Autor Tema: IARU I. region UHF/SHF Contest 2022  (Posjeta: 1108 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5R

• Administrator
  • Full Member
  • Member of 9A4V Contest Club
    • 9A5R
IARU I. region UHF/SHF Contest 2022
« : 27. Rujan. 2022, 20:25:12 »
Pozdrav svima,

slijedeći vikend, 01/02.10.2022. godine, rezerviran je za sve ljubitelje UHF & UP bandova.

Pravila IARU I. region UHF/SHF contesta za 2022. godinu možete pronaći ovdje:
https://hrvhf.net/index.php/pravila-ukv-natjecanja/iaru-r1-uhf-shf

Rezultate 9A postaja iz 2021. godine možete pogledati ovdje:
https://hrvhf.net/upload/UHF_2021._9A_plasman.html

Najave aktivnosti:
https://qrvmap.vhfdx.ro/?fbclid=IwAR0nFCMTUf-CWgyvtLnM7N5Iu1KJZeqc4bq7MeDYPRMU10ua8c7k5_LHpDc

Puno sreće svima u natjecanju  :D

73

9A5R, Željko
« Zadnja izmjena: 27. Rujan. 2022, 22:10:07 9A5R »
There is only one success - To be able to spend your life in your own way... (Christoper Morley)

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: IARU I. region UHF/SHF Contest 2022
« Odgovori #1 : 01. Listopad. 2022, 08:13:53 »
Uoaaaan... jema li koji kajitj uoden :o?

Bude li sve u redu, eto me sutra na JN83CW, Promina 1140 m asl, s pristojnim pogledom u skoro svim pravcima, osim dijela od 100-190 stupnjeva, ali tu se probati refleksijom od Velebita ili Dinare.

Nosim LP opremu, oko 30W uz DB6NT tranverter i 55 el F9FT što bi trebalo biti dovoljno za skoro sve što diše na 23 cm u S5/9A/YU.

Bit ću uključen na KST chat i rado prihvaćam sve ponude za sked, najbolje CW, ali znam raditi i SSB :D

Kome šteka internet, može probati mobitelom na 095 516 76 18.

Prognoza kaže da će biti lijepo vrijeme, F5LEN karte nisu optimistične u pogledu tropo prostiranja, ali bit će kako bude i najvažnije je biti na opsegu

POZZ&CU@23 cm

GG

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2 : 02. Listopad. 2022, 15:19:38 »
Eto...par sati zabave na 1140 m asl po suncu i vjetriću i u logu 17 veza. Ništa posebno, jer ionako nije u planu bilo ništa drugo do li provjera prijema na lokaciji i sve je za 5.

Nakon lanjskog debakla u lipnju nabavio sam BPF filter of PE1RKI - vjerujte mi - vrijedi svakog od 140 EUR koliko me je koštao!. Bez njega S metar stoji na 59+30, s njim na S7. Radio sam s db6nt transverterom, a kao bazni uređaj TR751. Onih S7 je zbog pojačanja transvertera, a da to nije problem dokaz su IQ1KW i DF4IAO koje sam uradio s 30 W i 55 el f9ft yagi antenom koji su preko 700 km.

Inače je ovo bio kontest s tri nepoznanice...Nitko nije na frekvenciji  za koju se dogovorimo, svi odstupaju...Nisam imao rotator pa i moja antena odstupa...lijeva ruka na anteni, desna na uređaju i vrti...Najveći problem je bio locirati kursor miša na laptopu, tu ni dva para naočala ne pomažu...

Od farova slušao samo 9A4QV/B 599, nominalno na 808, a kod mene 805.8:-)) Tako ti je to...

Iznenađenje su 3 veze SSB i 2 na moj CQ. OK1KUO sam uradio do pola, ali dalje nije išlo. Lijepo ga čuo dok je zvao CQ, ali kad mi pošalje svoj broj propadne u QSB rupu i adio mare.

Na ovom bandu treba imati mnogo više vještina nego na nižima, 23 cm nisu šala.

CU 2023!

« Zadnja izmjena: 03. Listopad. 2022, 16:33:30 9a6c »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 03. Listopad. 2022, 10:24:40 »

Na ovom bandu treba imati mnogo više vještina nego na nižima, 23 cm nisu šala.

CU 2023!

