Autor Tema: Dobio sam novu peglu  (Posjeta: 7548 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: Dobio sam novu peglu
« Odgovori #15 : 07. Travanj. 2008, 02:54:47 »
Evo ga..! Zahvaljujem  sve ukupnom Pučanstvu na uputama i smjernicama....uglavnom to radi sasvim zadovoljavajuće i kada se podešava na "uho" ( nagluho).. i sa običnom instrumentacijim koji svaki RA manje više ima doma..! Sutra Adam stavi to na stetoskop pa utvrdi točno stvari....? Oni mali ..na njima je bilo 457.000 Mhz napisano...i uz pomoć par ključeva se popuste kontra matice  sa stranu gdje su "n" konektori i oni se približe unutarnjem rezonatoru te se spusti fino rezonancija tamo gdje treba..te sa gornje strane opet sa se fino podesi na ..recimo 432.200 Mhz..naravno SWR metar 50 omsko opterećenje i abaut 10 W. rf..! "Lonci" su iznutra savršeno čisti...sjaji  se srebro.. kao "ganz" novo...pa smo podesili jedan i drugi  te poslje ih povezali skupa ..malo "štimali tako da SWR na baznom uredjaju bude izvrstan i na izlazu na W.-SWR metru isto...(bilo je više majstora 2SS 6PSM)..sve skupa priključili na ant. za 432 Mhz (mali parabeam 18 elem.) ....?? Sve normalno ...SWR ....odličan.... snage ima normalno...SMETNJI NEMA ????? Ono RADAR i okolo njega..ILI RADAR NE RADI ILI RX JE U ŠLUSU....UGLAVNOM SVE DOBRO...ČISTO MANJE VIŠE....te upalili PA ZA 432 mHZ..(50 W. drive za next ?????)...i to sve malo peglali (Tema je PEGLA)...samo trebam to još provjeriti tj. što je sa tim radarom..?? Ali mislim bude to dobro..bute obaviješteni..! 4QV I 6PSM znaju kakve su tu smetnje bile....COME BACK to 432 Mhz bude valjda uspiješan !'!  Dole je slika dijela inštrumentacije korištena pri podešavanju BP filtra (cijena sitnica Bing..10 E. za oba plus par "n" muški konektora...samo bila ta dva u kašeti za voće na zemlji..iskipano)...Zato ne zaboravite...PORTOGRUARO...140 Km .from Rijeka !(ima još jedan takav sajam u Modeni..dva puta godišnje...sada negdje u 6 Mj. mnogo veći i SVEGA...naročito  za UKV.....PC I slične stvari ---INGRESSO VIETATO----)...Bla
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #16 : 07. Travanj. 2008, 02:58:04 »
----Onaj oglas.....likvidacija....NON VENDO NIENTE...!
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #17 : 07. Travanj. 2008, 09:33:03 »
Dakle koliko je gubitak takvog filtra, i koji se efekt postigao sa njime osim sto su eliminirane smetnje?
Poboljsao se prijem jer je taj filter jos bolje prilagodio antenu sa primo-predajnikom? Ili je pak nesto drugo?
Kako izmjeriti 3-5dBa na uho?
Mozda su moja pitanja smjesna ali cisto me zanima, hvala.

73

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #18 : 07. Travanj. 2008, 09:49:26 »
Evo ,i moje malenkosti....
Mislim da je stvar ipak u tome što se prijemnik oslobodi snage sa strane koja ga blokira i umrtvi.Sada prijemnik uzima u obzir samo signale iz prozora filtera pa se otvori i oslobodi do kraja ARP .. ::)
Ista ti je stvar kad mjeriš snagu sa recimo diodnim detektorom ili mjeriš snagu sa spektralnim analizatorom na zadanoj frekvenciji.... ;D ;D ;D.
Sa spektralcem je uvijek manja ??? ,jer ne uzima u obzir i ono okolo ???

