Autor Tema: Pravila UKV natjecanja za 2021. godinu  (Posjeta: 10870 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Pravila UKV natjecanja za 2021. godinu
« Odgovori #75 : 30. Studeni. 2021, 07:06:26 »
Kad malo bolje razmislim, bilo bi najpravednije za svakog natjecatelja uvesti zasebnu kategoriju pa će tako svi bit prvi, odnosno jednaki.

Ne samo u ovom poslu čini se postoji tiha želja da se ujednačavanje vrši na nižem umjesto višem nivou...

Svatko diže antene kakve može i zna, do njih dovede snagu kakvu ima pa kako bude.

Rasprava o broju sistema nema svrhe, cilj bi trebao biti da ih ima valjda više, a ne manje?

Kao i o mnogim drugim stvarima.

O prijemnicima i kvaliteti signala ne pričamo previše...jer nije svejedno imaš li tr751 ili javornik.

Savršeno mi je svejedno koliko će tko imati antena ili snage, dok mi ne smeta, a u tom slučaju bi trebalo vidjeti gdje leži problem, u mom lošem mješaču ili nečijem procesoru.

Nemam baš puno staža u ovom svemu, ali na osnovu svojih ograničenih iskustava mogu reći da se svako poboljšanje osjeti, a najbolje sva tri zajedno...udvostručiš antene i snagu, makneš sa stola igračke i spojiš dobar transverter i eto veselja.

CU@VHF&UP ;)

GG

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #76 : 30. Studeni. 2021, 07:38:27 »
Cini mi se da su neki pobrkali pojmove, 9A Activity nedjeljom se ne bi dirao. Imali bi jos jedan ajmo rec activity dan koji nema veze sa 9A activitiy nedjeljom 07-12z.

Taj activity dan funkcionira jako dobro u Italiji, Skandinaviji, Engleskoj itd. Radi se o prvom utorku u mjesecu, u vecernjem terminu. Nema izmjene rednih brojeva vec standardne veze. Cilj takvog dana je potaknuti i one koji imaju male antene, vertikalke, indoor itd. i male snage da se jave na bandu, bez neke trke za plasmanom. Talijani su time podignuli band iz mrtvih, ljudi su se vratili na 2m, a puno je i novih stanica koje su se polako navukle preko IAC na ostale conteste.

73 UN

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #77 : 30. Studeni. 2021, 07:53:37 »
Ne bih rekao da je zabuna u pitanju, nego da se priča po običaju okrenula na neku drugu stvar.

Za IAC si potpuno u pravu, isto je i s NAC-om, jesu daleko, ali zna se potrefiti i neki Es pa bude uzbudljivo, a contest je jednostavan, nema rednih brojeva i bude svega.

Prema onom što se da iščitati, jako malo Skandinavaca radi u klasičnim contestima,,a u NAC je panik. Isto tako i kod nas, koliko vidim, u Activity periodima ima dosta znakova koji se rjeđe pojavljuju u aka jakim contestima.

Čini se da je amatere najteže motivirati da budu amateri pa ih treba navlačiti na sve moguće načine, ali OK, bolje ikako nego nikako.  Sve su mjere dobrodošle pa tako i ovaj I/NAC ili kako več.

DX rad se zapostavio, ljudi su na bandu puno rjeđe nego prije, a i tada su opterećeni tehnologijom više nego samim radom, ali OK, samo da nas bude.

Šta mogu kad sam star pa pamtim kad sam 1980 osvanuo na Deli Jovanu u Srbiji, tad je to bio LE60b, i usred zime po debelom snijegu imao pile up na 2m po cijeli dan a sve bez clustera, on4kst, whatsuppa i svega novovjekog - ljudi su jednostavno bili prisutni na bandu, jer im vrag nije dao mira i eto.

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #78 : 30. Studeni. 2021, 09:18:07 »
Taj activity dan funkcionira jako dobro u Italiji, Skandinaviji, Engleskoj itd. Radi se o prvom utorku u mjesecu, u vecernjem terminu. Nema izmjene rednih brojeva ....

To podsjeca  na stare dobre  SKEDove  ;D .
Ako ce  to  pogurat aktivnost   , why not, ali   sam ipak malo skeptican  da ce se  dogodit  ,VELIKI PRASAK na 2m  ::) !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #79 : 01. Prosinac. 2021, 08:07:45 »
Evo koliko se uradi u talijanskom IAC natjecanju po mjesecima, nije mala stvar:

http://www.ari.it/contest-vhf-up/iac/risultati-2021.html

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #80 : 01. Prosinac. 2021, 13:08:01 »
Kao sto QV kaze, veliki napredak se moze postici sa malim stvarima (mislim prvenstveno na novcana ulaganja), problem nastaje ako to ne zadovoljava aspiracije  doticnog, sljedeci korak je mnogo vise bolan za dzep, zahtijeva velika ulaganja sa malim napretkom...

