Autor Tema: MGA-62563  (Posjeta: 9466 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: MGA-62563
« Odgovori #30 : 04. Travanj. 2008, 22:29:15 »
OK Dragan,

Skrenuli smo malo sa teme ali zadovoljstvo mi je bilo raspravljati o tehnici
sa tobom i Marjanom. Javi se cesce,

73
Goran

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #31 : 04. Travanj. 2008, 22:37:04 »
I meni takodje sa tobom...
Javiću se ako bude zanimljivih tema...

Puno pozdrava i uspeha u daljem radu!

Dragan, YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

s56a

• Gost
« Odgovori #32 : 04. Travanj. 2008, 22:40:37 »
http://bmf.ece.queensu.ca/mediawiki/index.php/High_frequency_transistor_models lepo pokazuje internalije  VHF MOS FET sa vise paralelnih vrata koja smanjuju ulazni Rg u modelu shuma pa nema razloga da se isto ne ponasaju S53WW BF998 koji jasu jedna na drugom sa bliskim vezama.  KISS.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #33 : 07. Travanj. 2008, 12:36:45 »
Ima bi jedno pitanje za AW i IW ... znaci imam 4 feta na ulazu... xverter... Javornik...
Da li se isplati dodati yu1aw HEMPT pretpojacalo jos na ulaz svega toga ... znam da vecina s5 takmicara to ne koristi... ali?

73

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #34 : 07. Travanj. 2008, 12:55:48 »
Ima bi jedno pitanje za AW i IW ... znaci imam 4 feta na ulazu... xverter... Javornik...
Da li se isplati dodati yu1aw HEMPT pretpojacalo jos na ulaz svega toga ... znam da vecina s5 takmicara to ne koristi... ali?

73

Ne! Samo bi pokvario dinamičke karakteristike Javornika, jer očekivano sniženje šuma ne bi dalo neke rezultate u takmičenjima zbog visokog fona TX WB šuma i jakih signala koji bi proizveli IMD.

Dragan YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #35 : 07. Travanj. 2008, 13:02:49 »
Pozdrav ekipo!
Svaki dB pojačanja ispred mješača smanjuje dinamički opseg istog ,za onoliko, koliko iznosi pojačanje istog ,umanjeno za slabljenje prilagodnih kola.Znači šta manje pojačanja ispred miksera ,i šta manje pojačanja ispred kristalnog filtera (tj .  ispred transformacije u uski propustni pojas!!!!) je poželjno.
Šumni broj sustava je kaskadan i naravno ovisi i o pojačanju prvog i o šumnom broju prvog ,kao i o pojačanju drugog i šumnom broju drugog stupnja!!!!!!!!!!
Ako imaš dugi kabel možda možeš pokušati, ali S5 hamovi stavljaju gore pretpojačalo ,a doli samo mikser :-))

Pozdrav Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #36 : 07. Travanj. 2008, 13:08:44 »
Tnx za info...
73

s56a

• Gost
« Odgovori #37 : 07. Travanj. 2008, 15:39:46 »
Mike, Kranjcima je zao izgubljenih Watta na predaji pa svugde stavljaju debele coax i onda je preamp doma na toplom :-)

A i lakse se menja tranzistor kada zariba antenski relej.  Jetinije i pouzdanije PIN preklapanje je jos uvek tabu.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #38 : 07. Travanj. 2008, 21:51:24 »

73
Nisam ni AW ni IW ali ču ti i ja odgovoriti, kako bi to trebalo u praksi (nije moja pamet nego Robijeva).
Sve dok su gubitci u napojnom vodu ispod 1 do 2dB (20m 1/2" na 2m) ne isplati se dodavati ništa, a kada su gubitci veči, onda se samo izdvaja front end Javornika (transvertera) i njega se postavlja direktno kod antene.
Znači quad BF998 ili u Javorniku ili ispod antene ali nikako na obje strane ako želiš optimum.

Offline s53ww

• Newbie
  • *
« Odgovori #39 : 08. Travanj. 2008, 21:40:42 »
Hi Gorane&Dragane&all,

so me opozorili na to debato, pa si nisem mogel kaj, da se ne bi oglasil.

