Autor Tema: 9A VHF/UHF/SHF  (Posjeta: 41449 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Odg: 9A VHF/UHF/SHF
« Odgovori #30 : 07. Svibanj. 2008, 23:14:31 »
Sto se tice parabola ima dosta smetnji ali kad se stavi gluh uredjaj onda se moze raditi.
Na 2 metra nije tako strasno ali na 23 cm su strahovite smetnje
na 70 cm smo imali uredjaj s predpojacalom pa dok nismo stavili solo uredjaj nismo mogli ni raditi
ali nije nam to smetalo bitno da se malo odradilo i da smo pobjegli malo u prirodu bice drugi puta bolje samo da nas posluzi zdravlje jedino sto nevalja je da se mjesalo pivo malo Karlovacko malo Pan malo Osjecko pa opet i ponekad presjeces s rakijicom da dodjes sebi ali to se radilo samo u subotu a u nedjelju smo bili fini i nismo konzumirali opojna sredstva zbog radi 0 promila.
73 9a4wt

E moj Marko, niste vi probali predpojačalo od 9A3MR   :o  :o  :o
Congrats ekipi 9A6K za ovu ekspediciju, fotke su odlične a "pobjednik vremena" nenadmašiv!

73 de 9A4EW, Hrvoje
« Zadnja izmjena: 08. Svibanj. 2008, 00:03:55 9a4ew »
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #31 : 07. Svibanj. 2008, 23:43:46 »
Hrvoje, to nije "predpojačalo", ono od 3MR je TWT  ;D ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #32 : 08. Svibanj. 2008, 07:06:24 »
Moram razraditi novu taktiku u contestu. Prije D dana ekipama po Slavoniji pošaljem određenu količinu vina (ovisno o afinitetima) i prva mjesta za nas s Juga zagarantirana. Ne samo što će zaboraviti okrenuti antene na jug već će zaboraviti okretati antene uopće. A možda zaborave poslati i log.

Amnezija - ključ uspjeha.

:) :)

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #33 : 08. Svibanj. 2008, 08:34:04 »
Ma ia nas kojima je i voda s izvora žestoka.......
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #34 : 10. Svibanj. 2008, 22:13:57 »
Evo mi na 9A6K jos nismo poslali dnevnike cekamo da se nakoti. Kad smo zavrsili kontest na 2 m imali smo 91 k poena a veceras gledam dnevnik ima vec preko 100 k do sutra ce biti i 120 k poena.
Sto se tice vina tesko da nas to moze izbaciti iz takta mi smo opijeni od kad smo radioamateri.
A necemo mi ni to vino odbiti samo vi saljite put gori.
73 9a6k team
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater

Offline 9a3bhe

• Newbie
  • *
« Odgovori #35 : 10. Svibanj. 2008, 23:01:36 »
eh, ne bi bilo prvi put da nismo poslali dnevnik...
sta cekas, salji !!!  ;)
da ne saljem ja po tebe ove sto smo ih slikali usput

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #36 : 11. Svibanj. 2008, 08:23:56 »
Gledam objavljenu rang listu (trenutno stanje ) pa mi nije bistro zašto tu nema pribrojeno i 50 i 70 MHz? U propozicijama koliko vidim ništa ne piše da se oni ne računaju u generalno ? Pogreška ili krivo prepisano? Isto tako što znači ono u propozicijama u generalnom plasmanu sa kateorijom G ?
Opet mogu komentirati nesuvislost propozicija u dijelu iznosa multiplikatora na GHz... pa nije isto napraviti vezu na 10 GHz i 24GHz a da ne spominjem dalje... isto kao što po meni ne može ići u isti koš veza na 50/70 Mhz i na 144MHz !!!
Opet pitam zašto nisu uključeni svi dodijeljeni bandovi ?
U tabeli rezultata trebalo bi ispraviti kod prosjeka ... piše u zaglavlju km/qso a brojke su od bodova/qso...
Inaće ctest standardan, negdje bolje negdje gore... tehnika me zafrkavala, ali i to je dio užitka
Pozdrav svima !

ps. 9A4WT= Mario = Marko? : Nigdje u raportu o 9A6K ne spominjete 23cm. Čuli ste se dobro i na Sljemenu kod 9A2EY i kod mene , ali niste odgovarali ili ????