Najveci napredak se moze postici promjenom lokacije i to je ubjedljivo najbolja solucija a i odlazak u prirodu ne skodi zdravlju :)

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #81 : 01. Prosinac. 2021, 17:58:18 »
Citat:
.Ovo  ka da je  Agatha Christie  pisala ove  cont.  probleme ..... ::)
Komentar u privitku

Pozz, D

Šteta što si ovo izostavio😉, ali mislim da nisi u pravu, rekao bih da su premda s malo više riječi neki prijedlozi ipak dani ili podržani.

Jedino nisam siguran da kako voditi log bez rednih brojeva, ali sigurno nije nerješivo.

Digresije vezane uz broj antena, snagu će vjerojatno začiniti još poneku temu, ali tu nema pomoći...raditi pa kako bude 😎

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #82 : 01. Prosinac. 2021, 19:22:57 »

Jedino nisam siguran da kako voditi log bez rednih brojeva, ali sigurno nije nerješivo.

Vodiš normalni log, ne daješ brojeve, a za primljeni broj lupaš 001 za svaku vezu ili slično.

Jedan drugi problem se javlja sa rednim brojevima, pogotovo sada kad imamo ekipe koji rade sa dva ili tri uređaja istovremeno, dakle multiplier i inband, recimo to tako.
Ako ti inband rezervira broj veze, a ti na run odradiš u međuvremenu dvije, tri veze inband će logirati vezu sa manjim rednim brojem i kasnijim vremenom.
Software će to progutati ali naš robot neće!
Mislim da je to zaboravljeno definirati u IARU pravilima, u onom famoznom handbooku.
To bi pod hitno trebalo riješiti.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #83 : 01. Prosinac. 2021, 20:19:22 »

Software će to progutati ali naš robot neće!
Mislim da je to zaboravljeno definirati u IARU pravilima, u onom famoznom handbooku.
To bi pod hitno trebalo riješiti.
Poz.
neće progutati ni IARU UKV robot i to mi je drago, ne mora biti sve kao na KV-u, treba malo i paziti. Može se dogoditi situacija da netko krene u contest sa rednim brojem 100 pa radi do 200 i onda krene od 001 !?!
Po tom pitanju sam tradicionalista, kakvo zauzimanje brojeva, rast rednih brojeva mora pratiti rast minuta isto ako što je bilo ideja da logiraš prvu vezu kao duplu a druga da bude prva!!! Ionako se prepisuju lokatori sa chatova, još malo pa da postanemo ko na KV, bitno da se primi pozivni, ostalo iz baze, a i nekoliko puta napraviti istu stanicu nije naodmet, valjda će koja veza biti ispravna!!!
LP
K
Kreso

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #84 : 01. Prosinac. 2021, 20:49:42 »
Pa ne bih se baš složio sa takvim razmišljanjem...

Robotu je sasvim svejedno da li ti njemu dao u prvoj minuti broj 543 ili broj 1.
Robot asocira kompletne podatke koji se uspoređuju sa podacima korespodenta i ako su oni jednaki onda je veza ispravna.
Robotu je bitno da su izmjenjeni podaci točni i da se oni nalaze u nekom vremenskom periodu, ne znam koliko je to podešeno i kolika se razlika u vremenima tolerira.

I danas nije bitno primiti znak nego redni broj  ;D
Sve osim rednog broja se vidi na chatu, za raport je 99.99% slučajeva 59 ili 599.
Kad se dogovori sked na nekoj frekvenciji onda akipe koje tuku najviše AS lupaju samo redni broj jer znaju da na drugoj strani korespodent sluša i čeka avion.
Tako i povratno, lupa se samo redni broj.
Kad ti momak napiše na chat tnx qso i ti njemu pošalješ također  :-* tnx qso znači da je veza ulogirana.
I to samo da smo izmjenili redni broj.
Tako to nažalost danas funkcionira.
A ako si slušao recimo korespodenta kojeg ti čuješ a on ga je odradio i on potvrdi "roger received 459" znaš da si slijedeći ti sa 460.

