Autor Tema: Digital Mobile Radio - DMR/D-STAR/C4FM  (Posjeta: 2496 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
Odg: Digital Mobile Radio - DMR/D-STAR/C4FM
« Odgovori #15 : 10. Travanj. 2021, 20:33:19 »
9A0DHV je bio na popravku kod Igora/9A6NVI. On ga je popravio, Pero/9A6A ga je vratio na Hvar, radio je jedno vrijeme i opet se pokvario.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2JK

• Newbie
  • *
« Odgovori #16 : 11. Travanj. 2021, 10:42:30 »
Hvala na savjetima i odgovorima.
Krenimo od uređaja koji mi treba.

O čemu treba voditi računa kod kupnje uređaja?
Samo uređaj (sam po sebi) nikad nije dovoljan. Uvijek trebaju
još neki kabeli, konektori, baterija/napajanje/punjač i sl.

Hrvoje, veliš treba nešto što se zove Code Plug.
Također veliš da je Zoran, 9A5NDZ napisao odličan Code Plug za AnyTone.
Super! Ja definitivno ne bi ''išao po vodu preko vode''.

Dakle, koji model AnyTone?
Što još treba kupiti uz sam uređaj?
Namjeravam kupiti preko Amazona, Njemačka jer je to sigurnija kupnja,
brza isporuka i nema carine. (Podsjetnik, od 01.07.2021. za sve izvan EU plaćamo
25% hrvatski PDV).

Ima li tko iskustva s kupnjom preko njemačkog Amazona?
Koja je bolja opcija nabavke iz EU?
Ili, možda nije loše ni iz Kine? (nigdje mi se ne žuri)

Hvala i 73
Martin 9A2JK

Offline 9A6KEB

• Newbie
  • *
« Odgovori #17 : 11. Travanj. 2021, 11:52:13 »
Pozdrav Matine,

Već sam stavio linkove u mom postu ranije gdje sam spomenuo dva uređaja.
Retevis je kineski jeftiniji uređaj. U paketu dobiješ sve što ti treba, radio sa punjačem i kabel za programiranje ali preporučam da prije potvrde narudžbe provjeriš. Može se naručiti preko e-baya ili direktno kod njih na ovom linku: https://www.retevis.com/rt3s-gps-dual-band-uhf-vhf-dmr-digital-radio#A9110E-J9110
Za njega imamo codeplug kojega je napravio kolega 9A7BCP, Saša iz Splita. Možda bi ga trebalo nadopuniti sa novijim podatcima ali ja ga koristim i radi ok.

Druga opcija je Anytone AT-D878UV koji možeš naručiti preko donjeg linka i isto dobiješ sve što ti treba: radio, punjač i kabel za programiranje. Codeplug za njega, kako je kolega Hrvoje rekao, napisao je Zoran - 9A6NDZ tako da ni tu nemaš brige.
https://www.wimo.com/en/at-d878uv-3

Ako si van dometa repetitora onda će ti trebati još jedan uređaj kako bi mogao pristupiti DMR mreži a to je MMDVM hotspot. Najčešći je ovaj u linku ispod, naravno ima i drugih.
https://www.ebay.com/itm/Assembled-MMDVM-Hotspot-Support-P25-DMR-YSF-Raspberry-pi-OLED-Antenna-Case/363075839502?_trkparms=ispr%3D1&hash=item548901a60e:g:KbsAAOSwEt1fNjTf&amdata=enc%3AAQAFAAACcBaobrjLl8XobRIiIML1V4Imu%252Fn%252BzU5L90Z278x5ickkBSh1VzQSTzkTiSV5EE%252FHQQGwTZpn%252FMkErN%252FBpAakGM3S9rgb1qNv5Y4h%252BiWAisth5%252BvymP0LtxJA8oyaecBOCqNTjMmy6FefDhp5QfCKNXXyo6dtBaa%252FqYg3lH%252BYetT%252FWuJg4g4Hsw6SkAIWyvlEHn0c4bSgreT2o7V4VC0MarjscXiOIX2%252FN5Y0i1tcSHYkY7l998suWaRtbO4OUVzJ%252FABt5BzYXQr1%252BvyTWlSj93PBnwRt%252FlK7BQQaBCLSDFQ8Re16lFpCctcQvkpw4WwRb7%252FlteIEZBOHv50Hrv0kWpvoZRHd1oMDl9NDw6dnvOP%252FE9%252BjzUMZ7jY2u0aAewvowcQ7U5MPn7bu7rrL783Cz1KgA2FahAieTjdn%252FzzwfTxIncD0KHAat19OrQKei2M3fMfHOIJFJmg9FKM1YMRs3CY1jAZmo%252FYqsCBdWJ88jPPzVi28mcnN7fqw%252FmRE4JtcQTwUPkQamSWdJf7RaMIY7whuzzvJrWpo9%252Fgy4IZcO1AL1HCPwCvUPDApMuYEhs8j96sSrsrCSKoHpfD1iQMlEH4mX2D%252FC5cCvPHVqoGd246db7VedPy78YitpIzohOA9tERc1EPmQa66IAky3wUVNMfK9kgDbX09mmyhvzj9hoRlE09Fx5%252BuQebqqkNZstEeEra5K6UQVW11an3CF19UVEfG5WBgWiyhkHGrH0V2eRfAjMdNwB%252FRJa2ICKFkCmDhoBFU4hdeJYYlEYENFU7QZaqR2xHhGEalzGqteSJPPKPWAKSAYIfjDdxImx7Swim43Q%253D%253D%7Ccksum%3A3630758395029ae8165f7d84418787a20f5f9f44067e%7Campid%3APL_CLK%7Cclp%3A2334524