Sad znaš kako je nama na 24 ne cm nego GHz  ;D

Zanimljiva je ta Promina, dok ne staviš situaciju na kartu nikad ne bi rekao da je tako otvorena prema meni. To i potvrđuje zašto čuješ moj bcn.. malo Fresnel guši na Velebitu, malo je antena beacona skroz na suprotnoj strani stupa ali bitno da imaš neki kontrolni signal na bandu...

Evo javljaju iz podružnice (što bi rekao uvaženi kolega, telefoni zvone od rano jutros  ;D) da iq3zb/b više nema taj pozivni, sad je i3zni/b i nalazi se na drugoj lokaciji, niže, valjda u jn55uu. Taj lokator su stavili samo za nas Hrvate  ;D

Ja sam čuo
bcn sa Kokoške i ovaj moj, ipak je to što dizajnira Matjaž nepoderivo.

Na 23cm sam radio sa Adalm pluto, 50-100mw sa balkona i 25 el.loop pa onda refleksijom od Učke. Propagacije truba, pogotovo u nedjelju.
Ovaj termin za iaru-uhf je totalno promašen...nit tropo, nit ducting nit RS... mislim da je osmi mjesec bolja opcija, ionako nema nekih većih natjecanja u osmom mjesecu.

lp, dosta sam natipkarao jednom rukom...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 03. Listopad. 2022, 16:50:46 »
A čuj, vi s malim ,mislim cm, morate se uvijek dodatno dokazivati:-))

Propagacije su bile točno u skladu s F5LEN kartama, odnosno u subotu saxofon, a u nedjelju truba. Šta da se radi.

E sad, tih mikrovalova ima preko mjere i vrag zna šta je vama s malim, mislim cm, bandovima napeto. Ljeti je ok tropo, ali nema Rs i sad ti budi pametan...

U kolovoz ipak ima jedan stari i respektabilan contest na 2m, tj AAVHF čija sam i ja jednom bio mala mrvica i ja ga ne bi dirao, jer ta zgoda u svojih 8 sati zna čuda raditi. A pregovarati s IARU oko promjene termina može samo prema gore - vidi 6m termin koji je nekad bio paralelno s microW contestom i bilo je Es,  a sad samo dva tjedna kasnije nema ni pola od toga. Ja bi reko da ljudi koji se pale na 6m neće doć u iskušenje da biraju između metara i centimetara, ali ko sam ja da im sudim...

Uo prijašnjem postu sam ispravio frekvenciju QV fara, sri for typoo, i fala bogu da na tom pustom bandu koji je još virgo intacta glede meni omrznutih digimigi i osobito FT8 vrsta rada. NIsam znao za slučaj talijanskog fara i loviti bešto s antenom koja ima  i preko 10 stupnjeva front lobe je gubljenje vremena, a vrijeme je , je li , novac ili tako nekako.

Uglavnom, čudne prilike ako ih je bilo. 9a3df i 9a1cms me ne čuju, a 9a3jn i s51bW me zovu i ide veza ko po loju.

9A6AR kaže da je na 170, OK1KUO na 260 i po mojoj skali tamo i jesu, svi ostali ko zna di su  pa ajde ti lovi i nagađaj je li antena tamo di triba bitili nije.

OK1KUO je over 700 km i sve sam primio ali moji cca 30 W i 55 el f9ft nisu dovoljni da se odradi.

Sva sreća, ima se još ponešto u alibabinoj peći za dogodine, čitaj 300W i 70 ili 2x35 el pa ćemo vidjeti.

Kako već rekoh, band pass filter radi kao zmaj i lokacija je čista ko sunce pa se možemo malo ozbiljnije pozabaviti u narednim prigodama.

A uz QV far sa svim fresnelovim i ostalim zonama sad imam i referencu za orijentaciju antena pa ostaje samo složiti pps negdje inside, umjesto u auto gdje ni očale za čitanje pomažu da po suncu lociraš kursor na laptopu.