Tako da u ovom slučaju, random ili pomiješani brojevi veza mogu biti korisni i smanjivati mogućnost "raznih smicalica".

No to je definitivno pitanje za IARU, jer to se treba rješavati na toj razini.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #85 : 01. Prosinac. 2021, 22:51:07 »
I danas nije bitno primiti znak nego redni broj  ;D
Sve osim rednog broja se vidi na chatu, za raport je 99.99% slučajeva 59 ili 599.
Kad se dogovori sked na nekoj frekvenciji onda akipe koje tuku najviše AS lupaju samo redni broj jer znaju da na drugoj strani korespodent sluša i čeka avion.
Tako i povratno, lupa se samo redni broj.
No to je definitivno pitanje za IARU, jer to se treba rješavati na toj razini.

Adame izostavio si još nešto. Na KST chatu se pojavljuju i poruke tipa: "Big plane in 3 minutes, pse only NR", a nije rijetkost da se brojevi izmjene direktno na chatu.
Tako da to nije pitanje za IARU nego za našu UKV komisiju.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #86 : 02. Prosinac. 2021, 07:11:11 »
U pravilima natjecanja lijepo stoji od čega se sastoji razmjena podataka i tu spora neka, ali ne postoji nitko tko će u tom smislu provjeravati svaku vezu, sve što možeš je omalovažiti sudionike i tu je kraj.

Inače , slažem se s Krešom oko sukladnosti vremena i rednih brojeva. Kad si već uložio pare u stupove i antene, naslagao koješta po stolu, uloži i u softver ili se strpi i odvali redni broj kad dođe tvoj red, a zaboravi na rezervaciju rednih brojeva. Čini mi se da je to čak i van pravila, jer tamo kaže da se očinje s 001, iako ne stoji izrijekom da se redni brojevi moraju nastavljati prirodnim nizom cijelih brojeva.

Ovo je malo off topic, jer se u novopredloženom utorkaškom contestu ne razmjenjuju redni brojevi.

BTW, možda niste znali, u Splitu je pred dosta godina postojalo društvo tzv "utorkaša", klapa dobrih znanaca, možda viđenijih građana s par dinara viška koji bi se svaki utorak nalazili na večeri i dobro zabavili bez qrm, ubn i sličnih kratica.

Možda kao dobra preporuka za novu zabavu? Meni se osobito dopada što svaki utorak ima svoj band pa ih možeš sve trošiti u punoj mjeri.

Glasam ZA.

GG

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #87 : 02. Prosinac. 2021, 12:25:11 »
treba razmišljati proaktivno i nagovoriti ekipu na http://hamsphere.com/ da organiziraju contest sa pravilima prilagođenim natjecateljima  gdje ništa nije bitno, ni redni brojevi ni tehnika ni uho , nikakve vještine, samo je bitno da si na listi pa ko najduže izdrži taj je pobjednik. I ovaj FT8 je već ionako banalizirao radioamaterske vještine, pa idemo onda do kraja. malo mi rasprava liči na F1 gdje se oni sa slabijom tehnikom žale i uvodili bi razno razna ograničenja kako bi i oni imali šanse za plasman. Vezano uz to mogli bi dijeliti nagrade za razne količine elemenata u antenama, kategorija po potrošnji ampera, kategorija za pojedine županije, pa ako je tu prevelika konkurencija, napravimo gradske kategorije, pa kvartovske i u svim kategorijama se dijele nagrade. ma dajte molim vas. koliko tko uloži, toliko se visoko plasira.
LP
K
Kreso

Offline 9A3DF

• Newbie
  • *
« Odgovori #88 : 02. Prosinac. 2021, 20:08:41 »
Uglavnom mi se dopada diskusija oko natjecanja,a iz diskusija proizlazi da se uglavnom slažemo sa organizacijom natjecanja utorkom.Mi smo predložili naziv natjecanja koji nije naišao na odobravanje.Zbog toga vas molim da predložite naziv naših natjecanja utorkom, kako bih mogao napraviti prijedlog propozicija.Mislim da je najbolje da propozicije postojećeg "Aktivitija " uglavnom ne mijenjamo.
Zahvaljujem na konstruktivnoj diskusiji i hvala na suradnji.
73! de 9a3df

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #89 : 03. Prosinac. 2021, 06:42:46 »
Kad smo već sve poenglezili neka bude CRO VHF  PARTY... ali fale uhf i shf pa ni to nije baš.

Qso PARTY je i na kV đir bez rednih brojeva.

Eto...