Za hotspot će ti trebati software Pi-star koji možeš skinuti sa: https://www.pistar.uk/downloads/

Najvažnije prije svega da bi se mogao upustiti u ovu avanturu je da si nabaviš DMR ID a to se radi ovdje: https://radioid.net/register#!

73 de 9A6KEB, Antonio

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 11. Travanj. 2021, 12:11:58 »
Martine , najbolja opcija bi ti bila Anytone 878 i Wimo , ja sam uzeo u njih , 209 ojra plus mislim 8 poštarine i platiš Paypalom . Doma ti je za 3-4 dana .Wimo je ozbiljna firma i RA uređaji liferovani njima imaju sigurno vrhunske serije uz servis . Za dva i po puta manje možeš kupit Retevisa ili GD-77 koji su isto OK (70-85 ojra) . Anytone je vrlo kvalitetan , pa čak uz bok sa Japancima . U paketu dobiješ sve što ti treba . Zgodno je da ti mogu poslati link https://www.wimo.com/en/at-d878uv-3 da vidiš artikal . Inače po nekim forumima eto zbog nekih pravila, ovakve zgodne linkove brišu . Ali kako je ovo samo pomoć tebi kod kupovine odlična je stvar da vidiš artikal brzo i jednostavno . Ovo na linku je BT dakle ima Bluetooth vanjski PTT prekidač recimo za volan auta i sl. Možeš spojit BT slušalice i ima veliku bateriju od 3100 mAh.Pozz.

Offline 9A2JK

• Newbie
  • *
« Odgovori #19 : 11. Travanj. 2021, 14:30:20 »
Dječaci, odličan 6!
Uljepšali ste mi dan. 8)
Lijepo je vidjeti ovakvu radioamatersku kolegijalnost na dijelu.

Linkove na koje ste me uputili ja (inače moderator na forumu hamradio.hr)
ne smatram reklamom, nego pomoć radioamateru.

Malo sam vas (iako opravdano) nahvalio, jer ću imati još pitanja. ;)

Ja bi za početak kupio neki jeftiniji model.

A sada nastavak sa pitanjima.

Ako sam dobro razumio Code Plug datoteka koju treba upisati u uređaj.
Je li to točno ?
Koji softver trebam za upisivanje Code Plug-a u uređaj?

Ako dobro razumijem Code Plug, ovisno o uređaju, mogu dobiti od
Saše, 9A7BCP i/ili Zorana 9A6NDZ ?

TU ES 73
Martin 9A2JK

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #20 : 11. Travanj. 2021, 14:47:46 »
Za codeplug ne brini ima ga , software za programiranje su dostupni za download , a jeftiniji modeli su Retevis RT3s  i Raddiodigy GD-77 , svaki po 70-90 EUR , evo Njemački seller za Retevis . https://www.ebay.com/itm/DMR-Retevis-RT3S-Dual-Band-Walkie-Talkie-Digital-Analog-Funkgerate-2000mAh/283538219394. Sad vidim da ne šalje u Hrvatsku a meni je poslao ??

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #21 : 11. Travanj. 2021, 15:46:13 »
Za Anytone je preporuka kupnja u WiMo jer na Ebay-u i Aliexpress-u postoji dobra mogućnost da će ti uvaliti kineski klon. Brzi su i roba ti stiže na kućnu adresu za 3-5 dana.
Ako ćeš uzimati Retevis ili Radioddity preporučujem Aliexpress jer je dostava duplo brža od Ebay-a,
Carine se ne trebaš bojati, jer iako uređaji dolaze iz Kine koriste caku da pošiljka prvo dođe u glavno skladište u Nizozemsku koja je članica EU i onda je šalju za 9A. ;-)
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #22 : 11. Travanj. 2021, 16:08:58 »
Pa i nije baš tako . Ja sam pred Novu Godinu naručio blic . Prodavač iz Kine a poslano iz Nizozemske . Sa njihovim poštanskim pečatom . To je stiglo iz Kine i prepakirano pa otposlano u HR. Pošiljka je označena pečatom, koja signalizira pošti krajnjeg carinjenja da roba/pošiljka nije iz EU, kao što je i ovom slučaju učinjeno od strane carinske službe Nizozemske (sukladno članku 462.a UPCZZ). Takve su pošiljke također označene poštanskim obrascima CN22 za pismovne pošiljke i CN23 za pakete – koje su u naravi poštanske carinske deklaracije i stavljaju se na pošiljke koje se šalju u/iz trećih zemalja. Dakle Web shop kaže da je pošta slanja EU , ali nije . I ocarinilo me . Negdje nekom prođe , a nekom i ne prođe .

