Autor Tema: Korištenje ON4KST chata u natjecanjima  (Posjeta: 1541 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
Korištenje ON4KST chata u natjecanjima
« : 17. Svibanj. 2021, 10:39:42 »
Pozdrav kontesteri,

Hajde da malo prodiskutiramo na ovu temu jer u našim pravilima natjecanja se ona ne spominje.
Najbolje ću to pokazati na primjeru veze koja se radi Airplane Scatter vrstom propagacija koja postaje sve popularnija.

Stanica A šalje poruku stanici B preko ON4KST chata poruku da za 5 minuta dolazi veliki avion. Veza započinje, međutim refleksija prekratko traje i stanica A nije primila redni broj veze. Preko ON4KST chata šalje stanici B poruku da sljedeći avion dolazi za 2 minute i moli je da joj šalje samo redni broj veze.

Ista situacija bi se mogla primjeniti i u tropo propagacijama. Dakle, stanica koju radim naglo mi propadne i izgubi se u QSB-u. Fali mi redni broj veze i ja je preko ON4KST chata molim da mi ga nastavlja ponavljati.

Da li su ovakve veze regularne, treba li ih priznavati u kontestima ili ne?

73 de 9A2M, Hrvoje
73 de 9A2M, Hrvoje

9A6NDZ

• Gost
Odg: Korištenje ON4KST chata u natjecanjima
« Odgovori #1 : 17. Svibanj. 2021, 11:04:36 »
U kontestima zabraniti bilo kakav rad preko aviona, balona, meteora, mjeseca, limenke od pive bačene u zrak...

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #2 : 17. Svibanj. 2021, 11:52:17 »
U kontestima zabraniti bilo kakav rad preko aviona, balona, meteora, mjeseca, limenke od pive bačene u zrak...

Zoki ti se šališ  :D

Evo što piše u IARU R1 pravilima za natjecanja na VHF/UHF/SHF opsezima:

Contacts made via active repeaters and EME contacts do not count for points.

Competitors are obliged to follow the common definition for a valid QSO (as defined in the VHF
Managers Handbook and replicated below). The contest exchange (call, report, QSO number and
locator) shall be sent and confirmed on the band where the contact started and only during the
contact.

No attempt should be made during the QSO or after the contest to obtain any part of the required
exchange information via other communication methods such as the Internet chat channel, WEBDSR
and remote receiver outside 500 metres diameter from the station location, DX Cluster, talk-back on
another amateur band, telephone etc.. Such a secondary method invalidates the contest QSO.
Correction of logged exchanges after the contest, by use of any database, recordings, email or other
method, is not allowed. The log should contain what happened (sent and received) in the band
during the contest.(VGC 2020)

Self-spotting is permitted on all media except the DX Cluster (sending lots of self-spots to chat rooms
is not recommended and is discouraged).

Acceptable examples when using a secondary method:
• “Shall we make a sked on 144.388?"
• "I have QRM, let's move to 144.218 kHz and start again"
• "Nothing received, please try again" and the QSO starts again
• "Thank you for a nice QSO" - Note: Only after the QSO has completed on the radio!

Unacceptable examples when using a secondary method:
• "I need your serial number"
• "Please repeat all information"
• “Please confirm <report>, <serial number>, <locator> etc.”

Definition for a valid contest QSO: Definition for a valid contest QSO:
A valid contact is one where both operators during the contact have:
• mutually identified each other
• received a contest exchange, and
• received a confirmation of the successful identification and the reception of the contest
exchange.
« Zadnja izmjena: 17. Svibanj. 2021, 12:01:29 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

9A6NDZ

• Gost
« Odgovori #3 : 17. Svibanj. 2021, 12:16:31 »
Ma sve to stoji Hrvoje, samo tko se toga pridržava. Ja osobno sam odustao od bilo kakvih takmičenja na VHF/UHF jer mi nema smisla koristiti chat, avione i ostalo navedeno.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #4 : 17. Svibanj. 2021, 13:14:32 »
SKED-ovi, odnosno veze po dogovoru, su oduvijek bile LEGALNE veze. Pravila sked veze su izmišljena davno prije nego je postojao Internet, ON4KST i slični servisi, a na VHF jedan od glavnih povoda za takvu vezu je bio MS. UKV skedovi su se dogovarali na VHF netu na 14.345 MHz, pa čak i poštom putem pisama.

Jedno od pravila je bilo (a to poštuju i danas svi amateri koji imalo drže do ham-spirit-a) da nema komunikacije drugim medijima od početka veze pa do kraja. Pod kraj podrazumijevam uspješna razmjena roger ili odustajane od veze (NC).

