Autor Tema: IZVJEŠTAJ 2008 , 9A1Z 23 &3 cm  (Posjeta: 7586 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
IZVJEŠTAJ 2008 , 9A1Z 23 &3 cm
« : 03. Ožujak. 2008, 17:37:16 »
PHK 2008 je iza nas.

Po čemu ga pamtiti. Po tome što je neposredno prije kontesta nevrijeme rasturilo pola stanica koje su trebale raditi u kontestu. Pratio sam situaciju i vidjelo se da će biti svašta. Pomislih da će to biti dan velikih valova na 10 GHz kad fronta naleti 30 minuta prije kontesta. Neka vajda bi bila da je bila kojih 50 do 100 km od nas na zapad ( možda je nekom koristila 9A2SB?). Ali kad sam je   doživio na svojoj koži veselim se da nisu sve antene bile na stupu i uređaji uključeni. Tuča i posolica tukli su po svemu a vjetar je čelične cijevi vijao kao od šale. Sreća da je s jedne strane mojeg postava zid tako da je to ublažilo udar. Nisam znao tih 15 minuta što da radim : da li da sklanjam sebe, auto ili da držim na balkonu cijev sa 10 GHz. Umjesto svega zatvorio sam se u podrum.
Gledam radar: tanka crta vrlo intenzivne fronte. I zbilja odmah poslije fronte točno po ravnoj crti duž horizonta izranja plavo nebo. Cijedim vodu iz vrećica oko transvertera i palim .. posluhnem farove i OE-8 beaconi  se čuju RS. TAKAV DOPPLER NIKAD DO SAD NISAM ČUO . I to bočno na oblak. Čujem Gunthera OE8PGQ ali on ima sape i tko zna kamo je okrenut. Nije me čuo. A što ako predaja ne radi? I dok se roje crne misli Claudio I4XCC liječi rane. Čuje se dosta dobro i uzvraća. Nešto znači ide iz predajnika.

Prije mraka uspjevam postaviti parabolu za 23 cm uz borbu sa vjetrom. Počinje dosta kilavo, ali sva sreća da ima ljudi sa veeeelikim antenama koji mogu čuti moj QRP signal. Skoro na granici čuda je veza sa IQ1KW ( 750 km !). On je jako , jako visoko u Alpama i ima jaku stanicu. Uvjek sam ga čuo bez problema. Dozvati to je druga priča. Ali ovaj put otkucam relaciju i čujem seriju RRRR. Ne mogu vjerovati. Kasnije javlja da radi sa malom snagom od 40 W. Probao sam sa još nekoliko stanica neke i jako daleko ( JO62) i sve sam čuo na prvi pritisak njihovog tastera, ali da bi ih mogao odraditi trebaju dići kazaljku na barem S7. Ovaj put je to bilo jako rijetko. Standardni su OK5Z i OL3Z.
Ukratko, u ovom kontestu je izgledalo kao da je svaki band za jedan više nego što je.

Hvala svima na vezama a rezultati su u prijavi. Bilo bi više stanica pa i domaćih da se mogu okrenuti. 9A3AQ , Zlatka sam čuo preko Ivanščice ali nije on mene. 9A1W su obećali aktivnost na 23 ali ih nisam čuo. Nekoliko HA i OM dobro bi došli u ovako lošim prilikama, teško je slušati kad Jože S51ZO ili ekipa iz 9A1CMS rade nekog HG5 ili HG8. ( ima netko rešetkasti stup 35 m? )    ;)

73s de Luci , 9a1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: IZVJEŠTAJ 2008 , 9A1Z 23 &3 cm
« Odgovori #1 : 04. Ožujak. 2008, 17:48:19 »
Zlatko , čestitam, to je volja... inače dobar ti  je QRB prosjek! Svaka čast.
Drago mi je da je oprema živa .. slijedeći kontest je naš!

