Autor Tema: Pravila UKV natjecanja za 2021. godinu  (Posjeta: 3669 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
Odg: Pravila UKV natjecanja za 2021. godinu
« Odgovori #15 : 31. Prosinac. 2020, 13:26:39 »
3TN, prozvao si mene kad si rekao da je cilj radioamaterizma biti napredan u tehnickim rjesenjima. Debelo si u krivu. Radio amaterizam je hobi. Cilj svakog hobija je biti zadovoljan, sretan kao ti a ne zadovoljiti i usreciti druge.

Ne vodim i nikad necu voditi log na racunalu. Posljedica toga je da sam iskljucen iz natjecanja. I??? Divota jedna, bas me briga za pravila, postotke, kilometre, tko je prvi a tko zadnji. Uzivam u hobiju kao hobiju. Radio amaterizam nisam pretvorio u posao kao mnogi sto se pjene na forumu. Kad im odgovara sute a kad im ne odgovara vicu na sav glas.

Sto se mene tice, mozete i ukinuti takmicenja. U hobiju JA određujem pravila. Tako da QV ako vuce na leđima opremu, muci se, znoji, pa sve to spusta nazad ali navecer kad stigne doma ima osmjeh na licu on je pravi radio amater. A svi ostali koji navlacite vodu na svoj mlin niste. U hobiju nista nemoram. Radim samo ono sto zelim.

Ne koristim e qsl i lotw. Ne koristim dmr. Ne vodim log na racunalu. Ne takmicim se. Moj izbor. Pa, ako drugi govore sto MORAM onda mogu reci i ja. Ukinite sve ovo sto ja ne koristim. Bespotrebno je. I nece biti svake godine non stop ista prica. Pa robot ovo, pa robot ono. Pa onaj uplouda log zadnju minutu. Pa postoci ovakvi pa onakvi. Pa km puta 1,2 ili 5. Sve je to bez veze i odmicanje od hobija, zadovoljstva

73
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #16 : 31. Prosinac. 2020, 13:39:43 »
Citat:
1. Ja jesam bio aktivan ove godine u 9A activity natjecanju
U 2020 radio si jedan period na jednom bandu, u 2019, 2018 i 2017 nisi uopće radio, a u 2016 si radio samo jedan period itd...

Zadnji tehnološki napredak u organizaciji i obradi dnevnika zbio se davne 2007.g. kada je uveden UKV robot i od tada ništa se nije napravilo da natjecanja budu atraktivnija i dinamičnija a time i potencialno zanimljiva mladima koji nam kronično nedostaju. I takve male pomake koji ne koštaju ništa dočekujemo na nož, pravdajući se da još ima onih koji to ne bi mogli pratiti.
Ne treba biti veliki stručnjak da se odgovori na potanje npr. Zašto je propao projekt Paket radija -  pa jednostavno ZASTARIO JE i više ga nitko takvog nije trebao.
Bojim se da će to neće desiti cijelom radioamaterskom pokretu jer se jednostavno ne mijenjamo dovoljno brzo. Mali kamenčić u toj našoj tvrđavi su i ovakve male promjene i ako se ne budemo dovoljno brzo mijenjali, vrijeme će nas pregaziti.

A za one koji ne vole promjene predlažem natjecanje u kojem se neće koristiti ni računala ni radio stanice, već se treba popeti na brdo i dovikivati se sa megafonom  i to onim bez pojačala ( samo eksponencionalna truba kao pojačalo valova) pa ko voli nek izvoli HI.

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #17 : 31. Prosinac. 2020, 13:46:12 »
Citat:
3TN, prozvao si mene kad si rekao da je cilj radioamaterizma biti napredan u tehnickim rjesenjima. Debelo si u krivu. Radio amaterizam je hobi. Cilj svakog hobija je biti zadovoljan, sretan kao ti a ne zadovoljiti i usreciti druge.

RADIOAMATERSKI KODEKS:
OBZIRAN… on neće svjesno održavati veze tako da smeta drugima i uskraćuje im zadovoljstvo.
LOJALAN… uvijek je spreman pomoći drugima, svom lokalnom klubu, nacionalnom radioamaterskom savezu u koji je učlanjen, a koji predstavlja i zastupa interese radioamatera u njegovoj zemlji, i svijetu.
NAPREDAN… prati razvoj znanosti i tehnike. Njegova operatorska vještina i ponašanje na opsezima su uzor drugima.
LJUBAZAN… strpljiv i prijatelj svima, uvijek spreman pomoći savjetom i razumijevanjem,posebno početnicima. Kad je potrebno, u radio vezi radi sporo i strpljivo. To su obilježja radioamaterskog duha.
URAVNOTEŽEN… radioamaterizam je hobi. On neće zbog radioamaterizma zanemariti obitelj, posao, školu ili zajednicu.
DOMOLJUB… svoje znanje i radijsku postaju uvijek je spreman staviti u službu svoje zajednice i domovine.