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #37 : 11. Svibanj. 2008, 08:50:08 »
Krivi znak 9A4WT a treba biti 9A4TM... sry

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #38 : 11. Svibanj. 2008, 09:36:43 »
Samo jedno pitanje o 9A6Z...

Radili smu u contestu vezu a 70 Mhz i poslao je log na robot...bio je jedno vrijeme kratko gore i onda nestao...
Jeli ga netko obrisao, zašto, jeli sam tražio da ga se skine...odnosno u čemu je stvar.

U principu mi je svejedno ali bilo bi ljepše u tablici vidjeti čak 3 aktivne postaje na 4m.... :D :D :D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #39 : 11. Svibanj. 2008, 11:25:01 »
Sto se tice 23 cm imali smo strahovite smetnje pa nismo culi skoro nista kroz smetnje ali to je bilo prvi put da radimo na tom bandu za ubuduce spremicemo se malo bolje uradili smo samo 4 veze s 10 w na 23 cm mi bi bili dosta srecniji od tebe da smo odradili te veze posto nam je to novi band i sve sto se uradi prvi je put.
Imali smo dosta smetnji i na 70 cm dok nismo promjenili uredjaj koji je podivljao od vf-a a na fiksnoj lokaciji radi ko doksa.
Bice bolje u narednom kontestu.
73 marko 9a4wt
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #40 : 11. Svibanj. 2008, 19:49:13 »
Samo jedno pitanje o 9A6Z...

Radili smu u contestu vezu a 70 Mhz i poslao je log na robot...bio je jedno vrijeme kratko gore i onda nestao...
Jeli ga netko obrisao, zašto, jeli sam tražio da ga se skine...odnosno u čemu je stvar.

U principu mi je svejedno ali bilo bi ljepše u tablici vidjeti čak 3 aktivne postaje na 4m.... :D :D :D
Bok Tom
Evo sad sam isao provjeriti u logovim akaj se desilo, a objasnjenje je da je 9A6Z napisao u zaglavlju da je log za 144 MHz, i ja sam ga automatski iz kategorije 70 MHz prebacio u kategoriju 144 MHz. Nakon tvog upita isao sam otvoriti EDI file i vidio unutra da je radjeno sa transverterom za 70 MHz i da je samo jedna veza...promjenio sam PBand u EDI zaglavlju i vratio ga nazad u pravu rubriku
73 de Krešo
Kreso

Offline 9A4TM

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #41 : 11. Svibanj. 2008, 22:15:18 »
Krivi znak 9A4WT a treba biti 9A4TM... sry

9a4tm Mario  9a4v kontest tim.  :)

Offline 9A4FW

• Full Member
    • Radio klub "Vinkovci" - 9A1CHI
« Odgovori #42 : 11. Svibanj. 2008, 22:17:48 »
Pozdrav Zlatko,

Gledam objavljenu rang listu (trenutno stanje ) pa mi nije bistro zašto tu nema pribrojeno i 50 i 70 MHz? U propozicijama koliko vidim ništa ne piše da se oni ne računaju u generalno ? Pogreška ili krivo prepisano? Isto tako što znači ono u propozicijama u generalnom plasmanu sa kateorijom G ?

Nisam siguran ima li ijedna zemlja u IARU R1 uopće u terminima I i II subregional contesta ta dva banda u pravilima? Ja je nemogu naći, ali možda griješim  ???   Ti bandovi su dodani samo zbog popularizacije aktivnosti na njima i naravno
bodovi na ta dva banda se ne računaju u generalnom plasmanu.
Kriva prepiska kod kategorije G je ispravljena.

