Autor Tema: Quados 8 za 2m  (Posjeta: 17253 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: Quados 8 za 2m
« Odgovori #75 : 06. Svibanj. 2008, 14:31:48 »
Tako je Mario...još bolja je E88CC a najbolja i zadnja u proizvodnji je PCC88...i tu je prestala proizvodnja...nema više....imam dosta cijevi..nisam bacio ništa a i prijatelji su mi donijeli puno cijevi...žao mi je to baciti...sa time se je počelo..sve....ovo....iako se tada moglo u "Narodnoj tehnici" ili tako nekako...u ZG pa i ovdje naći tranzistora...OC70 OC71....pa se sa njime gradilo NF pojačalo...poslje detektora....aaaaaaaaa....jel tako....a ostalo sve sa cijevima   TRX sa jednom ECC81 /pendler/...i vremenom bolje stvari....naravno sve za UKV....niks KV....ono bi tamo samo telegrafisali ..kucali pojma o jeziku nisu imali nego par kratica i to je bila veza...ma daj...mi ljepši i pametniji smo se UKV-eom bavili...SVE SAMI RADILI....baš je bilo dobro...i nije UKV za svakog...točka ! A ovdje na 2 m. je bilo puno razgovora i tehnici ..izradi ...antenama...svemu tome što je našoj grupi bilo zanimljivo...a tek prve veze ...preko Jadrana...manje više svi smo znali Italijanski ili se vremenom naučilo...pa je bila dobra ćakula kako ovo kako ono...sve to na 144 Mhz...i evo dokle smo došli..? Sa YU7EF antenama nisam bio u prilici raditi..ovako....kada se neka antena napravi točno i u mjerama i sa dobrim materijalom ..radi dobro..naravno treba imati odgovarajuću instrumentaciju za to sve podesiti i naštimati da bi optimalno radilo...nisam se puno bavio antenama../dok ima na tržištu dobrih "fabričkih" antena/...to je posebna nauka...ima par "mahera" ovdje medju nama koji samo se time bave...bravo ljudi.....! Smatram ../ nije protiv nikoga i nečega/ da je YAGI ..ZAKON...od te antene je sve krenulo...i ovo drugo su sve varijacije..da se dobije nešto bolje manje ljepše i t.d.? Kako to uspjeva..to je druga priča....? Točka....!Aaaa... trebo bi u stari kraj u ŽUPANJU...samo ne znam točno kada..kada bude ..se najdemo ..! Dole je rundimetalna vitroplastana ploča..ručni rad..sve veliko i široko... cijevni TX i trz. RX...transverter..? A momentalno je u ispitivanju/gledam Mjesečinu/  new one transverter... all solid state...kada bude završeno objavim već...Ok..vrijeme je za popodnevno odmaranje.../zzz/ ! Saluti a tutti quanti radioamatori ! M.
Martin 9A3GE

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #76 : 13. Svibanj. 2008, 09:32:18 »
Po želji Marija evo objavljujem slike 6 komada Quados-6 stakiranih antena koje mi je poslao DF9IC.
Antene koriste za 23 cm opseg za konteste i veoma su zadovoljni. Profesionalno su ih izmerili pre podizanja na stub i vrlo su zadovoljni dobijenim rezultatima.
Evo i dela teksta iz prepiske:

------------------------------------------------------
Hi Dragan,

abot two years ago we had a discussion on a design for a 1296 MHz contest
antenna, based on stacked horizontally polarized AMOS antennas.

Ath the end I changend my mind about the desired beamwidth, so I never
realized your proposition. But later I found the Quados family, and it
seemed quite ideal for my purpose. Look in the attachement what came out :-)

This antenna is 6 m high and performs about 2 dB worse than a groupt of 4
stacked long yagis.I measured the single Quados 6 at -1.5 dB compared to a
23 ele Tonna yagi.

More pictures can be found at
http://hft.fh-pforzheim.de/download/dr9a/0508/page_01.htm
(the OP is DK9IP who worked in the contest from my home).

73  Henning  DF9IC

------------------------------------------------

Pošto sam mu poslao slike 9A4V Quadosa za 2m poslao mi je  sledeći odgovor:

---------------------------------------------

Hi Dragan,

nice pictures from 9A4V, too. We also use on 144 a massively stacked antenna
for the direction to OK, consisting of 8x 6-ele-DK7ZB-yagis (14 m high
array, see attached picture)..

Please use the photos of the 1296 MHz antenna for your website. I can also
make some more, showing the details. I found two more pictures of my
prototype which I attach. We have to build te antennas quite sturdy for
field-day use, this contest at my home was only a test.

BTW, I had to reduce the wire length a bit. I first built a prototype using
10 mm^2 cross section copper wire, while the final version uses enameled 3
mm diameter copper wire. In both cases I had to shorten the wire length by
about 2% compared to the scaled dimensions from 2450.

Attached are also a photo and results from a provisional gain and diagram
measurement of the prototype - you see the big influence of the dish on the
measure diagram but the 3 dB angle seems to be reasonable.

73   Henning
------------------------------------------

Očigledno da je skaliranje, drugačija debljine žice, masivna plastična kutija i plastični nosači, greškom graditelja postavljeni u tačkama maksimalnog napona, a verovatno i istezanje prilikom savijanja žice, uticalo na malu promenu rezonantne fekvencije antene.

Pozdrav
Dragan YU1AW

\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #77 : 13. Svibanj. 2008, 09:38:18 »
I još jedna slika gde se vidi ceo sistem od 6 antena vertikalno stakiranih.

73, Dragan YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

s56a

• Gost
« Odgovori #78 : 14. Svibanj. 2008, 09:16:36 »
DF9IC: I measured the single Quados 6 at -1.5 dB compared to a 23 ele Tonna yagi.

Ljudi, kako je ovo moguce?  Verovatno je koristio DK7ZB 28 Oma design umesto YU7EF :-)

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #79 : 20. Svibanj. 2008, 12:19:05 »
Evo moram se opet malo vratiti u ovaj topic. Bilo mi je strašno krivo što nismo napravili niti jednu sliku Quadosa 8 dok je bio na zemlji prije samog postavljanja. Sve slike koje imam su one kad je već bio na tornju i one iz 9A4TM radionice. Ali evo, danas konačno pronađoh jednu!  :D  :D  :D  (Tnx to 9A4GE).

P.S. Na slici se ne vidi svih 8 elemenata nego samo prvi jer tada još nisu bili niti ubačeni.

73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A5M

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #80 : 22. Studeni. 2020, 15:02:46 »
Kako nas je u zadnje vrijeme sve vise na 144MHz ...odlicna antena sa velikim azimutom i dobrim gainom
Sve vise je multi ekipa iz 9A pa bi ovo za njih bilo interesantno