Baš mi je drago da se na ovom forumu razvija tehnička diskusija po raznim pitanjima ,ali bih volio da se ne pretvori u HRS forum gdje ima svega ali prave tehničke diskusije nema....... >:( >:( >:( >:(

Puno pozdrava iz toplog,sunčanog i vjetrovitog Splita
Mike 9A2WA
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #19 : 07. Travanj. 2008, 10:03:23 »
pozdrav svima,

Mike, mislim da je to sto si naveo nas slucaj  ;D

Patrik, pa uloga filtera je da eleminira smetnje u ovome slucaju, nista drugo i ne treba raditi, to mu je zadaca.
Usporedimo to sa beverage antenom, ma da nije neka usporedba (jer neki mogu i beverage spaliti) ,kod njega si eliminirao lokalne signale a cujes samo dx koji sa dipolom ne cujes, a vjerovatno postoji ali se izgubio u smetnjama. Ovako si oslabio sve signale na bandu (usporedjujuci to sa IL kod filtera) ali si dobio vani koristan signal.

3-5 dB na uho mozes izmjeriti tako da gledas kazaljku ili display instrumenta i uhom slusas jacimu signala. I onda ti mozak poveze (kako kome  ;D ) te korelacije i ako na uho cujes tise znaci da je signal oslabio a ne pojacao, to je samo kontrola ako ne vjerujes svojim ocima  ;D

Jednom smo lokalno radili jedan experiment, koliko je u stvari 1 dB: Udaljeni cca 10 km na 144 mhz, attenuatorom smo smanjili signal na tu mjeru da je bio cujan na uho (na granici moje cujnosti) i onda attenuatorm smanjili taj signal za 1db i onda ga vise nisam cuo. Mada je to relativno mjerenje, pokazalo se da razlika od 1db ponekad (kod slabih signala) moze znaciti ostvareni qso ili neostvareni qso. Pogotovo vrijedi kod eme veza.

Naravno da ako radis sa 10 kw tropo i smanjis snagu za 1 db, neces primjetiti nista, eventualno ce se brojilo struje sporije okretati  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #20 : 07. Travanj. 2008, 10:18:58 »
Samo da dodam da je taj prvi decibel u biti i najvažniji ,jer koliko sam ja učio na tečaju 1973, prijemnik može obraditi samo signal kojeg je svjestan,a s ve ostalo je history. Znači spuštati prag osjetljivosti s jedne strane , a s druge strane osigurati da na željenoj frekvenciji i u njenoj okolici bude što manje suvišnog tereta.

Pa da nisam pametan?

GG

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 07. Travanj. 2008, 12:03:35 »
...sa S 6 na S 8...znači filter djeluje pozitivno i na jedno i na drugo

Bok... nije da zajeb... ali,, ili si nabavio perpetum mobile ili ti nesto ne valja sa prijemnikom ( AGC npr), sto se tice TX-a cesto dolazi do pogresnih ocitanja kada se u sistemu nalaze krugovi sa visokim Q i prosjecnim mjeracima snage/refleksije.

- vecina tih filtera ima konstrukcijsku impedancu oko 70 Ohma pa kada prodju kroz par ruku i ekipu koja izokrece coupling elemente desava se da cijeli sistem bude ovisan od duzinama kablova koji su upotrebljeni, tj od RTX do BP filtera i od BP-a do Antenskog sistema.

73.....

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #22 : 07. Travanj. 2008, 12:24:20 »

Sve je vec receno u filter teoriji, nema nista da se doda ili oduzme.
Sam kratko da ponovim, sa dva ista filtera u seriji
sirina propusnog opsega je ista kao sa jednim samo je
shape faktor nizi.

Gorane,

Evo uradio sam simulacije u AD v.3.5 sa jednim i sa dva trostruka BP filtera za 50 MHz.
Svi rezultati pokazuju da se na svakoj frekvenciji sva slabljenja sabiraju, što je i logično.