Ovaj kodeks je napisao Paul M. Segal, W9EEA,  davne 1928. g. ali očito neki ga ni do danas ga nisu pročitali

73

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 31. Prosinac. 2020, 15:05:27 »
Pozdrav!
Mislio sam da će možda Željko, ali on vjerovatno čeka sve prijedloge. Što se tiče digi contesta, 9a2b kaže ne radnim danom. Postoječi digi activity contesti su na dva metra prve srijede u mjesecu, a na sedamdeset centimetara druge srijede u mjesecu,od 2021. produženi za sat vremena od 17 do 21 UTC. Otud vjerovatno i prijedlog da se i mi uklopimo u već postojeće termine. Nedugo stigao mail.
Dear friends,

The first year of FT8 activity is over. Thank you all for taking part in
this activity, the growth was more than we expected for the first year.

The final combined results for 2020 have been published and your awards
are ready for download. For the stations who entered both HP and LP (on
different rounds) we added the results into the HP category. The check
logs scores were added to the category where the station also
participated in other rounds.
VHF FT8 Activity:
http://www.ft8activity.eu/index.php/en/vhf-results/general-results
UHF FT8 Activity:
http://www.ft8activity.eu/index.php/en/uhf-results/general-results

Congratulations to the winners, and to all for participation!

What’s new for 2021:

1.  We have simplified the rules by eliminating SO and MO categories.
There will be only LP and HP.

2.  We have extended the duration with 1h (17.00 - 21.00 UTC) in order
to overlap with similar activities from other countries (for example UK
19:00 – 21:00 UTC)

We are waiting for you in 2021.

Happy New Year 2021!
VHFdx.ro & FT8Activity.eu team

I rok za dostavu dnevnika 5 dana.
Pozdrav! Mirko

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
« Odgovori #19 : 31. Prosinac. 2020, 15:26:40 »
3TN, procitao sam kodeks. Ponovo, po neznam koji put. I, postujem ga cijelog. Cak i pratim razvoj tehnike. Upoznat sam. Ali ne koristim. Moj izbor.

Zar hoces reci da ja ili netko MORAM koristiti nesto sto ne zelim u necemu sto sam financiram i odvajam svoje slobodno vrijeme????

Ali, dobro da si ga napisao. Izvrsno. Postujte kodeks i nece biti povrijeđenog ega, prepucavanja, ponizavanja nekog drugog. U ovoj temi i svim temama na forumu. I ivdje i na hamradio.hr

Ako nekom nije jasno. Radio amaterizam je za mene hobi. I ja, a i svatko drugi, se u njemu bavi onim sto zeli i koliko zeli. To sto je nekima radio amaterizam postao zivot i slijepi su na sve drugo a cak i na ostale radio amatere, njihov problem.

Ali, da nisam samo off topic. Nekad sam se i ja natjecao.

- ukinuti postotke. Km puta mnozitelj za opseg
- kategorije qrp, lp i hp. QRP do 5W, lp do 50, hp sve iznad 50
- kategorije so i mo. Svi koji koriste klubski ili natjecateljski znak su obavezno mo, bez obzira radi li samo jedan. Zasto? Klubovi/ekipe obicno imaju vise live nego pojedinac koji sve financira sam
- antene i sistemi? Na to nemam odgovor

73
Sretna Nova
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #20 : 31. Prosinac. 2020, 17:03:56 »
Ne volim odgovarati na nepotpisane postove, ali zbog značaja teme ipak..

