Autor Tema: Novi far u Pakracu  (Posjeta: 2196 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5ay

• Full Member
  • Member of contest team 9a1pkc
Odg: Novi far u Pakracu
« Odgovori #15 : 13. Travanj. 2021, 19:15:25 »
Citat:
.9A0BVH je stvarno blizu i kao takav dominantan beacon, možemo reći referenca u tom dijelu Hrvatske ali i šire............ Možda staviti i FM papigu beacon za sve koje rade FM kategoriju, njima bi isto bilo interesantno pratiti propagacije.
O kakvoj ti referenci govoriš, taj far na Moslavačkoj gori je FM modulacija samo što čuješ telegrafiju, lupa ko maxim po diviziji nezna se na kojojje frekvenciji. Btw kolega by the book.

Pozz, D

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #16 : 13. Travanj. 2021, 20:38:10 »
Kao prvo, da li si siguran da 9A0BVH emitira FM? Ako nisi onda nemoj pisati gluposti.
Kao drugo, kakva je to oznaka radio fara 9A1PKC? Ima li on dozvolu za rad od HRS-a i HAKOMA?

73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #17 : 13. Travanj. 2021, 21:27:37 »
Kao prvo upristoji svoj vokabular a kao drugo pročitaj ovo...
Most beacons operate in continuous wave (A1A) and transmit their identification (call sign and location). Some of them send long dashes to facilitate signal strength measurement. A small number of beacons transmit Morse code by frequency shift keying (F1A). A few beacons transmit signals in digital modulation modes, like radioteletype (F1B) and PSK31 (G1B).
... Obrati pozornost na F1A ili ti FSK(frequency shift keying)  to je digitalno kucanje, kada to prostudiraš i naučiš neće ti pasti na pamet pisati nebuloze, ja sam to samo slikovito približio širokim masama koristeći izraz FM.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #18 : 13. Travanj. 2021, 21:32:40 »
Citat:
.9A0BVH je stvarno blizu i kao takav dominantan beacon, možemo reći referenca u tom dijelu Hrvatske ali i šire............ Možda staviti i FM papigu beacon za sve koje rade FM kategoriju, njima bi isto bilo interesantno pratiti propagacije.
O kakvoj ti referenci govoriš, taj far na Moslavačkoj gori je FM modulacija samo što čuješ telegrafiju, lupa ko maxim po diviziji nezna se na kojojje frekvenciji. Btw kolega by the book.

Pozz, D

Ne trebaš se ljutiti, samo se moraš malo "knjige uloviti" i pročitati par osnovnih stvari i javiti se nazad na forum sa novim saznanjima...

Dakle, 9A0BVH koristi F1A modulaciju, kao i mnogo drugih beacona širom svijeta.
Čudi me da do sada nisi čuo niti jednog drugog da radi F1A vrstom rada.

Evo poveznice sa listom pa se možeš uvjeriti:
https://iaru-r1-c5-beacons.org/index.php/beaconlist-2m/

A zašto rade F1A možeš pročitati ovdje:
https://iaru-r1-c5-beacons.org/index.php/beacon-requirements/

Dakle, beaconi koriste F1A, A1A, MGM, PI4 itd...

Eto, malo čitanja neće škoditi, što bi rekle široke radioamaterske mase... još ti moraš dosta palente pojesti da bi držao lekcije na forumu...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #19 : 13. Travanj. 2021, 21:46:48 »
E moj kolega by the book, ti nikakoda shvatiš da u knjigama ne piše sve, i kaže se trebaš još puno žganjaca pojesti a ne palente al nema veze naučit ćeš.
FSK (frequency shift keying) je u konačnici frekventna modulacija, samo to trebaš skontati jer nepiše u tvojim knjigama.

Pozz, D

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #20 : 13. Travanj. 2021, 21:57:19 »
Poštovani gospodine D,

FM sam shvatio doslovno kao FM.
Evo upristojio sam se i ispričavam se što sam Vam napisao da zbog toga pišete gluposti.

