Autor Tema: Dobio sam novu peglu  (Posjeta: 7549 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Dobio sam novu peglu
« : 02. Travanj. 2008, 17:38:51 »
Evo ispeglao sam probnu pločicu sa novom peglom
downconverter 2,4 na 1,2 ghz, ATV

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9T

• Hero Member
Odg: Dobio sam novu peglu
« Odgovori #1 : 02. Travanj. 2008, 18:13:11 »
Tvoja žena će biti sretna  ;) ;) ;)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 02. Travanj. 2008, 19:06:32 »
Pazi kada budeš peglao gaće, da i one ne budu ovako izgrebane...

73 de 9a2d

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #3 : 05. Travanj. 2008, 19:37:35 »
Ovako...3 miješana mesina...3 salate...2 pomfri-a...4 pive ..Laško...1 coca cola 8 palačinki...310 Kn....?? Gdje..?  U Jurop naravno....u Deželi ...Gostiona "BAŠA"...na pravcu Rijeka -Trieste..!  To je bilo na povratku...a gdje smo bili...u Portogruaro..na brzinu organizirano dan prije naveče..? Tamo je bila "fiera" ali ----solo per radioamatori ---e roba di secondo mano...krama i polovni uredjaji raznorazni potrebiti materijal za sve bandove...svega i svačega za nikake novce..uz cijenkanje ! Za gigaherze je bio krasan štand od prijatelja Armanda I3OPW...sve što je dole na slikama su njegove gradnje..i u pogonu je bio transverter na 24 ghz...koji je primao far na toj frekvenciji..( isti konstrukcija I3OPW) ...far je u Alpama oko 2000 m/nad m. i oko 40 km. udaljen..!Kako je to lijepo napravljeno...Armanda zovu prijatelji  "mago" čarobnjak...! Keramičkih 4cxxxx na kile ...kablova svih dimenzija radija od amaterskih do velikih drvenih kutija od prije 70 god.  te krame na gomilama...svega...? Amico  Gianpier IV3GBO  nam "rezervirao" par band pass filtera za 144 mhz i 432 mhz...sve Američka roba..! Prvoklasnih muških-ženskih "N" konektora pravih a ne ovo što se može nabaviti danas / novo ali smet obični./..dvaputa ga zavidaš i se razvali...? Uglavnom ...vrlo dobro...malo ali odobrano..? Sve na otvorenom ..sunce čak grijalo...Našli se sa dosta poznanika sa banda i bilo je dosta toga za ispričati...! RA za RA sajam...ne ona gužva u Pordenone gdje od 250 izlagača su samo trojica za RA...pa masu one "leve " robe što nema veze sa nama ..pa oni CD-jači koji na viljuškare dovlače robu a da ne govorimo o computrima i ostalim bez veznim dijelovima što se tamo uvalilo....kišobrani ...naočali...mobiteli ...figure od stakla ...gramavonske pločetine...i slične robe koja nas ne zanima...It.d. Lijep dan..izlet ..dobra i uspješna trgovina ...standarna klopa i naveče otvaranje na 144 Mhz prema Francuskoj...šta treba više..???..???...Saluti di Fiume ...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 05. Travanj. 2008, 21:40:01 »
Evo jos par detaljnijih fotki....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #5 : 05. Travanj. 2008, 22:14:15 »
Evo ga ...Pegla....ovako ljudi..spojio band-pass i šarafio ...najprije na TX....(IC703+TRANSVERTER+ PA )....PRIJE IŠLO VAN 40 W. ..pa našarafio na 50 W.   ..? onda RX....izvukao far...sa S 6 na S 8...znači filter djeluje pozitivno i na jedno i na drugo..? A treba ga podesiti na Spectranalajzere ...jel točno....tamo na Freq. koju želim....jel točno...? Traži se točan odgovor....od majstora koji su to koristili ili koriste...All Wellcome...ponizan sluga...M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #6 : 06. Travanj. 2008, 10:34:35 »
Evo 432 Mhz izvana i iznutra..unutra čisto glatko....srebro...što..?
Martin 9A3GE

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #7 : 06. Travanj. 2008, 12:29:03 »
3GE, za cjepidlačenje bi ti trebao network analizator...mislim da ti je dovoljno dobro i ovo što si napravio.
Prijem ti je očito poboljšan, vjerovatno ti je je AGC podigao pojačanje kad si uklonio susjedne signale na bandu a što se tiče outa, vjerovatno je u pitanju igra sa impedancijama, promjeni nekoliko koaksijalnih kabela pa vidi jel ti uvijek isto. Jesi out mjerio na pravoj ili lažnoj anteni?
Prije par dana sam podesio jedan takav cavity (hvala 9A2WA !!!)i upotrebljivi propusni opseg je oko 150 Khz, zanima me koliki je kod tvog  dvostrukog ?