Prevedeno na današnu internet relatime situaciju (ON4KST i slično), od momenta dogovora veze pa do finalnog "roger" nema priče na chat-u. Po mojem skromnom mišljenju, sve osim dogovora QRG i start QTR je ILEGALNO. Već i poruka "zovem..." je problematična.  A svaka druga komunikacija kad je veza u tijeku je apsolutno nedopustiva.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 17. Svibanj. 2021, 13:16:51 »
Pozdrav!
Jako nategnuto. Po toj logici ni u normalnoj vezi nemoj tražiti ponavljanje dijela veze nego samo kompletne podatke. Bitno je ne razmijeniti niti jedan dio qso-a na chatu. Usput jedan primjer recimo bahatosti na chatu. Napominjem da mi je predmetni lokator novo polje, ali do sada smo pokušali barem 6-7 puta i nije išlo. Ovaj u trenutnoj ms vezi imam. U ms radu dobijem zahtjev za cw qso i od mene se očekuje da u pola ms qso-a odem raditi dotičnu stanicu i na kraju maltene pretnja da sam svoju šansu propustio. Eto tko mi je kriv što pojma nemam. Preveo stric google.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #6 : 17. Svibanj. 2021, 15:14:59 »
Pozdrav!
Jako nategnuto. Po toj logici ni u normalnoj vezi nemoj tražiti ponavljanje dijela veze nego samo kompletne podatke.

Pozdrav Mirko, upravo tako. Niti u normalnoj vezi a niti u kontestu. To je navedeno i u IARU R1 pravilima za UKV natjecanja koja sam stavio u postu iznad.

Imao sam dosta propalih MS skedova jer mi stanica nije htjela potvrditi QSO a da to nisam ni znao. A bio sam uvjeren da sam kompletirao vezu. Kada sam se s tim stanicama čuo na VHF netu na 14.345 MHz, dobio sam odgovore: Veza nije kompletna jer nisam primio svoj pozivni znak, veza nije kompletna jer nisam primio dio tvog pozivnog znaka, veza nije kompletna jer nisam primio 2 slova iz tvog pozivnog znaka. I ništa, zakazujem vezu ponovo i pokušavam.

Što se tiče Enrica, on je vrlo iskusan DX-er i puno sam chatao s njim baš oko raznih propagacija. Jako dobro poznajem njegova razmišljanja. S nekim od njih se i slažem a to je da je FSK441 puno efikasniji i brži način za MS rad od MSK.

Ovaj tvoj slučaj je diskutabilan. Prvo fotke koje si stavio su užasno male a drugo google prijevod je očajan. Koliko sam shvatio, Enrico je zaključio da je QRB između vas prekratak za MS pa je predložio tropo. I zaista je tako, trebali bi koristiti backscatter ili sidescatter a ne forward scatter. A to je izvan meteorskih rojeva dosta teška misija preko sporadičnih meteora. Ponavljam, nisam siguran u točnost vaše konverzacije na chatu jer se fotke ne daju povećati a jezik nije na engleskom.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 17. Svibanj. 2021, 15:35:16 »
Pozdrav Hrvoje!
Ma fotke sam smanjio zbog rezolucije koja je bila prevelika za forum. A što se tiće ove prepiske lijepo sam mu napisao da trenutno radim ms i da sam u vezi, a on se odmah ljuti što ne ostavim sve i pokušam s njim na cw. Na kraju sam i otišao i pozivao 5 min. ali uvređene frajle jok, a g4aep je ostao čekati na ms
Pozdrav! Mirko

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #8 : 17. Svibanj. 2021, 21:10:32 »
E moj Mirkec, sada vidim u čemu je problem. Pogledao sam u ON4KST chat review i zaključio da ste vas dvojica komunicirali kao u onom vicu o dva gluha prijatelja ribolovca koji se sretnu. U rukama im štapovi za pecanje a razgovoraju ovako: Jel ideš na pecanje? Ne, idem na pecanje. Aha, a ja mislio da ideš na pecanje  ;D.

IK0BZY te je pitao za tropo sked a ti si mu na lošem engleskom napisao da trenutno radiš MSK. On je to shvatio da želiš MS vezu. Nakon toga si mu napisao da ste jučer probali tropo ali da nije išlo. A on ti je odgovorio da se tropo propagacije mijenjaju konstantno. I onda te nagrdio da još puno moraš učiti  :D.

Dakle ovdje se radi o čistoj greški, nesporazumu zbog loše komunikacije. Dolje su ti screenshotovi pa pogledaj. Ovi su čitki jer si se vjerojatno zeznio kada si ih obrađivao.

