Autor Tema: 9A0TVR ATV test  (Posjeta: 7135 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
9A0TVR ATV test
« : 13. Ožujak. 2008, 22:41:06 »
Evo kad neće naš menadžer (ATV) da nešto objavi na HRS ili VHF webu da to učinimo mi mali korisnici  ;D

Testirana je home made ATV oprema kod domaćina 9A3AEP - Emanuela.
Od opreme je korišten modificirani LNB sa L.O. 9,1 Ghz, analogni 700-2250 Mhz sat receiver, PCMCI analog TV card with notebook. Na predaji je koristen Emanuelov 2,4 Ghz TX i WiFi ekipi dobro poznata 24dBi gridica.

I kad mi neko kaze da je to zeljezarija na Ghz bandovima, prije bi rekao da je to keramika i "postavljanje pločica".
Da bi modificirao DRO u LNB-u sa 9,750 na 9,1 Ghz bilo je potrebno najprije sa drugog LNB-a skinuti "dugme" od keramike, pa ga zaljepiti na postojece i onda to polomiti i izbrustiti da bi se podigla visina dro-a za nekih cca 1.5 mm.

Naravno, tijekom postupka trebalo je mjeriti frekvenciju DRO-a da se ne polomi previse keramike  ;D
Od alata je koristen dremel tool, grickalica za nokte i brusni papir na kraju  ;D

Na jubito sam postavio jednu snimku utjecaja polarizacije na kvalitetu slike, inace kao sto se vidi LNB je bio indoor tako da je kvaliteta slike vise nego dobra, za ove uvjete. Dakle slika se odašiljala na 2,4 ghz i primala nazad na 10 ghz. Naravno "krivac" je bio ATV repetiror na Učki 9A0TVR.
Evo par screen shotova i prije navedeni video link (bez zvuka):

http://www.youtube.com/watch?v=E8fupJew5jk
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
Odg: 9A0TVR ATV test
« Odgovori #1 : 14. Ožujak. 2008, 01:14:02 »
Alo Gorane,

pozdrav, evo malo smo se igrali i TV-a  ;D
a znam da, da postoje gotovi puckovi za 9 giga, ali ovako je sladje kad je iz kucne radionice, a i svi ti puckovi nisu isti, ni po dimenzijama ni po dimenzijama rezonatora, tu su negdje ali vjerovatno bi trebalo opet brusiti, u svakom slucaju hvala.

Poznato mi je za prasinu da je kancerogena, ali ajde jedan dro nas nece ubiti valjda, eventualno jos jednog da malo izbrusim i dignem ga na 10,4 ghz za predaju i okrenem one fetove i napajanja za G i D pa da probam malo i predavati na 10 ghz.

Kako vidis, oprema na 10 ghz je bila indoor pa je i za ocekivati da je qrb malen, cca 15 km. Trebam malo pogledati na webu sta susjedi preko mora u Italiji imaju na 10 ghz pa da ih malo napipam ali moram to malo u Radiomobile ubaciti da vidim uopce ima li smisla ceprkati ako su im snage premale. Ima jedan Talijan na dobroj poziciji i 10 ghz sa 1w na 350 km, to bi moglo ici mozda, ipak je to 27 mhz siroko.

Daj mi neku ideju, kako jednostavno i brzo doci na 10 ghz ali ne dro nego stabilni signal, pokusao bi njega mijesati u LNB umjesto DRO-a da malo poslusam ssb i cw beacone na 3 cm. MF bi bila 144 ili 432....

QV

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 14. Ožujak. 2008, 08:01:19 »
Cestitke Adame, dream tim from Istra Hi.
APRS repetitor sad radi ok. Da te nema trebalo bi te izmisliti.
Forzza ATV i APRS.
Signal ATV sa repetitora na Ucki se prima U Crikvenici ufb!!!
Eduard

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 14. Ožujak. 2008, 12:32:28 »
Pozdrav Gorane i Edi,

Evo najprije Ediju da odgovorim, vidim da je APRS startao u sitne sate sinoc ;D , izgleda da se desava ono sto sam vec i govorio, uslijed  nestanka struje, gore nesto prosvice od ostale opreme, baterijska napajanja bas i nisu odrzavana. No, vjerovatno je problem da nesto zagusi prijem na APRS tj. otvori skvelc i onda je aprs blokiran, jer je trenutno takva paradigma, po meni mekana koja nece ici u predaju dok je na prijemu signal, pa makar bio on i beskoristan, dakle obican sum ili smetnja. Mozda je nekome ostao i u vozilu od talijana uredjaj u predaji, bilo je i takvih slucajeva, a ima i puno onih kojima ide samo nosioc bez signala, svasta se moze cuti na 144.800  ;D i to onda zaglusi rx.