MULTIPLIKATOR
Poanta je u tome da se pronađe šta je manje nepravedno.. ali svakako postotci nisu OK !
Da bi doveli u ISTI položaj-stanje vezu na 2m i vezu napr na 10GHZ najlogičnije je da promatramo ostvareni QRB.. bilo prosječni ili bilo ODX... lakše ODX koji imamo prikazano u prijavljenom LOGu
Za zadnje prikupljene podatke ( Aktiviti 11 mjesec 2020 )  : 
   2m ODX= 783km
   70cm ODX=768km.
   1,3GHz ODX=790km
   2,3GHz ODX=719km
   3,4GHz ODX=77km
   5,7GHz ODX=137km
   10GHz ODX=203km
Iz prikazanog je vidljivo da se možeš derati kao jarac, ali 2m i 10GHz NIKAKO NIJE ISTO !
Bukvalno računajući 783/203 je približno 4 . Znači da je jednako valoriziranje, multiplikator bi trebao biti 4... A u slučaju da se razlika ne uvažava , što je to ako ne favoriziranje onoga što se lakše odradi tj.2m !
Bez multiplikatora gdje je tu neka stimulacija korištenja viših frekvencija, tj svih dodijeljenih frekvencija. Sigurno se radom isključivo na 2m NE stimulira „osvajanje“ novih opsega .

Kao što sam napisao, multiplikatori su primjenjeni u 4 velika subregionalna UKV takmičenja diljem Evrope... dakle nisu „topla voda“ koju sugeriram .. naprotiv koriste ih i drugi savezi !
Alpe&Adria sigurno u tu grupu ne spadaju !
Spominjati KV kupove je totalno izvan teme UKV natjecanja !

Možda ne bi bio veliki problem ( autoru robota) preračunati  podatke iz 2020:
Aktivity Generalni plasman 9A stanice. Single OP
https://www.hamradio.hr/vhfrobot/activity_g_tab.php  ( zadnja tablica )
uz upotrebu multiplikatora kao u https://www.hrvhf.net/index.php/pravila-ukv-natjecanja pa da vidimo razliku !!!

DIPLOME
Bitno da se slažemo da je :
-jedno diploma za ućešće u ctestu , koja se može skinuti (kao pdf ili nešto slično) uz objavljene konačne godišnje službene rezultate
-drugo ( i RAZLIČITO ) diploma za osvojeno od 1 do 3 mjesta ( odustajem od mog prijedloga, za volju mira..hi ) .. neka se dodjeljuje  i za samo jednog .. ali najviše do 3 mjesta !

FM
Ima logike ponovnog uvođenja FM ( ne samo NBFM nego i WBFM ), ali više radi akceptiranja veza ostvarenih na visokim frekvencijama korištenjem uređaja sa sintezatorima , AdalmPluto, El Cuatro 
( po OE8FNK), i slično kao i  „radarskim“ čipovima ( po VK5KK) ali i starim dobrim Gunplexerima i DRO, Tunel diodama ,Impat diodama i slično.
No nisam za formiranje posebne FM rang liste ! 

Dovoljna je samo podjela po snazi ( za 2m i 70cm) za sve vrste modulacija ( osim MGM !!! )

HNY
Zlatko

Offline 9a3tn

• Newbie
  • *
« Odgovori #21 : 31. Prosinac. 2020, 17:29:17 »
Citat:
Možda ne bi bio veliki problem ( autoru robota) preračunati  podatke iz 2020:
Aktivity Generalni plasman 9A stanice. Single OP
https://www.hamradio.hr/vhfrobot/activity_g_tab.php  ( zadnja tablica )
uz upotrebu multiplikatora kao u https://www.hrvhf.net/index.php/pravila-ukv-natjecanja pa da vidimo razliku !!!

To bi bilo vrlo interesantno za usporediti, mada osobno mislim da i po sadašnjem načinu obraćuna prednost u plasmanu imaju oni koji radi na više dandova pogotovo na višim bandovima što dokazuje i trenutni poredak za ovu godinu.

73 Zlatko de 9a3tn qth  Požega op. Boris loc .JN85UH

Offline 9A3IV

• Newbie
  • *
« Odgovori #22 : 31. Prosinac. 2020, 17:41:21 »
Mislim da se nije potrebno potpisivati. Tocno se zna tko je napisao koji post. To je moje misljenje no postujem i tuđe. Nemoramo se slagati

Da, mislim i da je cilj pravila da su u prednosti oni koji rade na vise opsega. Tako i treba biti. A ako netko zeli raditi samo na jednom, njegov izbor. Ovo je hobi i svatko bira sto i kako zeli. To sam ponovio tisucu puta.

73
R0, S17, 9A0UZZ, SU20

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 31. Prosinac. 2020, 17:56:11 »
Tablet nije tezak.