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #23 : 11. Travanj. 2021, 18:05:51 »
Znači po sistemu APP :D
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #24 : 11. Travanj. 2021, 18:16:12 »
Na ovome linku može se skinuti 9A RADIOAMATERI TOOLBOX od 9A6NDZ/Zorana.
Pored ostalog u njemu se nalazi i puno zanimljivih stvari što se tiče DMR-a uključujući i kartu repetitora koja je uvijek svježe ažurirana.

https://drive.google.com/drive/folders/1j7ArMMPmnoA2xNl7oNBsoVZjUnWif3V9
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #25 : 11. Travanj. 2021, 18:28:50 »
Za sve početnike na DMR-u ovaj video bi trebao biti "osnovna lektira" a možda i prva stvar koju trebaju pogledati. Igor Videc/9A6NVI je odradio puno ovakvih predavanja a ovo je snimka jednog od njih za one koji ih nisu bili u mogućnosti pogledati uživo.

https://www.facebook.com/watch/?v=696908794420184
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 12. Travanj. 2021, 23:24:59 »
Superiornost DMRa je samo u cijeni, iako ni to nije vise presudno nakon pojave jeftinih Yaesuovih rucnih stanica. Trenutno imam Anytone AT-578 i Yaesu FTM-400, cijena im je slicna, no Yaesu je apsolutno superiornija stanica.
Kod DMRa je ideja bila zagurati sto vise u sto manje, pa imamo krajnje neprepoznatljive modulacije zbog kodeka, svi zvuce kao da pijanci mumljaju. Na 578 je situacija nesto bolja nego na 878 zbog boljeg mikrofona, cak se nesto popravi zvuk kad se u 878 upikne mikrofon. No, tada treba pripaziti da se uzme ipak nesto kvalitetnije jer Baofengov mikrofon (isti konektor kao i Kenwoodov) pokupi interferenciju i nastane dodatni kaos. Kenwoodov radi OK.

No, posto je bit cuti se i razumjeti, a ne slusati HI-FI sound, recimo da je to sve prihvatljivo.

Druga stvar koja je beskrajno iritantna kod DMRa je blesava terminologija, a sve se svodi na frekvencije, kanale, grupe kanala i sl. Codeplugovi mi isto idu na zivce, no srecom pa je Anytone po tom pitanju fleksibilan, u radioamaterskom modu se ponasa kao normalna stanica i skoro pa da se moze odmah krenuti raditi, bez da se 3 dana istrazuje kako nesto isprogramirati i zasto, a da sve radi. Yaesu i C4FM prorade out-of-the-box, upalis stanicu, upises znak, prebacis mod rada i laprdas DIGI.

Ne slazem se da je potrebno samo 30% pokrivenosti, jer ako imamo multimode repetitore, zasto oni ne bi radili kao multimode uz 100% pokrivenosti. Znam da sigurno postoje mnogi vjernici crkve DMRove (kao sto sada imamo vjernike crkve sv. Kovida), no to treba prevazici i aktivirati sve vrste rada. Mogucnost transkodiranja na hotspotovima samo potvrdjuje ideju da raznolikost treba povezivati, nikako razdvajati.

O D-Staru ne znam puno, nisam ga do sada imao prilike koristiti.

Pitanje - zna li tko kako napraviti mute na 878 i 578 kada salju APRS paket. Iz nekog suludog razloga kod slanja krene digitalno crvcanje na maksimumu glasnosti, to mi probije usi i mozak. U biti, nisam jos skuzio da li se to javlja kod slanja ili nakon prelaska na RX.
« Zadnja izmjena: 12. Travanj. 2021, 23:41:04 9A2B »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #27 : 13. Travanj. 2021, 11:25:32 »
Borise slažem se sa svime što si napisao. I da je DMR postao toliko raširen upravo radi lako dostupnih jeftinih kineskih radio stanica. O kvaliteti zvuka također tu nema diskusije: C4FM je na prvom mjestu, D-STAR odmah uz njega.
Ali D-STAR, hmm, ima ga u bogatijim zemljama dosta. Naš HRS je kupio 6 repetitora ali cijena radio stanica je ipak prevelika za naše standarde. Pa su tako ti repetitori sada svi poskidani jer ih nitko nije ni koristio.