Taj prvi eprom su nam programirali susjedi iz Slovenije, treba reci hvala, i tako smo poceli. U medjuvremenu sam ja slozio neke nove paradigme (tvrde) koje idu u predaju cim prime signal i ne cekaju da se kanal oslobodi, tako to rade u USA i statisticka mjerenja su pokazala da je to efikasnije. Podrzavaju samo WIDE i to je vise nego dosta. Evo kod Damira 5TD su dva takva fajla pa kad skupimo vremena to cemo dignuti, dakle vjerovatno jos jedan digi u okolici Buzeta i jos jedan za sada dok ga ispitamo u Labinu a kasnije ce ici u Pulu, tako da mi Istru pokrijemo koliko je god moguce signalom. Selavi...

Gorane, hvala na idejama, kako stvari stoje, najednostavnije je sloziti DRO PLL kako si rekao, medjutim u Dubusu-technik III sam nasao takodjer jedno zanimljivo rijesenje. Naime, Toshihiko  ;D JE1AAH u svom transverteru za 24 ghz koristi (recimo to jednostavni) multiplikator u koji ulazi sa 1136 mhz i ilzlazi 11.36 ghz, koristi 3 mgf 1402/1403. Onda on to daje mnozi na 22 ghz i mijesa da dodje na 24 ghz ali to mi sada niej bitno...
Zanimljivo je da on cini mi se ulazi u njega sa DRO PLL na 1,2 ghz i to koliko vidim koristi od DTK DRO i motorolin mc145163.
U biti zanimljv mi je ovaj multiplikator, ideja je ako mu gurnem 900 mhz dobijem 9 ghz i to mjesam sa 1,2 i dodjem da potrebnih 10 ghz.

Slazem se da je bolje koristiti 1,2 ghz za MF, a i lnb je vec podesen na tu MF i L/2 mixer sa dual shotky diodom ne bi trebalo ni dirati, smo gurnuti taj LO u mjesanje umjesto DRO-a i stvar bi trebala raditi (teoretski)  ;D

Jos sam tu tanak, moram to malo bolje prozvakati.

Sto se tice dro-a, hm, onaj puck koje je originalni u LNB nisam skidao upravo iz razloga koje si naveo, samo sam na njega zaljepio drugi puck i to na nacin da ljepilo ne smije biti izmedju puckova nego sa strane!!!

I tu sam bio skeptican oko izgleda da to prooscilira opet jer je originalni puck ljubicasti (kazu oni koji znaju da se ljubicasti lakse natjeraju da osciliraju) a ovaj koji sam ja dodavao je bijeli (bijela kava) i kako si rekao jako tvrd. On je bio u dro jednog drugog LNB-a za 10.6 ghz (dakle tanji) i cini mi se 2,5 mm ili 3 mm debljine, biti ce 2,5....

Dakle kad sam ga ocistio brusnim papirom, dobro sam ga stisnuo na originalni i onda samo brzim ljepilo od loctite sa strane dro-a malo zaljepio. Nisam koristio gel varijantu nego tekucu varijantu istog ljepila.

I onda sam to sve skupa brusio, dakle na kompletnoj plocici sa svom elektronikom, nisam nista skidao dole. Originalna frekvencija je bila 9.750 i sa dodanim puckom koji sam na kraju izbrusio na 1,3 mm cini mi se spustio to na 9,1 ghz. dakle povecanje visine pucka za 1,3 - 1,5 mm smanji sam qrg za 650 mhz.
Sa mesinganim vijkom mogu podesavati qrg od 9050 do 9150 cca ali sam ga postavio u srednjem polozaju, bas kao sto si i rekao da ne opteretim previse dro ako je vijak previse uvucen.

Eto, a idemo dalje,ako di zapnem javim ti,
hvala na iscrpnom odgovoru, a dobro sam se nasmijao na tvoj komentar KV i 2m podrucja, nekad je dobro i na CB band navratiti, nikad ne znas koga ima tamo  ;D
Od Kuhnea imam samo par qso-a na 2m  ;D (ups jeli LT2-s ssb elektronika od Kuhne ili?) ,Michael se dosta cesto javi na 2m i aktivan je na ssb dijelu banda, ide to tropo bez problema.
Nisam ga nikada pitao u vezi ove njegove tehnike, ali cujem od Talijana koji ga znaju masirati da bas nije pricljiv po tom pitanju, bit ce da je i njemu puna kapa svega, hehe

Idem nesto lotati, vrijeme je da pocnem taj x.verter za 23 cm

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 26. Ožujak. 2008, 01:41:50 »
Evo, napokon sam natjerao PIC da propjeva, Martine oni od 4 mhz nisu radili kako treba, ovi od 10 mhz osciliraju ko ludi  ;D
Si vidio sto je kritika Chipoteci  :o
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #5 : 06. Travanj. 2008, 23:57:15 »
Evo, nakon modifikacije hardwera i firmware, skatulirao sam gradnju  ;D
i to uspjesno, (kako ugurati dvije litre vode u jednolitarsku bocu)
Svaka slicnost mini hard disk kućišta je namjerna  ;D

U kutiji se nalazi PCB, 4 komada NiCd AAA baterije, i sklopka sa straznje strane (ON/OFF)
Kako u garazi imam hrpu (50 HD) mislim da ce slijedece mikrovalne gradnje biti skatulirane na slican nacin  ;D

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 14. Travanj. 2008, 22:37:11 »
Evo jedan brzinski PLL za ATV na 2,3 Ghz,
Comteh modul za 2,3 ghz i pll koji ide od 1,3 ghz pa do .........

