Pozdrav,
Dobio sam više upita oko predviđanja Aurore pa evo kratko i jako pojednostavljeno malo savjeta o tome kako prepoznati potencijalni utjecaj sunca na stvaranje aurore i eventualne prilike za odraditi koju vezu iz naših krajeva.
Mogućnost pojave jake Aurore vrlo je lako predvidjeti, malo teže je ipak znati sam intenzitet koji može varirati ovisno o mnogo faktora.
Aurora nastaje kao posljedica izbacivanja koronalne mase (CME) iz sunčevih pjega. Da bi došlo do izbacivanja mase mora se dogoditi velika eksplozija (Flare eng. Ili baklja hr.) Baklje se kategoriziraju u nekoliko jakosnih skupina: B,C,M i X. B je najblaža do X najača. Za jaku auroru koja bi mogla stvoriti mogućnost veza na našim zemljopisnim širinama uglavnom trebamo X baklju ili sekvencu nekoliko uzastopnih C ili M baklji. Sama baklja nije garancija da ce doci do jakog izbacivanja mase ali uglavnom u većini slučajeva je tako. CME ima brzinu od 600km/s pa do preko 2000km/s tako da bi dosao do Zemlje treba mu od 24-72 sata ovisno o brzini, što je brži biti će jači udarac na naše magnetsko polje I samim time jača aurora. Ovih 24-72 sata su prozor u kojem se možemo pripremiti I organizirati za dolazak aurore. Još 2 međusobno povezana faktora su dobar indikator – radio blackout I proton radiation storm. Prilikom baklje dolazi I do jake radiacije, protoni koji su puno brži od plasme koja je izbačena putuju brzinom svjetlosti te odmah pogađaju Zemlju izazivajući radio blackout na osunčanoj polutci zemlje. (Zanimljiva anekdota je da smo mislim 2013. prilikom CQWW natjecanja na kratkom valu doživili R5 radio blackout (jačina se mjeri od R1-R5) kod X7 jačine baklje. Operator na stanici pri pileupu od 200 veza na sat odjednom ostaje bez prijema. Odmah mislimo da smo izgorili RX, međutim i na mult stanici se ne cuje nista. Skidamo 2 uređaja koji nemaju prijema I vadimo rezervu iz nečijeg auta međutim ista stvar. Tada se netko sjetio pogledati sunčeve parametre i shavaćamo o čemu se radi. Blackout je trajao 20tak minuta bez ijednog signala od 7-28MHz) Jaki radio blackout dobar je indikator za buduću geomagnetsku oluju.
Kada se CME približava zemlji prvi je na udaru ACE satelit koji između ostalog mjeri brzinu sunčevog vjetra. Kada ACE satelit zabilježi udarac (skok sunčevog vjetra sa prosječnih 400km/s na recimo 800km/s) tada znamo da je CME stigao do nas. Taman nam preostaje 15tak minuta za zagrijati uređaj.
Tokom same oluje dobar pokazatelj je stanje IMFa. IMF=međuplanetarno magnetsko polje. Jačina se mjeri u nano Teslama. Što je IMF jači sa negativnim predznakom (južni), aurora ima veći potencijal.
Ukratko, za jaku AU trebamo pratiti i imamo vremena:
1. Velika sunčeva pjega sa centralnim položajem na vidljivom sunčevom disku / uočljiva par dana prije AU
2. Jaka baklja ili sekvenca manjih
3. CME usmjeren prema zemlji / 24-72h prije AU
4. Dolazak CME na ACE satelit / 30min prije AU
5. Južni IMF / tokom AU
Većinu podataka možemo naći na:
https://www.spaceweather.com/https://www.swpc.noaa.gov/https://www.solen.info/solar/73 Davor 9A1UN