Opet mogu komentirati nesuvislost propozicija u dijelu iznosa multiplikatora na GHz... pa nije isto napraviti vezu na 10 GHz i 24GHz a da ne spominjem dalje... isto kao što po meni ne može ići u isti koš veza na 50/70 Mhz i na 144MHz !!!
Opet pitam zašto nisu uključeni svi dodijeljeni bandovi ?

Drago mi je što si postavio ovo pitanje, jer su naši multiplikatori na SHF bandovima nerealno visoki:

Nije pravilo da u pravilima natjecanja moraju biti svi dodijeljeni opsezi. Pogledaj malo kod naših susjeda imaju li 50 i 70 MHz u pravilima? Kod nas nedostaje samo 3,4 GHz i to ne smatram tolikim problemom jer ga imamo u HLJK-u i Microwave contestu.

Multiplikator na 10 GHz (50) je nerealno visok i neodrživ, ali je takav zbog populariziranja tog banda u 9A. Prije 3-4 godine je na 10 GHz u 9A bilo aktivno 2-3 postaje, a danas ih imamo 9. Naravno da je 24 Ghz neusporedivo sa vezama na 10 GHz pa je to i slijedeći korak pri popularizaciji tog banda jer bi multiplikatori REALNO trebali biti slijedeći:

50, 70 i 144 MHz = 1
432 MHz = 5
1,3 GHz = 10
2,3 GHz = 20
3,4 GHz = 20
5,7 GHz = 20
10 GHz = 20 (ili max. 30)
24 GHz i više = 50

Zašto multiplikator 20 ili 30 za 10 GHz?

Evo komparativne usporedbe za 144 MHz i 10 GHz iz 2007. godine:

9A VHF/UHF/SHF 2007
Pl. CALL     LOC    QSO    PTS
1. 9A2TK JN76WA  288  83672  (144 MHz)
1. 9A1Z   JN86EL    25  346250  (10 GHz)

ili

HLJK 2007
Pl. CALL    LOC    QSO   PTS
1. 9A2KK JN85OV 422 155380 (144 MHz)
1. 9A4M  JN85EI   25  191250 (10 GHz)

Koja postaja se više "uznojila" da bi došla do prvog mjesta, a kako je to honorirano bodovima?  ???
Iz gore navedenih primjera me primjedba na SHF multiplikatore pogađa jer bi ovdje primjedbu trebali imati dečki koji su radili na 144 MHz.
Svaka čast Luciju i Mati na ostvarenom rezultatu na 10 GHz, ali ne treba minorizirati rad na 144 MHz.

U tabeli rezultata trebalo bi ispraviti kod prosjeka ... piše u zaglavlju km/qso a brojke su od bodova/qso...
Inaće ctest standardan, negdje bolje negdje gore... tehnika me zafrkavala, ali i to je dio užitka
Pozdrav svima !

Primjedba je OK i biti će ispravljena na robotu u slijedećih nekoliko dana.

73 de Željko, 9a4fw

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #43 : 12. Svibanj. 2008, 00:12:27 »
Koja postaja se više "uznojila" da bi došla do prvog mjesta, a kako je to honorirano bodovima?  ???

Pa cilj je, kao i u drugim djelatnostima, sa što manje uložene energije napraviti iste ili još bolje rezultate  :)

Šala... mislim da sam s UKV menadžerom već ranije komentirao naše množitelje po bandovima?
x50 na 10GHz je stvarno previše i treba smanjiti.
x30 mi se čini optimalno. Dok nas ne bude barem x30 u odnosu na sadašnje stanje  :)

73
Mate 9A4M

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #44 : 12. Svibanj. 2008, 07:04:39 »
Pozdrav!

Slažem se sa Željkom i Matom. Zbilja je ponekad malo i smješno kad vidimo koga smo pobjedili. Ipak mislim da je i takva politika odigrala svoje. Recimo da je na 3 cm malo više akumuliranog rada,  ali 20 do 30 bodova je realno. Mislim da je i RS kao specifičnost baš tog banda malo izbacila odnos iz ravnoteže . Kao npr Es na 2 m u kontestu!

73s de Luci
Luci, 9A1Z