Signal ok i na sat analognom RX-u na 2,25 Ghz  ;D

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #7 : 06. Lipanj. 2008, 12:21:27 »
Evo lagano testiranje parabola za atv, prema Ucki, iako smata radar i kula u tom smjeru i nama okrenutih antena, nesto se primilo.
Tanak signal, ponekad u boji, razlike izmedju disha od 110 i 85 cm gotovo da i nema, cak je i bolji prijem na mali dish, znaci da je LNB feed optimiziran za male tanjure, tako da je beskorisno tegliti vece tanjure sa feedovima koje obasjavaju cca 90cm.

Pozdrav, QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 06. Lipanj. 2008, 16:02:05 »
Bravo majstore, posebno me je odusevila parabola tipa "koza" koja radi ufb!!!
Sone strane Ucke Eduardo SWL Atv "ratone"!

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #9 : 06. Lipanj. 2008, 16:05:06 »
Koja je udaljenost na kojoj si primao signal? ide li to bez tanjura? kolika je izlazna snaga TX-a i pojacanje antene na TX?

Felix, 9a5bs
EME enthusiast

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 06. Lipanj. 2008, 17:06:27 »
Felix, našao sam u furdi SHARPSAT SS100 prijemnik (na žalost bez daljinskog) i SHARP LNB (mogu ti poslati foto, sutra, ako mi daš mail). Mislim da je potpuno ispravan jer mi ih daje kolega koji ljudima postavlja digitalne sisteme a ovi ne znaju kud bi sa starim. Ako ti paše, javi. Besplatno (plaćaš samo poštarinu).

73 de 9a2d

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #11 : 06. Lipanj. 2008, 17:30:09 »
Vlado, dobio si moj email.
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 06. Lipanj. 2008, 19:48:07 »
Felix pozdrav,

to je bio ATV repetitor na Ucki, tj. jos uvijek je  ;D
Dakle na gornjoj slici vidis da su to hornice ( 18 db) ali nijedna prema meni i snaga atv repetitora je 1w cini mi se.
Udaljenost je kojih 30 km ali antene su postavljene tako da odmah od njih u mom smjeru stoji kamena kula  i radar (onaj veliki) koji onemogucavaju opticku vidljivost, dakle to je bio samo test nakon par pokusaja, jer sam mislio da mogu primiti Vpol hornicu koja je prama rijeci okrenuta.

Dakle moja lokacija je u totalnoj sjeni ali nesto sitno prodje.
Sa druge strane bilo je zanimljivo pratiti QSB uzrokovan niskom naoblakom i gusenjem signala na 3cm, kako se vrijeme brzo mijenjalo gore na 1400 metara od suncanod do kisnog, zanimljivo je bilo pratiti taj qsb.

kao sto sam i napisao veci reflektor -dish nema neke prednosti jer je osjencavanje feedom prilagodjeno za manje antene, kog ovoga sta sam koristio, nemam originalni feed koji se koristio na vecoj anteni.

Edi, koza je tu samo figurativnog karaktera, hehe  ::)
Evo i pogled prema ucki sa moje strane  :(

Eto, to ti je to,
Uzivaj

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #13 : 06. Lipanj. 2008, 20:14:38 »
Odlicno Adame, hvala za info o aparaturi repetitora. Super si onda i primio signal ako kazes da ti kula i radar rade sjenu signalu sa repetitora. Ja sam isto nesto malo eksperimentirao sa sjenama i smanjenim optickim vidljivostima i refleksijama istodobno, na 10,45 Ghz i pokazalo se da to ide. Isto tako kao ti, imao sam gubljenje boje na trenutak u prijemu signala.

Inace, nesto mi se desilo sa baseband homemade uredjajem (shema po IK1HGI > IK8UIF) koji ne radi kako treba, zvuk mi radi problema u slici, a kad smanjim audio nivo slika je odlicna ali ton sumi  ??? Evo sad ce jos malo Friedrischafen, narucili smo nesto opreme za ATV (novi baseband, 2 RX-a za 2,3 GHz i 1 TX za 2,3 GHz). Kad oprema stigne idemo u obnovu 9A0TVZ. Stavit cemo TX za 10 GHz i za 2,3 GHz, a 1,2 Ghz bi ugasili zbog strahovitih smetnja koje se pojavljuju na tom bandu.

Prije toga cu napraviti jos jednu probu na 10 Ghz na malo vecoj udaljenosti (12 km) i sa cistom optickom vidljivosti. Zanima me dali bi mogao primiti signal sa cistim LNB-om.
EME enthusiast

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 06. Lipanj. 2008, 20:29:14 »
Evo ga SHARPSAT, a i ona dva hladnjaka za GI7b koja su tražena (ne sjećam se tko, neka se javi, gratis).

73 de 9a2d