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #8 : 06. Travanj. 2008, 18:30:19 »
Gorane, kako mi se smiješi jedan sličan filter, ali za 432 MHz, zahvaljujem na potvrdi mojih sumnji kako da podesim taj filter. Nema se baš svih tih cajgera, ali očito i swr metar dobro dođe. Baš me zanima koliki će bit propusni opseg, a sve što mogu obećati je da ću objaviti rezultate ovdje na portalu.

73 GG

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #9 : 06. Travanj. 2008, 20:05:37 »
Rolando,

Ako koristis dva filtera sa istom propusnom sirinom, onda je ukupna propusna sirina ista kao i sa jednim,
samo sto su ivice strmije, a gubici veci.

AD6IW

Frekvencije na kojima je izmereno slabljenje -3db sa jednim filterom, mereno sa dva takva redno vezana filtera  morale bi imati -6 dB slabljenje. Zar ne?

Dragan
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #10 : 06. Travanj. 2008, 20:18:15 »
Gorane, OK je to za širinu, zanima me koliki mu propusni opseg Martinovog filtera. Kod mene je lambda/4, prilično oštar...a gubici u propusnom opsegu ispod 1 db...mislim ga koristiti na contest lokaciji koja je zagađena RF-om a 150 kHz BW će me tjerati da ga podešavam svaki put kad budem išao sa CW na SSB podopseg i obratno.

Martinov, sudeći po slikama, nije coax, vjerovatno  je helix....baš me zanima BW. Prolazni gubici su očito maleni.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #11 : 06. Travanj. 2008, 21:55:07 »
Gorane,

Šta znače strmije strane? I čime se to postiže?
Strmije strane se dobijaju tako što se na svakoj frekvenciji sabiraju slabljenja svih filtera u lancu.
Radi pojednostavljenja uzmimo da filteri imaju zanemarljiv IL.
Recimo da jedan filter ima slabljenje -10 dB na  f1 i f2. Drugi filter takodje.
Kada ih vežemo serijsiki signal prodje kroz jedan i oslabi za 10 dB pa onda prodje i kroz drugi i oslabi za još 10 db što je ukupno 20 dB i to upravo stvara veću strminu filtera, jer tamo gde je sa jednim filterom bilo -10 dB sada je -20 dB.
Pošto je širina propusnog opsega filtera definisana slabljenjem od -3dB onda će signal kroz jedan filter da bude oslabljen -3db na  frekvencijama f3 i f4 a pri prolasku kroz sledeći filter još za dodatnih -3db što je ukupno -6dB.
Ne vidim nikakav razlog da drugi filter ne oslabi signal osim ako je taj drugi filter širi pa na toj frekvenciji nema slabljenje. Ali ovde je reć o dva podjednaka filtera.
Mi često pojednostavljujemo oblik propusne krive filtera predstavlajući ga kao trapez sa vrlo oštrim prelazom iz
pass-banda u stop-band. Takav idealizovani oblik stvara iluziju da i u praksi filteri mogu tako da izgledaju i da će vezivanjem većeg broja takvih filtera na red pass-band ostati potpuno očuvan. Medjutim i tu se -3dB tačke pomeraju.
Ne pomeraju se samo tačke sa 0 dB slabljenjem u svim filterima.

Pozdrav
Dragan YU1AW

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #12 : 06. Travanj. 2008, 22:10:05 »
Dobro, objasni onda kako se povećava strmina bokova filtera?
Kako recimo frekvencija f1 koja je bila oslabljena 10 db sa jednim, sa dva filtera bude oslabljena 20 db ?!
Dakle radi se o dva odvojena jednostepena helix filtera, ne o čebiševljevom filteru sa jednim redom više ili manje...

Dragan

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 06. Travanj. 2008, 22:38:16 »
Evo i ja sam danas brzinski spojio onaj dupli filter za 2m ispred transvertera i na uho, i s- metar podesio na najbolji prijem, i zanimljivo primjetio sam slicno kao i Martin da je prijem bolji za cca 3-5 dB nego bez filtera.

Malo nelogicno jer filter vjerovatno nije idealan i ima uz svoje gubitke i neko gusenje na osnovnoj frekvenciji ??
Istovremeno, swr na predaji je bio katastrofalan. Sutra cu to probati gurnuti na network analyzer pa da vidimo sta se to desava, ovako odokativno je neozbiljno ista zakljucivati.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
« Odgovori #14 : 06. Travanj. 2008, 22:45:10 »
9A4QV: Malo nelogicno jer filter vjerovatno nije idealan i ima uz svoje gubitke i neko gusenje na osnovnoj frekvenciji ??

Bilo bi nelogicno ukoliko bi RX ulazni SWR bio 1:1!  Redak slucaj na KV.