Inače trebam i malu pomoć.. trebam se ipak pojačati na 23 cm .. npr ideja za pojačalo cca 20-30 W?
Mislim da bi tada išlo OK. Ovako ipak malo iritiram korespodente ( ma i sebe !)
Ali negjde se moralo početi sad je i ovo došlo na red. Molim te i shemu onog 12 na 24 V iz 10 GHz.
( ili link )

Zlatko pozdrav!

Luci

Čujemo se!

Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2 : 04. Ožujak. 2008, 22:20:00 »
Zlatko daj pojačaj malo i 4M pa da te čujem ovdje u Splitu.Fali mi JN95 loc.!Lucija sam uradio sa onim njegovim QRP-om,hi.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #3 : 05. Ožujak. 2008, 07:22:16 »
@Zlatko

Eeeeee ,Zlatko stara kućoooooo................... ;)
Vidim zbio si ti to u kutju,zbio,nema mjesta za onako se razbaškarit...... :D :D :D :D :D
Drago mi je da je završilo OK, pa se valjda i mi čujemo možda kad pođem na Biokovo..... ;D

@Luci
E ,tanti komplimenti,caro amico microondista ;) ;)
Tebe ide sve bolje i bolje ,a mene sve gore i gore  >:(
Sa 1,5 W pobude taman hibrid (pogledaj RF-Parts) i to stari za dobit 20 w,ili 2x novi koji treba po hibridu 300mW
pa dobiješ 35W, ali onda treba bolji relej  :P
Za shemu http://zoran.mikulka.googlepages.com/dcdc2____12v----24v.jpg

Pozdrav Mike 9A2WA :D

« Zadnja izmjena: 09. Ožujak. 2008, 19:07:00 9A2WA »
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 08. Ožujak. 2008, 15:18:06 »
Mike, pozdrav !

Hvala na lipim ričima.. pa  znaš da i ti imaš dionice u tome!   ; )

Treba malo pojačat a da se ima i nešto za radit. Trebati će i malo novih konektora i semirigida. Ako ne drugačije u FHW!

Hvala za šemicu imam i jedan rele poklon od HA5NF ( nije direktna trampa, ali dođe ti ga ka zamjena za maslinovo ullje i gostoprimstvo  ) pa će biti nešto.

Držite se tamo dole !

A i računajte na nas .. ima nas .. CMS diže stup od 15 m sa svom skalamerijom. Dobro su radili u testu, što više jako dobro kad je bez informatike.

Vidimo se u Kraljevici?

73 s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A6KZH

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 09. Ožujak. 2008, 11:42:18 »
Bolje je biti bez informatike nego uz pomoč informatike varati u kontestima !!!!!!!!!!

pozdrav svima!!!!!

Željko - 9A6KZH

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #6 : 12. Ožujak. 2008, 19:23:23 »
Komentar o Proljetnom UKV kupu napisao sam kao Comments uz takmičarski dnevnik, no nešto od "automatke" ga je skratilo. Da objavljeni dio ne bi zvučao nesuvislo evo Comm u cijelosti:
1.Ako se natjecanje zove KUP , onda trebaju biti aktivirani SVI opsezi, koje imamo pravo koristiti, a ne samo nekoliko !!!
Ako HRS kao organizator ne vidi potrebu aktivnosti na svim dobivenim frekventnim opsezima, cemu je uopce bila borba da sto vise bandova dobijemo !!!
2.U svakom slucaju za KUP natjecanje treba postojati kompletna  rang lista za GENERALNI plasman (singl i multi OP ), a ne samo  pobjednik ! Dapace pobjednik koji mora raditi na vise od 1 opsega !!!
Glupost je bukvalno zbrajanje km=bodova s pojedinih bandova nego trebaju postojati multiplikatori !!!
3.U subotu ocajno lose vrijeme, ali su u nedjelju popravilo . Lose vrijeme na pocetku uticalo je na smanjeni broj ucesnika,
 posebno na GHz, i neki bandovi su mi ostali nepopunjeni !!!
Radar nije radio (pokvaren? UFB ) pa se moglo raditi i prema sjeveru ...
Ponovo se pokazalo kako je komplicirano raditi singl OP multi band !!!
Pozdrav UKV komisiji !