Što se tiče C4FM, apsolutno nije nikakav problem pustiti ga na svim DMR repetitorima u 9A. MMDVM ima tu mogućnost i ja sam kao sysop od 9A0DDL i 9A0DVI tu opciju otvorio. Pitanje je da li i drugi sysopi to žele jer su skoro svi repetitori u privatnom vlasništvu.

BTW, 9A0DVI koristi Yaesu DR-1X koji je ustvari čistokrvni C4FM repetitor. Čak se i podešava sa front panelom od FTM-400. Naravno, dodan mu je MMDVM modem da bi mogao raditi i na DMR-u.

Ovaj problem sa Anytonom možeš riješiti jednostavno. Spoji ga na PC i nađi opciju APRS TX Tone. Prebaci je sa ON na OFF i gotovo. ;)

73 de 9A2M, Hrvoje
« Zadnja izmjena: 13. Travanj. 2021, 14:57:31 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #28 : 13. Travanj. 2021, 12:31:43 »

Bilo bi stvarno odlično kad bi svi repetitori bili multimode . A jednog dana kad bude postojao server bit će moguće da budu svi zajedno . Postoji oficial CRO C4FM soba , koja služi samo za poziv, nakon čega se prelazi u ragchew sobu za ćakulu . To je recimo "feature" kojeg DMR trenutno nema . Trenutno su korisnici Fusion sistema vro korektni , pozove se na pozivnom kanalu i prelazi se u "talk" sobu , ovakvo praksom se ne ometa korisnike DMR koji su na istom repetitoru. Serverom bi vlasnici Fusion uređaja mogli razgovarati na 219 bez da imaju posebno i DMR uređaj kao npr u Sloveniji itd....... Rijetki D-star operatori bi isto tako mogli pristupiti zajedničkoj mreži .

Citat:
Pitanje je da li i drugi sysopi to žele jer su skoro svi repetitori u privatnom vlasništvu.

Siguran sam da tu ne bi trebalo biti problema , a u svjetlu više postojećih privatnih repetitora koji su C4FM provinijencije , ali su ipak multimode . Zbilja bi bilo bedasto da se stvara atomizacija , pa npr da stavim svoj repetitor i da ga stavim samo u Fusion modu . To bar sa moje strane ne dolazi u obzir .

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #29 : 13. Travanj. 2021, 15:08:37 »

Što se tiče C4FM, apsolutno nije nikakav problem pustiti ga na svim DMR repetitorima u 9A. MMDVM ima tu mogućnost i ja sam kao sysop od 9A0DDL i 9A0DVI tu opciju otvorio. Pitanje je da li i drugi sysopi to žele jer su skoro svi repetitori u privatnom vlasništvu.

73 de 9A2M, Hrvoje

Pozdrav Borise,

Evo,kolega 9a2M ti je lijepo objasnio.

Sve ovisi o Sysopu.

U principu situacija je lako objašnjiva.Digitalija je krenula razvoj i širenje od radioamatera.Tu HRS i pomaže  između ostalog sa OIVom koliko može i koliko smatra da treba.Zato imamo UKW menadžera 9a5R koji to usklađuje i zasada mu to prilično dobro  ide.

Radioamaterski je izrada-kupnja i na  kraju postavljanje repetitora, velika,zahtjevna tehnički-edukacijski i financijski opterećujuća priča.Uglavnom,ta priča  dolazi do kraja i repetitor radi.

Jedino, kako možeš utjecati da pojedini vlasnik ukopća onu kvaćicu za multimode je MOLBA.Normalno tamo gdje je mmdvm.

Možemo biti korektni jedni prema drugima i to je to.Zato smatram da lijepa riječ čuda radi. S vremenom i taj odnos C4fma će se  povećati, jer  novi korisnici sa c4fm uređajima koje imaju , sve više isprobavaju i kreću u te vode.

Što se Dstara tiće,po prometima kroz postojeće multimodove,možemo povući crtu i reći da zasigurno korisnici Dstara nikoga neće smetati,jer ih ima jako malo.
Na C4FMu smo se već svi naučili da nakon poziva u HR sobi odemo u TRAČ sobu.
Tako ne opterećujemo sve multimode repetitore,već onoliko koliko sugovornika ima na RF uređajima.

Što se tiče DMR-a,odlična je stvar Roming,voziš se a stanica sama prebacuje repetitore (normalno ako je sprogramirano u codeplugu)

Evo 9a2M ti je odgovorio,a ja ću metnuti postavke za DPRS i APRS u obliku slika.

73

Hristo 9a7kxp