >:(

Boris
www.hamradio.hr/9a2ga

Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK