Autor Tema: Digital Mobile Radio - DMR/D-STAR/C4FM  (Posjeta: 3355 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
Digital Mobile Radio - DMR/D-STAR/C4FM
« : 08. Travanj. 2021, 12:04:02 »
Pozdrav svima,

Inicirao sam otvaranje ove forumske kategorije jer mislim da je krajnje vrijeme da se ona pokrene. Do sada su postovi pisani svugdje na forumu i to je dosta nepraktično i teško za pratiti.
Poanta je da ovdje na jednom mjestu i u jednoj temi pišemo o gore navedenoj tematici.

Za početak ću samo reći da trenutno u 9A imamo u funkciji 24 DMR repetitora od kojih 3 osim DMR podržavaju i multi mode (DMR, D-STAR, C4FM). To je veliki napredak jer smo prije 2 godine imali samo 3 DMR repetitora.

Ne bih više dužio, ostavljam vama da se javite, postavljate pitanja i da ovdje na jednom mjestu međusobno razmjenjujemo iskustva, pitanja i znanje.

73 de 9A2M, Hrvoje
« Zadnja izmjena: 08. Travanj. 2021, 23:49:49 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a4ww

• Full Member
Odg: Digital Mobile Radio - DMR/D-STAR/C4FM
« Odgovori #1 : 09. Travanj. 2021, 17:54:03 »
Primjetio sam da  svaki od sysopa repetitora određuje što će staviti u Timeslot 1 i Tomeslot 2.

Pa su tu razne talkgrupe, npr 219, 2190, 219112 i slično.

Može li netko napraviti popis sa objašnjenjima što je koja grupa?

Lp

Alen, 9A4WW
Alen, 9A4WW

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #2 : 09. Travanj. 2021, 19:46:19 »
TG 219         = 9A nacionalna grupa
TG 2190       = Zello sked grupa
TG 219112    = Grupa za slučaj prirodnih nesreća i opasnosti
TG 91           = WW grupa (24 sata bez prestanka pričaju radioamateri iz cijelog svijeta) a svake subote od
                       16-19h je WW sked

Kompletan popis grupa može se vidjeti na: https://www.pistar.uk/dmr_bm_talkgroups.php
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a4ww

• Full Member
« Odgovori #3 : 10. Travanj. 2021, 09:32:40 »
Vidim  da ti ima još tih TG...

Pojavljuju se i 219193, 2191121, 2193, 2191123, 2195, 21919, 2199, 21999....

Zna li tko?

Lp
Alen, 9A4WW

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #4 : 10. Travanj. 2021, 10:13:21 »
Alene dobro si primjetio,

DMR je upravo zato superioran jer koristi istovremeno 2 slota u koja se mogu dodavati grupe. One su regionalne ili tematske, a to si mogao vidjeti na onom linku što sam stavio i na kojemu je popis svih grupa u svijetu. Kod nas je do prije dvije godine bilo jako malo repetitora i korisnika pa se koristilo samo nekoliko. Konkretno samo tri: 219, 219112 i 2190.

Sada kada smo na broju 20+ repetitora pojavila se potreba za novim grupama. Inače za njihovu koordinaciju je zadužen Igor/9A6NVI.

Dakle 219112 je emergency grupa a broj iza označava operativni centar SRVKS-a po regijama. Konkretno 2191121 je za Zagreb i okolicu, 2191123 za Slavoniju, itd... Logika je da zadnji broj ima sufix kao i početni kroj telefonske regije.

Isto tako je i sa 219x grupama. Svaki repetitor bi trebao imati svoju regionalnu grupu pod brojem regije u kojoj pripada (ovo nema veze sa SRVKS).

Tematske grupe se otvaraju po istom principu. 219 pa neki brojevi iza, i to su ove koje nisam naveo a ti si ih spomenuo.

Još jednom napominjem, ovo je tek početak i eksperimentiranje a konačnu odluku donijet će sysopi repetitora u dogovoru sa glavnim koordinatorom Igorom/9A6NVI.

Btw, ove godine je u planu postavljanje još 10 DMR repetitora, oni su trenutno u završnoj fazi izrade.

73 de 9A2M, Hrvoje

73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A6KEB

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 10. Travanj. 2021, 11:44:54 »
Pozdrav svima,

Nadam se da će neki od tih repetitora koji se pripremaju biti postavljen negdje na jugu lijepe naše kao multi mode za DMR i YSF! Mi smo u Dubrovniku ostali potpuno izolirani po tom pitanju.

Što se tiće VHF repetitora ostali smo bez lokalnog R0 odavno ni ne sjećam se više detalja.
R7, koji je nekada bio magistralni na otoku Šipanu, su prebacili na Petku kao regionalni. Njega je bio spalio grom, popravljen (navodno) i sad jest živ ali neupotrebljiv.
Jedino što radi je UHF 9A0UDU, naravno analogni.
Od digitalnih uređaja za sada nema ništa, spašavaju nas hotspotovi.

BTW drago mi je da se ova tema prebacila na ovaj forum jer na https://www.hamradio.hr/forum/ se ne mogu prijaviti. Mog računa nema a ponovna registracija je onemogućena iz nekog razloga i to već jako dugo vremena.
Server kaže "Žao nam je, registracija je trenutno onemogućena."
Ne znam razlog ali mislim da to nije uredu.

« Zadnja izmjena: 13. Travanj. 2021, 13:57:59 9A6KEB »
73 de 9A6KEB, Antonio

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 10. Travanj. 2021, 12:42:55 »
Stvarno bi trebalo  diskusiju o digitalnim modovima potpuno preseliti ovdje . Na onom drugom forumu ova tematika ne zanima skoro nikog , drugi su interesi i frekvencije , a molili smo moderatora da otvori ovu stavku i sad kad je tu neka je sve na jednom mjestu . Dajem -tražim codeplugove , savjeti itd....Antonio zaintrigirao me tvoj post pa sam malo pogledao kartu i stvarno unaokolo puste guste točkice pa i preklopno a kod vas na jugu baš ništa . Posebno me čudi obzirom da je Dubrovnik čuvena turistička destinacija i ne bi me čudilo da dođe i dosta stranih kolega amatera imali bi se šta i čudit . Ne znam da li si što kontaktirao savez , jer koliko smo se mi jednom čuli, nabavili ste pločicu-kontroler i dvi motorole , ima lokacija sa internetom i dobre volje ,možda bi se našao kakvi duplexer u savezu pa da to upalite . Ne bi se dakle moglo baš reći da se sjedi i čeka da sve padne s neba , naprotiv ,kako vidim postoji žestoka inicijativa i 90% opreme . Što se tiče servera bio je upit za mišljenje od strane 9A7BBD mislim da je itekako vrijeme za server . Ja sam 99% vremena na C4FM preko hotspota , ali ono što čujem na bandu i privatno od kolega na 219 je zagušenje . Sa severom bi se moglo  otvoriti više  TG grupa za ragchew . Regionalne TG grupe, za hitne situacije itd . Da 219 bude pozivni . Onda bi se moglo i linkati 219 na CRO-C4FM grupu i d-star , na XLX , pa su sve mogućnosti samo stvar mašte . I bilo bi puno više prometa .

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #7 : 10. Travanj. 2021, 14:25:18 »
Antonio/9A6KEB:

Situacija je ovakva. Ovih 10 DMR repetitora koji su u izgradnji kao i 10 duplexera za njih poklonio je Željko Ulip/9A2EY. To su profi repetitori koji su nekada radili u Plinacro mreži. Njihov problem je što imaju odvojen TX i RX modul koji se nalazio u rackovima na lokacijama gdje su bili instalirani. Tamo su imali svoje napajanje, hlađenje i ostalo. 9A6NVI i 9A4PB su se prihvatili posla, angažiran je i jedan crtač koji je u AutoCAD-u napravio 3D nacrt za kutije. Kutije su potom izrađene, i trenutno je gotov jedan prototip repetitora. HRS je odobrio da se za ovaj projekt izdvoji 20000kn, što ispada 2000kn po repetitoru što je jedva pokrilo ovaj projekt.

Naravno da je u planu pokrivanje i juga 9A. Razmatraju se neke lokacije a uvjet je da one budu besplatne i da imaju internet. Tu još dodaj troškove koaxa, antene, UTP kabela, ostalog materija, interneta plus što ti treba i ekipa koja će to postaviti i održavati.
Još jednom napominjem da su ovo profi repetitori koji imaju odlične filtere i predviđeni su za lokacije na kojima ima jako puno smetnji. Od ostalih komercijalnih repetitora na takvim lokacijama radit će jedino repetitori marke Motorola i Hytera.
Ostala rješenja tipa dvije Motorole GM340, repetitora Yaesu DR-1X, itd. radit će dobro samo na lokacijama gdje u krugu od par stotina metara nemaš nikakvih smetnji.
I ono najbitnije: skoro svi DMR repetitori od ovih 20+ su privatno vlasništvo, odnosno kupili su ih, poklonili, napravili i postavili radioamateri i radioklubovi o svom trošku. HRS za njih nije dao ni lipe a ni ne namjerava tako da ne moraš očekivati da će sve doći iz HRS-a, biti montirano i pušteno u rad.

9A7BCP: Slažem se s tobom da je mjesto rasprave o ovoj temi puno prikladnije na ovom forumu. I ja sam primjetio da se na HRS forum korisnici ne mogu registrirati već duže vrijeme a ne znam razlog.

73 de 9A2M, Hrvoje
« Zadnja izmjena: 10. Travanj. 2021, 16:03:16 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #8 : 10. Travanj. 2021, 16:12:24 »
Danas kao i svake subote je DMR WW sked na TG 91. Počinje u 18 a završava do 21h po našem vremenu. Centralna stanica radi samo pozivanje i prijavu, nema tema za raspravu. Prozivanje ide po državama pa sačekajte kada prozove 9A. Ako promašite na kraju skeda proziva bilo koju postaju iz cijelog svijeta koja se nije stigla prijaviti. Do sada nas je najviše bilo 5 stanica iz 9A, možemo li se javiti i u većem broju?

73 de 9A2M, Hrvoje
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2JK

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 10. Travanj. 2021, 16:46:44 »

jer na https://www.hamradio.hr/forum/ se ne mogu prijaviti jer mog računa nema a ponovna registracija je onemogućena iz nekog razloga i to već jako dugo vremena.
Server kaže "Žao nam je, registracija je trenutno onemogućena."
Ne znam razlog ali mislim da to nije uredu.
Problem registracije na hamradio.hr forum nije nikakav problem.

Svaki radioamater jednostavno se može registrirati na forum.
Kako?

Iz glavnog izbornika hamradio.hr web stranice otvorite izbornik
KONTAKT. Napišite poruku. Poruka će doći do webmastera
Marka, 9A8MM, koji će vam poslati pristupne podatke za forum.

I to je to.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6KEB

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 10. Travanj. 2021, 18:07:35 »

Iz glavnog izbornika hamradio.hr web stranice otvorite izbornik
KONTAKT. Napišite poruku. Poruka će doći do webmastera
Marka, 9A8MM, koji će vam poslati pristupne podatke za forum.

I to je to.

73
Martin 9A2JK

Jasno da se možeš obratiti webmasteru za pomoć ali to nije uobičajeni postupak registracije na nijedan forum, za to postoji obrazac pa ako treba ide webmasteru na odobrenje ili ne.
Na ovom se forumu npr. ne trebaš javljati nikome nego se registriraš i to je to.
A znam da webmasteri baš i nisu oduševljeni kad ih se pili sa jednostavnim stvarima.
73 de 9A6KEB, Antonio

Offline 9A2JK

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 : 10. Travanj. 2021, 18:51:46 »
Nemam pojma od DMR-u, a htio bi naučiti.
Iako će možda neki misliti da postavljam glupa pitanja,
držim se one: ''Ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori''.

Prvi set pitanja:

1. Kažete da u 9A ima puno DMR repetitora.
Tko je postavio DMR repetitore?
Ima li signala u mojem malom gradu (QTH JN86MB)?

2. Što mi sve treba za DMR?

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6KEB

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 10. Travanj. 2021, 19:21:11 »
Pozdrav Martine,

Slažem se s tobom oko pitanja!  ;)

Lokacije repetitora u 9A možeš vidjeti na:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=12aRgr-HpUCZfCtesXc3eFrDFEoc&ll=44.806955747175095%2C16.022602203211704&z=7
ili
https://srvks.hr/zos/?fbclid=IwAR0St_W5hKkSnsSvnGM8dCf-JMK1C22V8Nqkr1DH3ikEBGQUbUdpxv_SK7I

listu svih registriranih repetitora možeš vidjeti ovdje na forumu
https://hrvhf.net/index.php/repetitori

Koliko su informacije ažurne to ne mogu reći ali vjerujem da jesu.
Najbliži DMR repetitor Đurđevcu je
RU684 9A0DBJ BJELOVAR, 438.550, -7.600, DMR ID: 219009, Color Code: 1

Što se tiće svega oko digitalnih komunikacija DMR, YSF itd. ja možda nisam dobar izvor informacija jer sam skupljao informacije posvuda pomalo, naučio dosta jesam ali još tu ima rupa.
Učim i dalje svakodnevno.

Puno je ovdje iskusnijh kolega amatera koji će te bolje savjetovati i usmjeriti od mene.

Za početak trebaš neku DMR uređaj.
Jeftinija verzija za početak možda Retevis RT3S, ja recimo imam njega.
https://www.retevis.com/rt3s-gps-dual-band-uhf-vhf-dmr-digital-radio#A9110E-J9110P

ili malo skuplji ali puno kvalitetniji (bar tako kolege amateri govore), Anytone AT-D878UV.
https://www.wimo.com/de/at-d878uv-3?queryID=c5bd649cb24bfe241e8494dd086492ff&objectID=15334&indexName=wimo_live_wimo_b2c_eu_de_products

Ako ti je repetitor koji sam spomenuo van dometa onda će ti trebati MMDVM hotspot.
Evo link na jedan od mnogobrojnih video uradaka sa youtube-a na tu temu:
https://www.youtube.com/watch?v=e4njaH0NpWQ

« Zadnja izmjena: 10. Travanj. 2021, 19:33:32 9A6KEB »
73 de 9A6KEB, Antonio

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #13 : 10. Travanj. 2021, 20:04:36 »
Što se tiče karti, najtočnija i najažurnija je od Alena/9A4WW i to 100%.
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=12aRgr-HpUCZfCtesXc3eFrDFEoc&ll=44.806955747175095%2C16.022602203211704&z=7

A što se tiče liste, ova na 9A UKV portalu nije baš točna jer nju ne ažurira Alen pa opet treba pogledati njegovu koja je isto 100% ažurna:
https://docs.google.com/document/d/10D43i_kbXOSt4dnuv4beXyc4iRPhO8ae0hoz3VcC3xA/pub

Odgovor Martinu/9A2JK na prvo pitanje: Skoro svi DMR repetitori od ovih 20+ su privatno vlasništvo, odnosno kupili su ih, poklonili, napravili i postavili radioamateri i radioklubovi o svom trošku.

Što se tiče uređaja, slažem se sa 9A6KEB. Retevis je jefin i OK. Osim jeftinoće kod izbora uređaja treba vidjeti da li za njega postoji Code Plug. Trenutno za Radioddity koji je skoro isti po cijeni kao i Retevis imamo odličan najnoviji CP koji je napisao Zoran/9A6NDZ. Također je napisao i CP za AnyTone. Izrada samog Code Plug-a je mukotrpan i dug posao u koji je on uložio veliki trud da bi ga mi samo ubacili u uređaje i koristili ih. I zato mu se ovom prilikom zahvaljujem!
« Zadnja izmjena: 10. Travanj. 2021, 20:15:00 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a7bcp

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 10. Travanj. 2021, 20:28:07 »
Hvar ne radi više .Pozz