Skracenje rokova sam predlozio iz 2 razloga - manje vremena za manipulacije, krace iscekivanje i neizvjesnost  ;)
Jer tokom tih 24/48h roka za slanje ne bi bio vidljiv prikaz prijavljenih rezultata (po uzoru na KV robot).
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a9i

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #24 : 31. Prosinac. 2020, 21:51:22 »
Pozdrav svima,
moj prijatelj mi kaže daj nešto napiši na forumu po tom pitanju  i jesam napisao ali sam obrisao sve.
Kakva god bila pravila ja ću se natjecati u okviru svojih mogučnosti.
Kad ne bi bilo u natjecanju nas koji nismo pobjednici nebi bilo ni pobjednika dakle svi smo važni.
Želim Vam svima sretnu i uspješnu Novu 2021. godinu kako natjecateljima tako i svima ostalima.
73 de 9a9i - Vlado

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #25 : 01. Siječanj. 2021, 14:03:43 »
-podržavam uvođenje kategorije FM za 2m i možda čak i na 70cm... puno tokaca i malih mobilki je dostupnije nego SSB uređaji... a sa time bi povećali atraktivnost i možda bi se netko lakše prebacio kasnije sa FM na SSB&CW  kada bi upoznao na lagan i pristupačan način rad u UKV natjecanjima.

- nikako ne shvaćam kakav je problem da li je log poslan nakon 7 dana ili nakon 24 sata ili nakon 48 sati? Manipulacije? Možda bi onda trebalo ukinuti bazu podatka u loger programima sa pozivnim i lokatorima?!?! i naravno ON4KST chat...

- više bandove bi trebalo promovirati kroz multiplikatore, nije isto odraditi vezu na 2m ili 6cm... tko nije probao, neka proba pa će vidjeti...

- za portable predlažem tablet sa androidom i logger Tucnak... radi vrlo dobro... koristim ga, ali često u manjim kontestima log vodim na papiru...

- natjecanja u tjednu ima dosta Saveza i sl. pa ne vidim problem zašto ne bi moglo i u 9A ili samo su u 9A ljudi toliko radišni?

73 i sve najbolje u 2021!

Offline 9A2B

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 01. Siječanj. 2021, 21:28:24 »

- nikako ne shvaćam kakav je problem da li je log poslan nakon 7 dana ili nakon 24 sata ili nakon 48 sati? Manipulacije? Možda bi onda trebalo ukinuti bazu podatka u loger programima sa pozivnim i lokatorima?!?! i naravno ON4KST chat...
Chat je pomagalo, baza lokatora je pomagalo, log na kompjuteru je pomagalo. Manipulacija nije koristiti tehnologiju, no promatrati prijavljene logove pa birati kategorije ovisno o konkurenciji, to je smijesno.
Mozemo mi objaviti rezultate nakon 6 mjeseci kao CQ, zasto ne?  Mozemo da ih uopce ne objavimo, to je isto dobra praksa.
Po meni je 48h dovoljno za slanje loga, prijavljeni plasman ne treba biti vidljiv, nakon 2 dana krece 24h period zalbe i kraj.
- natjecanja u tjednu ima dosta Saveza i sl. pa ne vidim problem zašto ne bi moglo i u 9A ili samo su u 9A ljudi toliko radišni?

73 i sve najbolje u 2021!
Zato sto dosta nas RADI tada, ja konkretno na terenu, mnogi u smjenama, mnogi u fusu, neki su u u skoli ili na faksu i do vikenda vecina nas nema slobodnog vremena. No, ako je nekome interes raditi kontest za nezaposlene i penzice, nema problema. Ipak se mi mozemo u svemu komparirati sa bogatim dijelom EU, u tom smo rangu, tako nam politicari govore - mala Svicarska.

Nije li smisao takmicenja povecanje aktivnosti i promocija tehnike rada i tehnologije? Zasto to nekima uskracivati?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A2M

• Administrator
  • Full Member
« Odgovori #27 : 01. Siječanj. 2021, 22:12:05 »

Upravo u tom grmu leži zec. Peglanje dnevnika nakon natjecanja. Imaš na netu javno dostupan software (neću napisati koji) i kada u njega ubaciš puno logova on ti napravi cross checking.