Na slici se vidi X2-X1 širina opsega za jedan filter za -3dB i ona iznosi  10.5 MHz.
Dodavanje još jednog istog takvog filtera na red daje krivu na kojoj markeri 1 i 2 padaju i postaju markeri 3 i 4 sa ukupnim slabljenjem koje je zbir slabljenja oba filtera u tim tačkama i iznosi oko -7 dB.
Iz toga se vidi da je širina opsega od 10.5 MHz X4-X3 sada izmedju -7 dB tačaka a ne izmedju - 3dB tačaka.
Markeri 5 i 6 pokazuju širinu X6-X5 za dva vezana filtera za - 3dB i ona je sada 9.2 MHz, dakle za 1.3 MHz manje.
Ovo nedvosmisleno pokazuje da se širina propusnog opsega sa dva redno vezana filtera smanjila u odnosu na širinu propusnog opsega jednog filtera za oko 13%!

Pozdrav
Dragan, YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

s56a

• Gost
« Odgovori #23 : 07. Travanj. 2008, 14:12:11 »
Nedavno sam procitao zanimljivu definiciju radio prijAmnika:  Treba primiti zeljeni signal i oslabiti SVE ostale!  Ovo drugo nije jednostavan zadatka jer superhet ce uvek primati signale na MF i simetricnoj ucestanosti.  MF je fiksna pa se lako oslabi, simetricnu treba udaljiti sto je vise poguce.  I dalje ostaju problemi intermodulacije i ssuma lokalnog oscilatora.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #24 : 07. Travanj. 2008, 22:24:33 »
Evo par mjerenja 2m filtera sa slike koju je Martin postao:

center qrg : 144.600 Mhz
Impedance: 50 + j0 ohms
passband loss : 0,7 dB
-3 db @ 146.100 & 143.000 Mhz   BW -3db = 3.1 Mhz
-6 db @ 146.550 & 142.500 Mhz   BW -6dB = 4.05 Mhz

att -34.1 dB @ 155.000 & 131.800 Mhz
att -42.8 dB @ 120 Mhz
att -49.6 dB @ 110 Mhz

SWR 1:1 @ center qrg
SWR 1:1,3 BW 500 khz (+-250 khz)

Eto, u mjerenju koristena homebrew oprema, dds sa sweep generatorom i digitalni pwr meter baziran na ad8307