A sada možete li mi odgovoriti na drugo pitanje?
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 13. Travanj. 2021, 23:56:43 »
E moj kolega by the book, ti nikakoda shvatiš da u knjigama ne piše sve, i kaže se trebaš još puno žganjaca pojesti a ne palente al nema veze naučit ćeš.
FSK (frequency shift keying) je u konačnici frekventna modulacija, samo to trebaš skontati jer nepiše u tvojim knjigama.

Pozz, D

Kolega, tebi ni žganci neće pomoći da razlikuješ FM i FSK.
Kod FM-a moduliraš jedan nosioc određenom željenom frekvencijim sa potrebnom devijacijom.

Kod FSK mijenjaš frekvenciju nosioca, konkretno kod beacona u ritmu telegrafije mijenjaš dvije bliske frekvencije tako da tastuješ određeni kondenzator u spoju sa kristalom.
FSK ti se inače koristi u digitalnim komunikacijama, amaterima je najpoznatiji rtty ili danas 4fsk modulacije...

Ne trebaš nam bacati bisere pred svinje, pokaži nam praktično da možeš napraviti bolji i dugotrajniji beacon od postojećeg pa ćemo ti svi skinuti kapu...

Forsiranjem tvojeg shvaćanja osnova radiokomunikacija nećeš doprinjeti našem hobiju.... Napravi nešto korisno za sve tako da primjeniš svoju teoriju...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #22 : 14. Travanj. 2021, 08:31:23 »
 A mislia sam da nesto znam o ovim radio farovima ali sad posli ovih silnih postova ...   "znam" jos i  manje  :o ? !
Morat cu  proucit  nezavisnu literaturu ..nema mi druge   ;) .
73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #23 : 14. Travanj. 2021, 19:36:43 »
Kolega nitko ne spori da je to tako i slažem se s tobomu, međutim sve modulacije kodirane s F su varijante frekventne modulacije pa tako i far na Moslavačkoj gori ima modulaciju F1A a to nije A1A.

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #24 : 14. Travanj. 2021, 21:22:02 »
Vidim da izbjegavaš odgovor na moje pitanje. Prvo si na nekoliko mojih upita jedva napisao pozivnu oznaku radio fara. A sada te još jednom pitam: Da li je u redu pustiti u rad beacon koji nema dozvolu za rad?

73 de 9A2M, Hrvoje
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #25 : 15. Travanj. 2021, 17:19:35 »
Kolega nitko ne spori da je to tako i slažem se s tobomu, međutim sve modulacije kodirane s F su varijante frekventne modulacije pa tako i far na Moslavačkoj gori ima modulaciju F1A a to nije A1A.

Dakle, napokon smo se složili da far na Moslavačkoj radi F1A vrstom rada?
A kako vidimo iz IARU R1 popisa, i mnoštvo drugih farova radi F1A vrstom rada na 144 MHz a pogotovo na 50MHz i na 10GHz.

I sada pokušavam shvatiti tvoj inicijalni post gdje spominješ da far lupa ko maxim po diviziji i da se ne zna na kojoj frekvenciji radi....

I šta ćemo sad sa nekim farom koji radi u skladu sa IARU naputcima, ima dozvolu, radi F1A, izlistan je na popisu farova i tako radi već 30-tak godina? Daj prijedlog, šta bi ti sada sa tim beaconom radio?
« Zadnja izmjena: 15. Travanj. 2021, 17:34:13 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #26 : 16. Travanj. 2021, 00:57:53 »
Citat:
Daj prijedlog, šta bi ti sada sa tim beaconom radio?
Ja bi ga stavio tebi na Učku pa neka ti lupa.

Offline 9a5ay

• Full Member
« Odgovori #27 : 15. Lipanj. 2021, 17:57:06 »
Pozdrav ukv_aši
Još malo testiranja nije loše za podijeliti informaciju za našu populaciju, možda nekome bude od koristi. Pogledaj link
https://youtu.be/DIa_W73rpcM

Pozz, D