Druga stvar, ON4KST. Alat koji se toliko puno zloupotrebljava (Pse nr?, big plane in 3 min, pse send only ur nr, itd...) a uopće se takve rabote ne sankcioniraju. Pored toga, chat zahtjeva i još jednog vrhunskog operatora koji bi za to vrijeme mogao spavati a ne visiti na chatu. ON4KST je neophodan alat za visoke frekvencije kod dogovaranja tropo, airscatter i rainscatter veza. Na tim frekvencijama je aktivnost izuzetno slaba, praktički nečuješ nikoga ako ne dogovoriš vezu. I upravo zbog ovoga što sam napisao gore ja bih ga zabranio na nižim frekvencijama.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #28 : 02. Siječanj. 2021, 06:18:52 »
Evo još jedan mali nepotpisani ;)

Ja bih rekao da tko hoće i zna, može opeglati log u pola sata uz dobar dogovor. Njima skraćenje vremena za slanje ne znači ništa. A ruku na srce, koliko takvih ima? Pegla ima smisla ako imaš pretenzije na nekakav plasman, ali za golemu većinu sudionika rekao bih ne baš.

ON4KST...taj je alat dobar za sve frekvencije. Jasno mi je da UKV rad iz slavonske perspektive ima drugu dimenziju, ali kako se cijeli život koprcam između JN83 i JN73 ne bih ga se lako odrekao. Moj osobni rekord na 2m iz Splita je bio oko 80 veza, od čega je 2/3 bilo samo dogovoreno na chatu, a odrađeno na bandu. Koliko se vas ravničara okreće prema jugu i zove CQ? Malo, ali i s pravom, jer nas i nema pa je to gubljenje vremena. Ali kad vas čovjek potegne za rukav preko ON4KST, veza postane moguća, ako treba i uz pomoć kakve letjelice.
Zašto ne?

Alternativa je podignuti dovoljno antenskih sustava da se pokrije svih 360 stupnjeva horizonta - ali čak i kod tih multi antena postaja redovito ostane jedan manji dio iz kojeg se po statistici očekuje mali priliv bodova. IO2V je znao 7 sistema od 4x7 elemenata i za takve (gle slučaja, baš u smjeru JN83 ;D) prazan skup, ali i jednu 20 el rotary yagi antenu.

I zato ja ne bih zabranio ON4KST chat na nižim frekvencijama. Uostalom, chat ima mogućnost naknadne kontrole sadržaja poruka - ako se dobro sjećam, upravo je zato jedna viđenija dvometarska ekipa izgubila ODX vezu s  EA postajom u današnjem zimskom kupu i neka je.

Ne mogu se sjetiti da li se pegla za logove zove SH5 ili nekako slično ::)... Netko će se valjda sjetiti...

Po mom sudu, termine za nove conteste valjalo bi uskladili s onim koji već postoje, inače sveukupna aktivnost neće biti ohrabrujuća. Penzićima i nezaposlenima je svejedno, a i mi koji još imamo posla radimo svakako...osobno radim u sustavu koje dela non-stop u 3 smjene, vikendom i praznikom bez razlike i moram imati puno sreće da mi se slobodni dani poklope s terminom nekog contesta.

Iskustvo govori da activity contesti od par sati koji se održavaju tokom tjedna imaju sjajnu posjećenost i dinamiku. NAC i IAC, npr. U pravilu odradiš ljude koji se rijetko jave u onim najjačim contestima, pa skoro kao i u našem activity natjecanju. Ljudi imaju različite interese i slobodne termina, tko će znati.

Ali, još malo do penzije pa ćemo pokazati zubiće :D

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #29 : 02. Siječanj. 2021, 08:40:34 »
Mala replika samom sebi prije nego odem u popodnevnu smjenu...

Ono što je kod ON4KST u zadnjih par godina postalo problem je zasipanje porukama najjačih, najspretnijih i svačim opremljenih postaja koje te non stop vabe na svoju frekvenciju čim se tvoj znak pojavi na listi prijavljenih.

No problem, samo što u najvećem broju slučajeva nemaju prema tebi okrenutu antenu pa izgubiš vrijeme čekajući i vrlo često ne uradiš vezu.

Druga situacija je da te zove na sked svaki novi operator koji sjedne na chat post neke multi postaje, iako si već 2 puta odgovorio da neće ići jer si slabo opremljen ili daleko.

Bude taj chat i zabavan...jednom sam nekom OK liku poslije veze iz 5 pokušaja poslao I LOVE YOU, a on meni BUT I AM MARRIED :D :D Ja mu rekoh da se i nisam mislio ženiti :P

Bez potpisa ;)