P.S. Što ti znači ova poruka "my tx5" u vezi sa G4AEP?
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 18. Svibanj. 2021, 05:41:27 »
A pa šta ćeš, kad smo mi amateri, pa makar i radioamateri. Da zaboravio mu ubaciti da već radim. Pozdrav! Mirko

Offline 9A3WP

• Full Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #10 : 19. Svibanj. 2021, 13:50:06 »
Ma sve to stoji Hrvoje, samo tko se toga pridržava. Ja osobno sam odustao od bilo kakvih takmičenja na VHF/UHF jer mi nema smisla koristiti chat, avione i ostalo navedeno.

nažalost nemam vremena za radioamaterizam

dnevno pomalo slušam, npr. DMR TG219 +/- ...pa ponekad ponešto pročitam na forumu
i sve me to nekako vodi u smjeru da svakim danom imam sve manje volje
da kad bih i našao nešto slobodnog vremena ne bih ga više trošio na taj meni nekada strastveni hobby
to sve skupa postaje sve čudnije i pomalo čak i bolesno

a naravno tko to još uvijek voli neka izvoli

OP: Goran QTH: Zabok
@9A3WP @DK3WP

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #11 : 19. Svibanj. 2021, 20:08:32 »
Tema ovog topica je upravo i samo ono što piše u naslovu: Korištenje ON4KST chata u natjecanjima.
Da li se takve veze trebaju penalizirati s obzirom da su u suprotnosti sa Pravilima natjecanja?
Na zadnjem IO HRS-a izabrani su i  članovi UKV povjerenstva zaduženi za natjecanja.
Što kažu oni po ovom pitanju?
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #12 : 20. Svibanj. 2021, 04:10:53 »
Ne vidim baš zašto bi trebalo razapinjati on4kst chat koji je svakako dobar i koristan alat, ali se kao i mnogi drugi može zloupotrijebiti.
Dogovaranje veza na ovaj ili onaj način postoji od uvijek i valja reći da bez toga mnogo sjajnih veza ne bi bilo održano, osobito na vrlo visokim frekvencijama.
Samo smo od papira i olovke napredovali do interneta.
Zloupotreba je nešto drugo i to svakako treba penalizirati bez iznimke. A tu su pravila jasna.
Bolje da ostavimo on4kst na miru, jer tamo bar možemo kontrolirati sadržaj komunikacije. Kad se to preseli na whatsapp ili neku sličnu platformu, možemo se slikati.
I ne razbijati puno glavu da li nam se signal odbio od aviona,
Planinskog vrha ili E sloja... Glavno da se odbije.

GG

Offline 9A3DF

• Newbie
  • *
« Odgovori #13 : 20. Svibanj. 2021, 09:26:40 »
Kad me je 9A2M prozvao, red je da se javim.Htio sam ti odgovoriti nešto u smislu kao što ti je Gogo odgovorio. KST je donio poboljšanja u radu , ali smo svi ljudi i neki ga ne koriste u duhu ham spirita.Da bi se to spriječilo trebali bi imati "policajce" na chatu ili bi trebali natjecatelji ,koji ih vide ,slati prijavu natjecateljskoj komisiji ,a što mislim da se sigurno neće dogoditi.Ja sam u svojem dugogodišnjem radu vidio tek nekoliko takvih slučajeva.Svi ljudi idu linijom manjeg otpora ,a to se vidi po raportima koje dajemo korespodentima. U prošlom natjecanju sam radio sa 2AE i primio sam samo od jednog DL operatora 579. Svi ostali raporti su bili 599 ili 59, a što nije realno. Svi mi želimo da si olakšamo rad i da radimo što manje grešaka.Neki na žalost prekorače neku granicu i tu nastaje nezadovoljstvo. Grupe na Whats up-u su posebna priča.
KST chat je donio napredak i svaka ozbiljna ekipa koja želi vrhunski rezultat bez stalne aktivnosti na chatu neće ga ostvariti. To je sadašnja realnost i penaliziranje veza dogovorenih preko chata je korak unatrag.
73! de 9a3df

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #14 : 20. Svibanj. 2021, 11:30:47 »
Gogo i Željko,

Možda je topic trebao glasiti: Zloupotreba ON4KST chata u natjecanjima pa bi sve bilo jasno jer vidim da po vašim odgovorima ispada da sam protiv dogovaranja veza. Nisam protiv ON4KST i dogovaranja veza i penaliziranja istih, nego sam protiv zloupotrebe istog.

Saša, kažeš da si u svom dugogodišnjem radu vidio tek nekoliko takvih slučajeva. Očito da nisi dobro gledao, jer se to kod nekih naših postaja događa konstantno, godinama unazad i u svakom kontestu.
Dovoljno je u ON4KST otvoriti Chat review upisati datum i pozivnu oznaku.
Samo nekoliko primjera ću ti staviti dolje pa mi reci da li se ovakve veze trebaju priznavati ili ne.
73 de 9A2M, Hrvoje