Tale low NF dizajn s paralelnimi FETi ni nobena magija (gre za nizanje Rg-ja, ki je glavni
izvor suma v FETih), vendar sem do njega prisel "pukim slucajem", hi. Nisem izvajal nobenih
simulacij, ker nisem imel na voljo zadovoljivega modela za BF998. LNA dizajn je bil cista
kopija legendarnega LNAja z BF981 - i radio od prve. Ampak IP3in je bil samo 0dBm. In sem
se spomnil raznih NxU310/J310 (piggyback) IF AMPov iz literature o high-end KV RXih, pa hajde
da probamo. Se sedaj se zivo spomnim, kako sem strmel v oni HP8790B, X-krat preverjal cel NF
test setup, ponavljal kalibracijo. Nikakor mi ni slo v racun, da je NF padel na 0,6dB (prej pa
z enim FETom nikakor nisem prisel izpod 0,8dB) - ciljal pa sem itak samo na visji IP3.

Zahvaljujoc visoki izolaciji (s12) tega FETa, prilagajanje na IP3max (P1dB) nima prav nobenega vpliva
na prilagajanje za NFmin, tako da je bila celotna optimizacija precej straightforward. Pravzaprav je
najvec casa vzelo prilagajanje na IP3max (tudi meritev tako visokih IP3 stevilk ni trivialna). Kot sem
kasneje opazil, ima ta tip ojacevalnika fiksno razmerje med P1dB in IP3out, tako da se da poiskati
optimalno jedro in navitje za izhodni transformator ze samo z meritvijo P1dB (ali celo Psat).

In seveda, glavni in zelo resen problem tega dizajna (to velja za vsak tak piggyback dizajn z 
diskretnimi komponentami) je stabilnost...

------------------------

Mogoce se enkrat ponovim (v edukativne namene, hi) premislek, s katerim pridemo do zahtev za high-linearity
144MHz RX konverter (needed for EU VHF contests only :)).

NF
1. target NF celega RX sistema je 2,0dB in ta vkljucuje 0,5dB izgub antenskega kabla ter 18dB suma KV RX zmanjsanega
za gejn RX konverterja (G)
2. torej RXcnvrt_NF + KV_NF/G < 1,5dB ; tu je prostor za kompromis med LNA NF in G, vendar je zaradi IP zahtev optimum
pri min. G ---> LNA NF as low as possible
3. za nek normalno dosegljiv NF za 2m LNA, ki je recimo okoli 0,5dB, potrebujemo cca. 26dB gejna (!)

IP3
3. the best KV rig (u ono doba) je imel IP3in okoli +24dBm
4. da se ta vrednost ne pokvari prevec (samo 1dB), mora biti IP3out RX konverterja +30dBm
5. IP3in = IP3out-G = +4dBm in to IP3in vrednost mora dosegati LNA skupaj z 0,5dB NF (!)

Torej najprej potrebujemo LNA z 0,5dB NF in IP3in +4dBm. Tu sicer ni krize, vendar nastopi tezava z zagotavljanjem
26dB gejna. In ceprav je celotna veriga RX konverterja silno preprosta (LNA + BPF + MIX + IFAMP), sama optimizacija
posameznih (realnih in realizabilnih) sklopov ni niti najmanj trivialna!
Seveda se da narediti se boljsi konverter, z uporabo low loss BPF v velikosti "boce piva", mixerjem, ki rabi 1W LOja
in IF ampom s 50W HF FETom ...
... ampak teh performans sploh ne potrebujemo.

Trenutno nam je vsem glavna omejitev visok TX sum (oz. nizek TX S/N, ki je pri vecini KV postaj samo 100dB v SSB
pasovni sirini pri cca. 100kHz offseta). In kaj pomeni teh 100dB? Z 2dB NF RXom imamo -138dBm suma (SSB, Ta=290K), in
ce dovolimo 1dB degradacijo zaradi TX suma, mora biti ta TX sum na nivoju -144dBm ---> -144 + 100 = -44dBm je signal postaje,
ki nas moti (to je cca 59+50dB), in oddaja recimo 100kHz od nase frekvence. To se pri 16dBi gejna na antenah in oddajni
moci 10W (!!!) zgodi na 100km (free space path loss, recimo Javornik-Sljeme). Na zalost oddajne moci niso samo 10W ...

Now, where is the point (to jest, sta ovaj prica)?
Da se JAZ resim motenj na sprejemu, moram popraviti TVOJ TX! ---> Ce JAZ popravim MOJ TX, SEBI nisem niti najmanj odpravil RX
motenj, ampak sem odpravil motnje DRUGIM. Pa posto smo samo ljudi, kako cemo to resiti?   