CU AGN 2023

Online 9a3sm

• Jr. Member
  • **
  • 9A3SM
« Odgovori #5 : 03. Listopad. 2022, 20:42:38 »
Lijepo vas je čitati sa raportima sa raznih frekvencija ... ja sam radio sa svog ranča u kategoriji 6 sati jer iskreno osim volje i želje za radom nisam nešto posebno očekivao a ovo mi je bio prvi puta da se pojavim na ovom bandu ..
Sa Kenwood TS-2000, PA-300W i antena 21 el .. mislim oko 3m i nešto ja sam uradio subotu od 16-22 sata 50 veza sa ODX ( LZ2T;KN13RD;636 ) i ja sam zadovoljan .. što sam čuo skoro sam i dozvao ALI bilo je sitnih signala koji su mene čuli no na žalost ja njih ne i nakon kontesta malo komentara sa prijateljima i zaključak je da bi trebao prije  nekih malo boljih antena pokušati sa nabavkom predpojačala za UHF .. tu trebam pomoć i savjet koji, gdje i kakav bi to trebao biti dodatak .. molim za savjete i prijedloge ...
unaprijed zahvaljujem na svakom savjetu i prijedlogu i do sljedećeg slušanja na 70cm 73 de Mato - 9A3SM

Offline yu1la

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 04. Listopad. 2022, 08:15:37 »
Mato,

pre svega, hvala na vezi u kontestu, imao si odlican signal...
Ja koristim LNA za 70cm, Kuhne MKU LNA 432A.Medjutim, to je samo deo price.Trebaju ti dva kvalitetna koaksijalna releja ( ja koristim Totshu CZX 3500 ), trebas odvojiti RX/TX, treba ti dobra nepromociva kutija, trebas postaviti LNA sto blize anteni...Veruj mi, mnogo zezanja...Pritom, ti LNA su toliko osetljivi, da ne smes gledati u njega, odmah crkne ;D ;D
Iz istog razloga sam odustao od LNA za 23cm i radim bez njega.Za proteklih 10-tak godina sam bar sto puta morao ici na stub da proverim zasto LNA ne radi.Da sam Marin, 9A5M, penjanje na stub mi ne bi tesko palo, ovako...Pri tom, LNA pojacava signale, ali pojacava i smetnje...Od kada sam sklonio LNA iz sistema za 23cm, kao da sam progledao...

Pozdrav, Ivan

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 04. Listopad. 2022, 10:23:25 »
Dobra antena svakako je prva stepenica, zavisno od situacije na lokaciji i blizine ili smjera jačih postaja biraš širinu snopa i gain, vrstu stacka.

U contestu LNA može biti i smetnja i prednost. Danas je dostupno dobrih pretpojačala na raznim stranama i može se birati. Opet ako je u pitanju mala dužina kabela do antene možeš ga staviti i negdje prije QRO pa su dovoljna dva manja koaksijalna releja, kao recimo CX120 koji trpe do 150W i nisu nedostižni. Uz to, ako stvar postaviš tako da LNA i releje aktiviraš nekim ručnim prekidačem, tasterom, nećeš doći u situaciju da skrešeš neku snagu na izlaz LNA.

JA bih svakako birao LNA s pristojnim šumom, obratio pažnju na IP3 tranzistoram, a što se gaina tiče ne bih pretjerivao. Iz mog iskustva i pretpojačala ugrađena u tranzistorske linearce jako dobro dođu, iako u njima nije neki silan tranzistor.
Doduše, kad si u JN73 ili 83 nema baš puno problema s QRM-om i to, meni su najbliži ok 200 km daleko pa se da živjeti i s manjim apetitima.

Dobra antena i dobar kabel po meni su prva stepenica. JAsno da svatko stavi ono što ima, ali RG213 bi trebalo izbjegavati, da se naći odličnih kabela za jednake novce ili čak jeftinije, samo treba gledati. H1000 ili 1/2" nisu smak svijeta, da ne kažem da sam u 9A nabavio bunt novog 1/2" kabela za čitavih 450 kunića.

I da pohvalim ideju da se radi s tri znaka, to je svakako pomoglo svima na bandu da prežive mai rate, noć i sve što uz to ide.

CU MMC2022!

Online 9a3sm

• Jr. Member
  • **
  • 9A3SM
« Odgovori #8 : 05. Listopad. 2022, 07:33:08 »
Hvala Ivane i Gogo na detaljnim opisima i pojašnjenjima .. vidjeću kojim redom polako .. hahahaha
 Čućemo se mi opet nadam se .. svima veliki pozdrav de 9A3SM