Offline 9A4FW

• Full Member
    • Radio klub "Vinkovci" - 9A1CHI
« Odgovori #7 : 12. Ožujak. 2008, 22:57:54 »
Pozdrav Zlatko,

Komentar o Proljetnom UKV kupu napisao sam kao Comments uz takmičarski dnevnik, no nešto od "automatke" ga je skratilo. Da objavljeni dio ne bi zvučao nesuvislo evo Comm u cijelosti:
1.Ako se natjecanje zove KUP , onda trebaju biti aktivirani SVI opsezi, koje imamo pravo koristiti, a ne samo nekoliko !!!
Ako HRS kao organizator ne vidi potrebu aktivnosti na svim dobivenim frekventnim opsezima, cemu je uopce bila borba da sto vise bandova dobijemo !!!

Nije pravilo da se u KUP natjecanjima moraju aktivirati svi opsezi. UKV menadžer može procijeniti ima li interesa aktivirati i neke bandove za koje se zna da su "mrtvi" u ovom periodu. Tako su u ovom natjecanju namjerno izbačeni 6m, 4m i 9cm bandovi. Za 6 i 4m nema smisla otvarati kategoriju kada su propagacije u "banani". Dokaz tome je i ovogodišnje otkazivanje 50 MHz MMC-a zbog malog broja aktivnih postaja u prošlogodišnjem. Band 9cm nije problem dodati ali nabroj mi u 9A postaje koje su QRV na njemu? Trenutno je taj band u pravilima tri HRS-ova natjecanja, a siguran sam da nema više od dvije-tri postaje u 9A. Dovoljno je pogledati broj postaja aktivnih na tom bandu u prošlogodišnjim natjecanjima gdje je uvršten.

2.U svakom slucaju za KUP natjecanje treba postojati kompletna  rang lista za GENERALNI plasman (singl i multi OP ), a ne samo  pobjednik ! Dapace pobjednik koji mora raditi na vise od 1 opsega !!!
Glupost je bukvalno zbrajanje km=bodova s pojedinih bandova nego trebaju postojati multiplikatori !!!

Ovo pravilo stoji jako dugo i do sada ga nismo mijenjali. Jedino što smo promjenili u ovom i ostalim HRS-ovim natjecanjima je podjela pehara za prva tri mjesta u svakoj kategoriji (prije samo 1. mjesto). Kada govorimo o multiplikatorima, ja sam za uvođenje, ali moramo dobro razmisliti o njihovim vrijednostima jer postoje i pritisci da su oni preveliki. Moj bi prijedlog bio da se za sva UKV natjecanja usvoje slijedeće vrijednosti multiplikatora: 144MHz=1, 432MHz=5, 1,3GHz=10, 2,3-10GHz=20, 24 & up GHz=50. 

3.U subotu ocajno lose vrijeme, ali su u nedjelju popravilo . Lose vrijeme na pocetku uticalo je na smanjeni broj ucesnika,
 posebno na GHz, i neki bandovi su mi ostali nepopunjeni !!!
Radar nije radio (pokvaren? UFB ) pa se moglo raditi i prema sjeveru ...
Ponovo se pokazalo kako je komplicirano raditi singl OP multi band !!!
Pozdrav UKV komisiji ![/i]

Nama je vjetar savio 2m antenu (6WL) pa se nismo ni javili u natjecanju.

Na UKV forumu u Kraljevici će biti riječi o tome kako povećati aktivnost 9A stanica na frekvencijama iznad 144 MHz. Moj rad će biti usmjeren u pravcu:
1. Forsiranja uvrštenja uređaja TS-2000XE u ponudu za organiziranu nabavku uređaja preko HRS-a. Klubovi bi kupovinom tog uređaja imali mogućnost rada na 70 i 23cm.
2. Uskoro ćemo montirati prvi 10 GHz far i za FN dogovoriti isporuku novih farova za 2,3 i/ili 5,7 GHz (Kraljevica?)
3. Proširenja 9A AC-a i na 70 cm band?
4. Veća zastupjenost tih bandova u časopisu Radio HRS.

73. 9a4fw