73 de Robi/s53ww

s56a

• Gost
« Odgovori #40 : 08. Travanj. 2008, 22:08:15 »
S53WW: Tale low NF dizajn s paralelnimi FETi ni nobena magija (gre za nizanje Rg-ja, ki je glavni
izvor suma v FETih)

Pa to sam cak i ja ukapirao iz MOS FET internalija, a ti dosao do toga tezim putem eksperimentalno!  KISS agn.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #41 : 08. Travanj. 2008, 23:22:19 »
Pozdrav Robi,

Drago mi je da si se ukljucio u diskusiju pa da cujemo iz prve ruke tvoja iskustva.
Moguce je smanjiti Rg, ali na samom silikonu jer postoje veliki
parazitici od kucista i bonding wires. Kada imas cetri tranzistora u paraleli, onda
postoji missmatch medju njima koji u isto vrijeme se podize sumni broj za isti iznos
neprilagodjenja ili gubitaka
Napravio sam na brzinu simulaciju na pretpojacalu sa jednim i dva tranzistora u paraleli
i nasao sam da niti u jednom slucaju NF je manji sa dva tranzistora.
Kada nadjem vremena, sljedeci tjedan napravit cu preciznu
simulaciju i objavit cu na netu.
 Nedavno sam imao slican problem sa paralelnim
tranzistorima, doduse u high power amp, i nije bilo drugog rijesenja nego pojedinacno
prilagoditi svaki tranzistor, iako postoji verzija snaznijeg tranzistora sa
vise paralelnih tranzistora na die.Mozda nije najbolji primjer za poredjenje, ali
stvar je u neprilagodjenju i paraziticima.

Za info, testirao sam novi Philips SiGe tranzistor BFU725 koji ima ogromno pojacanje ali na
zalost nije dobar za nize frekvencije od GHz. Radi vrlo dobro na 1.3 i 5.7 oko 27dB gaina, 0.5dB NF,
ali ga je tesko stabilizirati. Ft je 70GHz ???
Originalna Philips demo board oscilira  ??? great

Ideja sa BPF ti je odlicna. Mogao bi napraviti vrlo uski tunable filter, pa ga podesavati sa step motorom
kako to rade sa FT-1K opcijom?

73
Goran
« Zadnja izmjena: 09. Travanj. 2008, 01:44:54 AD6IW »

s56a

• Gost
« Odgovori #42 : 09. Travanj. 2008, 07:13:08 »
KV-jasima se odnedavna nude mali tunable filteri sa feritom do 14 MHz, GHz UKV-jasi to zelite na 144 MHz sa 1 dB gubitaka pa eto "flase piva" i bez step motora!  Front-end selectivity na UKV je oxymoron.

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #43 : 09. Travanj. 2008, 07:48:18 »
Ooooooo!
Pozdrav Robi!!!! :)
Jako mi je drago da si ovdje sa nama i da si se uključio u ove tehničke diskusije.....
Dobro je da bar negdje postoji mjesto gdje se može ova "bura u mozgu" rasčlaniti....
Kad smo već kod toga ,molim te da mi kažeš još jedanput ;D koji su zahtijevi za
ferit na izlazu iz 4xBF998 pretpojačala ?????
Ima li šanse upotrijebiti i diskretnu verziju tranzistora  ( npr. BF988) ili brata koji ima veći napon BF966 ??
U nadi da ti nije ovo zadnje javljanje i da ćeš povremeno navratiti i na ovaj forum puno ljepih pozdrava iz Splita po jakom i orkanskom jugu !!!!!
73 Mike 9A2WA
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #44 : 09. Travanj. 2008, 08:49:31 »
HI Robi,

muči me isti problem s binocular feritom na izlatu 4xBF998. Sad ih ima kod nas po 40 centi i pretpojačalo ve vrlo zanimljivo,a izgleda dobro.

U slobodnoj prodaji ih nema, jedino što možemo pogledati kod Franca Rote u Milanu ili razvaliti neki TV prilagodni transfiormator od ELRAD antena?

Trenutno sam posložio materijal za BFG135/YU1AW, BF998/YU1AW, 4xBF998/S53WW pa da vidimo što će biti.

CU Gogo