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #25 : 08. Travanj. 2008, 01:38:14 »
Dobar veče....stavio "Peglu" ..u upotrebu...tu odmah kraj PA.. i kroz nju tjeram ili ovaj ili onaj radio...poštimao onako kako si rekao Gorane..a i Adam je to stručno obradio...ma to je u redu..da se i "ručno" to podesiti..nema straja...ta mi smo RADIOAMATERI..jeli..prije svega...masu nas ima ovdje koji nemaju vezu sa strujiom ili nečim sličnim..pa ipak stvar funcionira..(kako kome..?)...' Zamjeram vama visokosjedjućidolegledajući .....što ste te stvari previše uzdignuli na akademski nivo...nije potrebno..... za nas obične moglo je i jednostavnije........za gos. Dobričiča se zna odavno kakav je vrhunski kapacitet....ta čitav život moje društvo i ja se ravnamo po njegovim stvarima......gos. Miletića isto držimo velikim kapacitetom...ko je "uveo" toroide (amidon ?) i moderne gradnje razno raznih transivera i opisa prepravki raznih "kanti" koje su bili u ono doba vrhunske radio štacije....gos. Popović je samo sa par napisa odmah pokazao da je "pravi "i da se tendi u "naše stvari...gos. Grubišić iliti GG je davno opisivao gradnje transvertera i linearnih pojačala..pa smo se po njemu ravnali sveze tih stvari (nedavno je priznao da je to radio za nofce)..od stare generacije ostao je još gos. Mikulka ...i nema više..ili ima pa su nepismeni ili zle ćudi.? I nas par ..kao gos. Strišković..koji puno isto zna samo je lijen napisati nešto.....tako...znao sam dosta dobrih..ali ih je život i okolnosti razbucao....! Te mladja generacija..i tu ima jako dobrih ...ne što mi je frend...."Dottore " Aličajič je na vrhu svih ! Možda ima još..? Ta ima..samo nisu tu prisutni ? Sory... ako sam koga zaboravio ( ak mi neko sada kaže da sam krivo napisao ovo sory...dat ću mu "crveni karton u Kraljevici i to pravi...M.J. 9A3GE 190 CM VISINA I 120 KILA ŽIVE VAGE...veliko iskustvo sa tučamaA po svijetu i okolici...čuvajte se..ha) Konpletno skretanje sa linije...ma šalim se ljudi..!Daklem...radjeno par veza via Moon sa famoznom "peglom" ..vidio slabe signale ..vidjele me "male " stanice...šum na prijemu..ne znam gluh sam na jedno uho (starci predjite na digitalije...mir..tišina radio Porto Re (Radio Kraljevica) potiho svira stare dobre stvari..na TV (bez audia ...se biju ..pucaju kradu otimaju ili hebedu..standard...all USA filjmovi...niks Europske kinematografije..a tako ima dobrih filmova..tja) i samo buka turbina u pozadini...Pa se radi EME...ALI ....AVAJ SKORO SVE URADJENO..neko novi se pojavi i svi na njega...ka vuci (vuk domaća životinja...nije iz uvoza) ..! A "peglu postavio tamo da mi na 144.150 Mhz nabolše radi....i ti je to...Tako ....svaka kritika se odbija...sveze "pegle" tojest famotnog Band Pass Filtera koje smo pokupili sa gomile krša i platili neznatnu sumu...IV3GBO Gianpier a quelli ladri io pagato a Milano 90 E.  e questi solo 10 E. !Dole vam je "pegla" uz QRO PA za 144 Mhz.... M.
Martin 9A3GE

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #26 : 08. Travanj. 2008, 09:12:22 »
Dragan,

slazem se sa svim tim, ali misao je bila da sa dva filtera ne dobijes upola manji bandwidth.
Tocno slabljenje se sabira po eksponencijalnoj funkciji filtera, pa su zato nize tacke u skirtu vise oslabljene.

Znao sam odmah da je lapsus, zato sam tako i napisao u mom prvom postu...

Eh, sve češće mi se dešava da glava misli jedno, jezik priča drugo a ruka piše treće... :)
Ja se zezam sa tim i kažem porodici da sam izborio potpunu autonomiju jezika od mozga... :)

Vreme čini svoje.
Nedavno sam pronašao neke svoje stare listinge programa pisane u bejziku za Spectrum.
Gledam, i ne mogu da verujem! Kažem sebi: pa koja je ovo budala pisala...?!  :)
Ali posle, nadjem tu i neka elegantna rešenja nekih problema koja mi ni danas ne bi pala na pamet...
Sve se menja...

Pozdrav, Dragan 
« Zadnja izmjena: 08. Travanj. 2008, 10:08:26 yu1aw »

s56a

• Gost
« Odgovori #27 : 08. Travanj. 2008, 10:39:35 »
AD6IW: Rolando, nije bilo licno samo sam htio da ukazem na cestu pogresku koju amateri cine,
a to je da ako imaju dva ista bandpass filtera pa ih stave u seriju da ce imati manji propusni
opseg. To je netocno.

DD, ti si se zeznuo sa upola ali gornja tvrdnja je fundamentalno pogresna jer je i -3 dB "suknjica" pa postane uza!

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #28 : 09. Travanj. 2008, 14:50:03 »
Šta sam se zeznuo sa upola?

s56a

• Gost
« Odgovori #29 : 09. Travanj. 2008, 16:27:30 »
Šta sam se zeznuo sa upola?

Ti ustvari nigde nisi napisao "upola" i tvoj prvi post je potpuno korektan!  Nisam proveravao pogresne navode AD6IW.